ÚvodAktuality#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona
Památky

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

  • 17. února 2021
Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vila Tugendhat a pavilon Barcelona

Dvě stavby, které veřejnost srovnávala už v době jejich vzniku a i dnes obě stojí za bližší prozkoumání: vila Tugendhat v Brně a výstavní pavilon v Barceloně.
Vila Tugendhat
Pavilon Barcelona
Soutěž o Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Cenu Mies van der Rohe pořádá od roku 2001 Evropská komise ve spolupráci s barcelonskou nadací Fundació Mies van der Rohe. Cena se udílí jednou za dva roky a porotci v ní oceňují nejlepší projekty napříč evropskými zeměmi. Kdyby byl rok jako kterýkoliv jiný, nejprestižnější architektonická přehlídka starého kontinentu by už zveřejnila užší výběr finalistů. Jenže aktuální ročník bude probíhat jinak: nejenže do něj byly zařazeny stavby z Arménie, Moldavska a Tuniska, ale ani počet 449 děl z 41 zemí není konečný. Protože výstavbu i posuzování komplikují koronavirová opatření, organizátoři prodloužili termíny. Novou podmínkou je, aby stavby byly dokončeny mezi říjnem 2018 a dubnem 2021, letos v září pak komise zveřejní další nominované projekty. Výsledky budeme znát až na jaře 2022.
 

Česká jedenáctka

Prestižní ocenění Mies van der Rohe Award může získat jedenáct staveb, které v posledních letech vznikly na území České republiky. S některými jste se na portálu Kudy z nudy už potkali: namátkou jde o skleněný dům a sídlo sklářské společnosti LasvitNovém Boru, oceněné Hlavní cenou České ceny za architekturu 2020, Památník Jana Palacha ve Všetatech, nové sídlo Vinařství Lahofer u Znojma či revitalizované pražské náplavky.

Protože organizátoři prestižní evropské přehlídky dobře ví, že budovy a infrastruktury jsou odpovědné minimálně za 40 procent veškeré emise skleníkových plynů, v aktuálním ročníku hrají prim především projekty, kde jde ruku v ruce design s udržitelností. Miesova cena Evropské unie proto dává zelenou především rekonstrukcím, adaptacím i transformacím stávajících budov. Ty v české jedenáctce zastupuje například nová radnice Prahy 7, která vznikla rekonstrukcí starší administrativní budovy, anebo bývalý pivovar a technická stavba v centru Znojma, kterou architekti Chybík+Krištof proměnili na vinný bar Enotéka. Svou historii má i prvorepubliková vilka, proměněná v „rodinný dům v ocelovém korzetu“, naopak z novostaveb stojí za zmínku i vidění mateřská škola v liberecké čtvrti Vratislavice nad Nisou. Trochu připomíná novoborský Lasvit: architekti Petr Stolín a Alena Mičeková použili podobně jako u svého staršího projektu Zen-Houses (oceněný Českou cenou za architekturu v prvním ročníku soutěže) lehkou fasádu ze sklolaminátu.
 

Vila Tugendhat a pavilon Barcelona

Když se spojí neomezený rozpočet, architekt se světovým renomé a svatební dar pro dceru bohatého průmyslníka, vznikne vila Tugendhat: stavba podle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe (1886–1969) dokončená v roce 1930 stála pět milionů korun, za což se v té době daly pořídit desítky rodinných domků. I když právě teď jsou prohlídky jediné moderní památky UNESCO v České republice zastavené, můžete si je rezervovat a začít se těšit. Návštěva brněnské funkcionalistické stavby, která patří k základním dílům světové architektury a své době posunula měřítka moderního bydlení, je skutečným zážitkem.

Když je řeč o vile Tugendhat, slavném architektovi a Ceně Mies van der Rohe, je na čase seznámit se stavbou, s níž už v době vzniku vilu srovnávali: o německém pavilonu, který Mies van der Rohe navrhl pro světovou výstavu v Barceloně. Obě stavby vznikaly v Miesově kanceláři současně, spojovaly je klíčové formální znaky i nová koncepce architektonického prostoru. Jenže zatímco vila zůstala, pavilon v Barceloně byl po skončení výstavy rozebrán. Jak ale postupně během 20. století rostl Miesův mezinárodní věhlas, i barcelonští radní si uvědomili, že by pavilon mohl být velkým turistickým lákadlem, a tak v osmdesátých letech vznikla jeho replika. Příbuzenství s vilou Tugendhat je nezpochybnitelné, od tvaru chromových sloupů přes kombinace skla, onyxu, travertinu a různých druhů mramoru až po Miesem navrženou ikonu moderního nábytku, křeslo Barcelona. Je celkem symbolické, že právě v Miesově pavilonu Barcelona se Ceny Evropské unie za současnou architekturu předávají.
 

Známí i neznámí uchazeči z ročníku 2019

Cena Evropské unie za současnou architekturu byla poprvé udělena v roce 1987 a zatím nikdy nebyla oceněna žádná česká stavba. Vy ale určitě některé tuzemské uchazeče znáte: do minulého ročníku se jich zařadilo dvanáct, namátkou Centrum současného umění DOX v Praze, Kinonekino v Plané, horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, moderní kostel sv. Václava v Sazovicích, Letenská vodárenská věž, penzion Štajnhaus v Mikulově nebo multifunkční Kotelna v Libčicích nad Vltavou, v Praze pak vyhlídková věž Doubravka na Černém Mostě a polyfunkční dům Drn na Národní. Mezinárodní porota složená z architektů, novinářů a teoretiků ale všechny překvapila: laureátem ceny za rok 2017 se stala renovace obrovského, čtyři sta metrů dlouhého paneláku v Amsterdamu od týmu lokálních architektů. Vůbec poprvé v historii cen Mies van der Rohe došlo k ocenění nikoli novostavby, ale starší budovy. Bude tento trend pokračovat? Nezbývá než si počkat na další rok.
Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech se ale skrývá také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Miese van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Znáte však i další brněnské vily, například rodiny Stiassni či Löw-Beerů? A víte, kde bydlel v Brně Dušan Jurkovič? Pojďte s námi na výlet a žádná otázka nezůstane nezodpovězená!

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Brněnská kolonie Nový dům Památky

Brněnská kolonie Nový dům

V roce 1928 se na brněnském výstavišti konala velmi úspěšná Výstava soudobé kultury. Její součástí byl i unikátní projekt Nový dům stavitelů Čeňka Rullera a Františka Uherky, kteří vyzvali několik předních architektů, aby předvedli ukázky moderního bydlení pro střední třídu.

Další aktuality

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj

Moto GP se vrací do Brna – šampionát silničních motocyklů se pojede v červenci 2025

Mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP se po pěti letech vrací do České republiky. Konat se bude od 18. do 20. července 2025 na Masarykově okruhu v Brně, jak tomu bývalo dříve. Přípravy vrcholí, okruh má nový povrch. Na závod se těší i jediný český zástupce v seriálu Filip Salač, které by se rád probojoval před domácím publikem na stupně vítězů.
27. červen 2025 13:19
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Znáte jeskyni Blanických rytířů v Rudce?

Na okraji obce Rudka, vzdálené jeden a půl kilometru od Kunštátu na jižní Moravě, stojí kopec nazvaný Milenka – zdánlivě obyčejný a přece výjimečný vrch. V jeho nitru najdete umělou pískovcovou jeskyni s unikátní výzdobou, inspirovanou legendou o blanických rytířích.
26. červen 2025 11:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Do zámeckého parku ve Slavkově u Brna se v sobotu 28. června 2025 sjede téměř tisíc historických aut a motorek na tradiční Veteranfest. Tradiční setkání láká nejen na ojedinělou přehlídku historických vozů, motorek, traktorů, bicyklů… ale také na dobovou atmosféru. Patronkou letošního 23. setkání se opět stala Alena Antalová, hvězda televizního seriálu Četnické humoresky. Zámecký park zkrášlí prvorepublikové dámy, mezi auty se tančí swing a nezapomíná se ani na děti.
26. červen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Jižní Moravě – koupaliště, přehrady, rybníky, aquaparky a vodní sporty

Vyberte si z tipů na nejlepší místa na jižní Moravě, kde lze strávit den u vody! Užijte si koupání s dětmi, vodní sporty i plavby lodí. Pro děti jsou připraveny dětské bazénky s řadou atrakcí, skluzavkami a dětská hřiště.
25. červen 2025 17:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj