ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet Českým rájem po Riegrově stezce
Příroda

#světovéČesko a výlet Českým rájem po Riegrově stezce

  • 23. srpna 2020
Český ráj: krajina plná skalních měst a romantických hradů, pro dovolenou jako stvořená. Právě tak jako existuje Český ráj, své nebe na zemi má i Slovensko. Stezky po úzkých chodníčcích sevřenými skalními soutěskami ve Slovenském ráji mají svůj protějšek v Česku. Náš dnešní cíl se jmenuje Riegrova stezka a vede hlubokým kaňonem řeky Jizery kousek od Semil.

Na výlet po Riegrově stezce

Riegrova stezka
Slovenský ráj
I když nedáte dopustit třeba na stezky podél Labe či Vltavy, Posázavskou stezku nebo národní park Podyjí s romantickými pěšinkami ve strmých svazích nad Dyjí, Riegrova stezka se řadí mezi TOP 10 nejkrásnějších tras podél řek. Proslulý turistický cíl na Semilsku a jeden z fenoménů Českého ráje oslavil už 110. narozeniny, rozhodně se ale nedá říci, že by během té doby ztratil cokoliv ze svého kouzla. Každý, kdo si Riegrovu stezku jednou projde, se sem rád vrátí. Místo má nezaměnitelný genius loci, navíc to tady žije: je tu výletní restaurace i zajímavá technická památka v podobě vodní elektrárny Spálov, na protějším břehu se tyčí skála s via ferratou a na své si přijdou i milovníci železničních zajímavostí: díky trati tu téměř nepřetržitě něco jezdí a do záběrů ze skalních vyhlídek se často připlete vlak. Ostatně, právě na jejich průjezdy si leckdo rád počká.
 

Trasa kolem Jizery vede už přes sto let

S nápadem vybudovat v kaňonu Jizery výletní trasu přišli členové Klubu českých turistů už začátkem 20. století. Stavitel a architekt Karel Kryk zahájil práce v červnu 1909 a za tři měsíce bylo hotovo – a to včetně dvanáct metrů dlouhého tunelu ve skále a bezmála 80 metrů dlouhého úseku, kde stezka opouští skalnaté svahy a „vznáší“ se přímo nad řekou.

Slavnostní otevření stezky, pojmenované po nejslavnějším semilském rodákovi, politikovi a spisovateli Františku Ladislavu Riegrovi se konalo v říjnu 1909 a jen během prvního roku od otevření novou turistickou atrakci navštívilo asi 80 000 výletníků.

Takový nával tu už nezažijete, ale stále platí, že jde o jedno z nejoblíbenějších míst na Semilsku a procházka se dá snadno zvládnout během jediného dne, třeba v kombinaci s nedalekými Bozkovskými jeskyněmi.
 

Výlet po Riegrově stezce

Nespěcháte a chcete si Riegrovu stezku pořádně užít? Pak začněte na náměstí v Semilech a po červené značce se vydejte po nábřeží Jizery k rozcestí Bítouchov. Tam začíná nejenom samotná Riegrova stezka, ale naučná stezka Údolí Jizery, která vás po necelých čtyřech kilometrech dovede do Podspálova.

Není to procházka upraveným parkem, s kočárkem nebo na kole tu neprojedete, ale cestu snadno zvládne každý, kdo je zvyklý chodit do přírody. Cesta vede úzkým údolím ve stínu stromů, některé úseky jsou jištěné zábradlím. Česká vás také několik zastavení s lavičkami a Böhmova vyhlídka, k níž je potřeba odbočit z hlavní trasy.

Cestou můžete pozorovat skály nad řekou včetně via ferraty Vodní brána. Nachází se na protějším břehu v místech, kde Riegrova stezka vede po visuté lávce přímo nad řekou, dostupná ale je pouze ze Semil po modré turistické značce, která u skály končí. Právě tady se otvírají výhledy jako z alpských zemí.

Výhodou je, že s sebou nemusíte brát zásoby vody: cestou narazíte na Hvezdiččinu studánku a upravený pramen Antala Staška, na konci údolí ve Spálově pak je výletní restaurace.
 

Tipy kam se vydat dál

Kdo chce pokračovat údolím Jizery dál do Železného Brodu, musí se vydat po silnici. Lepší proto je vrátit se do Semil, buď vlakem anebo pěšky. Nemusíte ale šlapat po stejné trase, zpět do výchozího bodu vede také Kamenického stezka, která se kroutí ve svazích vysoko nad řekou. Cestou objevíte několik skalních vyhlídek: do světa se můžete rozhlédnout třeba z Myší skály nebo z vyhlídky U Bakala, z vyhlídky Moravská Jiřička, U Peršinky a Jiřičky, odkud je vidět Sokolí a Krkavčí skála na protějším břehu. Poslední skalní vyhlídka, Peretka, se jmenuje po Italovi Perettim, který zde v letech 1856–1857 pracoval na stavbě železnice a později se usadil v Bítouchově.

Náročnější turisté mohou zvolit k návratu i cestu přes Bozkov kolem známých jeskyní a pokračovat dál Palackého stezkou podél Kamenice.
 

Víte, že…?

  • Díky pečlivě vedeným záznamům víme, že se na stavbě Riegrovy stezky spotřebovalo 304 kilogramů dynamitu a údolím zadunělo celkem 2 053 ran. Při stavbě tunelu bylo odpáleno 1 086 dynamitových patron a práce se táhly šest týdnů, pro visutou galerii na Jizerou pak bylo potřeba dvacet železných nosníků zapuštěných 70 centimetrů hluboko do skály a zalitých betonem.
  • Zdá se to neuvěřitelné, ale v místech, kudy dnes vede Riegrova stezka po visuté lávce, byla ještě v polovině 19. století říční soutěska široká pouhý metr a údajně se dala přeskočit. Protože Bítouchov a Semily pravidelně ničily povodně, v roce 1870 nechala textilní firma Schmitt soutěsku rozšířit.
  • Dobovou technickou kuriozitou jsou tunely na železniční trati, vedoucí po druhém břehu Jizery; do provozu byly uvedeny už roku 1859. Z oken vlaku se nabízí krásný výhled na Riegrovu stezku.
  • Skalnaté rokle s vodopády, kaňony a také jeskyně – to je národní park Slovenský raj. Název se poprvé objevil roku 1921 v časopise Krásy Slovenska a rychle nahradil všechna do té doby používaná jména. Známé jsou zejména kaňony, jimiž vedou turistické trasy po lávkách, žebřících a železných stupačkách; zajímavé zážitky nabízí například Sokolí dolina a kaňon Suché Belé.
  • Do soutěsek by se neměl vydávat nikdo, kdo trpí závratěmi. Bezpečné je ale jiné místo, které možná znáte z prospektů: Tomášovský výhľad. Ze skalní plošiny, která se zvedá až 200 metrů nad řekou Hornád, se otvírá fantastický pohled do okolí. Nejpohodlnější cesta sem vede z obce Spišské Tomášovce, složitější, ale mnohem hezčí je výstup z kaňonu Hornádu po značené stezce. Místo mají rádi i lezci, po skalách vede vzhůru řada cest.
  • Místem, kde lidem běhá mráz po zádech, je Dobšinská ledová jeskyně. Podzemní prostory jsou celoročně zaledněné a i v létě se zdejší teplota drží okolo 0 °C, prohlídka trvá asi půl hodiny. Do jeskyně objevené roku 1870 se první návštěvníci podívali o rok později a už v roce 1887 se jako první jeskyně v Evropě dočkala elektrického osvětlení. U nás toto prvenství patří Sloupsko-šošůvským jeskyním.
Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Jizera – řeka mnoha tváří Letní sporty

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery Letní sporty

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Vrch Kozákov v Českém ráji – v létě i v zimě aktivně i za poznáním Příroda

Vrch Kozákov v Českém ráji – v létě i v zimě aktivně i za poznáním

Nejvyšší horou Českého ráje a zároveň i Podkrkonoší je Kozákov (744 m n.m.). Tato melafyrová hora byla ve třetihorách činnou sopkou. V dutinách melafyru krystalizovala ložiska olivínu a dalších polodrahokamů.

Sportovní centrum Semily Životní styl

Sportovní centrum Semily

Komplex skýtající možnosti sportovního využití, relaxace a zábavy, ve kterém najdete luxusní ubytování hotelového typu, společenský sál, restauraci, sály pro fitness a aerobik, hernu stolního tenisu, squashový kurt, saunu, masáže, solárium a centrální halu pro tenis, volejbal, košíkovou, badminton, floorbal, trenink golfu a další sporty.

Další aktuality

Objevte zimní krásy Jizerských a Lužických hor

Krajina pokrytá bílou peřinou, teploty hluboko pod bodem mrazu a zasněžené roubenky z jejichž komínů se sympaticky kouří… to je obraz, který vám utkví v paměti, když v zimě stoupáte autem, vlakem nebo autobusem do Jizerských a Lužických hor, abyste si užili výlet do přírody na běžkách či sáňkách. Na Kudy z nudy vám prozradíme, kde objevíte ty nejlepší trasy, nejkrásnější výhledy a příjemná místa, kde si odpočinout. Jizerské a Lužické hory vás přivítají s otevřenou náručí.
30. listopad 2024 6:00
Příroda, Liberecký kraj

Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

V Kryštofově Údolí na Liberecku stojí tradičně po celé adventní a vánoční období velký venkovní betlém. Rozměrné dílo s až třímetrovými postavami vytvořil malíř Josef Jíra. Betlémářská tradice v Kryštofově Údolí je stará více než 150 let.
29. listopad 2024 14:38
Zážitky, Liberecký kraj

Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Do tajuplné atmosféry vánočních svátků se ponoříte na zámeckých prohlídkách vánočně vyzdobených interiérů zámku Zákupy. Ten zve všechny milovníky Vánoc vždy o víkendech do svých komnat. Vstupenku si můžete zakoupit na místě v pokladně zámku nebo můžete přijít s předem zakoupenou on-line vstupenkou. Prohlídky se konají od 30. listopadu do 22. prosince 2024.
28. listopad 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na exkurzi do výrobny perličkových vánočních ozdob se vydejte do Poniklé

V Poniklé na Liberecku se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí už více než sto let. Firma Rautis, která dodnes ozdoby zhotovuje ve stejných prostorách jako první skláři, má dnes 20 zaměstnanců a tajemství řemesla si nenechává jen pro sebe. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je zapsána na seznamu UNESCO. Na exkurzi do dílny se můžete vydat kdykoliv, před i mezi vánočními svátky.
27. listopad 2024 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte tajemné příběhy Jizerských hor skrze zdejší pomníčky

Fenoménem Jizerských hor jsou drobné pomníčky rozeseté po mnoha kopcích i dolinách. Snad nikde jinde v České republice jich nenajdete tolik. Připomínají dávné i současné osudy zdejších horalů a výletníků. U některých vás až zamrazí, jiné zase vyvolají na tváři úsměv. Jejich objevování není vždy snadné, neboť se často jedná o skrytá místa hluboko v lesích. Pojďte s námi objevovat tajemné příběhy Jizerských hor!
26. listopad 2024 8:00
Památky, Liberecký kraj

Vypravte se do pohádky na zámek Sychrov

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov již mají svoji tradici. První prohlídky tohoto druhu se uskutečnily už v prosinci 2002 a od té doby pravidelně nejpohádkovější zámek Libereckého kraje ožívá pohádkovým příběhem. Koncem měsíce, přesněji řečeno 30. 11. a 1. 12. 2024, se na zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, objeví čertice, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku. Současně bude na nádvoří probíhat oblíbený adventní trh.
25. listopad 2024 12:00
Zážitky, Liberecký kraj

Víkend Křišťálového údolí 2024: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po páté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 23. a 24. listopadu 2024. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
22. listopad 2024 8:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj