Červené zámky jako by přitahovaly tvůrce filmových pohádek – právě pohádky proslavily i renesanční
Červenou Lhotu, zámek ojedinělý svým umístěním na skalnatém ostrově v jednom z mnoha
jihočeských rybníků. Nejznámější z nich byla
Zlatovláska z roku 1973, natáčely se tu i pohádky
O zatoulané princezně, O štěstí a kráse anebo film
Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.
Červená je dobrá!
Naopak další „nejčervenější zámky“ vedle
Červené Lhoty –
Červený Hrádek u Jirkova nebo
Červený Újezd – na filmové pohádky štěstí neměly, a navíc pokud milujete červenou, na jejich fasádách po téhle barvě nenajdete ani stopu. Na Červeném Hrádku ale kdysi byla, prý za husitských válek, kdy hrad nechal opravit a natřít načerveno zdejší pán Václav z Moravěvsi.
Červenou linku zato drží
Červené Poříčí, půvabný zámek ve stylu saské renesance kousek od
Klatov. Téměř zapomenuté venkovské šlechtické sídlo, které se pomalu probouzí do původní krásy, má červenou v názvu a zčásti i na fasádě.
Natřel Červenou Lhotu načerveno čert?
Naopak podle památkářů fasáda
Červené Lhoty kdysi byla bílá; červenou barvu prý získala až začátkem 17. století. V té době se také poprvé objevilo místní označení Červená Lhota. Podle pověsti to ale bylo úplně jinak a červenou barvu má na svědomí čert, který odnesl do pekla dceru zámeckého pána a nad jedno z oken na památku načmáral červený kříž. Nejrůznější majitelé zámku se po staletí pokoušeli zlé znamení zakrýt novým nátěrem fasád. Neúspěšně, protože obrysy čertova monogramu jsou dodnes patrné; najít je prý můžete u nejvyššího okna levého křídla. Jiná, možná krvelačnější verze pověsti uvádí, že barva měla zakrýt krvavou skvrnu na omítce, která vznikla po tragickém pádu jedné zámecké paní z okna. Ať tak či onak, červená barva Červené Lhotě sluší.
Přebarvený zámek: Hrádek u Nechanic
Mezi českými šlechtickými sídly je
Hrádek u Nechanic na
Královéhradecku téměř novostavba: letní a lovecké sídlo ve stylu anglické romantické gotiky si nechali Harrachové postavit teprve v první polovině 19. století. Nábytek, obložení stěn, portály a jiné předměty sem nechali přivézt z celé Evropy, zbytek dotvořili naši řemeslníci z okolí. A protože za Harrachů míval zámeček červenou fasádu, před několika lety mu památkáři vrátili původní barvu. I tady se natáčelo; například
pohádka Princ a Večernice anebo televizní inscenace a seriály jako
Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Panství, Tmavomodrý svět či
Andělská tvář.
Sychrov, zámek plný pohádek
Také fasádu
zámku Sychrov zdobí červená barva, ovšem o jejím původu žádná pověst nevypráví. Sídlo šlechtického rodu Rohanů, postavené ve stylu romantické novogotiky, si také oblíbili filmoví tvůrci; točila se tu celá řada filmů, například
pohádky Nesmrtelná teta a
Nejkrásnější hádanka, film
Radúz a Mahulena nebo seriál
Dobrodružství kriminalistiky. S dětmi sem můžete přijet na
prohlídky s princeznou, k procházkám láká
zámecký park. Seznamte se s jeho
romantickými stavbami, od
oranžerie a
umělé zříceniny zvané Arturův hrad přes
Rudolfovu vyhlídku až po
vodárenskou věž, která je součástí promyšleného zámeckého vodovodního systému.
Pět dalších červených zámků
- Červená fasáda zdobí barokní zámek v Dětenicích, oblíbený cíl rodin s dětmi v Českém ráji. Celý rok tu probíhají rytířské turnaje, strašidelné prohlídky i prohlídky s pohádkovým programem, navštívit můžete i středověkou krčmu a zámecký pivovar. Mimochodem, i ten má červenou barvu!
- Mezi „červená sídla“ patří také zámek Dobříš s rozsáhlou francouzskou zahradou a anglickým parkem, anebo zámek Bečov nad Teplou, kam můžete přijet obdivovat relikviář sv. Maura.
- K nejpůvabnějším slezským zámkům patří Hradec nad Moravicí. Má několik částí, horní neboli Bílý zámek, Bílou věž a Červený zámek, který připomíná středověký romantický hrad. Vznikl během druhé poloviny 19. století a červenou barvu fasády mu propůjčuje režné zdivo.
- Načervenalou barvu má také zámek Vrchotovy Janovice ve středních Čechách, v jehož interiérech si prohlédnete několik stálých expozic Národního muzea v Praze. Jedna z nich vám představí zámek jako elegantní sídlo baronky Sidonie Nádherné, která tu hostila literáty, výtvarníky, politiky a filozofy.
- Skrznaskrz červená podobně jako naše Červená Lhota je Červená věž nebo také st. Agatha Tower na severozápadním pobřeží Malty V průběhu 17. a 18. století bylo třeba chránit pobřeží Malty před vpády osmanských Turků a korzárů ze severní Afriky. Tohoto úkolu se ujali především Rytíři řádu svatého Jana a vybudovali celou řadu opevnění a strážních věží. V Červené věži je malé muzeum a díky tomu je na rozdíl od jiných věží přístupná návštěvníkům. Z horní plošiny je perfektní výhled na blízkou zátoku a velkou část ostrova, maják sloužil jako signalizační řetězec pro varování ostatních věží.
- Jediný vstup do věže vedl po padacím mostě, díky vnitřní studni tu prý dostatečně zásobená posádka mohla vydržet přibližně měsíc a půl dlouhé obléhání. V praxi se to nikdy neověřilo: věž prý díky své odstrašující barvě nikdy nebyla napadená ani Turky, ani korzáry, pouze v roce 1798 se jí nakrátko zmocnila Napoleonova armáda. Za druhé světové války tu sídlilo ústředí Královského maltského pluku.