ÚvodAktuality#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků
Památky

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

  • 19. srpna 2021
Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.
Dva nejkrásnější městské ostrovy na světě: pražská Kampa a Ostrov svatého Ludvíka v Paříži
Praha
Paříž
Ostrov nemůže existovat bez vody, což platí i pro Kampu. Od Malé Strany ji už od 12. století odděluje umělý vodní náhon Čertovka, jemuž se kdysi říkalo docela obyčejně Strouha. Na ostrůvku byly rozlehlé zahrady, většinou šlechtické a nepřístupné, a podél náhonu stávalo v řadě několik malostranských mlýnů: Huťský, Zlomkovský, Štěpánovský neboli Velkopřevorský či Sovovský. Už nemelou, ale na památku tu po nich dodnes zbylo několik mlýnských kol. A také vodník Kabourek, který hlídá to nejznámější a největší, kolo Velkopřevorského mlýna.
 

Kampa a Karlův most: městečko po mostem



Na Kampu se dá dostat z několika stran: uličkami od mostu Legií, po několika můstcích z Malé Strany, a na lodičkách a šlapadlech z Vltavy. A také po schodišti z Karlova mostu, jak kdysi pohled na Kampu vylíčil spisovatel František Langer (1888–1965): „Velikou krásou a překvapením Karlova mostu je, že jdete-li po něm, myslíte, že se pod vámi ještě vlní Vltava, a hle: vždyť jdete nyní po kamenné terase pověšené mezi vrcholky stromů! Až u vašich hlav září svíce kaštanových květů, zasazených do pětiprstých zelených svícnů a v létě kolem vás voní akáty jako čerstvě vymetaný med. Místo aby pod ním plynula voda, pod most se teď rozložilo městečko.“
 

Kampa a hrnčířské trhy

Když někdy během 15. století pražští konšelé dali souhlas, aby si na Kampě postavili domky první obyvatelé, uložili jim, aby se „za milostivé svolení k přebývání o Karlův most na věčné časy starali, jeho škody pečlivě odstraňovali a most v náležitém pořádku a bezpečnosti udržovali“. Právě proto byli mezi prvními usedlíky Kampy kameníci, zedníci a tesaři, bednáři, kováři a také hrnčíři. Postupně se ostrov zvětšil, hlavně když sem po roce 1541 naváželi suť po požáru Malé Strany a Hradčan. Na počátku 17. století dokonce byly z Pohořelce postiženého morem na Kampu přeneseny slavné hrnčířské trhy a konají se tu dodnes. Pokud máte čas, zajděte se na ně podívat: zajímavý koutek Prahy jako by se při nich ponořil do dávno minulých dob.
 

Kampa a Jak utopit doktora Mráčka?

Současný název Kampa se používá od roku 1770. Podle jedné verze je to podle jména Ticho Ganzneb z Kampu, což byl majitel jednoho ze zdejších domů, podle jiného výkladu je název Kampy odvozen od latinského výrazu „campus“, který označuje pole a vinice.



A také zahrady: první ze smíchovské strany bývala barokní zahrada Michnovského paláce, který stával za Čertovkou na Újezdě. Později se proměnil ve zbrojnici, což připomíná Hotel Kampa – Stará zbrojnice. V zahradě, která se proměnila v park, zase zbyl Michnovský letohrádek aneb dům, který znáte z filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách.

O kousek dál objevíte Sovovy mlýny, nejznámější mlýny na Kampě a také rodiště barokního hudebního skladatele Josefa Myslivečka (1737–1781). Dnes v nich sídlí Museum Kampa, které uchovává sbírku děl Františka Kupky, Otto Gutfreunda a dalších významných umělců 20. století. Opodál v parku vedle muzea určitě nepřehlédnete tři sochy od Davida Černého, bronzové sourozence miminek, která lezou po Žižkovské televizní věži.
 

Werichova vila a Třináctá komnata

Nedaleká Werichova vila vám Kampu představí jako oblíbené místo umělců a literátů. Tím prvním zřejmě byl abbé Josef Dobrovský (1753–1829), který se usadil v bývalé koželužně v Nosticovské zahradě. Hrabě Bedřich Jan Nostic ji dal upravit v pěkné obydlí uprostřed zahrad a nabídl ji učiteli svých synů, aby pobytem v přírodě a lehkou manuální prací překonal duševní chorobu; dnes tu stojí Dobrovského pomník. Dům se dostal do české literatury také jako místo, kam spisovatel Vladimír Neff umístil děj svého románu Třináctá komnata. Je náhoda, že dům v té době skutečně měl dvanáct pokojů a třináctou tajnou místnost pod schodištěm na půdu?



V domě, kde bydlíval Josef Dobrovský, později žil historik Zdeněk Wirth (1878–1961) a v prvním poschodí Jan Werich (1905–1980; oba mají na domku bustu), v přízemních místnostech pak bydlel básník Vladimír Holan (1905–1980). Na Kampě žil také Jiří Voskovec (1905–1981), malíř Antonín Kašpar (1877–1934), přímo na břehu Čertovky pak měl dům s ateliérem Jiří Trnka (1912–1969). Rád se prý díval na takzvané pražské Benátky, skupinu domů, které jako by vyrůstaly přímo z vody.

Bývala tu rovněž Kaiserštejnská zahrada, která se táhla kolem dnešního Lichtenštejnského paláce: traduje se, že šlo o první místo v Praze, kde vykvetly karafiáty a tulipány. V polovině 20. století šly zdi starých palácových zahrad k zemi a spojením pozemků vznikl dnešní park na Kampě, upravený ve volném anglickém krajinářském slohu.
 

Kampa, jeden z nejkrásnějších ostrovů světa

  • Spousty dalších krásných míst objevíte v těsném okolí Kampy. Lávka u Velkopřevorského mlýna vás dovede k Lennonově zdi, nejznámějšímu pražskému symbolu lásky a míru. Hned na druhém břehu Čertovky se nachází Muzeum Karla Zemana, o pár kroků dál pak v areálu Hergetovy cihelny najdete Franz Kafka Museum.
  • Cestovatelský server VirtualTurist vyhlásil Kampu druhým nejkrásnějším městským ostrovem na světě. První příčka patří Ostrovu svatého Ludvíka / Île Saint-Louis v Paříži, na třetím místě se pak umístil bělehradský Ada Ciganlija. V TOP 10 se umístily i další evropské ostrovy, například Isola Tiberina na Tiberu v centru Říma, ostrov Christianshavn v Kodani, Markétin ostrov na Dunaji v Budapešti a Trödelmarktinsel na řece Pegnitz v Norimberku.
  • Ostrov svatého Ludvíka je společně s Île de la Cité jedním ze dvou zbývajících přírodních ostrovů na francouzské řece Seině. Nachází se v samém srdci Paříže a byl také nejdříve osídlený, stojí na něm slavná katedrála Notre Dame.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Fronta tučňáků na Kampě Památky

Fronta tučňáků na Kampě

Věděli jste, že v Praze na Kampě potkáte tučňáky? Jsou žlutí, je jich čtyřiatřicet a v noci svítí.

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky Zážitky

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Zhlédnětě tajemnou Prahu nejen z paluby vytápěných vyhlídkových lodí postavených v duchu tradice z konce 19. století, ale i z gotických prostor Muzea Karlova mostu. Projeďte se podzemním vodním tunelem pod Starým městem, proplujte tajemnými prostory vodního kanálu Čertovka.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Socha Bruncvíka na Karlově mostě Památky

Socha Bruncvíka na Karlově mostě

Na ohlaví mostního pilíře pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem se nachází malebná socha Bruncvíka, legendárního českého rytíře který se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.

Werichovka – Werichova vila na Kampě Památky

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Komunitní a mateřské centrum Kampa Zážitky

Komunitní a mateřské centrum Kampa

Srdečně vás zveme do KC Kampa, výjimečného prostoru v centru Prahy v nádherné zóně parku Kampa, kde si můžete hrát, odpočinout nebo setkat se s přáteli.

Sochy bronzových miminek na Kampě Životní styl

Sochy bronzových miminek na Kampě

Tři bronzová miminka od Davida Černého jsou umístěna na Kampě v parku vedle Musea Kampa.

Divadlo Kampa Kultura

Divadlo Kampa

Divadlo Kampa vzniklo v září 2010 a svou laskavou záštitu a podporu tomuto prostoru poskytuje Jaroslav Dušek. Od ledna 2014 je divadlo provozováno o.p.s. Divadlo Kampa v čele s Ivetou Duškovou.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Kanál Čertovka – pražské Benátky Památky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Další aktuality

V Zoo Praha si prohlédnete vzácné bércouny Petersovy

Zoo Praha jako první v republice letos odchovala bércouny Petersovy, malé africké savce bizarního vzezření. Dvě letos narozená mláďata jsou výsledkem několikaletého chovatelského úsilí. Ačkoliv mohou bércouni na první pohled připomínat hlodavce či rejsky, mají v rámci starobylé skupiny savců Afrotheria geneticky blíže ke slonům, damanům nebo třeba hrabáčům. Tento druh bércouna, který obývá jen malé území Tanzanie a Keni, vyniká nad jiné svou sytou barvou i velikostí.
7. září 2024 16:00
Příroda, Praha

V Dejvicích na Kulaťáku proběhne Festival malých pivovarů

V sobotu 7. září 2024 od 8 do 20 hodin bude probíhat v prostoru Trhů na Kulaťáku v pražských Dejvicích již šestý ročník Festivalu malých pivovarů. Jedná se o jednorázovou akci, které se zúčastní na 20 malých pivovarů z celé ČR a je doprovázena bohatým programem a speciálními lahůdkami. Akce se koná ve spolupráci s Městskou částí Prahy 6 zcela zdarma.
7. září 2024 9:45
Gurmánská turistika, Praha

Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky

Poctu proslulému skladateli Antonínu Dvořákovi složí i letos řada světových orchestrů a sólistů. Ti se představí v září 2024 na hudebním festivalu Dvořákova Praha, který tradičně uvádí díla našeho významného umělce. Tento rok se koná sedmnáctý ročník festivalu, a to mezi 6. a 24. zářím 2024.
6. září 2024 19:31
Kultura, Praha

Úřad vlády ČR zve v sobotu na návštěvu Hrzánského paláce

V roce 2024 se naskýtá jen několik málo příležitostí, kdy je možné navštívit Hrzánský palác. Jednou z nich je sobota 7. září, kdy bude vládní budova zpřístupněna veřejnosti letos naposledy. Podívat se dovnitř stavby, která slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky bude možné od 9:00 do 16:00 hodin. Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem, vstup na ně je zdarma.
6. září 2024 19:00
Památky, Praha

V hovězí věříme! aneb přijďte na Burgerfest!

Burgerfest je největší burgerový festival v Evropě. Letos proběhne o víkendu 7. až 8. září 2024 na holešovickém Výstavišti. Hlavním cílem je vyvrátit mýty o americké kuchyni a dokázat, že burger není žádný karbanátek a má své místo v kvalitní gastronomii. Užijte si tři dny plné burgerů, hotdogů, hranolek a dalších BBQ specialit.
6. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.9. – 8.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny evropského dědictví 2024, Den letiště Praha Letňany – 100. výročí založení letiště, Burgerfest 2024, 57. ročník mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav – Jíloviště, RunCzech Adidas – Běh pro ženy 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. září 2024 7:01
Zážitky, Praha

Rozsviťte to při videomappingu a na festivalech světla!

Videomapping: slovo donedávna neznámé, které nyní slibuje prvotřídní zážitky a skvělou podívanou. Její čas přichází koncem léta, když se dny krátí, večery prodlužují a stmívat se začíná každý den dřív. Kde si tedy v následujících týdnech užijete fantaskní světelná představení? Podívejte se na tipy Kudy z nudy.
5. září 2024 18:00
Životní styl, Praha

Začíná Prague Art Week s podtitulem EDUcare – umění poznávat

Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week začíná! Čtyřdenní dynamický program bude probíhat od čtvrtka 5. do neděle 8. září 2024. Prozkoumejte jedinečná umělecká díla, seznamte se s umělci, diskutujte a učte se od profesionálů v Superstudiu. Výstavy, komentované prohlídky a další doprovodný program se uskuteční ve čtyřiceti galeriích po celé Praze a ve vyhrazených dnech a časech budou přístupné pro širokou veřejnost zdarma. Zahájení Prague Art Week proběhne 5. září od 19:00 spolu s vernisáží výstavy Josefa Bolfa Melancholie vnějších mezí v Centru současného umění DOX.
5. září 2024 11:00
Zážitky, Praha