ÚvodAktuality#světovéČesko a barokní nádhera Vrtbovské zahrady
Příroda

#světovéČesko a barokní nádhera Vrtbovské zahrady

  • 23. září 2020
Na svahu Petřína můžete navštívit Vrtbovskou zahradu – jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp. Zahrada byla postavena roku 1720 a tak letos slaví celých 300 let své existence. Jestliže Vrtbovská zahrada patří mezi nejkrásnější v Záalpí, která zahrada se považuje za nejkrásnější pod Alpami? Odpověď se nabízí u italského jezera Maggiore v zahradě Isola Bella.

Vrtbovská zahrada je jednou z nejkrásnějších svého druhu severně od Alp

Vrtbovská zahrada
Giardino Isola Bella
Vrtboská zahradaVrtbovská zahrada leží spolu s dalšími třemi barokními zahradami, Vratislavskou, Schönbornskou a Lobkowickou, na svahu Petřína a je považována za jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších barokních zahrad.
 
Terasovou barokní zahradu italského typu nechal vybudovat Jan Josef hrabě z Vrtby, nejvyšší purkrabí Pražského hradu, u Vrtbovského paláce v letech 1715 – 1720 a letos tak zahrady slaví 300 let od svého vystavění. Autorem návrhu byl slovutný architekt František Maxmilián Kaňka. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořila další legenda barokního umění – Matyáš Bernard Braun. Na zdařilém díle se podílel také Václav Vavřinec Reiner, od kterého můžete obdivovat především fresku na klenbě sala terreny, která představuje Venuši a Adonise.
 
Vrtbovská zahradaRodu Vrtbů patřila zahrada (a přilehlý palác) do roku 1799, pak tento majetek zakoupil císařský rada Jan Mayer, který přestavěl palác, zahradu však ponechal v původním stavu. Změna nastala až s rokem 1845, kdy byl opět upravován palác, ale tentokrát i zahrada, která dostala klasicistní vzhled a nové empírové přístavky (v jednom z nich měl, mezi lety 1886-1889, svůj ateliér Mikoláš Aleš). Dnešní opět barokní ráz získala zahrada rekonstrukcí architektů Ivana Březina a Václava Weinfurtera v letech 1990 – 1998. Tenkrát také vznikly kopie Braunových soch a originály byly umístěny do lapidária Národního muzea.
 

Sochy, rostliny, ptáci a tajemná branka

Vrtbovská zahradaVrtbovská zahrada je členěna do tří teras, a kromě mnoha rostlin a jehličnanů vás ve spodní části zahrady potěší exotičtí ptáci původem ze Zoo Praha. Květinovou výzdobu zde tvoří zimostráz vždyzelený, azalky, habr obecný, růže a jehličnany (tisy, zeravy, túje).
 
Zahrada je navíc vyzdobena mnoha sochami a fontánkami. Jednou z oblíbených sousoší je putti (andílek bez křídel) na mořské nestvůře. Dále jsou tu mořské panny, vodní božstva a dekorativní vázy. V posledním patře najdete výzdobu v podobě soch řeckých bohů a bohyní od Matyáše Brauna – poznáte tu Apollona, Herma, Artemis, Héru, Athénu, Dia a Héfaista. V jižní části zahrady narazíte na sousoší zápasících chlapců.
 
Ve třetím patře teras se ve zdi ukrývá uzamčená branka. Komu by vrtalo hlavou, kam vede prozradíme, že pokud byste ji odemkli, dostali byste se do soukromé Vratislavské zahrady, která je o něco menší než Vrtbovská zahrada, ovšem rovněž pochází z období baroka.
 

Giardino Isola Bella lago Maggiore

Giardino IsolaVelmi podobnou zahradu, která se mohla stát inspirací k tvorbě Vrtbovské zahrady, byste si mohli prohlédnout u jezera Maggiore, v severní Itálii. Najdete zde Krásný ostrov (Isola Bella), jehož prakticky celou rozlohu (320 x 400 m) zabírá honosný zámek a nádherné terasovité zahrady. Až do roku 1630 byl ostrůvek u obce Stresa holou skálou obývanou rybáři se dvěma malými kostely a několika zeleninovými zahradami. Ostrov se stal majetkem rodu Borromeů, kteří ostrůvek proměnili na palác se zahradami. Ty se podařilo dokončit v roce 1671. Stupňovité terasy připomínají babylónské visuté zahrady. U jezera Maggiore je jich celkem deset. Zahrady vytváří velkou pyramidu na jejímž vrcholu bylo vybudováno dovadlo pod širým nebem a raritou je také socha jednorožce, který shlíží dolů. Bájné zvíře připomíná rod Borromeo, který jej má ve znaku.
 
Giardino IsolaBarokní ornamenty záhonů a tvarované dřeviny jsou doplněny vázami, sochami a plastikami, které ještě umocňují nádherný výhled na hladinu jezera a horské štíty Alp na obzoru. Zahrada je osázena množstvím exotických dřevin, jako jsou citronovníky, pomerančovníky, korkové duby, svatojánský chléb, banánovníky, palmy, granátová jablka, olivovníky, cypřiše. Jsou tu skleníky s orchidejemi a masožravými rostlinami, jezírka s lekníny. Zákoutí zahrady zdobí celá barevná škála kvetoucích rostlin. Údajně byly právě v těchto zahradách vysazovány první orientální rostliny, které se do Evropy dostávaly. Najdou se zde pěnišníky, hortenzie, růže, kamélie, magnolie. Úžasný dojem barokní zdobné harmonie dotvářejí bílí pávi.
 
Sochařská výzdoba pochází od milánského sochaře Carla Simonetty z let 1667 a 1677. Symbolizují většinou přírodní živly – jsou zde alegorie vzduchu, vody, země a ohně nebo čtyř ročnícho období. Některé ze soch představují i Lago Maggiore i řeky Ticino a Po.
 

Slavnostní nasvícení Vrtbovské zahrady

Vrtboská zahradaVraťme se ale teď domů, do Česka. Pokud se vám v barokních zahradách líbí, určitě si nenechte ujít speciální nasvícení Vrtbovské zahrady, které se koná pouze dvakrát do roka! Letos se zahrada rozzáří 1. 10. 2020 od 18:00 do 22:00 hodin. Příští příležitost prohlédnout si zahradu v netradičním světelném hávu bude až v den otevření nové sezóny, na jaře 2021.

Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
 

Kde jinde u nás můžete obdivovat barokní zahrady?

  • Růžová zahrada DěčínJedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku je Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rozárií v habsburské monarchii. 
  • Podzámecká zahrada v Kroměříži bývala původně užitkovou a květinovou zahradou, ovšem v 17. století se proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba. 
  • zahrada Český KrumlovČeskokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.
  •  V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles. 
  • černínský palácZahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlavní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku. 
  • Klidnou oázou Liberce v samém centru města je barokní zahrada kostela Nalezení svatého Kříže. Její nedílnou součástí je zrestaurovaný morový sloup z dílny Mistra Matyáše Bernarda Brauna, jež pochází z roku 1719. 
  • Nádherná je též Francouzská zahrada na zámku Dobříš. Je přísně symetrická a rozvržena do tří teras. Spodní terasa u zámku je osázena zimostrázovou broderií, její dominantou je kruhová fontána s galerií soch. Na druhé terase se nachází stříhané loubí.
Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Galerie Vrtbovské zahrady Kultura

Galerie Vrtbovské zahrady

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu.

Vrtbovský palác Památky

Vrtbovský palác

Vrtbovský palác se nachází na rohu Tržiště a Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze 1. Mnoho lidí o jeho existenci nemá příliš tušení, neboť jeho průčelí do ulice není nějak výrazně nápadné, ale za ním se skrývá jedna z nejhezčích pražských zahrad.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze Příroda

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Středověké slavnosti na Hradčanech 2025, Dobříšské májové slavnosti 2025, Rumfest 2025, Historická bitva v Kolíně 2025, Hrabalovo Kersko 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.
18. květen 2025 17:39
Letní sporty, Praha

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu vilu ve Střešovicích, Invalidovnu v Karlíně, Šternberský palác na Hradčanech, Galerii Josefa Sudka nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým Městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
18. květen 2025 10:27
Životní styl, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha

Národní zemědělské muzeum zve 18. května do svých expozic!

V neděli 18. května 2025 si můžete užít vstup do Národního zemědělského muzea zdarma. Své brány vám bezplatně budova otevře od 9:00 do 17:00, pokochat se zde mimo jiné můžete krásnou vyhlídkou na rozkvetlou Prahu. V ten samý den mohou fandové techniky navštívit i pobočku muzea v Čáslavi, kde bude probíhat Den otevřeného depozitáře. Do jindy nepřístupného prostoru se ale bude platit vstupné.
15. květen 2025 8:00
Kultura, Praha