ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHřbitovní kostel svaté Máří Magdaleny Velhartice
Památky

Hřbitovní kostel svaté Máří Magdaleny Velhartice

Kostel obklopený poli nedaleko Velhartic byl založen roku 1373. Počátkem 16. století byla přistavěna severovýchodní část a v 19. století byl významně upraven. Právě zde se měl odehrát děsivý příběh z balady Svatební košile ze sbírky Kytice od Karla Jaromíra Erbena.
Hřbitovní kostel sv. Maří Magdalény ve Velharticích je místem, které je protnuto záhadou a tajemným obrazem smutné tváře. Záhadný kostel se nachází se na malém vršku, který poskytuje výhled na obec i známý hrad.
 

Uhořelí osadníci i hrob sudetských Němců

Kolují i zvěsti, že na místě kamenného kostela kdysi stával dřevěný kostel, do nějž se jednoho dne ukryli osadníci s ženami a dětmi před lupiči. Ti kostel vypálili a nešťastníci tak uhořeli zaživa. Na hřbitově se má také nacházet neoznačený hromadný hrob, kam byly naházeni zavraždění sudetští Němci během jejich divokého odsunu po druhé světové války.

S Velharticemi se však pojí ještě další tragické události. Zdejší hrad, údajně propojený se hřbitovním kostelem podzemní chodbou, vlastnil v 17. století španělský dobrodruh Martin de Hoeff-Huert, který prý zdejší obyvatele obracel na katolickou víru poměrně drastickými způsoby a v hradní hladomorně umučil desítky lidí.


Svatební košile podle Ing. Kozáka

Před dávnými a dávnými časy, v dobách, které už nepamatuje zřejmě žádný ze stávajících náhrobků, se zde prý odehrálo cosi děsivého. Cosi tak odporného, že zatím nikdo nebyl schopen hřbitov od následků tohoto činu očistit. Cosi, co prý později inspirovalo Karla Jaromíra Erbena k napsání balady Svatební košile, poprvé zveřejněné v roce 1843.

V knize Tajemná místa Pošumaví pana Pavel Kozák líčí příběh svatební košile takto: milenec dotyčné dívky odešel kamsi do boje, kde byl zabit, ale pohřben byl zde. O dívku pak velmi usiloval jiný muž, ona ale stále myslela na zemřelého a nikoho dalšího nechtěla. Ten druhý ji nakonec začal nenávidět a vymyslel šílenou pomstu. Pomocí obřadu černé magie mrtvého oživil, aby svou milou unesl, což muselo skončit i její smrtí. To by se také stalo, kdyby v poslední chvíli nezasáhla jedna z vysokých duchovních bytostí a neoddělila mrtvého a živou od sebe. Místo kde byli, když "zakokrhal kohout", lze dodnes nalézt v určitém úseku dnešní hřbitovní zdi.
 

Tajemný kříž

Zajímavým místem je i kříž v předsíňce kostela. V jeho horním rameni se nachází silový bod. O něm se v knize píše, že polarita jeho energie prošla kdysi během krátké doby změnami, vyvolanými událostmi v blízkosti místa. Ty bylo možno zjistit virgulí v následující obecné časové posloupnosti. Někdy za dob velké Moravy začalo být toto místo užíváno jako pohřebiště. Nedlouho na to bylo znesvěceno černou magií a došlo tu k ohrožení života jakési ženy, která však byla zachráněna vyšší mocí. Negace tu nicméně zůstala a bylo proto brzy několikrát po sobě odstraňována vysokou duchovní bytostí, zřejmě při zjevení. K očištění místa však dodnes nedošlo.
 

Skvrny na štítu kostela

Další zvláštností jsou tmavé skvrny na zděném štítu kostela, které při pozornějším pohledu nápadně připomínají dívčí tvář. Skvrny prý na chvíli zmizí, když štít dostane novu omítku či nátěr, ale pak se znovu objeví. Někteří místní věří, že tvář patří dívce unesené sem oživlým umrlcem. Jiní si myslí, že jde o obličej hradní paní, či jiné ženy, která poblíž kostela kdysi tragicky zahynula. Možná se ale jedná jen o tmavé skvrny špíny, kterou vylučuje vlhká zeď a které jen pouhou náhodou připomínají lidskou tvář.

Aktuality

Dětské prohlídky s Bílou paní

Netradiční prohlídka gotického hradu s Bílou paní.
Velhartice, Plzeňský kraj

Divadlo Rybáři

Představení.
Velhartice, Plzeňský kraj

Bělinka a Růženka

Přijďte na lesní pohádku o dvou nerozlučných sestrách, medvědovi a trpaslíkovi, která se odehraje na hradě Velhartice.
Velhartice, Plzeňský kraj

Světový koblížek

Malá akrobatická šou právě upečeného zlatavého koblížka.
Velhartice, Plzeňský kraj

Hradozámecká noc – Hudba na talíři

Přijďte si poslechnout netradiční koncert česko-slovenského uskupení „Hudba na talíři“.
Velhartice, Plzeňský kraj

Dny šumavského Trojhradí

Speciální akce.
Velhartice, Plzeňský kraj

Tradiční zamykání velhartického hradu

Běh o hradní klíč.
Velhartice, Plzeňský kraj

Krajina míru, pole války – období 30 leté války v západních Čechách

Odkaz Martina Huerty – nižšího šlechtice a vojenského dobrodruha, který v rámci třicetileté války a vojenských služeb dostal mimo jiného i velhartické panství. Nechal si zde postavit zámek na horním nádvoří.
Velhartice, Plzeňský kraj

Velhartický hřbitov – místo, kterým prostupuje zlo

Jihozápadně od obce Velhartice se nachází děsivé místo, nevhodné k pouhé návštěvě, natož k delšímu pobytu. Proč se nemá chodit na místní hřbitůvek, věděl už Karel Jaromír Erben, který se zde nechal inspirovat k sepsání balady Svatební košile.
Velhartice, Plzeňský kraj

Bikepark Velhartice

Bikepark na kopci Borek nedaleko Velhartic nabízí tři tratě různé obtížnosti. K dispozici je zde i vlek a občerstvení.
Velhartice, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov ve Velharticích

Hřbitov byl založen roku 1858, náhrobky se datují od doby založení až do roku 1934. Poslední pohřeb se uskutečnil v roce 1941.
Velhartice, Plzeňský kraj

Rybník Bušek u Velhartic

Rybník Bušek leží jihozápadním směrem od města Velhartice v podhůří Šumavy.
Velhartice, Plzeňský kraj

Muzeum minerálů Velhartice

Soukromé muzeum šumavských minerálů ve Velharticích, zve k návštěvě všechny nadšence, kteří mají sbírání kamenů jako koníčka. Expozice je rozšířená o expozici zkamenělého dřeva. Dále zde můžete vidět šumavské sklo a skleněné korálky "páteříky", které si zde můžete i sami vyrobit.
Velhartice, Plzeňský kraj

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.
Velhartice, Plzeňský kraj

Kostel Narození Panny Marie Velhartice

Gotická přestavba pozdně románské svatyně Narození Panny Marie, dominující městečku se uskutečnila již kolem roku 1330, ze staršího objektu zůstala stát severní strana lodi.
Velhartice, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.
Velhartice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Velhartická chalupa

Pronájem chalupy v šumavské vesničce.
Velhartice, Plzeňský kraj

Bramboromat ve Velharticích

Společnost Vesa, přední český šlechtitel a pěstitel brambor, provozuje ve Velharticích unikátní bramboromat. Z automatu si lidé koupí čerstvé brambory ve Velharticích vypěstované, odrůdy se navíc v automatu obměňují.
Velhartice, Plzeňský kraj

Zámek Jindřichovice – ubytování na okraji krásné šumavské přírody

Jindřichovice se nachází v malebné pošumavské krajině. Areál s celoročním ubytováním v zámečku z 18. století se stylovým vybavením najdete jen 15 km od Klatov a 5 km od známého hradu Velhartice.
Kolinec, Plzeňský kraj

Penzion Stará vápenka – Ekofarma Svinná

Penzion Stará Vápenka – Ekofarma Svinná se nachází na hranici Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, nedaleko od německých hranic a 14 km od Železné Rudy. Poskytuje ubytování v pokojích i apartmánech.
Čachrov, Plzeňský kraj

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Vyhledávaná šumavská hospůdka u Štěpána je od konce května 2023 znovu otevřená. Provozovatelé slibují výborné steaky, čerstvou a šťavnatou zeleninu a mnoho dalšího.
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj

Kávobudka

Vše pro chvíli s dobrou kávou na Šumavě.
Čachrov, Plzeňský kraj

Ubytování Roušarka

Garni hotel Roušarka se nachází v Sušici.
Sušice, Plzeňský kraj

Apartmány Bašta

Komfortní a stylové apartmány v centru Sušice pro rodiny s dětma, samostatné páry nebo firemní pobyty.
Sušice, Plzeňský kraj