ÚvodAktuality#světovéČesko zve na plavbu do Benátek – na lodi i v gondole po Vltavě
Zážitky

#světovéČesko zve na plavbu do Benátek – na lodi i v gondole po Vltavě

  • 9. června 2020
Jak asi správně tušíte, nepovede naše výprava daleko za hranice, ale zůstaneme v České kotlině. Konkrétně v Praze, na Vltavě, kde se nachází oblíbené místo romanticky založených duší, pražské Benátky. Malebný kout Starého Města, který se nazývá Čertovka, odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Umělý vodní náhon vybudoval ve 12. století řád Maltézských rytířů. Obdivovat jej můžete z dřevěných lodí či přímo z benátské gondoly!

Benátky na Vltavě - jedno z nejkrásnějších míst na světě je pod Karlovým mostem

Pražské Benátky
Italské Benátky
Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Dnes se jedná o malebné místo, které připomíná vodní kanály v italských Benátkách. I zde se podél vody nacházejí útulné restaurace, vysoké zdi domů, spojovací můstky, přístavní mola u domů či schůdky vedoucí k hladině řeky. Pravidelné vyhlídkové plavby do Čertovky pořádá plavební společnost s přiléhavým názvem Pražské Benátky.

pražské benátkyPřístaviště lodí je ukryté v unikátním vodním podzemí Starého Města, u Karlova mostu. Zde nasednete do celodřevěných lodí podstavných v duchu nejlepších tradic z konce 19. století. Lodě jsou vytápěné a na svou trasu vyplouvají po celý rok. V ceně vyhlídkové plavby za 340 Kč je také drobné občerstvení a vstup do Muzea Karlova mostu. Vyplouvá se každých 15 – 20 minut, v červnu jsou lodě na vodě od 10:30 do 20:00 a v červenci a srpnu až do 21:00 hodin.
 

Pražské Benátky na italské gondole

pražské benátky gondolaUžít si jedinečnou romantickou plavbu pražskými Benátkami můžete i na originální benátské gondole! Společnost Pražské Benátky je hrdým vlastníkem jediných benátských gondol v České republice.
 
Skutečným historickým skvostem je gondola Eleanora, která pochází z roku 1858, z doby, kdy Benátsko patřilo ještě Habsburské monarchii. Ta s vámi propluje pražskými Benátkami okolo Karlova mostu a tajemným vodním podzemím staré Prahy. Při plavbě se podává šampaňské (v zimě vás zahřeje svařené víno). Zážitková jízda gondolou stojí 4 500 Kč a v ceně je i láhev italského šumivého vína.
 

Italské Benátky povstaly z bažin

BenátkyAč mnoho italských měst pamatuje dobu starého Říma, Benátky naopak povstaly z chaosu po jeho pádu. Vznikly jako útočiště před krvelačnými nájezdníky ze severu, zejména Vizigótů. Místní obyvatelé hledali bezpečí na ostrůvcích uprostřed bažinatých mokřadů v ústí řek Pád a Piava. Zaráželi do bahna tisíce dubových kůlů, odvodňovali jezera, prohlubovali kanály. O každý kousek nově získané pevné půdy pod nohama se pak museli doslova bojovat se sílou moře, které se proti vetřelcům usilovně bránilo. Navíc zdejší stavby musely být lehké (aby je bažina unesla) a „pružné“ (podloží nebylo příliš nestabilní). Mimo všechny ostatní potíže uprostřed bývalých bažin nebyla žádná zemědělská půda, ani pitná voda. Obyvatelé se tedy začali živit námořnictvím a obchodem, pitnou vodu chytali z dešťových srážek do cisteren, v létě však musely lodě vodu dovážet z pevniny. Kromě obchodování, námořního stavebnictví a výroby skla se Benátky proslavily tím, že stály v čele křížových výprav. Díky tomu získaly nepřeberné bohatství a ohromný respekt známého světa. Od 19. století jsou vnímány jako celosvětové kulturní a historické centrum, v UNESCO jsou zařazeny od roku 1987.

gondola benátkyK neodmyslitelným symbolům italských Benátek patří gondoly, jejichž tradice sahá až do 10. století. První gondoly se vyráběly ve velkých docích, kde se jinak sestavovaly hlavně velké námořní a obchodní lodě. Vůbec první zmínka o „městských loďkách“ pochází z roku 1094, z dobového spisu, který se zabývá vodní dopravou v laguně. Návštěvníci Benátek si dnes mohou gondoly prohlédnout v přístavišti Squero – San Trovaso, kde loďky nejen kotví, ale také se vyrábí. Starší gondoly se většinou opravují, nových se vyrobí jen několik za rok. V 18. století se jich vodami benátských kanálů plavilo několik tisíc, v současnosti se počítají v řádu stovek.


10 rozdílů a 10 podobností aneb víte, že…?

  • benátky itálieRozloha Benátek je 414,6 km², Canal Grande je dlouhý 3,8 km.
  • Délka toku Čertovky je 0,74 km, Kampa má rozlohu 0,052 km².
  • Čertovka získala své jméno údajně podle zápachu – domy podél kanálu neměly kanalizaci a proto byl veškerý odpad odváděn do zdejších vod, což způsobovalo jeho často nesnesitelný „čertovský“ zápach. Loďkám se proto doporučovalo plout spíše uprostřed proudu.
  • A se zápachem bojovaly i Benátky, a to ještě do počátku 90. let! Císařovna Alžběta zvaná Sissi se dokonce o městě vyjádřila jako o „páchnoucí stoce“. Bentátky totiž nemají dodnes kanalizaci. Problematiku vypouštění odpadů v dnešní době však vyřešily domácí čističky, které má v podstatě každý benátský dům.
  • pražské benátkyNáhon Čertovka musel v průběhu staletí nesčetněkrát čelit náporu povodní. Značky na některých domech upozorňují, kam až sahala výška vodní hladiny během povodní v září roku 1890. Při povodni roku 1940 rozbouřená Čertovka zatopila i některé malostranské ulice. Mnohem silnější povodeň v roce 2002 měla asi nejničivější následky. Po prolomení jezu u ostrova Štvanice však nastala opačná situace. Voda v řece protékala velice rychle a její hladina tak prudce klesla. Čertovka se pro změnu ocitla téměř na suchu, čehož město využilo k rychlé čistící akci – 70 přivolaných dělníků očistilo kanál nejen od hlubokých nánosů bahna, ale i od vyházeného starého železa, velkého množství bot a dvou nevybuchlých granátů.
  • BenátkyItalské Benátky bývají pod vodou pravidelně. Velká voda se nazývá acqua alta a jedná se o pravidelné záplavy, při nichž voda zalije ulice a náměstí sv. Marka (nejnižší bod města). Místní obyvatelé si na to už za ta staletí zvykli – nainstalují do ulic provizorní lávky, po kterých přejdete suchou nohou. Funguje také systém 78 mobilních bariér na mořském dně, které dokáží zvednout a uzavřít lagunu. Dosud nejvyšší „acqua alta“ byla zaznamenána ve 13. století, kdy hladina vody byla „vyšší než dospělý člověk“ a také v roce 1966, kdy hladina dosáhla výšky 194 centimetrů.
  • čertovkaJestliže název Čertovka zavání po čertech, tak musíme zmínit i jednu italskou legendu z města na laguně – mostu na ostrůvku Torcello se přezdívá „Ďáblův“. Údajně měl být postaven za jedinou noc pomocí pekelných sil. Vládce pekel se na něm zjevuje každoročně o štědrovečerní noci a bere na sebe podobu černé kočky…
  • Přes Čertovku na Kampu na Malé Straně vede (kromě Karlova mostu) jedna lávka a pět mostků.
  • V Benátkách je hned 417 mostů.
  • Patronem gondoliérů je český světec Jan Nepomucký. Roku 1562 bylo uzákoněno, že všechny gondolu mají být černé, aby se zamezilo okázalým projevům bohatství.
  • most benátkyLegendární postavou pražských Benátek je vodník Kabourek, který prý jednou za čas vylézá z kanálu a žádá kolem jdoucí o pivo. Ti, kteří mu pomohou uhasit žízeň, jsou odměněni štikou nebo úhořem.
  • Benátských legend je mnoho, nejznámější z nich vypráví o duchu utopené holčičky Giuseppiny, která přišla o život na konci listopadu 1904 při srážce lodě se dvěma gondolami. Její tělo se nikdy nenašlo a místní si vypráví, že za mlhavých listopadových nocí pluje její rakev po vodách laguny…
Pražská turistická karta Prague CoolPass – Prague Card Zážitky

Pražská turistická karta Prague CoolPass – Prague Card

Prague CoolPass, digitální verze Prague Card vám umožní poznat to nejdůležitější, co Praha nabízí. Aplikace či karta vás opravňuje navštívit bezplatně 70 nejzajímavějších objektů v Praze a dalších 60 s výraznou slevou, včetně exkurzí, plaveb, zábavy a kulturních představení.

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky Zážitky

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Zhlédnětě tajemnou Prahu nejen z paluby vytápěných vyhlídkových lodí postavených v duchu tradice z konce 19. století, ale i z gotických prostor Muzea Karlova mostu. Projeďte se podzemním vodním tunelem pod Starým městem, proplujte tajemnými prostory vodního kanálu Čertovka.

Muzeum Karlova mostu Kultura

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Kanál Čertovka – pražské Benátky Památky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Pražský přívoz P4: Dostihová – Belárie Zážitky

Pražský přívoz P4: Dostihová – Belárie

Přívoz se sezonním provozem spojuje vltavské břehy pod modřanským jezem. Nabízí tak rychlé spojení Velké Chuchle a rozvíjející se oblasti na rozhraní Modřan a Hodkoviček.

Další aktuality

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
16. září 2024 14:00
Zážitky, Praha