ÚvodAktuality#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?
Památky

#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?

  • 17. června 2020
V dobách baroka bylo venkovské sídlo obrazem moci i vkusu. A pokud šlo o okázalý areál, jehož podobu určili nejlepší architekti, zahradníci a umělci té doby, tím lépe: svět žasnul a majitel té krásy se mohl radovat. Platilo to pro Krále Slunce Ludvíka XIV. a jeho Versailles stejně jako pro hraběte Šporka a jeho Kuks.

Tip na výlet do Kuksu, kde vizionář Špork vybudoval ostrov barokního umění

Kuks
Versailles
Krásný barokní areál v Kuksu mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem budoval známý architekt Giovanni Battista Alliprandi. Jeho zakladatel František Antonín Špork (1662–1738) tu chtěl mít své malé Versailles s jeho nádhernými paláci a pavilony, rozlehlými parky a upravenými zahradami, a hlavně s jeho rušným životem. Tak se zrodil ostrov barokního umění a obraz ideálního světa, kde si podávala ruce věčnost a smrt se životem a zábava s rozjímáním.
 

Jak se staví Kuks

Při výletu do Kuksu uvidíte jen torzo někdejšího projektu, díky němuž se na přelomu 17. a 18. století mělké údolí proměnilo v důmyslnou scenérii s hraběcí rezidencí, lázněmi, klášterem a hospitalem. Veškerou pozornost přitahuje monumentální budova Hospitalu, v jejímž středu stojí kostel Nejsvětější Trojice. Podle plánů italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho se budoval od roku 1707, vysvěcen ale byl až 20. srpna 1717. Současně s kostelem, jehož krypta měla v budoucnosti posloužit jako hraběcí hrobka, se stavěly také budovy po obou stranách chrámu – špitál a křídlo, určené pro přestárlé válečné veterány z okolí. Zároveň se zřizovala špitální zahrada, za kterou později vznikl ještě hřbitov válečných veteránů s kaplí.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na alegorie Ctností a Neřestí, bez nichž by Kuks nebyl Kuksem: nejznámější sochař českého vrcholného baroka Matyáš Bernard Braun (1684–1738) je prý vytvořil během pouhých dvou let. Do údolí Labe se dívají z teras před Hospitalem už od roku 1720. Doplňují je postavy Osmera blahoslavenství, andělé Blažené a Žalostné smrti a sochy Křesťanských bojovníků.
 

Stopy po starých lázních

Dnes si Hospital mnozí pletou se zámkem, ten ale býval jinde: Šporkova letní rezidence s lázněmi stávala na levém labském břehu. Od zámku vedly na obě strany dřevěné lázeňské kolonády, k Labi a dalším lázeňským budovám se scházelo po tři metry širokém kamenném schodišti s dvaapadesáti schody. Po něm se ostatně můžete procházet dodnes, společně se čtyřmi malými domky patří k tomu málu, co z lázní zbylo. Zábradlí na obou stranách tvoří kaskádovité kamenné žlaby, v nichž tehdy zurčela voda z kukských pramenů. Součástí schodiště bývala ještě kašna, kde kamenný Polyfémos vyhrával líbivou melodii: v zádech sochy totiž byl umístěný hrací strojek, který rozeznívala padající voda.

Prameny sice nebyly nijak výrazné, ale byly tu: právě díky nim se Kuks zařadil k nejproslulejším lázním v českých zemích, které se věhlasem rovnaly Karlovým Varům. Ve skutečnosti šlo o obyčejnou vodu s větším obsahem železa, jejich příznivou analýzu si prý hrabě Špork pojistil úplatkem.

Lázně dosáhly největšího rozmachu začátkem 18. století, ale jejich sláva trvala jen krátce. Úpadek začal záhy po smrti hraběte Šporka v roce 1738 a hlavně po ničivé povodni v roce 1740. Z lázeňského a zámeckého areálu nezbylo skoro nic. Zmizelo závodiště, divadlo, keřové bludiště i alegorické sochy trpaslíků či harlekýnů na mostě. Zámek tu stál až do 20. století, ale po požáru byly jeho ruiny 1901 strženy a dnes už jeho podobu známe jen z fotografií.
 

Co navštívit v Kuksu?

  • Šporkova špitální nadace přežila až do roku 1949. O potřebné se celá staletí staral řád Milosrdných bratří, který připomíná zahrada s léčivými bylinami a lékárna U granátového jablka.
  • Při prohlídkách Hospitalu můžete nahlédnout i do Šporkovy hrobky a bývalého hlavního nemocničního sálu, kde je k vidění lapidárium s originály Braunových soch.
  • Na prohlídky expozic Kouzlo apatyky a Z apatyky do fabriky, která se jako jediná u nás věnuje výrobě léků, zve České farmaceutické muzeum.
  • Prohlédnout si můžete i muzeum Šporkova dvorního rytce: víte, že dílo Michaela Heinricha Rentze (1698–1758) je významem, kvalitou a rozsahem srovnatelné s prací sochaře Matyáše Bernarda Brauna?
  • Návštěva Kuksu nikdy nebude úplná bez prohlídky moderní křížové cesty a hlavně Braunova betléma, souboru soch a pískovcových reliéfů v nedalekém lese. Název napovídá, že jde o díla sochaře M. B. Brauna a jeho žáků z let 1711 až 1734.
Hudební léto Kuks 2025

21. 6.
Hudební léto Kuks 2025

Hudební léto Kuks je mezinárodní festival klasické hudby konaný v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu Příroda

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek. Okružní naučná stezka Betlém – Kuks měří celkem 7 km a vede pestrým terénem v malebné krajině labského údolí.

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks Letní sporty

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Od roku 2013 mohou milovníci cyklostezek vyzkoušet novou stezku na trase Hradec Králové-Kuks. Cyklostezka Hradec Králové/Josefov/Kuks je součástí dálkové Labské stezky. Nová trasa je jednou z nejdelších souvislých cyklotras v ČR. Je vhodná i pro bruslaře, handbiky a kolečkové vozíky.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

České farmaceutické muzeum v Kuksu Kultura

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově Kultura

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v kasematních prostorách bastionu č. 1 Josefovské pevnosti. Lapidárium bývalo součástí hlavní prohlídkové trasy, avšak nyní je již přístupné samostatně.

Křížová cesta na Kuksu – příběh utrpení a nadějí člověka Památky

Křížová cesta na Kuksu – příběh utrpení a nadějí člověka

Křížová cesta na Kuksu je novodobým pojetím 300 let staré myšlenky hraběte F. A. Šporka. Novou křížovou cestu vytvořil spolu s dalšími autory sochař Vladimír Preclík, který měl vřelý vztah k této krajině. Sochy najdete na úpatí zalesněného svahu nad železniční tratí mezi Žirčí a Stanovicemi.

Galerie českého vína Kuks Gurmánská turistika

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.

Lázeňský areál v Kuksu Památky

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj