ÚvodAktuality#světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé
Památky

#světovéČesko a symbolické horské hřbitovy: památka na mrtvé, varování pro živé

  • 23. února 2021
Symbolické hřbitovy těch, kteří tragicky zahynuli při výpravách do hor a skal, jsou málo známé a jedinečné. Krátké zastavení a tichou vzpomínku pošle téměř každý, kdo jde okolo. Kudy ale to „okolo“ vlastně vede a kde se pietní místa ukrývají? Portál Kudy z nudy si ví rady.

Mrtvým na památku, živým pro výstrahu

Památník obětem hor v Lučním sedle v Krkonoších
Symbolický cintorín u Popradského plesa ve Vysokých Tatrách
Nemají skřípějící hřbitovní brány, márnice ani zdi, plačící kamenné anděly a impozantní hrobky, přesto jsou dojemnější než leckteré běžné hřbitovy: řeč je o symbolických památnících na mrtvé horolezce, horské záchranáře, lyžaře, kamarády a vůbec všechny milovníky i obyvatele hor. Smutné památníčky najdete leckde, ty nejznámější pak objevíte v Krkonoších, v Beskydech i Jeseníkách, anebo v Českém ráji. Nejsou jen pietním místem, ale i varováním pro ty, kteří jdou právě kolem.
 

Památník obětem hor v Krkonoších

K nejstarším svého druhu patří Památník obětem horKrkonoších. Robustní kamenná kaplička s masivním křížem na nízké střeše stojí jižně od Luční boudy v Lučním sedle, v místě chmurně proslaveném drsným počasím, častými mlhami a sněhovými bouřemi, v nadmořské výšce 1 509 metrů. Panely uvnitř připomínají padesát lidí, kteří v nejvyšších českých horách tragicky zahynuli od 17. století do současnosti. Vůbec nejstarší zápis patří Wenzelovi Donathovi a Adolfovi Erbenovi, zasypaným lavinou v Obřím dole roku 1699, nechybí ani vzpomínka na lyžaře Bohumila Hanče s Václavem Vrbatou (zahynuli v březnu 1913 během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů na hřebenech Krkonoš) nebo členy Horské služby Štefana Spustu a Jana Messnera, kteří se v roce 1975 při záchranné akci zřítili i s neopatrným turistou ze zledovatělých svahů Sněžky na polskou stranu hory. K nejmladším obětem patří průkopník base jumpingu Martin Trdla, která se zabil v srpnu 2014 při skoku z motorového rogala, kdy chtěl přeletět Sněžku a přistát na padáku v Obřím dole.
 

Vzpomínka na mrtvé: Rennerův kříž a polský hřbitov

Někteří z mrtvých mají v horách další pomníčky, namátkou Rennerové, bývají majitelé zaniklé Rennerovy a stále existující Luční boudy. Pro ty bylo sedlo mezi Luční a Studniční horou místem doslova osudným. V únoru 1855 zmrzla na Stohu B. Rennerová a o rok později ji málem následovala Monika Rennerová, kterou naštěstí stačil zachránit její syn. Nedaleký Rennerův kříž, stojící přibližně v polovině cesty mezi Památníkem obětem hor a Luční boudou, označuje místo, kde zemřel její otec Jakob Renner, když zabloudil ve sněhové bouři v pravé poledne v dubnu 1868.

Dnešní Památník obětem hor v Lučním sedle byl původně rovněž vzpomínkou na Rennery: kaplička připomínala památku Václava Rennera, který v těchto místech zahynul v roce 1798 při svážení dřeva z Lahrových bud. V roce 1957 poté, kdy starší symbolický horský hřbitov v Obřím dole poblíž Dixova křížku zničila lavina, byla kaplička upravena a věnována památce všech lidí, kteří v Krkonoších přišli o život. Další symbolický hřbitov obětem hor leží na polské straně Krkonoš, u červeně značené turistické stezky vedoucí z Karpacze na Sněžku. Najdete jej v nadmořské výšce přibližně 1 300 metrů v horní části kotle Lomničky na svahu hory Kopa (1377 m) pod Slezským domem.
 

Kapličky, symbolické hřbitovy i pamětní kameny

Počet lidí, kteří v horách zahynuli, je vyšší než kolik připomínají památníky a symbolické hřbitovy. Smutné je, že v poslední době mezi oběťmi přibývají jména neukázněných návštěvníků, kteří doplatili na svou neopatrnost a tragicky zahynuli v místech, kde neměli co dělat. Stále však jde o tragédie, na které bychom neměli zapomínat. Proto třeba v Jeseníkách, v opuštěném břidlicovém lomu u stezky vedoucí z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku stojí od roku 2013 Památník obětem hor, zmenšená kopie vyhořelé dřevěné kaple na Vřesové studánce. Symbolický hřbitov horolezců najdete také v Modlivém dole u Svojkova. Svůj památník obětem hor mají i Beskydy nebo Hruboskalsko. Symbolický hřbitov horolezců leží u žluté značky nedaleko známé Mariánské vyhlídky.
 

Vzpomínka na Huascarán

Velké měděné puklé slunce na hruboskalském symbolickém hřbitově připomíná horolezeckou expedici, kterou v roce 1970 pohřbila lavina pod nejvyšší peruánskou horou Huascarán. Mezi jejími členy tehdy byl horolezec a sochař Valerián Karoušek, který ještě před expedicí uvažoval o vzniku pietního místa pro mrtvé kamarády; vzorem mu byl symbolický hřbitov ve Vysokých Tatrách, otevřený v roce 1940. Sám už svůj sen realizovat nestačil, a tak se nápadu ujali kamarádi horolezci. Výsledkem je Symbolický hřbitov horolezců, kde tabulky připevněné na skále obsahují asi 140 jmen. Ti nejstarší zemřeli v terezínském ghettu za druhé světové války, jména dnešních obětí zmiňují různé kouty světa, od Hruboskalského skalního města přes Tatry, Norsko a Dolomity až po Kavkaz či Himálaj.

Horolezeckou expedici Peru 1970 připomíná rovněž závod Jizerská 50; horolezci se jej účastnili jen pár měsíců před osudnou tragédií.
 

Symbolický hřbitov na Slovensku

  • Vzorem pro hruboskalský symbolický hřbitov bylo Slovensko a Symbolický hřbitov / Symbolický cintorín ve Vysokých Tatrách. Památník obětem hor byl otevřen 11. srpna 1940 slavnostní mší.
  • Myšlenka založit v Tatrách symbolický hřbitov vzešla od českého akademického malíře Otakara Štáfla (1884–1945), spolunájemce chaty u Popradského plesa. Pietní místo se původně mělo nacházet v úbočí Patrie, ale kvůli ochraně kamzíků padla konečná volba na hájek s limbami pod Ostrvou.
  • Ojedinělý památník obětí Vysokých Tater a později také jiných hor nedaleko Popradského plesa nese motto Mrtvým na památku, živým pro výstrahu. Stovky tabulek na skalách a balvanech doplňuje kaplička a desítky ručně vyřezávaných a pestře malovaných detvanských křížů; ty první vytvořil řezbář Jozefa Fekiač-Šumný a jeho bratr Jan ze slovenské Detvy.
  • Nejpohodlnější cesta k symbolickému hřbitovu vede od zastávky tatranské električky Popradské pleso, kde je i parkoviště pro autobusy a osobní auta. K památníku to jsou necelé čtyři kilometry.
  • V Tatrách jsou rovněž další symbolické hřbitovy obětem hor, například v Západních Tatrách v Žiarské dolině.
Památník obětem hor v Beskydech Památky

Památník obětem hor v Beskydech

Beskydský památník obětem hor vznikl z podnětu Klubu seniorů Horské služby v Beskydech. Nachází se na Gruni, u kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů.

Památník obětem hor na Červenohorském sedle Památky

Památník obětem hor na Červenohorském sedle

Památník obětem hor ve formě kapličky vznikl v opuštěném lomu při odchodu hřebenové trasy z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku.

Labský důl – divoké ledovcové údolí Příroda

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku Památky

Symbolický hřbitov horolezců v Hruboskalsku

Symbolický hřbitov je věnován památce horolezců, kteří tragicky zahynuli při svých výpravách.

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou Památky

Památník letců v Krásné Hoře nad Vltavou

Památník letců je umístěn nedaleko památníku padlých a je věnován třem tragicky zahynulým letcům. Dne 5. září 1929 při závěrečném vojenském cvičení 2. a 5. bývalé pěší divize se srazila blíže Předního Chlumu dvě letadla, pozorovací a stíhací.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic Památky

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Mužské kameny v Krkonoších Příroda

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny je skalní vyhlídka, která leží v Krkonoších na česko-polské hranici asi 6 km severně od Špindlerova Mlýna a 7,5 km jihovýchodně od polského města Szklarska Poręba.

Červenohorské sedlo v Jeseníkách Příroda

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Památník obětem hor v Lučním sedle Památky

Památník obětem hor v Lučním sedle

Symbolický památník obětem hor v bývalé kapličce se nachází na Lučním sedle mezi Luční a Studniční horou. Uvnitř najdete tabulky s údaji o tragických událostech i se jmény obětí.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta Zimní sporty

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších Zimní sporty

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatovu boudu najdete na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1 400 m.n.m. V její těsné blízkosti se nachází Pramen Labe a Pančavský vodopád s překrásným výhledem do Labského dolu.

Barokní kostel Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách Památky

Barokní kostel Všech svatých v Rokytnici v Orlických horách

Farní kostel na náměstí vybudován v l. 1679-84. Jeho předchůdcem byla dřevěná svatyně ze 14. stol., zničená požárem v r. 1661.

Další aktuality

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
10. listopad 2024 8:15
Příroda, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj