ÚvodAktuality#světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé
Památky

#světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé

Symbolické hřbitovy těch, kteří tragicky zahynuli při výpravách do hor a skal, jsou málo známé a jedinečné. Krátké zastavení a tichou vzpomínku pošle téměř každý, kdo jde okolo. Kudy ale to „okolo“ vlastně vede a kde se pietní místa ukrývají? Portál Kudy z nudy si ví rady.

Mrtvým na památku, živým pro výstrahu

Památník obětem hor v Lučním sedle v Krkonoších
Symbolický cintorín u Popradského plesa ve Vysokých Tatrách
Nemají skřípějící hřbitovní brány, márnice ani zdi, plačící kamenné anděly a impozantní hrobky, přesto jsou dojemnější než leckteré běžné hřbitovy: řeč je o symbolických památnících na mrtvé horolezce, horské záchranáře, lyžaře, kamarády a vůbec všechny milovníky i obyvatele hor. Smutné památníčky najdete leckde, ty nejznámější pak objevíte v Krkonoších, v Beskydech i Jeseníkách, anebo v Českém ráji. Nejsou jen pietním místem, ale i varováním pro ty, kteří jdou právě kolem.
 

Památník obětem hor v Krkonoších

K nejstarším svého druhu patří Památník obětem horKrkonoších. Robustní kamenná kaplička s masivním křížem na nízké střeše stojí jižně od Luční boudy v Lučním sedle, v místě chmurně proslaveném drsným počasím, častými mlhami a sněhovými bouřemi, v nadmořské výšce 1 509 metrů. Panely uvnitř připomínají padesát lidí, kteří v nejvyšších českých horách tragicky zahynuli od 17. století do současnosti. Vůbec nejstarší zápis patří Wenzelovi Donathovi a Adolfovi Erbenovi, zasypaným lavinou v Obřím dole roku 1699, nechybí ani vzpomínka na lyžaře Bohumila Hanče s Václavem Vrbatou (zahynuli v březnu 1913 během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš) nebo členy Horské služby Štefana Spustu a Jana Messnera, kteří se v roce 1975 při záchranné akci zřítili i s neopatrným turistou ze zledovatělých svahů Sněžky na polskou stranu hory. K nejmladším obětem patří průkopník base jumpingu Martin Trdla, která se zabil v srpnu 2014 při skoku z motorového rogala, kdy chtěl přeletět Sněžku a přistát na padáku v Obřím dole.
 

Vzpomínka na mrtvé: Rennerův kříž a polský hřbitov

Někteří z mrtvých mají v horách další pomníčky, namátkou Rennerové, bývají majitelé zaniklé Rennerovy a stále existující Luční boudy. Pro ty bylo sedlo mezi Luční a Studniční horou místem doslova osudným. V únoru 1855 zmrzla na Stohu B. Rennerová a o rok později ji málem následovala Monika Rennerová, kterou naštěstí stačil zachránit její syn. Nedaleký Rennerův kříž, stojící přibližně v polovině cesty mezi Památníkem obětem hor a Luční boudou, označuje místo, kde zemřel její otec Jakob Renner, když zabloudil ve sněhové bouři v pravé poledne v dubnu 1868.

Dnešní Památník obětem hor v Lučním sedle byl původně rovněž vzpomínkou na Rennery: kaplička připomínala památku Václava Rennera, který v těchto místech zahynul v roce 1798 při svážení dřeva z Lahrových bud. V roce 1957 poté, kdy starší symbolický horský hřbitov v Obřím dole poblíž Dixova křížku zničila lavina, byla kaplička upravena a věnována památce všech lidí, kteří v Krkonoších přišli o život. Další symbolický hřbitov obětem hor leží na polské straně Krkonoš, u červeně značené turistické stezky vedoucí z Karpacze na Sněžku. Najdete jej v nadmořské výšce přibližně 1 300 metrů v horní části kotle Lomničky na svahu hory Kopa (1377 m) pod Slezským domem.
 

Kapličky, symbolické hřbitovy i pamětní kameny

Počet lidí, kteří v horách zahynuli, je vyšší než kolik připomínají památníky a symbolické hřbitovy. Smutné je, že v poslední době mezi oběťmi přibývají jména neukázněných návštěvníků, kteří doplatili na svou neopatrnost a tragicky zahynuli v místech, kde neměli co dělat. Stále však jde o tragédie, na které bychom neměli zapomínat. Proto třeba v Jeseníkách, v opuštěném břidlicovém lomu u stezky vedoucí z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku stojí od roku 2013 Památník obětem hor, zmenšená kopie vyhořelé dřevěné kaple na Vřesové studánce. Symbolický hřbitov horolezců najdete také v Modlivém dole u Svojkova. Svůj památník obětem hor mají i Beskydy nebo Hruboskalsko. Symbolický hřbitov horolezců leží u žluté značky nedaleko známé Mariánské vyhlídky.
 

Vzpomínka na Huascarán

Velké měděné puklé slunce na hruboskalském symbolickém hřbitově připomíná horolezeckou expedici, kterou v roce 1970 pohřbila lavina pod nejvyšší peruánskou horou Huascarán. Mezi jejími členy tehdy byl horolezec a sochař Valerián Karoušek, který ještě před expedicí uvažoval o vzniku pietního místa pro mrtvé kamarády; vzorem mu byl symbolický hřbitov ve Vysokých Tatrách, otevřený v roce 1940. Sám už svůj sen realizovat nestačil, a tak se nápadu ujali kamarádi horolezci. Výsledkem je Symbolický hřbitov horolezců, kde tabulky připevněné na skále obsahují asi 140 jmen. Ti nejstarší zemřeli v terezínském ghettu za druhé světové války, jména dnešních obětí zmiňují různé kouty světa, od Hruboskalského skalního města přes Tatry, Norsko a Dolomity až po Kavkaz či Himálaj.

Horolezeckou expedici Peru 1970 připomíná rovněž závod Jizerská 50; horolezci se jej účastnili jen pár měsíců před osudnou tragédií.
 

Symbolický hřbitov na Slovensku

  • Vzorem pro hruboskalský symbolický hřbitov bylo Slovensko a Symbolický hřbitov / Symbolický cintorín ve Vysokých Tatrách. Památník obětem hor byl otevřen 11. srpna 1940 slavnostní mší.
  • Myšlenka založit v Tatrách symbolický hřbitov vzešla od českého akademického malíře Otakara Štáfla (1884–1945), spolunájemce chaty u Popradského plesa. Pietní místo se původně mělo nacházet v úbočí Patrie, ale kvůli ochraně kamzíků padla konečná volba na hájek s limbami pod Ostrvou.
  • Ojedinělý památník obětí Vysokých Tater a později také jiných hor nedaleko Popradského plesa nese motto Mrtvým na památku, živým pro výstrahu. Stovky tabulek na skalách a balvanech doplňuje kaplička a desítky ručně vyřezávaných a pestře malovaných detvanských křížů; ty první vytvořil řezbář Jozefa Fekiač-Šumný a jeho bratr Jan ze slovenské Detvy.
  • Nejpohodlnější cesta k symbolickému hřbitovu vede od zastávky tatranské električky Popradské pleso, kde je i parkoviště pro autobusy a osobní auta. K památníku to jsou necelé čtyři kilometry.
  • V Tatrách jsou rovněž další symbolické hřbitovy obětem hor, například v Západních Tatrách v Žiarské dolině.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Červenohorské sedlo v Jeseníkách Příroda

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo Památky

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Hruboskalské skalní město Příroda

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou Památky

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou

Památník letců je umístěn nedaleko památníku padlých a je věnován třem tragicky zahynulým letcům. Dne 5. září 1929 při závěrečném vojenském cvičení 2. a 5. bývalé pěší divize se srazila blíže Předního Chlumu dvě letadla, pozorovací a stíhací.

Labský důl – divoké ledovcové údolí Příroda

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta Zimní sporty

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších Zimní sporty

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatovu boudu najdete na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1 400 m.n.m. V její těsné blízkosti se nachází Pramen Labe a Pančavský vodopád s překrásným výhledem do Labského dolu.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Obří důl v Krkonoších Příroda

Obří důl v Krkonoších

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic Památky

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku Památky

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov je věnován památce horolezců, kteří tragicky zahynuli při svých výpravách.

Vřesová studánka v Jeseníkách Příroda

Vřesová studánka v Jeseníkách

Poutní místo se nachází v nadmořské výšce 1313 metrů. Dříve zde stála horská chata, dnes zde ze staveb uvidíte jen kapličku nad pramenem Vřesové studánky, kde podle pověsti vytéká zázračná voda. Kolem kapličky prochází červená a zelená turistická trasa z Červenohorského sedla.

Barokní kostel Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách Památky

Barokní kostel Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách

Farní kostel na náměstí vybudován v l. 1679-84. Jeho předchůdcem byla dřevěná svatyně ze 14. stol., zničená požárem v r. 1661.

Mužské kameny v Krkonoších Příroda

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny je skalní vyhlídka, která leží v Krkonoších na česko-polské hranici asi 6 km severně od Špindlerova Mlýna a 7,5 km jihovýchodně od polského města Szklarska Poręba.

Památník obětem hor v Lučním sedle Památky

Památník obětem hor v Lučním sedle

Symbolický památník obětem hor v bývalé kapličce se nachází na Lučním sedle mezi Luční a Studniční horou. Uvnitř najdete tabulky s údaji o tragických událostech i se jmény obětí.

Památník obětem hor v Beskydech Památky

Památník obětem hor v Beskydech

Beskydský památník obětem hor vznikl z podnětu Klubu seniorů Horské služby v Beskydech. Nachází se na Gruni, u kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů.

Památník obětem hor na Červenohorském sedle Památky

Památník obětem hor na Červenohorském sedle

Památník obětem hor ve formě kapličky vznikl v opuštěném lomu při odchodu hřebenové trasy z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek, do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, prozkoumejte Krkonošské muzeum v Jilemnici, Městské muzeum v Železném Brodě i Johanitskou komendu v Českém Dubu.
18. květen 2025 9:11
Památky, Liberecký kraj

Výlet na Ještěd pěšky, autobusem, autem i lanovkou: nahoře potkáte Marťana!

Plačící Marťánek, unikátní horský hotel, sportovní areál, přírodní park, sedačková lanovka a fantastický výhled do všech světových stran: mnozí z vás dobře tuší, že je řeč o Ještědu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy trochu blíže na tento náš unikát.
17. květen 2025 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Frýdlant zve na Valdštejnské slavnosti: dobové městečko, bitvy i koncerty

Ve dnech 16. až 18. května 2025 si udělejte výlet do Frýdlantu – po dvou letech se ve městečku pod Jizerskými horami uskuteční tradičně třetí květnový víkend oblíbené a skvělé Valdštejnské slavnosti. Akci, která je pořádána vždy každý lichý rok, čeká letos změna, část programu Valdštejnských slavností se přesouvá na nové místo, do zámeckých koníren! Těšte se na tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance i historických vojsk a bitev. Akce každoročně připomíná odkaz vévody Albrechta z Valdštejna, který měl ve Frýdlantu své mocenské a hospodářské centrum.
14. květen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Největší setkání geeků proběhne na festivalu Maker Faire Praha v Holešovicích

Dvoudenní festival Maker Faire Prague se uskuteční od 10. do 11. května 2025 v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Již osmý ročník festivalu přiláká největší celebrity z maker komunity a divákům ukáže originální projekty vytvořené studenty i poloprofesionály. Řasy, které svítí ve tmě. Motýlí droni. Vzájemná destrukce robotů nebo první živý kámen na světě. Jsou věci, které jinde než na festivalu Maker Faire Prague pohromadě neuvidíte. Festival nabídne víc enež 170 inteligentních atrakcí pro celou rodinu.
9. květen 2025 8:58
Zážitky, Liberecký kraj

Anifilm v Liberci představuje to nejlepší ze současné animované tvorby

V Liberci právě probíhá 24. ročník mezinárodního festivalu Anifilm, který chce představit to nejlepší ze současné světové animované tvorby. Ve dnech ve dnech 6. až 11. května 2025 nabídne to nejzajímavější ze světové animace v osmi kategoriích – od celovečerních filmů přes krátkometrážní snímky a počítačové hry až po virtuální realitu.
6. květen 2025 19:24
Zážitky, Liberecký kraj

Na Frýdlantu se rozhlédnete z hradní věže po Terra felix

Terra felix – Šťastná země, tak se říkalo Frýdlantsku v severních Čechách za časů, kdy mu vládl Albrecht z Valdštejna. Přijďte poznat kraj pod Jizerskými horami z ptačí perspektivy! Hrad a zámek Frýdlant se tyčí na čedičové skále nad řekou Smědou. Hrad byl pro turisty zpřístupněn již roku 1801, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě. Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je součástí expozice také rozsáhlá sbírka zbraní, ojedinělá vrchnostenská kancelář, dětský pokojíček, zámecká koupelna nebo dochovaná kuchyně. Děti navíc potěší speciální okruh právě pro nejmenší návštěvníky, který je zábavnou formou seznámí s životem na panském sídle.
4. květen 2025 9:31
Památky, Liberecký kraj

Výletní lodě na Máchově jezeře zvou na pohodovou výletní plavbu

Udělejte si výlet po hladině Máchova jezera se zdejší Regatou. Během května a června vyplouvají lodě po vodní hladině každou sobotu a neděli podle pravidelného jízdního řádu. Loď vyráží z přístaviště v Doksech na vody Máchova jezera v jarních měsících o víkendech v pravidelných časech 13:00 a 14:30 hodin. Během prázdnin pak lodě vyplouvají denně. Nastupte na palubu jedné ze čtyř lodí a za půl hodiny uvidíte celé Máchovo jezero – včetně krásných zátok, pláží, slavných vil ve Starých Splavech nebo hradu Bezděz na obzoru.
4. květen 2025 8:50
Zážitky, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
30. duben 2025 6:00
Životní styl, Liberecký kraj