ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet na Loket do malého českého Carcassonne
Památky

#světovéČesko a výlet na Loket do malého českého Carcassonne

  • 25. května 2020
Klíč k českému království, bývalá věznice a románsko-gotická pevnost: to všechno je Loket. Na skalách nad klikatými meandry řeky Ohře stojí už osm set let a střeží okolní krajinu stejně poctivě jako francouzská středověká pevnost Carcassonne: právě ta Loket v lecčems připomíná.

Královský hrad Loket posazený na skalnatém ostrohu, nad řekou Ohří patří k nejkrásnějším hradům v Evropě

Loket
Carcassonne
Na počátku 13. století vznikl na skále, ze tří stran sevřené ohybem řeky Ohře, královský hrad Loket a záhy poté začalo v předhradí vyrůstat městečko.

Nějakou dobu hrad sloužil jako sídlo lucemburského královského rodu, o pár desítek let si na něm vylámali zuby husité, za třicetileté války se ale nedokázal ubránit Švédům. Právě tehdy měl asi nejvíc namále, ale nakonec se ze všech ran vzpamatoval: dokonce natolik, že už koncem 18. století vznikla na hradě věznice a ta tu zůstala až do roku 1948, i když už v té době se o pár pater výš procházeli návštěvníci loketskými muzejními expozicemi. A dnes? Románsko-gotická pevnost svou rozlohou patří k největším zachovalým hradům ve střední Evropě a podívat se sem můžete celý rok.
 

Věž, vězení a strašidlo

Dnešní podobu vlastně hrad Loket získal až na přelomu 18. a 19. století, kdy během přestavby na věznici šel k zemi původní románský palác. Poprvé se ale běžní návštěvníci mohli podívat dovnitř až po roce 1992, kdy hrad získalo město.

Co tu zažijete a uvidíte? Třeba mohutnou, 26 metrů vysokou věž s nádherným výhledem na městečko a okolí. V hradním muzeu si prohlédnete výstavu zbraní, archeologických nálezů a také porcelánu z místních manufaktur: ta loketská používala pro své zboží výmluvný symbol ohnuté ozbrojené paže s mečem. V podzemí se pak ukrývá několik pater studených a vlhkých kobek s autentickými ukázkami útrpného práva. Leckdo je obchází obloukem, pro jiné je to naopak zlatý hřeb prohlídky. Narazíte tu také na jedno z loketských strašidel, rozježeného skřítka Štrakakala. Má rád neučesané a všelijak neupravené děti, které prý prohání s kartáčem a tluče je knihou po zádech.
 

Zakletý purkrabí a skřítek

Skutečný unikát si prohlédnete v prvním patře markrabského domu: je tu vystavena část loketského meteoritu. Na nádvoří hradu prý dopadl někdy v srpnu 1422 a brzy se začalo říkat, že podivný kámen je zakletý purkrabí Botho z Eulenburgu: když se prý jeho zlé skutky nasčítaly, za trest zkameněl. Teprve novověká věda odhalila, že ve skutečnosti jde o nejstarší známé uchované meteorické železo na světě. Při dopadu prý byl kámen velký jako koňská hlava a vážil 107 kg (někteří vědci odhadují, že musel být ještě mnohem těžší a větší), ale ve dvacátých letech 19. století byl rozřezán na několik kusů. Části byste dnes našli v několika světových muzeích. Největší kus je uložený v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni a váží zhruba 80 kg, další kousky jsou v Národním muzeu v Praze a také v muzeu v Sokolově.

Až budete hotovi s prohlídkou hradu, stavte se ještě pro kousek štěstí u skřítka Gottsteina. Sošku pána loketských skal, kamenů a podsvětí najdete přímo na nádvoří a stačí skutečně málo: pohladit ho po vousech a pro jistotu ještě dát drobnou minci do hradní pokladničky. Když tohle všechno splníte, prý vám Gottstein splní jakékoliv přání.
 

Pevnostní město Carcassonne

  • Přáli byste se podívat do míst, která leckomu Loket připomínají? Pak by vás Gottstein musel dopravit do francouzského města Carcassonne, které leží v departementu Aude a regionu Languedoc-Roussillon asi 70 km severozápadně od Perpignanu. Romantická pevnost vypadá jako z pohádky a není divu, že právě podle ní se jmenuje populární společenská hra.
  • Carcassonne je starší než Loket, na stejném místě se už v 6. století před naším letopočtem usadili Keltové a později tu stávala římská pevnost.
  • Současnou podobu Carcassonne získalo v průběhu 12. a 13. století. V dobách největší slávy sloužilo jako královská pevnost, která hlídala hranici se Španělskem, naopak v půlce 19. století mu hrozilo zbourání.
  • Nakonec se středověký komplex podařilo zachránit, takže dnes Carcassonne patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě a roku 1997 bylo zařazeno mezi památky UNESCO. Každoročně ho navštíví asi tři miliony turistů.
  • Hrad Loket přišel ke svému jménu prý podle tvaru řeky Ohře, Carcassonne zase podle dámy, prasete a zvonů. Legenda vypráví, že při jednom z obléhání městu už už docházely zásoby. Hradní paní tehdy byla Carcas, žena saracénského krále Balaacka. Z posledních zbytků jídla nechala vykrmit prase a když bylo dostatečně tlusté, dala ho shodit z hradeb přímo před vojáky. Obléhatelé na tom nebyli o nic lépe než obléhaní; sami měli hlad a při pohledu na vykrmené zvíře si říkali, že na hradě musí mít spousty jídla a nemá smysl čekat, až jim dojdou zásoby. Když se zdrceně obrátili na cestu k domovu, paní Carcas z radosti nechala rozeznít všechny městské zvony. Karlovo vojsko si na odchodu jenom povzdechlo „Dame Carcas sonne“, paní Carcas zvoní.
Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa Letní sporty

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Řeka Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba Příroda

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Expozice útrpného práva na hradě Loket Památky

Expozice útrpného práva na hradě Loket

Děsivou expozici středověkého útrpného práva nabízí autentické prostory sklepního vězení v křídle dolní renesanční bašty na hradě Loket. Jedinečnou podívanou v podání pohyblivých figurín dokreslují mrazivé výkřiky a sténání trestanců.

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel Památky

Černá věž v Lokti s expozicí řemesel

Věž patřila do areálu tzv. dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Zajímavý je vstup do věže, který potvrzuje její obranný charakter – nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice historických řemesel.

Skřítek Gottstein na Lokti Památky

Skřítek Gottstein na Lokti

Víte, kdo je vládcem loketských skal, kamenů a podsvětí? Podle pověstí je onou mocnou bytostí skřítek Gottstein. Seznámit se s ním můžete na nádvoří hradu Loket, kde byla instalována jeho zvětšená kopie, protože originál je vysoký pouze 30 centimetrů.

Další aktuality

Přijďte se podívat do Kyselky na exponáty z historie značky Mattoni 1873

Přijďte nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele Heinricha Mattoniho, která sahá až do roku 1873. Budova v obci Kyselka, v níž vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod, nese jméno dr. Josefa Löschnera, Mattoniho spolupracovníka při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Löschnerův pavilon sloužil v době svého vzniku jako provozovna pro stáčení minerální vody ze stejnojmenného pramene. Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovaná expozice mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho zahajuje sezonu s novými exponáty, včetně lanovky na minerálku.
29. březen 2025 5:34
Kultura, Karlovarský kraj

Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

Bečovský zámek zahájí oficiálně novou sezónu již v pátek 28. března 2025. Vydat se můžete nejen za relikviářem sv. Maura, ale také do zámeckých interiérů. Novinkou bude výstava Kult svatých těl. Zámek bude otevřen od 9:00 do 14:00, během víkendu pak od 9:00 do 16:00 hodin.
25. březen 2025 6:00
Památky, Karlovarský kraj

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Ačkoliv je Jára Cimrman kultovní vymyšlenou postavou, jeho duch i humor si už doslova žije sám svým životem. Jeho příznivci usilují i o zápis Járy Cimrmana na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!
15. březen 2025 8:55
Životní styl, Karlovarský kraj

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
9. březen 2025 15:00
Památky, Karlovarský kraj

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
6. březen 2025 8:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Centrum Chebu v sobotu rozveselí masopustní průvod

V sobotu 1. března 2025 se již pojedenadvacáté vydá na svoji cestu městem masopustní průvod. Město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo, Městský dechový orchestr a Základní škola Jindřicha Jindřicha, zvou všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do masopustního průvodu. Letošní rok chce dát opět prostor pro kreativitu – téma pro masku si každý zvolí podle svých představ, fantazii se meze nekladou.
26. únor 2025 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
24. únor 2025 17:29
Kultura, Karlovarský kraj

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.
21. únor 2025 10:00
Zimní sporty, Karlovarský kraj