ÚvodAktuality#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa
Památky

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

  • 25. října 2020
Když se v sedmdesátých letech natáčela filmová verze slavné Smetanovy opery Prodaná nevěsta, filmaři téměř nemuseli stavět kulisy. Točilo se totiž v krásné jihočeské vesnici Holašovice, díky malebné návsi a selským statkům zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Baroko jako překvapení tam, kde byste je nečekali: selské baroko v jihočeských Holašovicích a koloniální baroko v brazilském městě Ouro Preto

Holašovice
Ouro Preto
Náves s rybníčkem, barokní kapličkou sv. Jana Nepomuckého a bývalou kovárnou, zdobené štíty selských statků a k tomu chlévy, stodoly, maštale, výměnky, sýpky, brány a klenuté vjezdy, ohrady, ploty a zdi: to všechno jsou Holašovice, nevelká jihočeská vesnice na okraji Blanského lesa. Když se řekne selské baroko, kdekomu se vybaví právě tohle jméno, přestože v širokém okolí téměř není vesnice, kde byste neobjevili unikátní lidovou architekturu nebo další dílky do mozaiky selského baroka.
 

Znám jednu dívku, ta má dukáty…

Jeden z českých „čtrnácti divů světa“ zapsaných v UNESCO se od jiných památek liší: vypadá vlastně docela všedně. Vesnicky a středoevropsky. Právě tím jsou ale Holašovice jedinečné: nejznámější vesnická památková rezervace je totiž trvale obydlená. Přestože tu žije přibližně 150 obyvatel a na řadu usedlostí jezdí jen chalupáři, vesnice tvoří jedinečné a živé společenství tak, jak postupně vzniklo během 19. století. Navíc se Holašovicím vyhnuly novodobé přestavby a dochovaly se v podobě, jakou získaly přibližně před 150 lety.

Traduje se, že za všechno mohou dívky z jihočeských Blat, o kterých se říkávalo, že mají dukáty nejen v truhle, ale i na krku: nosívaly totiž náhrdelníky ze zlatých dukátů. Když si holašovičtí selští synkové na začátku 19. století přivedli z Blat bohaté nevěsty, dívky s sebou přinesly nejen zlaťáky, nádherné kroje a kulturní zvyky ze svého domova, ale i požadavky na určitý typ obydlí. Tak se prý typické blatské statky objevily právě tady, v podhůří Blanského lesa.
 

Tipy kam za selským barokem?

Baroko v 19. století je podobný protimluv jako Santiniho barokní gotika. Lidové stavby, tak typické pro jižní Čechy, vznikaly dávno po období baroka, zejména od dvacátých do šedesátých let 19. století. Venkovští stavitelé a zedníci ale používali na vesnických staveních prvky, které znali z barokních, rokokových i klasicistních domů a kostelů ve městech. Jmény známe jen pár z nich, například Jakuba Bursu, který působil hlavně na Volyňsku a v okolí Vlachova Březí, anebo Šebestiána Brenera zvaného Šebesta, jehož stavby lze vidět v Malých Chrášťanech. Bohatě zdobená průčelí domů se širokými volutovými štíty ale prozrazují, že šikovných zedníků musely být tisíce.

Chcete pár tipů pro výlety za selským barokem? Za kolébku svébytného stavebního stylu je považována oblast Zbudovských blat, odkud se tento styl rychle rozšířil po okolí. Najdete je na území Blat v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní, ale také třeba v Záluží, Plástovicích, Zbudově a Vlhlavech, v Bavorovicích, Municích a Opatovicích poblíž Hluboké, v Mahouši i v dalších obcích v okolí Holašovic – v Radošovicích, Záboří, Dobčicích a Lipanovicích či v Rožnově, který dnes tvoří součást Českých Budějovic.
 

Za barokem z jižních Čech až do Brazílie

  • Filmová verze opery Prodaná nevěsta může posloužit jako důkaz, jak se vesnice za necelých padesát let změnila: například dnes na návsi v Holašovicích jen těžko narazíte na dům s omšelou a oprýskanou fasádou. Ve filmu naopak jsou vidět – i když pamětníci vzpomínají, že tam, kde nebyly štíty opravené, postavili filmaři kulisy.
  • Podobným zjevením jako selské baroko v Holašovicích je barokní centrum brazilského města Ouro Preto. Jeho jméno v překladu znamená Černé zlato: leží totiž v oblasti (a dnešním spolkovém státě) Minas Gerais, srdci legendárního Eldorada, kde se až do 18. století těžila polovina celosvětové produkce zlata.
  • Ouro Preto se rozkládá v průměrné nadmořské výšce 1 150 metrů v pohoří Serra do Espinhaço. Město vzniklo jako těžařská osada a na začátku 18. století se stalo centrem brazilské zlaté horečky. Statut města byl Ouru Pretu přiznán roku 1711, ale po vyčerpání zásob zlata v okolí význam města upadl.
  • Baroko ale zůstalo: dodnes tu můžete vidět krásné historické centrum plné strmých, klikatých a dlážděných uliček. Dochovaly se barevné koloniální domy a kostely, barokní rezidenční domy, náměstí i kašny. Historické centrum města je od roku 1980 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Vesnická památková rezervace Plástovice u Českých Budějovic – za krásou selského baroka i romány Karla Klostermanna Památky

Vesnická památková rezervace Plástovice u Českých Budějovic – za krásou selského baroka i romány Karla Klostermanna

Vesnička přitahuje lidovou architekturou ve stylu selského baroka, díky které byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Navíc leží na křižovatce dvou cyklistických tras – jedna vede ze Zbudova směrem na CHKO Blanský les, druhá z Netolic přes Hlubokou nad Vltavou do Českých Budějovic.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Vesnická památková rezervace v Holašovicích – památka UNESCO

Vesnická památková rezervace v Holašovicích – památka UNESCO

Vesnice ležící asi 16 km západně od Českých Budějovic si zachovala středověký systém řazení budov propojených zdmi s brankami a klenutými vjezdy. Současná podoba vesnice je pak výsledkem práce zednických mistrů, kteří ve 2. polovině 19. století přestavěli štíty a vjezdy statků ve stylu tzv. selského baroka. Ten je viditelný na návsi tvořené 22 statky s malovanými barokními štíty a jeho jedinečnost ocenila také organizace UNESCO.

Historická kovárna v Holašovicích Památky

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích, které jsou již od roku 1988 díky domům ve stylu selského baroka zapsány na seznamu památek UNESCO, se nachází obnovená historická kovárna.

Selské baroko v Květově Památky

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko Památky

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – cisterciácký klášter Vyšší Brod, podzemní chodby v Týně nad Vltavou, zámek Bechyně, tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
18. květen 2025 9:57
Památky, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
18. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Jižní Čechy lákají na turistické novinky a neobjevené skvosty

Jižní Čechy skrývají řadu nových či méně známých míst, která stojí za to objevit. Jsou to místa s příběhem, atmosférou, a často i s kapkou kouzla – ideální pro ty, kdo hledají zážitky mimo hlavní proud. Vedle letošních novinek se do pozornosti dostávají i zapomenuté památky a neobjevené kouty regionu, které čekají na svou chvíli. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé jednotlivce.
17. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava

Na Lipně je pořád co dělat: můžete navštívit nejen Stezku korunami stromů Lipno, která je otevřena každý den, ale i spoustu další aktivit. Vydat se můžete na kola nebo inliny na Jezerní cyklo-bruslařskou stezku podél jezera. A pokud si budete chtít užít trochu relaxu, pak určitě nevynechejte Aquaworld Lipno. Ve stejné budově se pak nachází i Hopsárium Lipno, kde se mohou děti vyřádit za každého počasí. Po zimní odstávce začaly fungovat i zdejší přívozy mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendech na hladinu Lipna, mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, vyplouvají i turistické lodě. A od května jezdí také přívoz na Kyselov.
14. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte regionální značku Třeboňsko regionální produkt

Z návštěvy Třeboňska si můžete od roku 2025 odvézt první certifikované výrobky označené jako "Třeboňsko regionální produkt". Poznáte je podle loga, které našlo inspiraci v pěticípé rožmberské růži modré barvy. Vybírat lze ze široké škály regionální dobrot i řemeslných výrobků, jako jsou dřevěné hračky, pivo, zelenina a ovoce, sirupy, džemy, chleby, přírodní kosmetika či vajíčka. Třeboňsko patří k rozlohou menším regionům, ale unikátní krajina, kterou již od 14. století proměňovaly technicky dokonalé stavby rybníků a kanálů a doplňují architektonické perly zámků, církevních staveb i zachovalá města a vesnické usedlosti, je dokladem, že život v souladu s přírodou nemusí být v rozporu s produkčním hospodařením, a kreativitu lze projevit v nejrůznějších oborech.
14. květen 2025 10:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Vydejte se do Písku za pískem

V malebném jihočeském Písku se o víkendu 16. až 18. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2025. Promění běžně nedostupný venkovní areál píseckého bazénu v Ostrovní ulici v jedno velké rekreační hřiště. Zábava a zážitky však návštěvníky čekají už po cestě od Kamenného mostu a budou je provázet až k prostoru pod hradbami.
13. květen 2025 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří v Hoslovicích

V neděli 18. května 2025 se v Hoslovicích od 10:00 do 16:00 hodin koná oblíbená akce Den otevřených dveří, a to v rámci Mezinárodního dne muzeí. Po celý den je návštěvníkům umožněn vstup do mlýna a do expozic mlynářství zdarma.
13. květen 2025 8:00
Památky, Jihočeský kraj

Jihočeský kraj oficiálně zahájí cyklistickou sezonu 2025

Jižní Čechy nabízejí nejdelší síť značených cyklostezek v rámci celé České republiky s téměř 10 000 kilometry značených cyklotras. Současně návštěvníky zvou na více než stovku výletů na kole. Pokud patříte k milovníkům jízdy na kole, podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké akce se chystají na zahájení sezony 2025. Pořadatelé myslí i chodce či milovníky dobrého jídla.
7. květen 2025 6:50
Letní sporty, Jihočeský kraj