ÚvodAktualitySlovanskou epopej čeká asijské turné
Slovanskou epopej čeká asijské turné
Kultura

Slovanskou epopej čeká asijské turné

  • 28. ledna 2017
Jedno z nejznámějších děl secesního malíře Alfonse Muchy, Slovanská epopej, které bylo po desetiletí vystaveno jen v Česku, se vydá na pouť po světě. Začátkem března slavný cyklus odcestuje do Asie. V rámci Roku české kultury, který v Japonsku probíhá k šedesátiletému výročí navázání vzájemných diplomatických vztahů, bude Epopej vystavena v Tokiu od března do června. Pak měla být zhruba na tři roky převezena do Číny. Kvůli obavám odborníků od tohoto záměru ministerstvo v prosinci oficiálně odstoupilo.

Cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterými malíř shrnul dějiny slovanských národů, vznikal v ateliéru na zámku Zbiroh ve středních Čechách a poprvé byl vystaven roku 1928. Během druhé světové války bylo dílo před nacisty pečlivě ukryto, aby nehrozilo jeho zničení nebo krádež. Alfons Mucha si s myšlenkou vytvoření Epopeje si pohrával už na začátku 20. století. Ale na takovou práci neměl tehdy dostatek financí. Začátkem 20. století však našel mecenáše průmyslníka Charlese Cranea, který byl ochotný dílo financovat. Malba velkoformátových pláten mu zabrala osmnáct let.
 

Epopej poprvé v Asii

Slovanská epopejCesta velkoformátových pláten je unikátní. Nejdříve obrazy zamíří do Japonska. V tokijském National Center of Art uvidí lidé Muchovo dílo od 7. března do 5. června 2017 v rámci Roku české kultury a v rámci oslav šedesátého výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonským císařstvím.
 
V současné době probíhají jednání, že plátna se poté přemístí do Jižní Koreje a USA, ale smlouvy ještě nejsou uzavřeny. Nicméně je pravděpodobné, že v roce 2018 budou obrazy k vidění i tam.
 

Kdy se nám plátna vrátí opět do Prahy?

EpopejAž do konce roku 2016 byly obrazy umístěny ve Veletržním paláci v Praze, který patří Národní galerii. Nicméně když Alfons Mucha plátna daroval českému státu, vymínil si, že pro ně bude postavena odpovídající nová výstavní budova. Zatím se tak kvůli druhé světové válce i poválečnému vývoji nestalo. Podle nejnovějších zpráv by měla být nová výstavní síň pro Slovanskou epopej vybudována v místě někdejšího železničního nádraží v Praze na Těšnově.
 

Po stopách Muchova díla

PlakátSlovanskou epopej sice hned tak neuvidíme, ale míst spojených s Alfonsem Muchou nalezneme dostatek. Tak například slavnou plakátovou tvorbu Alfonse Muchy a také díla z pozdějšího období můžete vidět v pražském Kaunickém paláciPanské ulici, kde objevíte útulné Mucha Museum Kaunickém paláciPanské ulici. Souhrnně vám Muchovo dílo představí také expozice v rodných Ivančicích. Prohlédnout si zde můžete například skici ke Slovanské epopeji, studie k vitráži okna v katedrále sv. Víta v Praze a řadu dalších grafických prací.
 
Zámek TbirohBěhem Muchova pobytu v Americe, kde slavný malíř působil na akademiích v New Yorku, Chicagu a Filadelfii, se zrodila myšlenka Slovanské epopeje. Realizoval ji však, jak již bylo řečeno, až po roce 1910 a po návratu do Čech. Malířovým domovem se od roku 1912 až do roku 1928 stalo východní křídlo zámku Zbiroh a jako ateliér pro obří plátna posloužil velký zámecký sál. Při prohlídce navštívíte nejenom tyto prostory, ale v malé galerii zámeckého šenku je k vidění také výstava soukromých fotografií, které Alfons Mucha vytvořil během svého pobytu. Na Zbirohu funguje v zimním období speciální zimní trasa, na které secesní salonek zahrnující tvorbu Alfonse Muchy nemůže chybět.
 
Pokud jste z jižní Moravy, nenechte si rozhodně ujít Den otevřených dveří radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde se podařilo zrestaurovat unikátní dílo – vůbec první dílo Alfonse Muchy, které vytvářel na zakázku. V roce 1882 tehdy neznámého Muchu pozval zdejší pan hrabě, aby strop vymaloval. Umělec tehdy působil v Mikulově, kde se živil podobiznami, a hrabě si všiml, že je velmi šikovný, a zadal mu výzdobu interiéru domu. Fresky budou přístupné ve čtvrtek 2. a v sobotu 4. února 2017.
Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v Praze Kultura

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v Praze

Muchovo muzeum, originální muzeum věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze již od roku 1998. V září roku 2024 prošla jeho výstava zásadní proměnou.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura