ÚvodAktuality#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček
Příroda

#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček

  • 1. května 2020
Máte raději houby v lese nebo na talíři? Místo tipů kam právě teď vyrazit, kde zaručeně právě rostou anebo brzy porostou vám nabízíme výpravy za houbařskými kuriozitami: naším cílem tentokrát budou houby z kamene.

Úchvatné skalní hřiby

Kokořínské Pokličky
Kapadokya Turecko
Své úlovky si houbaři porovnávají podobně jako rybáři a mnozí se se svými nálezy vypravili do Muzea rekordů a kuriozitPelhřimově.

Mezi rekordmany tak objevíte třeba křemenáč březový, který vážil bezmála 1,5 kg a měl průměr klobouku 31 centimetrů, 7,5 kg vážící kotrč anebo pýchavku, která rostla před Kladrubským klášterem a po obvodu měřila 122 cm. Věřte nebo ne, připravili z ní přes sto řízků. Zato z hub, které budeme hledat dnes, se nenají nikdo. Jsou obří a krásné, ale zcela nepoživatelné.
 

Hřiby v Broumovských stěnách

Pozoruhodné skalní útvary nad osadou Slavný na hřebeni Broumovských stěn připomínají prašivky, hříbky i smrže, ale správně se jim říká skalní hřiby. Ze všech českých kamenných hub jsou nedokonalejší, i když vznikly stejně jako ty ostatní: zvětráváním různě odolných částí kamene, v tomto případě pískovce. Vliv na jejich tvar měly a mají různé faktory: voda i vlhkost, kolísání teplot kolem bodu mrazu v přízemních vrstvách vzduchu i vítr. Ke skalním hřibům se snadno dostanete z osady Slavný po žluté turistické značce na rozcestí nad Slavným a dále po červené (celkem asi 1,5 km). Některé hřiby uvidíte z cesty, další se schovávají mimo značené trasy v lesích anebo v okolí Božanovského Špičáku. Ten coby nejvyšší vrchol Broumovských stěn obchází značená trasa, na níž si užijí hlavně rodiny s dětmi: protože jednotlivé skalní útvary připomínají hlavně zvířata, čeká je procházka malou kamennou zoologickou zahradou.
 

Pokličky aneb kamenné houby Kokořínska

Vypadají stejně, vznikly stejně, ale na Kokořínsku se skalním věžím s tvarem kamenných hub říká pokličky. Nejhezčí a nejlépe dostupné jsou Mšenské či Kokořínské pokličky: „rostou“ v Kokořínském dole, kam od hradu Kokořín vede červená značka. Pěkné výhledy na skalní útvary nabízí modře značená trasa, která se mezi nimi proplétá po upravených stezkách a schodištích. Mimochodem, nejmohutnější poklička je 12 metrů vysoká a její klobouk je široký šest metrů.

O kousek dál nad Vojtěšským dolem poblíž obce Vojtěchov objevíte Jestřebické pokličky a další zajímavé útvary, například skalní bránu. Odbočuje k ní neznačená pěšina, je potřeba se dobře dívat.
 

Další kamenné houby u nás i ve světě

Ryze přírodní původ má i kamenný hřib na úbočí Magnetovce nad Velkým Březnem. Vzácnou přírodní památkou je také kamenný hřib, který najdete v Krušných horách mezi Krásnou Lípou a Šindelovou. I tady pod odolným „kloboukem“ ze žuly rychleji zvětrává spodní část skaliska a je možné, že se hřib časem změní ve viklan.

Kamenné houby objevíte po celém světě, jedním z nejlepších nalezišť je turecká Kapadokya, oblast kaňonů a skalních měst mezi několika sopkami. Usazováním sopečného popela tu vznikla měkká hornina zvaná tuf, do níž si lidé vytesávali domy, kostelíky i rozsáhlá podzemní města. Centrem oblasti je městečko Göreme, vyhlášená houbařská místa jsou zejména kolem vesnice Çavuşin. Houby jsou jiné než známe třeba z Kokořínska či Broumovska: nohy jsou až 15 metrů vysoké a mají menší klobouky. Někde se dokonce objevují vznikající nebo zanikající skalní hřiby. Te nové se teprve vyčleňují ze skalních bloků, ty nejstarší mají klobouky docela malé, nahnuté anebo dokonce žádné. Jakmile tvrdý klobouk spadne, tufovou nohu už nic nechrání před ničivými dešti a postupně splyne s krajinou – tak, jako jednou celá Kapadokya.
 
Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn Příroda

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku Příroda

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Obří skály Příroda

Obří skály

Velmi zvláštní a tajuplné místo, které se nachází mezi obcemi Horní Lipová a Ramzová v Jeseníkách, vzniklo údajně díky obru jménem Amík. Ten se vsadil s druhým obrem, kdo dál dohodí obrovský skalní blok. Amík bohužel prohrál, a tak v rozhořčení Obří skály rozsekl v půl.

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí Příroda

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem Příroda

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem

Méně známé pokličky se nacházejí asi kilometr západně od města Vojtěchov. Vznikly stejně jako ty známější Kokořínské, t.j. selektivním zvětráváním pískovců, které během třetihor absorbovaly železité sloučeniny.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je proslulá romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary.

Další aktuality

Lesk slunné Itálie: Zámek Konopiště zve na večerní prohlídky

Dvakrát za měsíc, vždy ve středu se na zámku Konopiště koná večerní prohlídka věnovaná slavným italským rodům Este a Obizzi. Vzácné sbírky po těchto rodech přivezl na Konopiště arcivévoda František Ferdinand d'Este a vybavil jimi exteriéry i interiéry zámku. Vydejte se na působivou procházku staletími a osudy slavných osobností.
8. duben 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde právě začínají s velkou rekonstrukcí, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
7. duben 2025 14:00
Památky, Středočeský kraj

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!
6. duben 2025 12:27
Památky, Středočeský kraj

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
5. duben 2025 11:16
Příroda, Středočeský kraj

Víte, že jedinou středočeskou zoo najdete v Chlebech?

Zoologická zahrada v obci Chleby severovýchodně od Nymburka je jednou z nejmenších českých zoologických zahrad. Na rozdíl od svých obřích konkurentů získala popularitu především díky bezprostřednímu kontaktu návštěvníků se zvířaty. K vidění je více než stovka vzácných a ohrožených zvířat z celého světa i „obyčejná“ domácí zvířata, která můžete hladit, krmit nebo se s nimi vyfotografovat.
5. duben 2025 10:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek Mnichovo Hradiště zve na prohlídku interiérů i zámeckého divadla

Zámek Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku zahajuje letošní sezónu první dubnový víkend 5. a 6. dubna 2025. Návštěvníkům nabízí prohlídky zámeckých interiérů a okruh Kostel a kaple. Od května se pak otevře trasa Divadlo a Svatá aliance. Na mimořádnou prohlídku zákulisí a jevištní techniky zámeckého divadla se můžete těšit na státní svátek 1. května 2025.
5. duben 2025 6:00
Památky, Středočeský kraj

Muzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol

V Regionálním muzeu v Jílovém najdete poutavou expozici historie těžby a zpracování zlata, na kterou navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly. Ta zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a také ke štole Halíře v Borku. Ve starých zlatých dolech probíhají v letní sezóně prohlídky. Zájemci do nich mohou nahlédnout o víkendech a svátcích od dubna do října.
4. duben 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň zve na Velikonoce u Thurn Taxisů

Kněžna Marie strávila zimu na italském zámku Duino a vrací se oslavit svátky jara na Loučeň. Jako milovnice dětí a pohádek připravuje pro svá vnoučata i všechny děti z okolí velikonoční oslavy – první jarní slavnosti v této sezóně. Přijďte si i vy užít velikonoční prohlídky, které probíhají každý den od 5. do 27. dubna 2025 a prožijte jaro na knížecím dvoře!
3. duben 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj