ÚvodAktualityKam v zimě za kulturou? Tipy na únorové výstavy po celém Česku
Kultura

Kam v zimě za kulturou? Tipy na únorové výstavy po celém Česku

  • 25. ledna 2024
Nevíte kam na výstavu, nebo jakou expozici si nenechat ujít v únoru 2024? Máme pro vás desítky tipů z kalendáře akcí na výstavy v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a dalších městech v České republice. Stačí si vybrat.
Santini a svět jeho architektury – výstava Národního technického muzea

7. 12.5. 1.
Santini a svět jeho architektury – výstava Národního technického muzea

V roce 2023 uběhlo 300 let od smrti Jana Blažeje Santiniho Aichela, geniálního tvůrce evropského baroka. V hlavní budově Národního technického muzea se v rámci výstavy Santini a svět jeho architektury až do 30. 9. 2024 můžete seznámit s jeho dílem i postupy práce.

Entrée – stálá expozie Galerie Středočeského kraje

14. 1.1. 1.
Entrée – stálá expozie Galerie Středočeského kraje

Entrée je reprezentativní expozicí vítající návštěvníky Galerie Středočeského kraje prostřednictvím uměleckých děl.

Expozice Krajina, sem tam zvíře – Umění jihovýchodní Moravy

13. 2.31. 12.
Expozice Krajina, sem tam zvíře – Umění jihovýchodní Moravy

Pokračování dlouhodobého výstavního cyklu Umění jihovýchodní Moravy je tentokráte zaměřeno na krajinu. Ta představuje jeden z klasických námětů malířství, který je přirozeně zastoupen i ve sbírkách Galerie Slováckého muzea.

Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.

Kafkaesque – výstava DOX

9. 2.22. 9.
Kafkaesque – výstava DOX

Výstava Kafkaesque v Centru současného umění DOX se zaměřuje na reflexi Kafkova díla a poetiky v současném výtvarném umění. Jejím cílem je reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Sedm dekád Galerie umění Karlovy Vary (1953–2023)

1. 1.31. 12.
Sedm dekád Galerie umění Karlovy Vary (1953–2023)

Nová stálá expozice připravená v rámci 70. výročí založení Galerie umění Karlovy Vary prezentuje bohaté sbírkové fondy českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění i současných autorů.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1. 1.31. 12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

20 let špilberských vitráží z taveného skla – výstava na hradě Špilberk

4. 12.31. 12.
20 let špilberských vitráží z taveného skla – výstava na hradě Špilberk

Jedná se o výstavu, kterou Muzeum města Brna uspořádalo k výročí dokončení rekonstrukce východního křídla a osazení vitráží z dílny předních českých sklářských výtvarníků – profesora Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Tim Burton – Návraty v Obecním domě

1. 5.30. 9.
Tim Burton – Návraty v Obecním domě

Americký filmový mág Tim Burton se vrací do Česka, aby prezentoval své umění v Obecním domě v Praze. Výstava připomíná Burtonovu prvotní práci animátora, komiksovou klasikou Batman, až po splnění si snad úplně všech snů v posledních realizacích.

Výstava Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

21. 6.31. 12.
Výstava Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Po delší době se do Pavilonu Anthropos navrátí atraktivní obrazy Zdeňka Buriana. Nová instalace by však měla být oproti těm minulým inovativní.

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově  Zážitky

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově

Přijďte s dětmi do expozice nazvané Dětské muzeum, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků.

Telka slaví 70 v České televizi –  interaktivní expozice pro celou rodinu

3. 5.30. 12.
Telka slaví 70 v České televizi – interaktivní expozice pro celou rodinu

Nová interaktivní expozice pro celou rodinu nazvaná Telka slaví 70 připomíná více než čtyřicítku oblíbených pořadů odvysílaných v posledních dekádách. Navštívit ji můžete v Galerii ČT.

Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

28. 4.20. 4.
Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

Není u nás snad větší a známější cestovatelská legenda než Emil Holub. V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odvypráví až do 31. května 2024 jeho příběh více než 300 sbírkových předmětů.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici Kultura

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v Kopřivnici věnována expozice, která líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových. Od roku 2022 je k vidění v Lašském muzeu v Šustalově vile.

Další aktuality

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
2. září 2024 21:36
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
25. srpen 2024 8:09
Kultura