ÚvodAktuality#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí
Zážitky

#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí

  • 21. února 2021
Kdo by neznal slavného Krtečka? Slaví úspěchy po celém světě a dokonce se dvakrát podíval do vesmíru. Jeho autor Zdeněk Miler, výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek, se narodil právě před sto lety, 21. února 1921 v Kladně.
Víte, že? Krteček se neproletěl jen kreslenou raketou, ale dokonce dvakrát se podíval do vesmíru ve skutečné raketě: poprvé to bylo na poslední vesmírné misi raketoplánu Endeavour, podruhé dělal přes půl roku společnost osazenstvu Mezinárodní vesmírné stanice.
Krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým postavičkám: večerníčky a knížky s nenápadným hrdinou provázejí generace českých dětí už více než šedesát let. Populární je ale i v jiných zemích: v Německu ho malí diváci a čtenáři znají pod jménem Maulwurf, pro anglické děti je to Little Mole, známý je i ve Skandinávii, Japonsku nebo v Číně, kde na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji patřil k hlavním lákadlům české expozice. Z prvního příběhu sice víme Jak krtek ke kalhotkám přišel, ale jak přišel Zdeněk Miler ke krtkovi?
 

Jak autor ke krtkovi přišel?

Psal se rok 1956, když Zdeněk Miler vyrazil na procházku do lesů za Kladnem a cestou zahlédl krtiny. Škoda, že to místo neznáme přesně: dnes bychom tak věděli, kde žil prapředek pohádkového Krtečka. Miler v té době pracoval na filmu, který měl dětem na příběhu o plátěné košilce srozumitelně vysvětlit technologii průmyslové výroby látek. Výtvarník chtěl, aby příběhem provázela malé diváky figurka, která by výrobu plátna vysvětlila od samého začátku až po konečnou fázi. Dlouho nemohl na nic přijít, než v polích za Kladnem zahlédl krtiny – a nápad byl na světě. „Doma jsem se podíval do Brehma, jak krtek vypadá, a moc se mi nelíbil,“ říká Miler. „A tak jsem si ho začal kreslit, a jak jsem si ho kreslil, už jsem si ho stylizoval a rozkresloval rovnou do scén.“

O rok později byl kreslený film Jak krtek ke kalhotkám přišel hotový. V témže roce si z filmového festivalu v Benátkách přivezl dvě hlavní ceny a záhy získal další cenu na festivalu v Montevideu.
 

Krtek ve vesmíru

Když se v roce 1965 objevil film Krtek a raketa, nikdo nemohl tušit, že po necelých padesáti letech se Krteček posadí do skutečné rakety. Plyšová figurka Krtečka vyrobená z nehořlavých materiálů se v roce 2011 stala symbolem poslední vesmírné mise raketoplánu Endeavour, která propagovala vědu a vesmírný výzkum. Krtečka s sebou do vesmíru vzal americký astronaut A. J. Feustel, jehož manželka Indira Devi Bhatnagarová má po své mamince české kořeny.

Podruhé s Feustelem Krteček cestoval do vesmíru 21. března 2018, kdy se pro změnu proletěl v Sojuzu a dělal přes půl roku společnost osazenstvu Mezinárodní vesmírné stanice. Ve vesmíru tak Krteček strávil mnohem víc času než Vladimír Remek: jediný československý kosmonaut v roce 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28 prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.
 

Krteček na cestě kolem světa, ve formuli F1 a v Kladně

Jako symbol představující domov si Krtečka jako svého maskota pro projekt Naše cesta kolem světa vybrali i cestovatelé Pavel Zrzavý a Martina Libřická. Krteček vyrazil na cesty společně s nimi v únoru 2015 a během 527 dní procestoval 22 zemí, navštívil stovky míst a poznal mnoho zajímavých kultur. Kromě toho Krteček jezdí Formulí 1 a našel domov na zámkuKladně: v roce 2020 se tu otevřela expozice věnovaná Zdeňku Milerovi a jeho nejslavnější pohádkové postavičce. Na děti čeká interaktivní prostor, fotokoutek, projekce několika pohádek i dokument o výletu Krtečka do kosmu. Podíváte se také do důlní štoly v zámeckém sklepení, kde se dozvíte, že podle pověsti byl právě krtek prvním objevitelem kladenského černého uhlí.
 

Kuba Kubikula a veselá mašinka

Příběhy s krtkem provázely Zdeňka Milera celý život. Krteček se objevil přibližně v padesáti Milerových animovaných filmech a zhruba ve stejném množství knížek. Krtek byl z jeho postaviček samozřejmě nejznámější, ale kromě Krtečka Miler vytvořil i další seriálové postavy, například zvídavé štěňátko nebo cvrčka. Jako výtvarník se podílel i na loutkovém filmu Kubula a Kuba Kubikula podle stejnojmenné pohádky Vladislava Vančury, jeho ilustrace provází i pohádku O veselé mašince Jana Čarka, knížku Václava Čtvrtka Cesty formana Šejtročka anebo knížku Pohádkový dědeček Eduarda Petišky.
 

Pětkrát o Krtečkovi a Zdeňku Milerovi

  • Zdeněk Miler vystudoval Grafickou školu a poté Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1942 začal pracovat jako kreslíř Baťova filmového studia ve Zlíně, o tři roky později přešel do studia Bratři v triku, které vedl Jiří Trnka. Milerova kresba tří kudrnatých kluků zvítězila v soutěži o nové logo studia, odměnou byla placená týdenní dovolená.
  • Úvodní díl seriálu Jak krtek ke kalhotkám přišel se od dalších pokračování liší tím, že je mluvený. Už při výrobě druhého dílu Krtek a autíčko (1963) padlo rozhodnutí, že další příběhy budou bez komentářů a krtek se bude vyjadřovat pouze několika slovy. Hlásky pronášející citoslovce hele, jé, jů, tady, pápá, ach jo, smích, pláč a další patří Milerovým dcerám Kateřině a Barboře.
  • Ve filmech Krteček nestárne, naopak lehce omládl: původně měl delší nos (který ho ale podle Milera dělal starším), zmizel ocásek a naopak přibyly vlásky.
  • Výtvarník Zdeněk Miler zemřel v roce 2011 ve věku 90 let v sanatoriu v Nové Vsi pod Pleší. Jeho hrob můžete navštívit na Vyšehradském hřbitově, na rodném domě v Kladně jej připomíná pamětní deska. S Krtečkem, jak jinak?
  • Krteček je úspěšný byznysmen: podle odhadu Milerovi vydělal asi 200 milionů korun a i v současnosti vydělává ročně miliony.
Kladenský zámek Památky

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, je jednou z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památkou i kulturní institucí. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, galerii výtvarného umění, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.

Expozice Zdeňka Milera v Kladně Kultura

Expozice Zdeňka Milera v Kladně

V kladenském zámku naleznete expozici "Zdeněk Miler nejen Krtek" věnovanou zdejšímu rodákovi, výtvarníkovi Zdeňku Milerovi a jeho bohaté tvorbě, které zasvětil celý svůj život. Na konci roku 2020 zde zde otevře také autentická pracovna Zdeňka Milera.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa Zážitky

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Další aktuality

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj