ÚvodAktuality#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona
Památky

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

  • 17. února 2021
Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vila Tugendhat a pavilon Barcelona

Dvě stavby, které veřejnost srovnávala už v době jejich vzniku a i dnes obě stojí za bližší prozkoumání: vila Tugendhat v Brně a výstavní pavilon v Barceloně.
Vila Tugendhat
Pavilon Barcelona
Soutěž o Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Cenu Mies van der Rohe pořádá od roku 2001 Evropská komise ve spolupráci s barcelonskou nadací Fundació Mies van der Rohe. Cena se udílí jednou za dva roky a porotci v ní oceňují nejlepší projekty napříč evropskými zeměmi. Kdyby byl rok jako kterýkoliv jiný, nejprestižnější architektonická přehlídka starého kontinentu by už zveřejnila užší výběr finalistů. Jenže aktuální ročník bude probíhat jinak: nejenže do něj byly zařazeny stavby z Arménie, Moldavska a Tuniska, ale ani počet 449 děl z 41 zemí není konečný. Protože výstavbu i posuzování komplikují koronavirová opatření, organizátoři prodloužili termíny. Novou podmínkou je, aby stavby byly dokončeny mezi říjnem 2018 a dubnem 2021, letos v září pak komise zveřejní další nominované projekty. Výsledky budeme znát až na jaře 2022.
 

Česká jedenáctka

Prestižní ocenění Mies van der Rohe Award může získat jedenáct staveb, které v posledních letech vznikly na území České republiky. S některými jste se na portálu Kudy z nudy už potkali: namátkou jde o skleněný dům a sídlo sklářské společnosti LasvitNovém Boru, oceněné Hlavní cenou České ceny za architekturu 2020, Památník Jana Palacha ve Všetatech, nové sídlo Vinařství Lahofer u Znojma či revitalizované pražské náplavky.

Protože organizátoři prestižní evropské přehlídky dobře ví, že budovy a infrastruktury jsou odpovědné minimálně za 40 procent veškeré emise skleníkových plynů, v aktuálním ročníku hrají prim především projekty, kde jde ruku v ruce design s udržitelností. Miesova cena Evropské unie proto dává zelenou především rekonstrukcím, adaptacím i transformacím stávajících budov. Ty v české jedenáctce zastupuje například nová radnice Prahy 7, která vznikla rekonstrukcí starší administrativní budovy, anebo bývalý pivovar a technická stavba v centru Znojma, kterou architekti Chybík+Krištof proměnili na vinný bar Enotéka. Svou historii má i prvorepubliková vilka, proměněná v „rodinný dům v ocelovém korzetu“, naopak z novostaveb stojí za zmínku i vidění mateřská škola v liberecké čtvrti Vratislavice nad Nisou. Trochu připomíná novoborský Lasvit: architekti Petr Stolín a Alena Mičeková použili podobně jako u svého staršího projektu Zen-Houses (oceněný Českou cenou za architekturu v prvním ročníku soutěže) lehkou fasádu ze sklolaminátu.
 

Vila Tugendhat a pavilon Barcelona

Když se spojí neomezený rozpočet, architekt se světovým renomé a svatební dar pro dceru bohatého průmyslníka, vznikne vila Tugendhat: stavba podle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe (1886–1969) dokončená v roce 1930 stála pět milionů korun, za což se v té době daly pořídit desítky rodinných domků. I když právě teď jsou prohlídky jediné moderní památky UNESCO v České republice zastavené, můžete si je rezervovat a začít se těšit. Návštěva brněnské funkcionalistické stavby, která patří k základním dílům světové architektury a své době posunula měřítka moderního bydlení, je skutečným zážitkem.

Když je řeč o vile Tugendhat, slavném architektovi a Ceně Mies van der Rohe, je na čase seznámit se stavbou, s níž už v době vzniku vilu srovnávali: o německém pavilonu, který Mies van der Rohe navrhl pro světovou výstavu v Barceloně. Obě stavby vznikaly v Miesově kanceláři současně, spojovaly je klíčové formální znaky i nová koncepce architektonického prostoru. Jenže zatímco vila zůstala, pavilon v Barceloně byl po skončení výstavy rozebrán. Jak ale postupně během 20. století rostl Miesův mezinárodní věhlas, i barcelonští radní si uvědomili, že by pavilon mohl být velkým turistickým lákadlem, a tak v osmdesátých letech vznikla jeho replika. Příbuzenství s vilou Tugendhat je nezpochybnitelné, od tvaru chromových sloupů přes kombinace skla, onyxu, travertinu a různých druhů mramoru až po Miesem navrženou ikonu moderního nábytku, křeslo Barcelona. Je celkem symbolické, že právě v Miesově pavilonu Barcelona se Ceny Evropské unie za současnou architekturu předávají.
 

Známí i neznámí uchazeči z ročníku 2019

Cena Evropské unie za současnou architekturu byla poprvé udělena v roce 1987 a zatím nikdy nebyla oceněna žádná česká stavba. Vy ale určitě některé tuzemské uchazeče znáte: do minulého ročníku se jich zařadilo dvanáct, namátkou Centrum současného umění DOX v Praze, Kinonekino v Plané, horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, moderní kostel sv. Václava v Sazovicích, Letenská vodárenská věž, penzion Štajnhaus v Mikulově nebo multifunkční Kotelna v Libčicích nad Vltavou, v Praze pak vyhlídková věž Doubravka na Černém Mostě a polyfunkční dům Drn na Národní. Mezinárodní porota složená z architektů, novinářů a teoretiků ale všechny překvapila: laureátem ceny za rok 2017 se stala renovace obrovského, čtyři sta metrů dlouhého paneláku v Amsterdamu od týmu lokálních architektů. Vůbec poprvé v historii cen Mies van der Rohe došlo k ocenění nikoli novostavby, ale starší budovy. Bude tento trend pokračovat? Nezbývá než si počkat na další rok.
Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Poznejte příběh vily Tugendhat a dalších brněnských vil

Ikona světové architektury, památka UNESCO a vůbec první moderní vila v České republice, do níž mohla nahlédnout veřejnost – to všechno je brněnská vila Tugendhat. V jejích interiérech se ale skrývá také příběh rodiny Tugendhatovy, architekta Ludwiga Miese van der Rohe a naplnění snu o svobodě. Znáte však i další brněnské vily, například rodiny Stiassni či Löw-Beerů? A víte, kde bydlel v Brně Dušan Jurkovič? Pojďte s námi na výlet a žádná otázka nezůstane nezodpovězená!

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Brněnská kolonie Nový dům Památky

Brněnská kolonie Nový dům

V roce 1928 se na brněnském výstavišti konala velmi úspěšná Výstava soudobé kultury. Její součástí byl i unikátní projekt Nový dům stavitelů Čeňka Rullera a Františka Uherky, kteří vyzvali několik předních architektů, aby předvedli ukázky moderního bydlení pro střední třídu.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Na svátek svatého Martina, v pondělí 11. 11. 2024 v 11 hodin zahájí slavnostní přípitek letošní ochutnávání Svatomartinských vín. V Brně se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů svatomartinských vín od vinařů z Moravy i z Čech. Akce se tak jako v uplynulých letech bude konat na brněnské Náměstí Svobody!
10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2024. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 8. do 16. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj