ÚvodCo chcete dělat?Letní sportyLabská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe
Labská stezka v Děčíně
Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.
Vydejte se s námi Českým Švýcarskem kolem Labských pískovců do Českého středohoří, dále rovinatým Polabím a přes podhůří Krkonoš až do samotného Krkonošského národního parku k prameni Labe. Labská stezka Vás provede romantickými městy s bohatou historií či moderními krajskými metropolemi, kde se prolíná historická a moderní architektura. Ochutnávku historie nabízí středověké hrady na Labi, zrekonstruované zámecké areály, stejně jako vojenské pevnosti.

Na Labské stezce ochutnejte také některé ze svěžích labských vín ochutnejte i vyhlášená česká piva z polabských pivovarů spolu s typickou českou gastronomií. Nejmenší uživatelé Labské stezky ocení návštěvu některého z přírodních koupališť či aquaparků, vyzkouší si řemesla v některém ze skanzenů, podívají se do ZOO anebo se svezou lodí či turistickým vláčkem.

Český úsek Labské stezky má 380 km (a dalších 80 km při využití odbočky do Prahy). Je značený jako cyklotrasa CT 2, částečně i česko-německým logem stezky stejně jako logem evropské trasy EuroVelo 7 – Sluneční trasy (Praha Dolní Žleb) a EuroVelo 4 – Trasy střední Evropou (Lázně Toušeň Kolín). Pokud se chcete podívat i do Prahy, odbočte v Mělníku pod historickým zámkem na Vltavskou stezku CT 7 přes Kralupy n. V. do Prahy, odkud se můžete po EuroVelo 4 napojit zpět na Labskou stezku u Lázně Toušeň. V Německu je Labská stezka značena německou verzí loga Labská stezka (Elberadweg).
 
Povrch Labské stezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový, v posledních letech byly vybudovány desítky kilometrů v bezpečném režimu cyklostezky, kam mají přístup pouze nemotorová vozidla (celkem v ČR již více než 50 %). Díky rovinatému profilu a perfektnímu zázemí prověřených služeb s certifikací Cyklisté vítáni je stezka velmi vhodná pro uživatele všech kategorií včetně seniorů nebo rodin s dětmi.
 
Některé úseky Labské stezky jsou dobře sjízdné i na na in-line bruslích. Jedná se o úseky Bad Schandau – Děčín – Ústí n. L., Roudnice n. L. – Mělník, Kostelec n. L. – Čelákovice, Nymburk – Poděbrady a Kuks – Hradec Králové – Vysoká n. L.

Značení Labské stezky/cyklotrasy č. 2 začíná/končí ve Vrchlabí – Herlíkovicích u dolní stanice sedačkové lanovky na Žalý. Poté je možné vyjet lanovkou na Žalý (1 019 m. n. m., přeprava kol) a pokračovat po trase K10 do Benecka a následně po trase K13 na Třídomí. Odtud sjedete po trase K11 do Špindlerova Mlýna. Odtud můžete vyjet sedačkovou lanovkou na Medvědín (1 235 m. n. m., přeprava kol). Po trase K13A se z Medvědína napojíte na Masarykovu silnici (K13) a pokračujete přes Vrbatovu boudu k Labské boudě. Tam je možné kolo uschovat a zbylých cca 500 m k prameni Labe (1 386 m. n. m.) dojít po značené cestě pěšky.
 
Zpět do Vrchlabí můžete sjet přes Horní Mísečky do Benecka po Krkonošské cyklotrase K 13 a dále přes Křížovky do Vrchlabí.
 

Úseky Labské stezky

 

Schöna/Hřensko – Litoměřice (65km) – „Projížďka Bránou Čech (Porta Bohemica)“

 
V Česku vás uvítá Děčín s impozantním zámkem a bohatou nabídkou sportovního vyžití. Následuje krajská metropole Ústí nad Labem s lanovou dráhou k vyhlídkové věži zámečku Větruše. Na Střekově se můžete vydat na další dominantu města, hrad Střekov. Poté vás čeká jeden z nejlákavějších úseků Labské stezky, Brána Čech (Porta Bohemica), malebné údolí Labe.
 

Litoměřice – Mělník (45 km) – „Kde se Vltava vlévá do Labe“

 
Barokním Litoměřicím vévodí Dómský pahorek s katedrálou sv. Štěpána. Milovníci vína ocení Svatostánek českého vinařství v gotickém hradu. Město je i centrem Českého středohoří, malebného pohoří vulkanického původu. Dalším lákadlem je pevnostní město Terezín a následuje Roudnice n. L.Lobkowiczkým zámkem a vinařstvím a nedalekou horou Říp, symbolem české státnosti.

Labská stezka v Ústeckém kraji nabízí cyklistům a cykloturistům upravené souvislé vedení z Dolního Žlebu přes Děčín, Ústí n. L., Litoměřice a Roudnici až ke hranici se Středočeským krajem v celkové délce 96 km.
 

Mělník – Čelákovice (40 km), resp. Mělník – Praha – Čelákovice (80 km) – „Zažijte historická města a lázně v Polabí či navštivte Prahu“

 
Mělník, královské město s dominantním barokním zámkem je významným vinařským centrem na soutoku Labe s Vltavou. Následuje souměstí Brandýs n. L.-Stará Boleslav s renesančním zámkem, zámeckým pivovarem a 3 kostely (Bazilika sv. Václava, kostel sv. Klimenta a Poutní chrám Nanebevzetí p. Marie). Úsek uzavírají slatinné Lázně Toušeň.
 

Čelákovice – Kolín (60 km) – „Na kole do lázní?“

 
Polabí láká ke koupání v písečných jezerech. Nymburk zaujme městskými hradbami. Lázně Poděbrady lákají k odpočinku na promenádě a k ochutnávce minerálních pramenů. Centrem regionu je Kolín s chrámem sv. Bartoloměje, synagogou a židovským hřbitovem. V Kolíně-Sendražicích se můžete svézt romantickou železnicí.
 

Kolín – Hradec Králové (75 km) – „Pro milovníky jezdeckého a motorového sportu“

 
Unikátní krajina Národního hřebčína s chovem starokladrubských koní v Kladrubech nad Labem je od roku 2019 na seznamu UNESCO. Pardubice s unikátním historickým centrem se zámkem jsou městem sportu, které hostí mezinárodní dostihy Velká pardubická steeplechase či plochodrážní závody Zlatá přilba. Následuje Kunětická hora se středověkým hradem a pod ním najdete Ráby s muzeem perníku.
 

Hradec Králové – pramen Labe (95 km) – „Tam kde pramení řeka Labe“

 
Hradec Králové, královské věnné město s historickým centrem a Bílou věží, proslulo jako „Salon republiky“ především moderní architekturou. Barokní areál bývalých lázní Kuks nabízí hospitál s lékárnou a bylinkovou zahradou či skalní galerii Braunův Betlém. Safari ZOO Vás čeká ve Dvoře Králové n. L., Vrchlabí je pak ideálním výchozím bodem do Krkonoš a k prameni Labe.
 

Dobíjecí stanice pro elektrokola

Uvedená zařízení vám nabízí přístup k elektrické zásuvce, dobíjecí zařízení musíte mít vlastní.

Špindlerův Mlýn – Start hotel***, Bedřichov 17
Špindlerův Mlýn – Amenity Resort, Labská 117
Žalý – lanovka
Benecko – Wellness hotel Skalka, Benecko 196
Vrchlabí – Wellness Hotel Gendorf ***, Krkonošská 153
Dvůr Králové nad Labem – ART HOSTEL, náměstí T.G.Masaryka č.p. 82
Dvůr Králové nad Labem – Hotel Za Vodou, Poděbradova 2014
Hradec Králové – Penzion Nad Oborou, Nad Oborou 5/2
Hradec Králové – Zděná bouda – penzion, Hradečnice 633/1
Pardubice – Turistické informační centrum Pardubice, nám. Republiky 1
Mělice – Marin Klub – penzion, Mělice 122
Chvaletice/Kobylnice – Kolo Bistro, Kobylnice 37
Kolín – Hotel Theresia, Na Petříně 991
Kolín – Penzion Pod Věží, Parléřova 40
Poděbrady – Labská Marína (restaurace), U Nové vodárny 1457
Čelákovice – Penzion Na Vošverku 121, Čelákovice – Sedlčánky
Mělník – Hotel Kraus, Palackého 135/7
Mělník – Hotel Jaro, 17. listopadu 174
Mělník – Hotel Olympionik, Bezručova 3819
Štětí – Hotel Sport Štětí, Družstevní 400
Račice/Štětí – Restaurace Labe aréna Račice, Račice 130
Roudnice nad Labem – BK Cyklokemp Pod Lipou, Vědomice 15
Vědomice – Penzon Vědomice, Roudnická 11
Terezín – Parkhotel Terezín, Máchova 163
Litoměřice – Hotel Roosevelt, Rooseveltova 962/18
Litoměřice – Penzion Laterna, Velká dominikánská 17
Litoměřice – Ubytování U sv. Štěpána, Komenského 748/4
Ústí nad Labem – Pivovar Hotel Na Rychtě (restaurace), Klášterní 75/9
Ústí nad Labem – Cyklocentrum města Ústí nad Labem, Přístavní 3
Děčín – Hotel a kemp Formule, Pěší 113, Nebočady
Děčín – Wellness Hotel a Resataurace Kocanda****, Polabí 153/3
Děčín – Informační centrum Děčín, Karla Čapka 1441/3

Aktuality

Cyklobusy Krkonoše 2024

Krkonošské cyklobusy budou k dispozici cyklistům až do konce září 2024 (posledního víkendu v září). Tak neváhejte a naplánujte si výlet na kole. Letos jezdí sedm autobusových linek – od západu po východ.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošské pivní slavnosti 2024 ve Vrchlabí

Srdečně vás zveme na 26. ročník tradičních Krkonošských pivních slavností do Vrchlabí, v sobotu 10. srpna 2024.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Razítkovací hra Pohádkové Krkonoše 2024

Pojďte s dětmi do Pohádkových Krkonoš! Spolu s Krakonošem a jeho pomocníky jsme připravili parádní putování pro celou rodinu. Poznejte spolu jedinečnou přírodu i zábavná místa v nejvyšších horách, sbírejte razítka a užijte si výlety ušité dětem na míru.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošská pivní stezka 2024

Užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Letní krkonošské parní víkendy

Členové Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších připravili Krkonošské parní víkendy.
Martinice v Krkonoších, Liberecký kraj

Letní krkonošské parní víkendy

Členové Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších připravili Krkonošské parní víkendy.
Martinice v Krkonoších, Liberecký kraj

Krkonošský víkend s Hurvínkem

Po trati Pojizerský Pacifik se můžete svézt červeným motoráčkem zvaným Hurvínek
Martinice v Krkonoších, Liberecký kraj

Krkonošský víkend s Hurvínkem

Po trati Pojizerský Pacifik se můžete svézt červeným motoráčkem zvaným Hurvínek
Martinice v Krkonoších, Liberecký kraj

Fitness Nautilus

Jsme vybaveni profesionálními posilovacími stroji Hammer Strength, Life Fitness, Nautilus, Grünsport a Trofit a špičkovou kardio zónou od společností Nautilus, Life Fitness, Matrix a Star Trac.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Aquacentrum Vrchlabí

Aquacentrum ve Vrchlabí bylo otevřeno koncem roku 2022. Součástí aquaparku je plavecký bazén se čtyřmi dráhami o délce 25 metrů, cvičný bazén, relaxační bazén, vířivky, venkovní tobogan a další atrakce.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Wellness hotel Gendorf v centru Vrchlabí

Objevte jedinečnou oázu relaxace a gastronomie v centru Krkonoš. Wellness hotel Gendorf vám poskytne možnost strávit chvíle odpočinku ve stylovém, moderním relaxačním centru nebo v příjemné atmosféře restaurace Mincovna s vyhlášenou kuchyní.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Běžecký areál Vejsplachy

V areálu Vejsplachy ve Vrchlabí naleznou milovníci běžkování upravené běžecké tratě, uměle zasněžované, denně osvětlené do 20:00 hodin.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Netopýři v zámeckém parku ve Vrchlabí

Park obklopující renesanční zámek představuje jakousi miniaturu okolní krajiny. Kromě exotických dřevin potká poutník i rozkvetlou louku, lesík s houbami, potok nebo rybník. Pestré prostředí skýtá úkryty i prostřený stůl pro noční lovce. Najdeme tu minimálně pět druhů netopýrů.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Masomat v Prosečném a ve Vrchlabí

S netradičním nápadem přišli na rodinné farmě v Prosečném u Vrchlabí. Umístili tu první automat na maso v České republice. Automat funguje bezkontaktně 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Druhý stroj s vyzrálým hovězím se nachází ve Vrchlabí.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Chalupy Vrchlabí – Kemp Pod Liščím kopcem

Horská samota, venkovní terasy s grilem, bazén, parkování v areálu i ideální výchozí pozici při cestách za dobrodružstvím, to vše najdete v oblíbeném areálu Pod Liščím kopcem.
Dolní Branná, Královéhradecký kraj

Autocamp Vejsplachy ve Vrchlabí

Kemp Vejsplachy se nachází v malebném krkonošském městečku Vrchlabí, které je vstupní bránou do středních Krkonoš. Má ideální polohu jak pro pěší, tak pro cyklistické výlety. Lokalita nabízí i mnoho kulturních a historických objektů, které stojí za to navštívit.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Kavárna 7 štítů ve Vrchlabí

V prostorách Domu se sedmi štíty se nachází dobová kavárna, kterou je možné navštívit denně kromě neděle a pondělí. Malé podkrovní muzeum je přístupné zdarma.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

It Centrum Apartments Vrchlabí

Apartmány leží v posledním patře obchodního komplexu IT CENTRUM, který sousedí se zámkem a zámeckým parkem ve Vrchlabí.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Resort Vrchlabí

Resort Vrchlabí nabízí moderní apartmány v samotném srdci Krkonoš v malebném městečku Vrchlabí. Užijte si krásy hor, panenskou přírodu a relaxaci v soukromém wellness.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Penzion Pod Hájkem

Kvalitní ubytování v krásné obci Horní Branná na úpatí Krkonoš. Obec se nachází mezi dvěma turistickými centry – městečkem Jilemnice a Vrchlabí.
Horní Branná, Liberecký kraj

Chata Pod Hájkem

Celoroční ubytování v areálu rodinné biofarmy Krkonoších – nedaleko turistického centra Vrchlabí.
Horní Branná, Liberecký kraj