ÚvodAktualityTři jarní novinky: dům přírody, vodní dům a návštěvnické středisko
Příroda

Tři jarní novinky: dům přírody, vodní dům a návštěvnické středisko

  • 22. března 2016
Na jaro se netěšíte jen vy, těší se i příroda a portál Kudy z nudy. Proto jsme si pro vás připravili pozvánky na prohlídku několika novinek, které vás seznámí se zajímavými místy – vydejte se třeba do Domu přírody v Českém lese, Vodního domu u přehrady Švihov a do návštěvnického centra na Šumavě.
V pořadí již sedmé návštěvnické středisko v síti Domů přírody našlo své zázemí v historické budově staré pošty v Klenčí pod Čerchovem na Plzeňsku. Celým domem vás provede čáp bílý, který je symbolem nového střediska.
 

Historie krajiny i příběhy lidí z Českého lesa

Moderní expozice Domu přírody Českého lesa vás provede všemi změnami krajiny v západních Čechách od počátků jejího osídlení člověkem až dodnes. Vaše procházka začne ve starém bukovém pralese, pokračuje první kolonizací ve 12. století a ukáže vám, jak Český les proměnil masivní rozvoj sklářství od 13. do 17. století.

Dozvíte se, kdy vymizely původní bukové porosty a proč byly nahrazeny smrkovými monokulturami, poodhalíte tajemství zaniklých obcí a poznáte i spousty zajímavých míst, která lákají dnešní výletníky. Nuda tady nemá místo, součástí Domu přírody Českého lesa je řada interaktivních her a exponátů, které se líbí malým i velkým. Patří k nim 3D model zdejší krajiny, výhled z hnízda čápa bílého nebo hra na přírodovědce, spojená s prozkoumáváním přírody pod lupou. Až do začátku května bude Dům přírody Českého lesa fungovat ve zkušebním provozu, proto se před návštěvou raději objednejte telefonicky nebo e-mailem. Otevřeno je denně kromě pondělí.
 

Hrátky s vodou ve Vodním domě na Želivce

Vodní nádrž Švihov je přehrada na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro téměř celé střední Čechy včetně Prahy. U hráze vůbec největší vodárenské nádrže v Česku a ve střední Evropě se nedávno otevřelo návštěvnické středisko Vodní dům s interaktivní expozicí.

Kolem budovy částečně zapuštěné do terénu vás provede naučná stezka; najdete tu například expoziční nádrž, mokřad či skalku z hadce, typické místní horniny. Uvnitř zjistíte, že voda je biotopem nepřeberného množství živočichů a zároveň vzácnou a nezbytnou surovinou. Vodní dům vás hned od počátku vtáhne do vodního živlu a vodu uvidíte a ucítíte všude kolem sebe – poteče vám pod nohama, bude stékat po stěnách a uslyšíte její kapání, zurčení a proudění. Kromě neobvyklých zážitků a prozkoumávání fyzikálních vlastností vody tu na vás čekají i interaktivní hrátky – například výrobník mraků nebo průhled z výstavní síně rovnou do nádrže, jako byste se skutečně procházeli po dně Želivky. Také tady je otevřeno denně kromě pondělí, od dubna do října si navíc můžete objednat prohlídky hráze.
 

Nové návštěvnické středisko v Železné Rudě

Zatímco Vodní dům u přehrady Švihov i nový Dům přírody Českého lesa již zažívají první dny a týdny zkušebního provozu, Enviromentální centrumŽelezné Rudě se na slavnostní otevření teprve chystá. Centrum v budově bývalé základní školy nebude mít formu muzea, Šumava se tu představí přitažlivějším způsobem. V prvním patře najde domov expozice šumavské flóry a fauny, v přízemí se seznámíte s historií lyžování na Železnorudsku do roku 1950, chybět nebude ani infocentrum, klubovny, přednášková místnost a 3D kino. Slavnostní otevření se chystá na začátku května.
 
Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice Příroda

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa Příroda

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Dům přírody Blaníku Kultura

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Informační centrum obnovitelných zdrojů energie Třebíč Zážitky

Informační centrum obnovitelných zdrojů energie Třebíč

Informační centrum obnovitelných zdrojů energie v Třebíči zajišťuje výukové programy pro školy i prezentace pro širokou veřejnost. Exkurze je vhodná jak pro ty nejmenší tak i pro starší návštěvníky. Součástí je také prohlídka Teplárny Sever, kde návštěvník shlédne využívání biomasy v praxi.

Environmentální centrum Železná Ruda Zážitky

Environmentální centrum Železná Ruda

V Železné Rudě na Šumavě vzniklo z bývalé základní školy na třídě 1. máje nové návštěvnické centrum.Nabízí zajímavé expozice zaměřené na historii lyžování ve městě, lesnictví, ale i floru a faunu Šumavy.

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov Příroda

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém 15 ha parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Dům přírody v Českém lese Zážitky

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Otevřená zahrada Zážitky

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov Zážitky

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda