ÚvodAktuality#světovéČesko a mohyly jako od starých Mayů
Příroda

#světovéČesko a mohyly jako od starých Mayů

  • 17. května 2020
Na Šlovickém vrchu u Dobřan vznikla nová přírodní rezervace, kde se spokojeně zabydlelo další stádo divokých koní. Podívat se na ně můžete z nové vyhlídky, která vyrostla nedaleko. Ani nepotřebujete nijak bujnou fantazii, aby vám připomněla stavby dávných Inků či Mayů.

Zvláštní vyhlídka dostala dle svého vzhledu název kamenná mohyla

Dobřany
Tazumal
Najít označení pro novou vyhlídku nebylo jednoduché: není to ani rozhledna, ani věž, a tak pro ni v Dobřanech vymysleli označení vyhlídková mohyla.

S mohylami se sice častěji setkáváme na pohřebištích (a na konci článku vám jich pár představíme), ale nebožtíky prý na Šlovickém vrchu prý nemají. A tak až za pár tisíc let mohylu rozkopou archeologové a nic nenajdou, budou si nejspíš dost lámat hlavy, co jsme tehdy vlastně uctívali.
 

Nová rezervace divokých koní

Šlovický vrch je bývalé vojenské cvičiště, využívané už od konce 18. století. Armáda je opustila po roce 1989 a příroda si území postupně začala brát zpět. Během dvou desítek let, kdy přestaly zem rozrývat pásy tanků a obrněných vozidel, tu vznikla pestrá mozaika luk, křovin, tůní a malých lesíků. K tomu si připočítejte pár ploch s holou půdou, skalky, zbytky starého sadu a opuštěný lom: zkrátka ideální místo pro zřízení nové rezervace pro divoké koně. Šest hřebečků plemene exmoorský pony přirozeným spásáním pomáhá udržovat unikátní biotop se zvláště chráněnými živočichy. Mimochodem, i v Dobřanech jde o potomky stáda z rezervace divokých koní, zubrů a praturů ve středočeských Milovicích, která také vznikla na bývalém vojenském cvičišti. Z Milovic se potomci rozrůstajícího se stáda přesouvají dál do světa: kromě těch, co přijeli do Dobřan, se pár zvířat přesunulo do lokality Na Plachtě na okraji Hradce Králové a také do Ptačího parku Josefovské louky. Na všech místech se noví obyvatelé zabydleli a daří se jim dobře.
 

Vyhlídka na Šlovickém vrchu

Aby si lidé užili atraktivní podívanou na divoké koně a také panoramatický výhled na velkou část jižního Plzeňska, přibyla na Šlovickém vrchu vyhlídková mohyla. Z nebožtíků prý strach mít nemusíte, stavební firma stavbu skutečně naplnila jen zeminou a kameny, hlavně ji ale městu Dobřany věnovala jako dar. Není příliš vysoká, ale ze Šlovického vrchu býval krásný výhled i předtím, dokonce za dobré viditelnosti prý je vidět až do sousedního Německa. K orientaci skvěle slouží panoramatické fotografie s popisky na vrcholku mohutného kamenného jehlanu, ze schodiště můžete odbočit také na nižší ochoz, který obtáčí celou stavbu.
 

Šest českých mohyl…

V Česku objevíte celou řadu pravěkých mohylových pohřebišť a spousty míst, která mají slovo mohyla přímo v oficiálním názvu. Často souvisejí se smrtí, třeba Žižkova mohyla stojí v místech, kde údajně při obléhání Přibyslavi roku 1424 zemřel husitský vojevůdce Jan Žižka, mohyla s pomníčkem na Bílé hoře v Praze stojí v místech, kde v listopadu 1620 proběhla rozhodující bitva třicetileté války, u Tachova pak mohyla připomíná oběti pochodu smrti.

Nejvýše položená mohyla v Česku je mohyla Hanče a VrbatyKrkonoších. Stojí v nadmořské výšce 1 415 metrů nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší a připomíná tragickou událost z března 1913, kdy při lyžařském závodě v běhu na lyžích ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil pomoci.

Největší z našich mohyl je Mohyla míru, postavená k uctění památky obětí padlých v bitvě u Slavkova. Impozantní památník stojí nad bývalým bojištěm na Prackém návrší.

Nejtemnější příběh skrývá Černá mohylaRokycanech. Na sklonku třicetileté války se tu odehrála válečná exekuce, jaká nemá v dějinách našich zemí obdoby: při decimaci Madlonova jezdeckého pluku za zběhnutí z bitvy u Breitenfeldu byli všichni důstojníci sťati a každý desátý vojín, určený vrháním kostek, byl oběšen.
 

…a jedna mayská památka

Cestování ve stylu #světovéČesko tentokrát vede až za oceán, do starobylého mayského města Chichén Itzá. O historii druhého nejnavštěvovanějšího archeologického naleziště v Mexiku a památky UNESCO se ví jen málo: když na poloostrov Yucatán dorazili v 15. století první španělští objevitelé, město už bylo dávno opuštěné. Nejznámější stavbou je Kukulkánova pyramida, kde z každé strany vede k vrcholu jedno schodiště. Dohromady mají 365 schodů, stejně jako je počet dnů na mayském slunečním kalendáři. Navíc když sem ve dnech rovnodennosti vrhá zapadající slunce stín, sochy hadů „ožívají“: jejich stíny se plazí dolů a vytvářejí iluzi živých zvířat.
 
Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu u Dobřan Příroda

Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu u Dobřan

Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu nedaleko Dobřan na Plzeňsku je 8 metrů vysoká a tvoří ji dvě vyhlídkové terasy. Poskytuje pěkný výhled jižním a jihozápadním směrem.

Butovská mohyla u Stříbra Památky

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.

Hradiště a poutní místo Šipín Památky

Hradiště a poutní místo Šipín

Osada Šipín cca 6 km od Konstantinových Lázní stojí nad soutokem Úterského a Bílého potoka (Hadovky), na místě sídliště z pozdní doby bronzové. Kostel, zasvěcený sv. Barboře, byl postaven okolo roku 1352. Kolem kostela se rozkládá starý terasovitý hřbitov.

Rezervace divokých koní Šlovický vrch u Dobřan Příroda

Rezervace divokých koní Šlovický vrch u Dobřan

Šlovický vrch u Dobřan býval vojenským tankodromem. Díky výskytu chráněných živočichů byl bývalý zařazen na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000. Divocí koně, spolu s dalšími opatřeními, pomohou udržovat biotop potřebný pro život chráněných druhů.

Lesopark Martinská stěna Příroda

Lesopark Martinská stěna

Lesopark nesoucí název Martinská stěna byl zbudován patrně již za první republiky, kdy o toto místo pečoval tehdejší německý okrašlovací spolek Hubertus. I přes dlouhé období úpadku se podařilo lesopark obnovit a dnes patří k nejoblíbenějším částem Dobřan. Oblíbená je zde také 25metrová skulzavka.

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic Příroda

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty. Právě zde se mohlo, dle jedné z teorií, v minulosti nacházet bájné slovanské megaměsto Veligrad.

Biotop Kotynka v Dobřanech Letní sporty

Biotop Kotynka v Dobřanech

Největší český přírodní biotop Kotynka najdete v Dobřanech, asi 10 km od Plzně. Je unikátní biologickým čištěním vody pomocí filtračních lagun s vodními rostlinami a bez chemických úprav. Koupat se zde mohou i alergici.

Archeopark pravěku Všestary Památky

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Mohylové pohřebiště Husín u Klatov Památky

Mohylové pohřebiště Husín u Klatov

Mohylové pohřebiště ze střední a mladší doby bronzové (z doby milavečské kultury) se nachází nedaleko Klatov u obce Tajanov.

Hradište a pohřebiště Moravičany Památky

Hradište a pohřebiště Moravičany

Moravičany jsou významným archeologickým nalezištěm. V polích za tratí bylo objeveno rozsáhlé popelnicové pohřebiště lužické kultury s téměř 1200 hroby.

Hradiště Rmíz u Laškova na Hané Památky

Hradiště Rmíz u Laškova na Hané

Výšinné hradiště na Rmízi u Laškova nedaleko Náměsti na Hanémá z pohledu archeologů evropský význam.

Další aktuality

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Zpestřete si podzim nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně, za svitu baterek! To bude možné pouhé čtyři dny, od čtvrtka 19. do neděle 22. září 2024, vždy od 17.00 a 18.15 hodin. Speciální sedmdesátiminutové prohlídky Plzeňského historického podzemí zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby.
13. září 2024 16:00
Památky, Plzeňský kraj

Sportovní areál Špičák na Šumavě hostí finálový závod Monzas Enduro

I přes nepříznivé počasí se na Šumavě pojede závěrečný závod série Monzas Enduro 2024. Po předchozích pěti závodech vyrazí jezdci na finálovou jízdu v sobotu 14. září 2024 na šumavském Špičáku. Program Monzas Enduro Race Špičák začal už ve čtvrtek 12. září dobrovolnými tréninky, které pokračují i v pátek. Páteční podvečer oživí od 17:30 hodin Airbag Jam – skoky na kole do nafukovacího doskočiště. Jde již o druhý ročník a zúčastnit se jej mohou jak účastníci endura, tak kdokoli další. Poslední letošní závod Monzas Enduro 2024 odstartuje ve Ski&Bike Špičák v sobotu, a to u věže rozhodčích v 8:30 hodin.
13. září 2024 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival minipivovarů v Plzni nabídne vynikající piva

Festival minipivovarů Slunce ve skle se přehoupl již do 17. ročníku! Od čtvrtka 12. 9. do soboty 14. 9. 2024 se můžete těšit na 54 minipivovarů a bohatý program. Ochutnáte vzorky od různých výrobců z Česka i zahraničí na jednom místě se vám nikde jinde jen tak nepoštěstí. Oproti předchozím ročníkům je však kapacita návštěvníků omezena.
12. září 2024 22:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
12. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne nejzajímavější představení z Evropy i z domova

Přes čtyřicet představení divadelních souborů z Francie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky nabídne 32. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který proběhne od 11. do 19. září v Plzni. Letošní ročník festivalu přinese velmi silný zahraniční program – v západočeské metropoli se představí přední divadelní scény z celé Evropy. Vedle slavného francouzského souboru Comédie-Française to budou německá Volksbühne, polská divadla z Krakova a Kielců, Örkény Színház z Budapešti a pravidelný host festivalu – Slovenské národní divadlo.
11. září 2024 10:00
Kultura, Plzeňský kraj

Na výlet do nejmenšího českého města musíte na Plzeňsko

Tušíte, které z českých měst je vůbec nejmenší? Rabštejn nad Střelou se může pochlubit titulem nejmenšího města nejen v České republice, ale rovnou v celé Evropě. Městečko se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.
8. září 2024 9:35
Památky, Plzeňský kraj

Na Pilsen Busking Festu se představí pouliční umělci z různých koutů světa

Málokterý letní festival má v České republice tak pestrou nabídku umělců jako plzeňský Pilsen Busking Fest. Již po jedenácté se tak v termínu od 5. do 8. 9. 2024 sjedou do Plzně z celého světa muzikanti, kapely, cirkusáci, komedianti, akrobati, tanečníci, malíři, sochaři a další zástupci různorodých uměleckých profesí. Kromě buskerů z Čech, Moravy a Slezska se návštěvníci můžou těšit na skutečně kosmopolitní mix zástupců z Nového Zélandu, Mexika, Holandska, Austrálie, Španělska, Argentiny, Velké Británie, Německa, Brazílie a USA.
2. září 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Objevte v Plzni víc než hlavní turistická místa

Pokud se během dovolené či víkendového výletování zastavíte v Plzni, určitě neuděláte chybu, pokud navštívíte ikonický pivovar a oblíbenou zoologickou zahradu, projdete si historické centrum, zchladíte se v chodbách středověkého podzemí nebo vystoupáte na nejvyšší kostelní věž v Česku s výhledem na Šumavu i Alpy. Tím ale možnosti zážitků zdaleka nekončí. Co dalšího v Plzni podniknout?
1. září 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj