ÚvodAktualitySvatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici
Památky

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

  • 17. září 2024
Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
Tetín pouťTetínská pouť, která se koná o víkendu 21. a 22. září 2024, započne požehnáním základního kamene přípravy stavby zcela nové kaple sv. Ludmily. Speciálně umělecky zpracovaný kámen s vytesanou symbolickou šálou sv. Ludmily, požehná během dvoudenních oslav emeritní arcibiskup Robert Bezák. K vidění je vidět už teď v kostele sv. Ludmily. Hned potom se kámen vydá na svoji pouť do moravského Nového Lískovce, kde začne stavba nové kaple.

V obci Tetín se bude konat Svatoludmilská pouť, kterou si užijí návštěvníci se zájmem o původní význam poutí i vyznavači zábavy. Tetínská akce je tradičně symbolem vzpomínky na první českou kněžnu, světici a babičku knížete Václava. Partnerem oslav je také spolek Svatá Ludmila. Vstup je na pouť je již tradičně zdarma.
 

Hlavním dnem oslav je sobota

TetínV průběhu Tetínské pouti bude v sobotu 21. září hrát živá hudba nejrůznějších žánrů. Do Tetína přjedou Beat Sisters, Deep Purple revival, Olympic Revival Band, Leed's Male Voice Choir, nebude chybět Pocta Zuzaně Navarové. Samozřejmě proběhne poutní mše v kostele sv. Ludmily, kterou bude celebrovat emeritní arcibiskup Robert Bezák. Velkolepý je každý rok tetínský trh & Bořivojské slavnosti. Dále se můžete těšit na pouťové atrakce, burčákovou slavnost a divadlo pro děti. Na pouti se bude také čepovat unikátní pivo Tetínský Bořivoj, které se vaří z místního sladu.

Důležitým bodem programu bude také otevření nové expozice těžby vápence, k čemuž dojde v neděli 22. září. Stane se tak ve 13:00 v tunelu pod Damilem. Svatoludmilskou pouť uzavře nedělní program v podobě tradičního „Vymetání půdy“ u kostela sv. Jana Nepomuckého, od 10 do 17 hodin, kde bude ještě možné navštívit trhy a pouťové atrakce. Zaparkovat svá vozidla můžete během pouti zdarma u tetínského fotbalového hřiště, od kterého bude také po celý víkend zajištěna kyvadlová doprava zdarma. Zároveň bude posíleno spojení linek autobusu mezi zastávkami nádraží BerounTetín náves.


Kámen pro novou kapli z Modrého lomu čeká na požehnání

svatý kámen TetínNápad na novou kapli ve vzdáleném Brně – Novém Lískovci vznikl již při výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily. Moderní kapli, která vzniká na Kamenném vrchu v rámci parku, zasvětí její tvůrci právě první české kněžně. Její základní kámen věnuje Tetín přímo z místa, kde zemřela mučednickou smrtí. Návrh umělecké úpravy kamene připravil a vytesal umělecký kameník Dalibor Šebesta ze Zdic u Berouna. Nyní již několik týdnů nasává kámen duchovno v kostele sv. Ludmily na Tetíně, aby byl v sobotu P. Bezákem požehnán. Kámen si mohou zájemci prohlédnout s průvodcem až do jeho odjezdu v kostele sv. Ludmily, kde je vystavený.
 

Mučednická smrt svaté Ludmily

svaté LudmilaSvatá Ludmila, jež je označována jako Matka českého národa, nalezla na Tetíně v roce 921 svou mučednickou smrt. Česká kněžna a babička knížete svatého Václava (narozena kolem roku 860), je vůbec nejstarší českou světicí. Pocházela ze starobylého knížecího rodu a kmene Pšovanů. Stala se manželkou prvního českého doloženého přemyslovského knížete Bořivoje I. Spolu s ním také přijala v roce 874 křest z rukou samotného svatého Metoděje.

V roce 906 se její syn Vratislav I. oženil s Drahomírou. Z manželství se narodili dva synové, starší Václav (budoucí český kníže) a mladší Boleslav. Vratislav svěřil  výchovu synů do rukou babičky Ludmily, což potvrdilo i kmenové shromáždění po Vratislavově smrti. Matka Drahomíra, ctitelka pohanských tradic, měla na výchovu synů zcela jiný pohled než jejich babička Ludmila a po smrti knížete spory obou žen vzrostly.

Tetín kostelLudmila se nakonec podřídila a své snaše výchovu vnuků předala. Navíc se sama odebrala v létě roku 921 z Prahy na své hradiště Tetín. Drahomíra se však možného Ludmilina návratu bála a rozhodla se věc vyřešit jednou pro vždy – na Tetín poslala dva vrahy, vikingské bojovníky Tunnu a Gommona (Vikingové neboli Varjagové často vstupovali za slušný žold do služeb Přemyslovců). Na Tetín dorazili v pátek 15. září 921 s oddílem svých bojovníků. Podle legendy severští surovci Ludmilu ležící na loži strhli na dlažbu – a než ji uškrtili jejím vlastním závojem (popř. šálou či šátkem), umožnili zbožné ženě ještě poslední modlitbu. I když je kněžna prosila, aby byla probodnuta, Vikingové jejímu přání nevyhověli.
Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin Památky

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.

Hradiště Tetín Památky

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Kostel sv. Ludmily na Tetíně Památky

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. století. Interiér kostela je jednolodní s plochou klenbou a kamenným barokním oltářem.

Tetínské vyhlídky Příroda

Tetínské vyhlídky

Krátký turistický okruh, který představuje nejvýznamnější památky obce Tetín. Celá trasa měří cca 1 km a tvoří ji 5 zastavení.

Další aktuality

Zimní výlet do Dobříše: adventní trh, procházka parkem a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 7. prosince 2024 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma.
3. prosinec 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Velkopopovický pivovar oslaví 150. výročí uvaření první várky speciálními prohlídkami s pivním kvízem

Ve středočeských Velkých Popovicích se pivo vaří bez přerušení už 150 let. Pivovar nechal postavit průmyslník František Ringhoffer II. v roce 1874 a první várku piva zde sládci uvařili 15. 12. téhož roku. Úctyhodné výročí o víkendu 14. a 15. prosince vždy od 15.00 připomenou speciální prohlídky přímo s baronem Ringhofferem.
2. prosinec 2024 16:40
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách

Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky ve středních Čechách, které mají dveře otevřené po celý rok a navíc bez předchozí rezervace.
2. prosinec 2024 14:48
Památky, Středočeský kraj

Jeden z netradičních betlémů uvidíte ve středočeských Máslovicích

Betlémy můžou být různorodé. Ze dřeva, slámy nebo třeba živé. Už jste ale někdy viděli betlém, který je celý z másla? Betlém z tohoto vpravdě raritního "materiálu" objevíte v Muzeu másla v Máslovicích, kde je v době adventní již tradičně k vidění. Betlém je vyrobený z 20 až 25 kg másla, obsahuje přes 150 figurek, zvoničku a tři chaloupky. K vidění bude v muzeu až do konce ledna 2025 od 10:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin.
1. prosinec 2024 9:59
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Žleby vás překvapí prohlídkami s kouzelným nádechem Vánoc

Zámek Žleby si pro své návštěvníky v adventním čase opět nachystal bohatý program formou víkendových oživených prohlídek, které začínají již v sobotu 30. listopadu 2024. Adventní prohlídky na zámku: budou probíhat ve dnech 30. 11. – 1. 12. a 7. – 8. 12. 2024. Doporučujeme nákup vstupenky online nebo rezervaci.
30. listopad 2024 9:32
Památky, Středočeský kraj

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 16:05
Zážitky, Středočeský kraj

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka a nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Výlet si sem můžete udělat i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý den mimo pondělí od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2024 až do konce března 2025.
26. listopad 2024 13:00
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Již dvanáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 30. listopadu 2024.
25. listopad 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj