ÚvodAktualityŠumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí
Památky

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?

Kašperk – nejvýše položený královský hrad

Když se na hrad Kašperk vypravíte pěšky z blízkých
Kašperských Hor (3 km) nebo ze Sušice (11 km) kolem rozhledny na Sedle, skutečně jej poznáte jako nejvýše položený královský hrad v Čechách (mimochodem, leží v nadmořské výšce 886 metrů a na obou cestách vás čekají velká stoupání). Hodně námahy si ušetříte, když přijedete autem a zaparkujete u Českých Domků; k hradu to pak jsou necelé dva kilometry téměř po rovině. Nelitujte námahy a zajděte se podívat také na nedaleký Pustý hrádek: Šumavu sice uvidíte i z věží Kašperku, ale z Pustého hrádku se před vámi otevře úchvatné panorama i s hradem.

Z celého Trojhradí právě Kašperk nabízí nejvíc prohlídek, od klasického okruhu zaměřeného na každodenní život na středověkém hradě přes okruh věnovaný stavbě středověkého hradu až po interaktivní prohlídky pro menší i větší děti. Hrad je otevřen od dubna do října.

Kašperk nechal v roce 1356 založit český král a římský císař Karel IV. V prvé řadě proto, že potřeboval zajistit ostrahu zemské hranice se sousedním Bavorskem. Dalším důvodem byla panovníkova snaha ochránit zlatonosnou oblast Kašperských hor a zabezpečit nově zřízenou obchodní cestu nazvanou Zlatá stezka.
 

Romantické Velhartice a jeho zakladatel Bušek

Zakladatel hradu Velhartice Bušek z Velhartic by dnes své sídlo zřejmě nepoznal: během staletí se hodně rozrostlo. Hluboko do středověku vás zavede prohlídková trasa Hrad, kde navštívíte sklepy s hradní cisternou, interiéry gotického Rajského paláce, obrannou věž Putnu i unikátní kamenný most, který je spojuje. Kromě toho je tu renesanční palác a bývalý hradní pivovar s restaurací. Hrad byl založen mezi roky 1290 – 1310 jako rodové sídlo pánů z Velhartic. Největšího rozkvětu dočkal za Buška staršího a jeho syna Buška mladšího z Velhartic, oblíbených a věrných komorníků krále a císaře Karla IV. Určitě si vzpomenete na romanci Jana Nerudy o jejich vzájemném přátelství a lásce k vínu...

Hrad návštěvníkům nabízí hned čtyři okruhy: Gotický hradRenesanční zámek a dvě prohlídky bez průvodce: Areál hradu a pivovar nebo Skanzen lidové architektury v předhradí. Jedná se o malebné chaloupky z pošumavského předhůří. Návštěvu hradu můžete spojit s procházkou kolem skanzenu v předhradí do údolí říčky Ostružné. Víte, že kdysi okouzlilo herce Jana Wericha natolik, že si pod hradem nechal postavit chatu? Dovede vás k ní Naučná stezka Velhratice. Anebo se raději podíváte ke hřbitovnímu kostelu sv. Maří Magdalény, opředenému několika temnými a hodně strašidelnými legendami?
 

Rabí – místo, kde přišel Jan Žižka o své druhé oko

Mohutný hrad Rabí, který kdysi chránil rýžoviště zlata na řece Otavě a obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi, zřejmě založili kolem roku 1300 páni z Rýzmberka. Dvakrát jej obléhali a dvakrát dobyli husité: právě díky nim se Rabí dostalo i na stránky řady učebnic dějepisu jako místo, kde Žižka přišel o druhé oko. Je neuvěřitelné, jak detailně se historie tímhle okamžikem zabývala a co všechno se o něm ví. K události došlo v červenci 1421, kdy Jan Žižka odpočíval pod starou hrušní, osaměle stojící v poli. Střela purkrabího Přibíka se zaryla do kmene a vyštípla z něj třísku, která vlétla Žižkovi do jediného zdravého (pravého) oka. Byla to osudná rána, po níž byl husitský hejtman převezen do Prahy, podrobil se operaci (dobové a neúspěšné) – a nadobro ztratil zrak. I přesto Žižka hrad dobyl. Pak pochytal rodinu purkrabího a ten před smrtí prosil Žižku, aby ušetřil děti slovy “krejž holého”. Tedy spisovně “chraň holátka”. Žižka děti ušetřil, což byl na tehdejší poměry akt nevídaný a proto byl na paměť vytesán na hradní bránu text informující všechny příchozí o tomto "dobrodiní".

Hrad RabíS hradem jsou spjaty ale i další zajímavosti: Víte například to, že jde o nejrozsáhlejší zříceninu v Čechách, jejíž zdivo hradeb a budov dohromady měří téměř tři kilometry? Respekt vzbuzuje i mohutná věž s dalekými výhledy do kraje, hluboká a ve skále tesaná hradní studna nebo hradní sklepení. Působivým komplexem několika nádvoří, hradních paláců a rozlehlých sklepení s přírodní krápníkovou výzdobou vás provedou dva okruhy. Pozornost přitahuje zejména hradní sál s expozicí středověkých kamnových kachlů, modely hradu v různých historických obdobích, sklepení s vězeňskými kobkami a 60 metrů hluboká hradní studna, ručně vylámaná do skalního podloží. Z temné hlubiny prý kdysi nebylo slyšet jen hučení vody, ale také příšerné skřeky. Kdysi prý do studny a spletitého systému podzemních štol vypustili kachnu, které na krk uvázali červenou stužku. Říká se, že vyplavala na hladinu rybníka u nedalekých Žichovic.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Letní sporty

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. V roce 2025 se stezka dočkala prodloužení až do Prahy k Břevnovskému klášteru.

Vintířova skála u Dobré Vody Příroda

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí Památky

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Nad městečkem Rabí u lomu stojí zřícenina kaple Všech svatých. Historie kaple je opředena mnoha legendami.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor Příroda

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Hřbitovní kostel svaté Máří Magdaleny Velhartice Památky

Hřbitovní kostel svaté Máří Magdaleny Velhartice

Kostel obklopený poli nedaleko Velhartic byl založen roku 1373. Počátkem 16. století byla přistavěna severovýchodní část a v 19. století byl významně upraven. Právě zde se měl odehrát děsivý příběh z balady Svatební košile ze sbírky Kytice od Karla Jaromíra Erbena.

Zřícenina hradu Kunžvart Památky

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách Památky

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem Památky

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka Památky

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou Příroda

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Žižkův kámen v Chanovicích Příroda

Žižkův kámen v Chanovicích

Žižkův kámen je příkladem zvětrávání hlubinných vyvřelin. K tomuto místnímu přírodnímu útvaru na okraji hustého lesa se váže pověst spjatá s Janem Žižkou.

Další aktuality

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj