ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: města z nadhledu, neobjevená vyhlídková místa a netradiční zážitky
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: města z nadhledu, neobjevená vyhlídková místa a netradiční zážitky

Pohled na stmívající se města s tisíci zářivých světel a světýlek se nikdy neomrzí. Nejlepší čas k výletům za takovými zážitky je podzim – stmívá se brzy, takže s sebou můžete vzít i děti. Věřte, že jejich radost se přenese i na vás a že si vyhlídky na rozzářená města společně opravdu užijete. Aby byl zážitek dokonalý, redakce Kudy z nudy k vyhlídkovým místům ze všech čtrnácti krajů Česka přidává i tipy na oblíbené hotely a další ubytování.
Říjen je měsícem věží a rozhleden, a tak se pro podzimní procházky na rozhledny můžete inspirovat i jinde. V dalším článku ze seriálu Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů jsme se ale zaměřili na místa, kde si užijete města z nadhledu trochu jinak – z neobvyklých vyhlídek a třeba s netradičními zážitky. Naše doporučení? Pro jistotu si s sebou vezměte čelovky nebo baterky, rozsvícený mobil nevydrží věčně. A protože potmě se nikomu nechce cestovat moc daleko, najdete v jednotlivých krajích i tipy na ubytování – to abyste z procházky mohli zamířit přímo do měkoučkých peřin. Užijte si zářící podzimní města s Kudy z nudy!
 

1. Praha stověžatá

Jak nejlépe poznat Prahu stověžatou, která svou majestátní krásou láká návštěvníky z celého světa? Místo nejznámějších věží a rozhleden tentokrát zkuste najít jiná místa. Inspiraci nabízejí třeba vyhlídky z pražských střech a střešních teras, ale můžete také objevovat krásné výhledy ze svahů Petřína, z Riegrových sadů, z Vítkova, z parku Cibulka s malou vyhlídkovou věží, z Vyšehradu, z Děvína anebo ze Strahova. Projděte se s Kudy z nudy Prahou krok za krokem a vyberte si z nabídky oblíbených hotelů a dalších typů ubytování.
 

2. Středočeský kraj a večeře nad Kutnou Horou

Legendou vyhlídkových míst ve Středočeském kraji jsou vyhlídka Máj a vyhlídka Solenická podkova. Z nich ale skvěle uvidíte „jen“ hluboký skalnatý kaňon řeky Vltavy, zářící města leží daleko za kopci. Něco docela jiného ale nabízí Kutná Hora. Na město s večerním osvětlením se můžete podívat z vyhlídkových teras kolem chrámu svaté Barbory a před Galerií Středočeského kraje, anebo z větší dálky, od penzionu a restaurace Havířská bouda a z rozhledny na Kaňku. Na samém vrcholku třicetimetrové věže je kavárna, která se vždy večer mění v romantickou vyhlídkovou restauraci s minutkovou kuchyní. Vidět je nejenom Kutnou Horu, ale třeba také zámek Kačina.

Hned vedle rozhledny najdete penzion, přidáváme ale i další tipy na oblíbené ubytování ve Středočeském kraji.
 

3. Jihočeský kraj a vyhlídka z Dobré Vody

Co mají společného nejvyšší vrchol české části Šumavy, tedy hora Plechý, výhled od Stifterova památníku nad Plešným jezerem, anebo vyhlídka Baba kousek od Hluboké nad Vltavou? Krásné uklidňující výhledy do přírody a hlubokých lesů téměř bez jediného světýlka. Za krásnými výhledy na zářící města se musíme vydat jinam a hodně velkou oklikou. Naším cílem je poutní a lázeňské místo Dobrá Voda na úbočí Novohradských hor. Stejně jako je poutní kostel Panny Marie Těšitelky za pěkného počasí vidět z velké části Budějovicka, Třeboňska i vzdálenějších míst, od kostela se otvírá fantastický výhled na velkou část Jihočeského kraje. K tomu si můžete dát kalíšek vody za „zázračné“ studánky přímo před kostelem a najít si pěkné jihočeské ubytování. Ráno se pak můžete vydat ještě na nedalekou rozhlednu na Kraví hoře a ověřit si, že vyhlídka od kostela a z rozhledny se liší méně, než byste čekali.
 

4. Plzeňský kraj a vyhlídky na Plzeň a Plzeňsko

Možná si říkáte, že Plzeň, město rozložené v údolí čtyř řek, neoplývá vyhlídkovými místy, ale je to přesně naopak. A to vás nepovedeme ani na věž katedrály svatého Bartoloměje v centru města ani na rozhledny Krkavec, Sylván či Chlum! Naopak, nabídneme vám méně známá a neobjevená místa – alespoň neobjevená těmi, kteří neznají Plzeň jako své boty. Vydejte se třeba na vyhlídku mezi městskými částmi Koterov a Božkov, anebo na vyhlídku Švábiny, ukrytou nedaleko Rokycanské ulice jižně od Ústředního hřbitova v malebné přírodě. Novinkou roku 2023 je vyhlídka na Radbuzu, vyzkoušet můžete i fantastický výhled ze Šlovického vrchu; nadšení výletníci tvrdí, že odtud je vidět skoro až na jadranské pobřeží.

Připojujeme ještě tipy na nejlepší ubytováníPlzeňském kraji.
 

5. Karlovarský kraj a vyhlídky na Karlovy Vary

Řadu krásných vyhlídek nabízejí toulky po lázeňských lesích v Karlových Varech. Přímo od Grandhotelu Pupp se můžete vyvézt lanovkou k rozhledně Diana, slavnostně otevřené již v roce 1914. Zastavit se můžete také na vyhlídce Karla IV. a na Goethově vyhlídce, nejhezčí výhled na centrum slavných lázní se ale otvírá z Jeleního skoku se soškou kamzíka a z Výšiny Petra Velikého. Samozřejmě nezapomínáme na tipy na ubytováníKarlovarském kraji, v lázeňském městě si určitě vyberete snadno. 
 

6. Ústecký kraj a vyhlídky na Děčín

Oblíbené výletní místo, které vypadá jako středověký hrádek, restaurace a nádherné výhledy na Děčín a kaňon Labe i na děčínský zámek: to všechno nabízí Pastýřská stěna. Stavba na vrcholku strmého skalního ostrohu se tyčí 150 metrů nad hladinou Labe, velkým lákadlem Pastýřské stěny je také via ferrata. Po skále vede celkem šestnáct různých cest s různými stupni obtížnosti, které však zvládnou i lidé bez horolezeckých zkušeností nebo sportovně nadané děti. Dodejme, že poblíž najdete děčínskou zoo, další krásné výhledy na město se pak otvírají z vyhlídek v městském parku Kvádrberk. Vyberete si z oblíbených hotelůÚsteckém kraji?
 

7. Liberecký kraj a Liberecká výšina

Podívat se na Liberec s nadhledem jde z mnoha míst, třeba z proslulého Ještědu. Na Kudy z nudy ale víme o místě, odkud se otevře stejně krásný pohled, a navíc kromě stotisícového Liberce uvidíte v pozadí právě zmíněný ikonický Ještěd, zalesněné hřebeny Jizerských hor, vrch Císařský kámen se stejnojmennou rozhlednou i nedaleký Jablonec nad Nisou. Tím místem je Liberecká výšina, výletní restaurace a hotel stranou rušného města a přitom od konečné stanice tramvaje coby kamenem dohodil – anebo došel příjemnou procházkou, třeba po žluté turistické značce přímo z Lidových sadů anebo od liberecké zoo. Na stavbu, která připomíná starodávný hrad, prý na začátku 20. století použili kameny ze zbořených středověkých domů v Norimberku. Ubytovat se můžete přímo na Liberecké výšině, případně si vyberte z oblíbených hotelůLibereckém kraji.
 

8. Královéhradecký kraj a vyhlídky na Jičín

Snad žádné město v Královéhradeckém kraji neobklopuje tolik zajímavých vyhlídek jako Jičín. Město se šachovnicovou sítí ulic kolem obdélníkového náměstí zažilo zlatý věk za vlády Albrechta z Valdštejna, který z něj učinil centrum svého panství. Město si zachovalo historický ráz a je součástí ojedinělé barokní krajinné kompozice, k níž například patří alej zakončená Valdštejnskou lodžií s parkem Libosadem. Na Jičín dohlíží z jihozápadu z vysokého kopce zřícenina hradu Veliš, na okraji města pak najdete vrch Čeřovka s rozhlednou Milohlídka, nad Libosadem se vypíná vrch Zebín se zvonicí a kapličkou a o kousek dál je ještě Přivýšina s vyhlídkou Václava Čtvrtka a zřícenina hradu Brada. Pokud neplánujete ubytování u Rumcajse v jeskyni, vyberte si z oblíbených hotelů v Královéhradeckém kraji.
 

9. Pardubický kraj a výhled na několik měst najednou

Maličká rozhledna Boika stojí v polích necelé dva kilometry od Nasavrk a hodně daleko od jiných měst. Myslíte si, že odtud žádný zázrak neuvidíte? Zdání klame, ale chce to štěstí na počasí bez oparu a podzimních mlh. Vydejte se sem večer, až se zvolna začnou rozsvěcet města Pardubického kraje. Budete žasnout, protože ani nemusíte šplhat na vyhlídkové plošiny a přesto jako na dani uvidíte Chrudim, Slatiňany i Pardubice, v dálce dokonce Krkonoše a Orlické hory. Který z oblíbených hotelů Pardubického kraje si vyberete pro nocleh?
 

10. Vysočina a Šeptouchovská vyhlídka u Ledče nad Sázavou

Proč právě Ledeč nad Sázavou patří k nejhezčím městům Vysočiny? Mají tu krásný hrad s expozicí plyšových medvědů, a protože nedaleko leží Sluneční zátoka, kde tábořil se svým oddílem Jaroslav Foglar, v Ledči ho připomíná Muzeum Jaroslava Foglara. Nejhezčí výhled na město a okolní krajinu se otvírá z lesoparku Šeptouchov a z vyhlídky na šeptouchovských skalách. Jsou pojmenované po šlechtickém rodu Šeptouchových, kteří zde kdysi vlastnili pozemky. K vyhlídce vede pohodlná turistická stezka, nahoře si můžete odpočinout a užít si krásný výhled. Nezapomeňte si také vybrat z oblíbených hotelůkraji Vysočina!
 

11. Jihomoravský kraj a noční pohledy na Brno

Chcete se podívat na Brno s nadhledem? Vyzkoušejte věžičku v severovýchodním rohu pevnosti Špilberk. Z rozhledny na Špilberku se otvírá kruhový, ničím nezastíněný výhled na město včetně funkcionalistické vily Tugendhat v dáli či vrcholků Pálavy na horizontu. Jednu chybu to ale má: otvírací dobu do 18 hodin. Pro krásné pohledy na zářící město si později večer můžete dojít třeba k hlavě Jana Skácela v parku pod Špilberkem, do Denisových sadů, na věž Staré radnice, vyhlídku s dalekohledem na Domě pánů z Lipé, na Hády anebo na rozhledu Holedná. Vyberte si z tipů na ubytováníJihomoravském kraji podle svého gusta!
 

12. Zlínský kraj a vyhlídka z Baťova mrakodrapu ve Zlíně

Na střeše Baťova mrakodrapu ve Zlíně je kavárna, která má v nabídce nejluxusnější výhled ve městě. Samotný mrakodrap zvaný Jednadvacítka stojí za vidění sám o sobě, uvnitř jezdí v pracovních dnech páternoster, po předchozí objednávce se můžete svézt pojízdnou kanceláří ve výtahu, můžete si taky projít interiéry, kde původně sedělo ředitelství společnosti Baťa. Na střešní vyhlídkové terase najdete dalekohledy, bronzový model města a také kavárnu. Zlín odtud uvidíte z té nejlepší perspektivy! Prohlédněte si také naše tipy na oblíbené ubytování ve Zlínském kraji.
 

13. Olomoucký kraj a vyhlídková věž zoo v Olomouci

Raritou zoologické zahrady v Olomouci je vyhlídková věž. V době výstavby, tedy v sedmdesátých letech 20. století, byla jedinou rozhlednou v zoologických zahradách tehdejšího Československa, a dodnes je z nich nejvyšší. Z rozhledny uvidíte nejenom areál zoo a město Olomouc, ale i barokní poutní areál na Svatém Kopečku a krajinu v okolí až k hřebenům Jeseníků. V blízkosti pak určitě najdete některé z oblíbených míst k ubytováníOlomouckém kraji.
 

14. Moravskoslezský kraj a kavárna na rozhledně v Dolních Vítkovicích

Podívat se na Ostravu z výšky můžete samozřejmě z věže Nové radnice anebo z haldy Ema, ale jedině v areálu Dolních Vítkovic objevíte rozhlednu, která má na vrcholku kavárnu. Bolt Tower aneb vysoká pec č. 1 s nástavbou se vypíná do výšky bezmála 80 metrů. Kolem skleněného válce, zavěšeného na původní konstrukci vysoké pece, se obtáčí vnější lávka spojující jednotlivé výškové úrovně. Střešní vyhlídková terasa s dalekohledy nabízí mimořádný výhled na Vítkovice, samotnou Ostravu, ale i horské pásmo Beskyd. Záleží jen na vás, ve kterém místě Moravskoslezského kraje si vyberete svůj hotel či jiné ubytování.
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí, nejzajímavější a nejnovější rozhledny, otevřené celoročně a zdarma

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí, nejzajímavější a nejnovější rozhledny, otevřené celoročně a zdarma

Že je Česko země plná rozhleden je známá věc. Víte však, že rozhledny mezi sebou soutěží? Že každý podzim mají svátek a že Klub přátel rozhleden pořádá každoroční anketu Rozhledna roku? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat nejenom na osvědčená místa, otevřená celoročně a zdarma, ale i na novinky, málo známé vyhlídkové věže, rarity a kuriozity.

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Kdy se začalo Praze říkat stověžatá? Spočítal vůbec někdy někdo všechny pražské věže? A kolik jich vlastně je doopravdy? Pojďte se s Kudy z nudy prozkoumat pražské věže podrobněji, od těch nejvyšších a nejznámějších až po ty zapomenuté a maličké. Sami brzy zjistíte, že stověžatá Praha je název z dávné minulosti, v současnosti má věží několik tisíc.

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly! Vidět, slyšet, ochutnat i projít krok za krokem můžete historické památky, hudební festivaly, skvělé pivo, tradiční gastronomii i nakupování. Ta nejlepší místa poznáte právě na Kudy z nudy.

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!

Liberecká výšina – dominanta města Liberec Gurmánská turistika

Liberecká výšina – dominanta města Liberec

Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. Více než 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

10 tipů na věže a věžičky aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na věže a věžičky aneb ve stínu i na výsluní

Hradní a zámecké, mostecké, vyhlídkové, vodárenské, kostelní, radniční, prašné, šikmé anebo jen tak pro ozdobu: takové jsou věže a věžičky, zdobící různé kouty naší země. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejvěžovatější ze všech věží. Zadání bylo jednoduché: co se vám vybaví před očima, když se řekne věž a věžička?

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda Příroda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni Památky

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě Památky

Nová radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete v Ostravě. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 73 m a je z ní krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Bolt Tower v Ostravě Příroda

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Inspirace pro babí léto: Vysoké hory pro pohodáře aneb výlety bez litrů potu a spousty nachozených kilometrů

Inspirace pro babí léto: Vysoké hory pro pohodáře aneb výlety bez litrů potu a spousty nachozených kilometrů

Babí léto většinou nabízí stálé počasí a ostré výhledy – nejlepší čas pro výlet do hor! Kam se podívat, když jedete s malými dětmi anebo se vám už do kopců nešlape tak lehce jako dřív? Samozřejmě tam, kam vás vyvezou lanovky anebo kam se kousek pod vrchol dá dojet autem nebo autobusem. Na portálu Kudy z nudy víme, kde se vám bude líbit!

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe Gurmánská turistika

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe

Děčínská výletní restaurace s osmnáctimetrovou vyhlídkovou věží stojí na 150metrové skále u levého břehu řeky Labe. V 19. století získala pověst místa s nejkrásnějším výhledem na město. Budova je v rekonstrukci, otevřeno je zde bistro a vyhlídková věž.

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Rozhledna Diana v Karlových Varech Památky

Rozhledna Diana v Karlových Varech

Věž z roku 1914 najdete na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp. Dostanete se k ní pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp. Na ochoz rozhledny Diana, do výšky 25 m, vyjedete buď výtahem, nebo protáhnete nohy na 150 schodech.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věže a rozhledny

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věže a rozhledny

Rozhledny jsou fascinující místa, která lákají návštěvníky svými panoramatickými výhledy. K nejnavštěvovanějším místům Prahy a dominantou města je Petřínská rozhledna, která stojí v areálu zahrad na vrcholu kopce Petřína. Byla postavena v roce 1891, je vysoká přes 60 metrů a až nahoru vede celkem 299 schodů. Které další rozhledny nejvíce lákají návštěvníky?

10 tipů na výlety na nejkrásnější kamenné rozhledny aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety na nejkrásnější kamenné rozhledny aneb ve stínu i na výsluní

Poznávejte krásy naší přírody z ochozů a oken nejkrásnějších kamenných rozhleden! Kromě dechberoucích výhledů na horské hřebeny, moře lesů, řeky, rybníky i malebná městečka a vesničky nabízejí neobyčejné příběhy. Pojďte se s nimi seznámit na Kudy z nudy!

Kde v Česku najdete nejkrásnější zimní vyhlídky?

Kde v Česku najdete nejkrásnější zimní vyhlídky?

Máte rádi výlety do přírody spojené s pěkným pohledem na okolní krajinu? Pak by se vám mohly líbit naše tipy za pěknými výhledy v zimním období. Můžete si vybrat majestátní rozhledny, přírodní vyhlídky tyčící se vysoko nad řekami anebo pořádný výšlap na některé z našich nejvyšších hor.

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Lanovky jsou báječný vynález. Do kopců a do hor vyvážejí lyžaře, cyklisty i pěší turisty, neobejdou se bez nich letní ani zimní sporty. Lanovky samozřejmě najdete i na Kudy z nudy – sedačkové, kabinové, zkrátka lanovky v horách i ve městech. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!

Další aktuality

Víkendovou oblohu rozsvítí zářící Jupiter

Planeta Jupiter přichystá pro pozemšťany pěkné prosincové divadlo. V sobotu 7. prosince se Jupiter dostane do opozice se Sluncem, bude nejblíže Zemi a bude také nejjasnější v tomto roce! Na večerním nebi se bude jevit jako výrazná „hvězda“ v souhvězdí Býka. Jupiter o bude možné spatřit dalekohledem i z měst, která se jinak potýkají se světelným znečištěním.
4. prosinec 2024 11:00
Příroda

Co znamená zimní slunovrat? A jaké legendy přináší nejdelší noc v roce?

V sobotu 21. prosince 2024, přesně v 10:19 hodin nastává zimní slunovrat, Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, což znamená že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Slunce je nejníže nad obzorem, takže jeho paprsky dopadají do české kotliny nejvíce šikmo. Na své pouti po obloze Slunce dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Nastává také astronomická zima. Od této chvíle se ale začnou dny pozvolna prodlužovat, a to až do letního slunovratu.
3. prosinec 2024 19:42
Příroda

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.
1. prosinec 2024 13:36
Příroda

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Krkonoších

Při toulkách přírodou v Krkonoších objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě sníh a mráz změní k nepoznání. Tak například na svahu Studniční hory vznikne každý rok mapa republiky, vodopády se promění v ledopády a běžkaři mají šanci dostat se tam, kam v létě nemohou, například pod Stříbrný hřeben a na Čertovu louku, nebo na Lysou horu u Rokytnice. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Krkonošským národním parkem!
1. prosinec 2024 13:00
Příroda

50 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

Silvestr 2024 a Nový rok 2025 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dají slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!
1. prosinec 2024 9:46
Příroda

10 tipů na zimní procházku naučnými stezkami

I v zimě mají naučné stezky své kouzlo – objevovat je můžete právě nyní, když ještě nenapadlo tolik sněhu, aby se dalo jezdit na běžkách. K návštěvě láká například Božídarské rašeliniště, Hostivické rybníky, tichá krajina Kokořínska anebo sněhem již políbená krajina Jizerských hor, Krkonoš či Beskyd.
30. listopad 2024 10:00
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 10:00
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
27. listopad 2024 16:29
Příroda