ÚvodAktualitySvatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici
Památky

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

  • 17. září 2024
Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
Tetín pouťTetínská pouť, která se koná o víkendu 21. a 22. září 2024, započne požehnáním základního kamene přípravy stavby zcela nové kaple sv. Ludmily. Speciálně umělecky zpracovaný kámen s vytesanou symbolickou šálou sv. Ludmily, požehná během dvoudenních oslav emeritní arcibiskup Robert Bezák. K vidění je vidět už teď v kostele sv. Ludmily. Hned potom se kámen vydá na svoji pouť do moravského Nového Lískovce, kde začne stavba nové kaple.

V obci Tetín se bude konat Svatoludmilská pouť, kterou si užijí návštěvníci se zájmem o původní význam poutí i vyznavači zábavy. Tetínská akce je tradičně symbolem vzpomínky na první českou kněžnu, světici a babičku knížete Václava. Partnerem oslav je také spolek Svatá Ludmila. Vstup je na pouť je již tradičně zdarma.
 

Hlavním dnem oslav je sobota

TetínV průběhu Tetínské pouti bude v sobotu 21. září hrát živá hudba nejrůznějších žánrů. Do Tetína přjedou Beat Sisters, Deep Purple revival, Olympic Revival Band, Leed's Male Voice Choir, nebude chybět Pocta Zuzaně Navarové. Samozřejmě proběhne poutní mše v kostele sv. Ludmily, kterou bude celebrovat emeritní arcibiskup Robert Bezák. Velkolepý je každý rok tetínský trh & Bořivojské slavnosti. Dále se můžete těšit na pouťové atrakce, burčákovou slavnost a divadlo pro děti. Na pouti se bude také čepovat unikátní pivo Tetínský Bořivoj, které se vaří z místního sladu.

Důležitým bodem programu bude také otevření nové expozice těžby vápence, k čemuž dojde v neděli 22. září. Stane se tak ve 13:00 v tunelu pod Damilem. Svatoludmilskou pouť uzavře nedělní program v podobě tradičního „Vymetání půdy“ u kostela sv. Jana Nepomuckého, od 10 do 17 hodin, kde bude ještě možné navštívit trhy a pouťové atrakce. Zaparkovat svá vozidla můžete během pouti zdarma u tetínského fotbalového hřiště, od kterého bude také po celý víkend zajištěna kyvadlová doprava zdarma. Zároveň bude posíleno spojení linek autobusu mezi zastávkami nádraží BerounTetín náves.


Kámen pro novou kapli z Modrého lomu čeká na požehnání

svatý kámen TetínNápad na novou kapli ve vzdáleném Brně – Novém Lískovci vznikl již při výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily. Moderní kapli, která vzniká na Kamenném vrchu v rámci parku, zasvětí její tvůrci právě první české kněžně. Její základní kámen věnuje Tetín přímo z místa, kde zemřela mučednickou smrtí. Návrh umělecké úpravy kamene připravil a vytesal umělecký kameník Dalibor Šebesta ze Zdic u Berouna. Nyní již několik týdnů nasává kámen duchovno v kostele sv. Ludmily na Tetíně, aby byl v sobotu P. Bezákem požehnán. Kámen si mohou zájemci prohlédnout s průvodcem až do jeho odjezdu v kostele sv. Ludmily, kde je vystavený.
 

Mučednická smrt svaté Ludmily

svaté LudmilaSvatá Ludmila, jež je označována jako Matka českého národa, nalezla na Tetíně v roce 921 svou mučednickou smrt. Česká kněžna a babička knížete svatého Václava (narozena kolem roku 860), je vůbec nejstarší českou světicí. Pocházela ze starobylého knížecího rodu a kmene Pšovanů. Stala se manželkou prvního českého doloženého přemyslovského knížete Bořivoje I. Spolu s ním také přijala v roce 874 křest z rukou samotného svatého Metoděje.

V roce 906 se její syn Vratislav I. oženil s Drahomírou. Z manželství se narodili dva synové, starší Václav (budoucí český kníže) a mladší Boleslav. Vratislav svěřil  výchovu synů do rukou babičky Ludmily, což potvrdilo i kmenové shromáždění po Vratislavově smrti. Matka Drahomíra, ctitelka pohanských tradic, měla na výchovu synů zcela jiný pohled než jejich babička Ludmila a po smrti knížete spory obou žen vzrostly.

Tetín kostelLudmila se nakonec podřídila a své snaše výchovu vnuků předala. Navíc se sama odebrala v létě roku 921 z Prahy na své hradiště Tetín. Drahomíra se však možného Ludmilina návratu bála a rozhodla se věc vyřešit jednou pro vždy – na Tetín poslala dva vrahy, vikingské bojovníky Tunnu a Gommona (Vikingové neboli Varjagové často vstupovali za slušný žold do služeb Přemyslovců). Na Tetín dorazili v pátek 15. září 921 s oddílem svých bojovníků. Podle legendy severští surovci Ludmilu ležící na loži strhli na dlažbu – a než ji uškrtili jejím vlastním závojem (popř. šálou či šátkem), umožnili zbožné ženě ještě poslední modlitbu. I když je kněžna prosila, aby byla probodnuta, Vikingové jejímu přání nevyhověli.
Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin Památky

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.

Hradiště Tetín Památky

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Kostel sv. Ludmily na Tetíně Památky

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. století. Interiér kostela je jednolodní s plochou klenbou a kamenným barokním oltářem.

Tetínské vyhlídky Příroda

Tetínské vyhlídky

Krátký turistický okruh, který představuje nejvýznamnější památky obce Tetín. Celá trasa měří cca 1 km a tvoří ji 5 zastavení.

Další aktuality

Znáte zámek Veltrusy? Projděte se interiéry i zámeckým parkem!

Skvostný barokní zámek Veltrusy si nechal vybudovat hrabě Václav Antonín Chotek mezi lety 1706-1712. Stavba na půdorysu ondřejského kříže s čestným dvorem, který uzavírají alegorické sochy dvanácti měsíců a čtyř ročních období, je obklopena rozlehlým krajinářským parkem s dančí oborou. Milovníci historie se mohou těšit na čtyři prohlídkové trasy, dětem se bude líbit Laboratorium a každý víkend až do poloviny října se můžete vydat na cykloprohlídku zámeckého areálu s průvodcem.
5. říjen 2024 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Projděte se po Zlaté stezce Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 103 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borovicové lesy. Její historie má své prvopočátky již v druhé polovině 19. století po výletě Vojty Náprstka do Prachovských skal, a také díky založení Klubu českých turistů, kdy se Český ráj stal jedním z prvních míst, kde se začalo budovat značení pro turisty, vyhlídky a restaurace.
5. říjen 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Stovky cibulových copů a tuny cibule to je Cibulový jarmark v Hořovicích

Již tradičně se v Hořovicích pořádá v říjnu oblíbený Cibulový jarmark. Ani letošní rok není vyjímkou a tak se v pátek a v sobotu 4. a 5. října 2024 můžete vydat na letošní ročník. K vidění budou stovky cibulových copů a tuny cibule. Cibulový jarmark ovšem není jenom tržiště s cibulí. Jako na správném jarmarku zde návštěvníci najdou všechno!
2. říjen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

První říjnový víkend 5. až 6. 10. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
2. říjen 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších míst, stačí si jen vybrat.
1. říjen 2024 17:13
Příroda, Středočeský kraj

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, které se pro turisty nedávno otevřely. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.
1. říjen 2024 7:01
Příroda, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v neděli 13. října 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
1. říjen 2024 6:38
Památky, Středočeský kraj

Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

V sobotu 5. října 20224 se od 10 do 17:00 hodin konají na zámku Kačina oblíbené slavnosti věnované koním. Koně na Kačině opět představí nejrůznější koňská plemena, k vidění bude přehlídka jezdeckého umění i ukázky práce s koňmi. Nebude chybět sváteční Hubertova jízda zámeckým parkem a bohatý doprovodný program v podobě divadel, koncertů, výstav nebo řemeslné tržnice. Součástí jsou také projížďky na koních či ve voze pro děti i dospělé.
29. září 2024 15:04
Památky, Středočeský kraj