ÚvodAktualitySvatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici
Památky

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

  • 17. září 2024
Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
Tetín pouťTetínská pouť, která se koná o víkendu 21. a 22. září 2024, započne požehnáním základního kamene přípravy stavby zcela nové kaple sv. Ludmily. Speciálně umělecky zpracovaný kámen s vytesanou symbolickou šálou sv. Ludmily, požehná během dvoudenních oslav emeritní arcibiskup Robert Bezák. K vidění je vidět už teď v kostele sv. Ludmily. Hned potom se kámen vydá na svoji pouť do moravského Nového Lískovce, kde začne stavba nové kaple.

V obci Tetín se bude konat Svatoludmilská pouť, kterou si užijí návštěvníci se zájmem o původní význam poutí i vyznavači zábavy. Tetínská akce je tradičně symbolem vzpomínky na první českou kněžnu, světici a babičku knížete Václava. Partnerem oslav je také spolek Svatá Ludmila. Vstup je na pouť je již tradičně zdarma.
 

Hlavním dnem oslav je sobota

TetínV průběhu Tetínské pouti bude v sobotu 21. září hrát živá hudba nejrůznějších žánrů. Do Tetína přjedou Beat Sisters, Deep Purple revival, Olympic Revival Band, Leed's Male Voice Choir, nebude chybět Pocta Zuzaně Navarové. Samozřejmě proběhne poutní mše v kostele sv. Ludmily, kterou bude celebrovat emeritní arcibiskup Robert Bezák. Velkolepý je každý rok tetínský trh & Bořivojské slavnosti. Dále se můžete těšit na pouťové atrakce, burčákovou slavnost a divadlo pro děti. Na pouti se bude také čepovat unikátní pivo Tetínský Bořivoj, které se vaří z místního sladu.

Důležitým bodem programu bude také otevření nové expozice těžby vápence, k čemuž dojde v neděli 22. září. Stane se tak ve 13:00 v tunelu pod Damilem. Svatoludmilskou pouť uzavře nedělní program v podobě tradičního „Vymetání půdy“ u kostela sv. Jana Nepomuckého, od 10 do 17 hodin, kde bude ještě možné navštívit trhy a pouťové atrakce. Zaparkovat svá vozidla můžete během pouti zdarma u tetínského fotbalového hřiště, od kterého bude také po celý víkend zajištěna kyvadlová doprava zdarma. Zároveň bude posíleno spojení linek autobusu mezi zastávkami nádraží BerounTetín náves.


Kámen pro novou kapli z Modrého lomu čeká na požehnání

svatý kámen TetínNápad na novou kapli ve vzdáleném Brně – Novém Lískovci vznikl již při výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily. Moderní kapli, která vzniká na Kamenném vrchu v rámci parku, zasvětí její tvůrci právě první české kněžně. Její základní kámen věnuje Tetín přímo z místa, kde zemřela mučednickou smrtí. Návrh umělecké úpravy kamene připravil a vytesal umělecký kameník Dalibor Šebesta ze Zdic u Berouna. Nyní již několik týdnů nasává kámen duchovno v kostele sv. Ludmily na Tetíně, aby byl v sobotu P. Bezákem požehnán. Kámen si mohou zájemci prohlédnout s průvodcem až do jeho odjezdu v kostele sv. Ludmily, kde je vystavený.
 

Mučednická smrt svaté Ludmily

svaté LudmilaSvatá Ludmila, jež je označována jako Matka českého národa, nalezla na Tetíně v roce 921 svou mučednickou smrt. Česká kněžna a babička knížete svatého Václava (narozena kolem roku 860), je vůbec nejstarší českou světicí. Pocházela ze starobylého knížecího rodu a kmene Pšovanů. Stala se manželkou prvního českého doloženého přemyslovského knížete Bořivoje I. Spolu s ním také přijala v roce 874 křest z rukou samotného svatého Metoděje.

V roce 906 se její syn Vratislav I. oženil s Drahomírou. Z manželství se narodili dva synové, starší Václav (budoucí český kníže) a mladší Boleslav. Vratislav svěřil  výchovu synů do rukou babičky Ludmily, což potvrdilo i kmenové shromáždění po Vratislavově smrti. Matka Drahomíra, ctitelka pohanských tradic, měla na výchovu synů zcela jiný pohled než jejich babička Ludmila a po smrti knížete spory obou žen vzrostly.

Tetín kostelLudmila se nakonec podřídila a své snaše výchovu vnuků předala. Navíc se sama odebrala v létě roku 921 z Prahy na své hradiště Tetín. Drahomíra se však možného Ludmilina návratu bála a rozhodla se věc vyřešit jednou pro vždy – na Tetín poslala dva vrahy, vikingské bojovníky Tunnu a Gommona (Vikingové neboli Varjagové často vstupovali za slušný žold do služeb Přemyslovců). Na Tetín dorazili v pátek 15. září 921 s oddílem svých bojovníků. Podle legendy severští surovci Ludmilu ležící na loži strhli na dlažbu – a než ji uškrtili jejím vlastním závojem (popř. šálou či šátkem), umožnili zbožné ženě ještě poslední modlitbu. I když je kněžna prosila, aby byla probodnuta, Vikingové jejímu přání nevyhověli.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin Památky

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.

Hradiště Tetín Památky

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Kostel sv. Ludmily na Tetíně Památky

Kostel sv. Ludmily na Tetíně

Kostel byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. století. Interiér kostela je jednolodní s plochou klenbou a kamenným barokním oltářem.

Tetínské vyhlídky Příroda

Tetínské vyhlídky

Krátký turistický okruh, který představuje nejvýznamnější památky obce Tetín. Celá trasa měří cca 1 km a tvoří ji 5 zastavení.

Další aktuality

Muzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol

V Regionálním muzeu v Jílovém najdete poutavou expozici historie těžby a zpracování zlata, na kterou navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly. Ta zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a také ke štole Halíře v Borku. Ve starých zlatých dolech probíhají v letní sezóně prohlídky. Zájemci do nich mohou nahlédnout o víkendech a svátcích od dubna do října.
4. duben 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň zve na Velikonoce u Thurn Taxisů

Kněžna Marie strávila zimu na italském zámku Duino a vrací se oslavit svátky jara na Loučeň. Jako milovnice dětí a pohádek připravuje pro svá vnoučata i všechny děti z okolí velikonoční oslavy – první jarní slavnosti v této sezóně. Přijďte si i vy užít velikonoční prohlídky, které probíhají každý den od 5. do 27. dubna 2025 a prožijte jaro na knížecím dvoře!
3. duben 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

Dovedete si představit, jak se žilo (anebo jak byste vy sami dokázali žít) v obydlí ne nepodobném jeskyni, které bylo vytesáno přímo do skály? Na první poslech to zní víc než romanticky, ale když přijde na praktické otázky, jako je neustálý chlad, nedostatek místa anebo napojení na elektrickou a vodovodní síť, začne brát romantika rychle za své. A kde můžete představy o skalním bydlení porovnat se skutečností? To vám prozradí Kudy z nudy.
3. duben 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Zámek Žleby zve na jarní prohlídky a do zámecké kuchyně

Zámek Žleby se návštěvníkům poprvé po zimě otevře o víkendu 5. a 6. dubna 2025 a až do měsíce bude otevřen každou sobotu a neděli. Zámek Žleby vás také zve na tradiční velikonoční prohlídky, které provedou malé i velké návštěvníky jarně vyzdobeným zámkem. V komnatách na vás čeká bohatá výzdoba, povídání o velikonočních zvycích, jarní pranostiky a nesmí chybět ani vůně a teplo roztopené historické kuchyně. Součástí Velikonoc na Žlebech bude i jarmark v areálu zámku.
3. duben 2025 8:00
Památky, Středočeský kraj

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
2. duben 2025 18:30
Zážitky, Středočeský kraj

Hrad Točník oslaví novou sezónu spolu s medvědy Agátou a Martinem

Slavnostní zahájení sezony na hradě Točník s medvědy Agátou a Martinem je připraveno na sobotu 5. dubna 2025, kdy se hradní brána otevře návštěvníkům v 10:00 hodin. Na děti čeká medvědí stezka, šermíři i pohádka. Pro děti je v areálu hradu k dispozici i malé pískoviště. Program potrvá do 16:00 hodin.
1. duben 2025 8:50
Památky, Středočeský kraj

Útěk z města: Posázaví – tam, kde řeka zpívá a vlak houká

Pokud vás městský ruch unavuje, je nejvyšší čas vyrazit do Posázaví, turistické oblasti, kde se příroda prolíná s historií, kde šum řeky nahrazuje dopravní hluk a kde se po pár hodinách cítíte jako znovuzrození. A co je nejlepší? Žádné složité plánování, žádné dlouhé cesty. Stačí nasednout na vlak a nechat se unášet směrem ke klidu a pohodě. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat kraj kolem řeky Sázavy!
30. březen 2025 16:08
Životní styl, Středočeský kraj

Přivítejte jaro ve středočeských skanzenech

Jaro je tady a středočeské skanzeny po zimní pauze postupně otevírají své brány veřejnosti. Hřejivé sluneční paprsky svítí skrz okenice s háčkovanými a vyšívanými záclonami do světnice, kde čas jako by se zastavil. Jaké skanzeny lze ve středních Čechách navštívit? Například ten v Přerově nad Labem, Kouřimi anebo Vysokém Chlumci. Za tradicí a tradičními lidovými řemesly je možné vydat se také do Hamousova statku ve Zbečně anebo do historické vesnice Botanicus v Ostré.
29. březen 2025 6:00
Kultura, Středočeský kraj