ÚvodAktuality#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa
Památky

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

  • 25. října 2020
Když se v sedmdesátých letech natáčela filmová verze slavné Smetanovy opery Prodaná nevěsta, filmaři téměř nemuseli stavět kulisy. Točilo se totiž v krásné jihočeské vesnici Holašovice, díky malebné návsi a selským statkům zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Baroko jako překvapení tam, kde byste je nečekali: selské baroko v jihočeských Holašovicích a koloniální baroko v brazilském městě Ouro Preto

Holašovice
Ouro Preto
Náves s rybníčkem, barokní kapličkou sv. Jana Nepomuckého a bývalou kovárnou, zdobené štíty selských statků a k tomu chlévy, stodoly, maštale, výměnky, sýpky, brány a klenuté vjezdy, ohrady, ploty a zdi: to všechno jsou Holašovice, nevelká jihočeská vesnice na okraji Blanského lesa. Když se řekne selské baroko, kdekomu se vybaví právě tohle jméno, přestože v širokém okolí téměř není vesnice, kde byste neobjevili unikátní lidovou architekturu nebo další dílky do mozaiky selského baroka.
 

Znám jednu dívku, ta má dukáty…

Jeden z českých „čtrnácti divů světa“ zapsaných v UNESCO se od jiných památek liší: vypadá vlastně docela všedně. Vesnicky a středoevropsky. Právě tím jsou ale Holašovice jedinečné: nejznámější vesnická památková rezervace je totiž trvale obydlená. Přestože tu žije přibližně 150 obyvatel a na řadu usedlostí jezdí jen chalupáři, vesnice tvoří jedinečné a živé společenství tak, jak postupně vzniklo během 19. století. Navíc se Holašovicím vyhnuly novodobé přestavby a dochovaly se v podobě, jakou získaly přibližně před 150 lety.

Traduje se, že za všechno mohou dívky z jihočeských Blat, o kterých se říkávalo, že mají dukáty nejen v truhle, ale i na krku: nosívaly totiž náhrdelníky ze zlatých dukátů. Když si holašovičtí selští synkové na začátku 19. století přivedli z Blat bohaté nevěsty, dívky s sebou přinesly nejen zlaťáky, nádherné kroje a kulturní zvyky ze svého domova, ale i požadavky na určitý typ obydlí. Tak se prý typické blatské statky objevily právě tady, v podhůří Blanského lesa.
 

Tipy kam za selským barokem?

Baroko v 19. století je podobný protimluv jako Santiniho barokní gotika. Lidové stavby, tak typické pro jižní Čechy, vznikaly dávno po období baroka, zejména od dvacátých do šedesátých let 19. století. Venkovští stavitelé a zedníci ale používali na vesnických staveních prvky, které znali z barokních, rokokových i klasicistních domů a kostelů ve městech. Jmény známe jen pár z nich, například Jakuba Bursu, který působil hlavně na Volyňsku a v okolí Vlachova Březí, anebo Šebestiána Brenera zvaného Šebesta, jehož stavby lze vidět v Malých Chrášťanech. Bohatě zdobená průčelí domů se širokými volutovými štíty ale prozrazují, že šikovných zedníků musely být tisíce.

Chcete pár tipů pro výlety za selským barokem? Za kolébku svébytného stavebního stylu je považována oblast Zbudovských blat, odkud se tento styl rychle rozšířil po okolí. Najdete je na území Blat v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní, ale také třeba v Záluží, Plástovicích, Zbudově a Vlhlavech, v Bavorovicích, Municích a Opatovicích poblíž Hluboké, v Mahouši i v dalších obcích v okolí Holašovic – v Radošovicích, Záboří, Dobčicích a Lipanovicích či v Rožnově, který dnes tvoří součást Českých Budějovic.
 

Za barokem z jižních Čech až do Brazílie

  • Filmová verze opery Prodaná nevěsta může posloužit jako důkaz, jak se vesnice za necelých padesát let změnila: například dnes na návsi v Holašovicích jen těžko narazíte na dům s omšelou a oprýskanou fasádou. Ve filmu naopak jsou vidět – i když pamětníci vzpomínají, že tam, kde nebyly štíty opravené, postavili filmaři kulisy.
  • Podobným zjevením jako selské baroko v Holašovicích je barokní centrum brazilského města Ouro Preto. Jeho jméno v překladu znamená Černé zlato: leží totiž v oblasti (a dnešním spolkovém státě) Minas Gerais, srdci legendárního Eldorada, kde se až do 18. století těžila polovina celosvětové produkce zlata.
  • Ouro Preto se rozkládá v průměrné nadmořské výšce 1 150 metrů v pohoří Serra do Espinhaço. Město vzniklo jako těžařská osada a na začátku 18. století se stalo centrem brazilské zlaté horečky. Statut města byl Ouru Pretu přiznán roku 1711, ale po vyčerpání zásob zlata v okolí význam města upadl.
  • Baroko ale zůstalo: dodnes tu můžete vidět krásné historické centrum plné strmých, klikatých a dlážděných uliček. Dochovaly se barevné koloniální domy a kostely, barokní rezidenční domy, náměstí i kašny. Historické centrum města je od roku 1980 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Vesnická památková rezervace Plástovice u Českých Budějovic – za krásou selského baroka i romány Karla Klostermanna Památky

Vesnická památková rezervace Plástovice u Českých Budějovic – za krásou selského baroka i romány Karla Klostermanna

Vesnička přitahuje lidovou architekturou ve stylu selského baroka, díky které byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Navíc leží na křižovatce dvou cyklistických tras – jedna vede ze Zbudova směrem na CHKO Blanský les, druhá z Netolic přes Hlubokou nad Vltavou do Českých Budějovic.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Vesnická památková rezervace v Holašovicích – památka UNESCO

Vesnická památková rezervace v Holašovicích – památka UNESCO

Vesnice ležící asi 16 km západně od Českých Budějovic si zachovala středověký systém řazení budov propojených zdmi s brankami a klenutými vjezdy. Současná podoba vesnice je pak výsledkem práce zednických mistrů, kteří ve 2. polovině 19. století přestavěli štíty a vjezdy statků ve stylu tzv. selského baroka. Ten je viditelný na návsi tvořené 22 statky s malovanými barokními štíty a jeho jedinečnost ocenila také organizace UNESCO.

Historická kovárna v Holašovicích Památky

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích, které jsou již od roku 1988 díky domům ve stylu selského baroka zapsány na seznamu památek UNESCO, se nachází obnovená historická kovárna.

Selské baroko v Květově Památky

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko Památky

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Další aktuality

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj

Mistrovství světa v ledním hokeji žen se bude konat v Českých Budějovicích

Českou republiku poctí Mistrovství světa v ledním hokeji žen vůbec poprvé. Šampionát se bude konat v Českých Budějovicích od středy 9. dubna do neděle 20. dubna 2025, kdy se představí nejlepší ženské hokejové týmy a hráčky současnosti. Fanoušci se kromě vstupenek na utkání a poutavého vizuálu mohou těšit také na akce, které se budou ve městě konat.
26. březen 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj