ÚvodAktuality#světovéČesko a mohyly jako od starých Mayů
Příroda

#světovéČesko a mohyly jako od starých Mayů

  • 17. května 2020
Na Šlovickém vrchu u Dobřan vznikla nová přírodní rezervace, kde se spokojeně zabydlelo další stádo divokých koní. Podívat se na ně můžete z nové vyhlídky, která vyrostla nedaleko. Ani nepotřebujete nijak bujnou fantazii, aby vám připomněla stavby dávných Inků či Mayů.

Zvláštní vyhlídka dostala dle svého vzhledu název kamenná mohyla

Dobřany
Tazumal
Najít označení pro novou vyhlídku nebylo jednoduché: není to ani rozhledna, ani věž, a tak pro ni v Dobřanech vymysleli označení vyhlídková mohyla.

S mohylami se sice častěji setkáváme na pohřebištích (a na konci článku vám jich pár představíme), ale nebožtíky prý na Šlovickém vrchu prý nemají. A tak až za pár tisíc let mohylu rozkopou archeologové a nic nenajdou, budou si nejspíš dost lámat hlavy, co jsme tehdy vlastně uctívali.
 

Nová rezervace divokých koní

Šlovický vrch je bývalé vojenské cvičiště, využívané už od konce 18. století. Armáda je opustila po roce 1989 a příroda si území postupně začala brát zpět. Během dvou desítek let, kdy přestaly zem rozrývat pásy tanků a obrněných vozidel, tu vznikla pestrá mozaika luk, křovin, tůní a malých lesíků. K tomu si připočítejte pár ploch s holou půdou, skalky, zbytky starého sadu a opuštěný lom: zkrátka ideální místo pro zřízení nové rezervace pro divoké koně. Šest hřebečků plemene exmoorský pony přirozeným spásáním pomáhá udržovat unikátní biotop se zvláště chráněnými živočichy. Mimochodem, i v Dobřanech jde o potomky stáda z rezervace divokých koní, zubrů a praturů ve středočeských Milovicích, která také vznikla na bývalém vojenském cvičišti. Z Milovic se potomci rozrůstajícího se stáda přesouvají dál do světa: kromě těch, co přijeli do Dobřan, se pár zvířat přesunulo do lokality Na Plachtě na okraji Hradce Králové a také do Ptačího parku Josefovské louky. Na všech místech se noví obyvatelé zabydleli a daří se jim dobře.
 

Vyhlídka na Šlovickém vrchu

Aby si lidé užili atraktivní podívanou na divoké koně a také panoramatický výhled na velkou část jižního Plzeňska, přibyla na Šlovickém vrchu vyhlídková mohyla. Z nebožtíků prý strach mít nemusíte, stavební firma stavbu skutečně naplnila jen zeminou a kameny, hlavně ji ale městu Dobřany věnovala jako dar. Není příliš vysoká, ale ze Šlovického vrchu býval krásný výhled i předtím, dokonce za dobré viditelnosti prý je vidět až do sousedního Německa. K orientaci skvěle slouží panoramatické fotografie s popisky na vrcholku mohutného kamenného jehlanu, ze schodiště můžete odbočit také na nižší ochoz, který obtáčí celou stavbu.
 

Šest českých mohyl…

V Česku objevíte celou řadu pravěkých mohylových pohřebišť a spousty míst, která mají slovo mohyla přímo v oficiálním názvu. Často souvisejí se smrtí, třeba Žižkova mohyla stojí v místech, kde údajně při obléhání Přibyslavi roku 1424 zemřel husitský vojevůdce Jan Žižka, mohyla s pomníčkem na Bílé hoře v Praze stojí v místech, kde v listopadu 1620 proběhla rozhodující bitva třicetileté války, u Tachova pak mohyla připomíná oběti pochodu smrti.

Nejvýše položená mohyla v Česku je mohyla Hanče a VrbatyKrkonoších. Stojí v nadmořské výšce 1 415 metrů nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší a připomíná tragickou událost z března 1913, kdy při lyžařském závodě v běhu na lyžích ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil pomoci.

Největší z našich mohyl je Mohyla míru, postavená k uctění památky obětí padlých v bitvě u Slavkova. Impozantní památník stojí nad bývalým bojištěm na Prackém návrší.

Nejtemnější příběh skrývá Černá mohylaRokycanech. Na sklonku třicetileté války se tu odehrála válečná exekuce, jaká nemá v dějinách našich zemí obdoby: při decimaci Madlonova jezdeckého pluku za zběhnutí z bitvy u Breitenfeldu byli všichni důstojníci sťati a každý desátý vojín, určený vrháním kostek, byl oběšen.
 

…a jedna mayská památka

Cestování ve stylu #světovéČesko tentokrát vede až za oceán, do starobylého mayského města Chichén Itzá. O historii druhého nejnavštěvovanějšího archeologického naleziště v Mexiku a památky UNESCO se ví jen málo: když na poloostrov Yucatán dorazili v 15. století první španělští objevitelé, město už bylo dávno opuštěné. Nejznámější stavbou je Kukulkánova pyramida, kde z každé strany vede k vrcholu jedno schodiště. Dohromady mají 365 schodů, stejně jako je počet dnů na mayském slunečním kalendáři. Navíc když sem ve dnech rovnodennosti vrhá zapadající slunce stín, sochy hadů „ožívají“: jejich stíny se plazí dolů a vytvářejí iluzi živých zvířat.
 
Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu u Dobřan Příroda

Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu u Dobřan

Vyhlídková mohyla na Šlovickém vrchu nedaleko Dobřan na Plzeňsku je 8 metrů vysoká a tvoří ji dvě vyhlídkové terasy. Poskytuje pěkný výhled jižním a jihozápadním směrem.

Butovská mohyla u Stříbra Památky

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.

Hradiště a poutní místo Šipín Památky

Hradiště a poutní místo Šipín

Osada Šipín cca 6 km od Konstantinových Lázní stojí nad soutokem Úterského a Bílého potoka (Hadovky), na místě sídliště z pozdní doby bronzové. Kostel, zasvěcený sv. Barboře, byl postaven okolo roku 1352. Kolem kostela se rozkládá starý terasovitý hřbitov.

Rezervace divokých koní Šlovický vrch u Dobřan Příroda

Rezervace divokých koní Šlovický vrch u Dobřan

Šlovický vrch u Dobřan býval vojenským tankodromem. Díky výskytu chráněných živočichů byl bývalý zařazen na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000. Divocí koně, spolu s dalšími opatřeními, pomohou udržovat biotop potřebný pro život chráněných druhů.

Lesopark Martinská stěna Příroda

Lesopark Martinská stěna

Lesopark nesoucí název Martinská stěna byl zbudován patrně již za první republiky, kdy o toto místo pečoval tehdejší německý okrašlovací spolek Hubertus. I přes dlouhé období úpadku se podařilo lesopark obnovit a dnes patří k nejoblíbenějším částem Dobřan. Oblíbená je zde také 25metrová skulzavka.

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic Příroda

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty. Právě zde se mohlo, dle jedné z teorií, v minulosti nacházet bájné slovanské megaměsto Veligrad.

Biotop Kotynka v Dobřanech Letní sporty

Biotop Kotynka v Dobřanech

Největší český přírodní biotop Kotynka najdete v Dobřanech, asi 10 km od Plzně. Je unikátní biologickým čištěním vody pomocí filtračních lagun s vodními rostlinami a bez chemických úprav. Koupat se zde mohou i alergici.

Archeopark pravěku Všestary Památky

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Mohylové pohřebiště Husín u Klatov Památky

Mohylové pohřebiště Husín u Klatov

Mohylové pohřebiště ze střední a mladší doby bronzové (z doby milavečské kultury) se nachází nedaleko Klatov u obce Tajanov.

Hradište a pohřebiště Moravičany Památky

Hradište a pohřebiště Moravičany

Moravičany jsou významným archeologickým nalezištěm. V polích za tratí bylo objeveno rozsáhlé popelnicové pohřebiště lužické kultury s téměř 1200 hroby.

Hradiště Rmíz u Laškova na Hané Památky

Hradiště Rmíz u Laškova na Hané

Výšinné hradiště na Rmízi u Laškova nedaleko Náměsti na Hanémá z pohledu archeologů evropský význam.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Říká se, že na Vánoce vedou všechny cesty domů. Nechť vedou vaše cesty taky do Plzně, která je v předvánočním čase opravdu kouzelná! Užijete si zde provoněné vánoční trhy s kulturním programem, tradiční adventní prohlídky selského statku U Matoušů anebo plzeňského pivovaru. Nalaďte se na předvánoční atmosféru Plzně, užívejte si společně strávený čas se svými blízkými a myslete na to, že Vánoce nejsou jen datum. Je to stav mysli!
21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj