ÚvodAktualityUčarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!
Příroda

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.

Kouzelné vyhlídky Českého Švýcarska

české švýcarskoZimní turistika v Národním parku České Švýcarsko je velmi ovlivněná počasím. Prošlapané turistické trasy jsou většinou dobře schůdné, pokud nejsou uklouzané a zledovatělé. Za mrazivých jasných dnů jsou pak nejkrásnější výhledy například z Jetřichovických vyhlídek, ze Studence či vyhlídek nad Českou Kamenicí. Také mnohé rozhledny na zimu nezavírají – unikátní výhledy si za příznivého počasí užijete celoročně například na Jedlové, z Tanečnice nebo Děčínského Sněžníku. Tato místa bývají přístupná denně.

Zcela volně přístupné jsou pak rozhledny v Janově a na Studenci. Volně přístupná je také Růženka na Pastevním vrchu. Z tři metry nad zemí čnícího ochozu je totiž kolosální kruhový rozhled – Labské pískovce se stolovými horami Děčínský Sněžník, Grosse Zschirnstein, Pfaffenstein, Lilienstein a Kaiserkrone, Pravčickou bránu, ale také okolní sestry rozhledny. V dálce je vidět i Vlhošť a kopce Českého středohoří v čele s královnou Milešovkou.
 

Procházka Kyjovským a Pavlíniným údolím

zima české švýcarskoV roce 2024 se v Národním parku České Švýcarsko otevřela Naučná stezka Kyjovské údolí, která je dlouhá 7 km. Vede z Kyjova u Krásné Lípy do Zadní Doubice, odkud lze pokračovat dále do Saského Švýcarska. Na stezce je 11 zastavení s naučnými prvky. Tahákem se určitě stane zvukovod, kde si poslechnete šum vody v údolí říčky Křinice.

Od 18. 1. 2025 se bude opět možné projít malebným Pavlíniným údolím (hrozilo zde nebezpečí od padajících stromů). Z obce Studený anebo Rynartic si krásnou stezkou můžete udělat příjemnou procházku do Jetřichovic. Na start vás z Jetřichovic doveze autobus (zastávka "Jetřichovice, Rynartice, Pod zámečkem") a odtud se vydáte po modré z Rynartic nebo po červené ze Studeného do Pavlínina údolí, kde je hezky v každém ročním období. Společnost vám bude dělat říčka Chřibská Kamenice, hluboké lesy a pískovcové skály. V některých místech je třeba vylézt na krátký chodníček ve skalách, za mokra či náledí to chce trochu opatrnosti. A když přijde do údolí jaro, potěší vás zde vzácné rostlinky, jako je prvosenka vyšší. V říčce Kamenici lze zahlédnout mihuli a pstruha potočního, vydru nebo ledňáčka. Těsně před Jetřichovicemi můžete obdivovat Rusalku u malé vodní jeskyňky a prodloužit si procházku okolo krásného Grieselova rybníka.
 

Na Pravčickou bránu bez davů turistů

české švýcarskoPravčická brána je otevřena v zimním období od soboty do neděle 10:00 – 16:00 hodin. Vyšplhat na skalní vyhlídky na protější masiv je sice, zejména při sněhové nadílce nebo mrazivém počasí, klopotnější, než když tu stoupáte v létě, ale pohled na úchvatnou bránu je naprosto jedinečný. A navíc tu nebudou davy letních turistů. Přijdete-li už na desátou, dost možná tu budete i sami! Od Pravčické brány se budete muset ale vrátit stejnou cestou zpět na parkoviště. Pokračující Gabrielina stezka je pořád uzavřena kvůli odstraňování následků požáru. Hrozí tu stále padající stromy a části skal.
 

Když mrzne, tvoří se krásné Brtnické ledopády

Brtnické ledopádyKdyž během zimy udeří mrazy vytvoří se v okolí Brtníků na východně straně Národního parku fantastické ledopády. Letošní teplá zima jim zatím moc nepřála, ale podle předpovědi by mělo ještě mrznout a tak se možná ještě krásné útvary vytvoří. Zvláštností je, že jsou zdejší ledopády barevné. Je to tím, že když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy.

Kromě ledopádů na skalách můžete navštívit i krásnou Jeskyni víl, kterou najdete cca 2 km od Kyjova, po červené značce Kyjovským údolím. Během mrazivých dní vyrostou ze stropu a dna jeskyně ledové rampouchy různých velikostí, záclony z ledu, ledová brčka a mnohé další útvary, připomínající třeba trpaslíky.
 

Omezení vstupu v Českém Švýcarsku

České Čvýcarsko
V neděli 24. července 2022 vznikl v Národním parku České Švýcarsko požár, který se rozsahem zapsal do dějin, jako největší požár v novodobé historii České republiky. Požár postupně zasáhl plochu větší než 1600 ha, kde shořely převážně již suché porosty smrkových monokultur postižených kůrovcem, zasaženy ale byly i cenné ekosystémy a také část obce Mezná. S likvidací ohně pomáhaly také vrtulníky a letadla ze zahraničí. Některé části parku zůstávají po rozsáhlé katastrofě stále ještě uzavřené a lesníci je postupně čistí a zabezpečují, jelikož na mnoha místech hrozí pád stromů a částí skal.

Jedná se především o Gabrielinu stezku od Pravčické brány ke Kozímu hřbetu, cestu do rokle Soorgrund (jde o přístupovou cestu do Divoké soutěsky ve směru od Vysoké Lípy a Mezní Louky), na turistické cesty od Panenské jedle k Hadímu prameni a na cestu na Černou bránu okolo Červeného potoka (uzavírka od konce Divoké rokle), včetně horolezeckých přístupových stezek. Zapovězená je zatím také cesta do Pravčického dolu. Do 31. 5. 2025 je uzavřena pěší stezka Johannespromenade z Hřenska na hranice. Turistické přístupové cesty do oblastí s vyloučeným vstupem jsou v terénu zřetelně vyznačené. V oblasti je také posílena hlídková činnost stráže přírody. Při plánování výletu sledujte webové stránky Správy NP, kde jsou průběžně aktualizovány informace týkající se uzavírky.
 

Bonusový tip: Tiché skalní město v Tisé

skalní město TisáJedno z nejvyhledávanějších a bezesporu nejkrásnějších skalních měst v Česku leží nad vesničkou Tisá nedaleko Děčína. V zimě jsou navíc Tiské stěny úplně jiné, než v letní sezóně. Jednak tu nepotkáte ani zdaleka tolik lidí, jako v létě, ale především – syrovost chladného počasí, bezlisté stromy a přirozená ztráta barev dávají vyniknout monumentálnosti skalních útvarů. Ticho, které se tu v zimních měsících rozhostí, je doslova hmatatelné. A co teprve, když napadne sníh a bělostné peřiny docela promění tvary skal i celkové vnímání města obrů. A vyhlídky z hrany skalních stěn? Čím chladnější vzduch, tím ostřejší kontury a tím dále dohlédnete. Jako kdekoli v zimě, je třeba samozřejmě počítat s tím, že počasí může cestu komplikovat, zejména na místech, kde se postupuje dále dobrodiním žebříků nebo příkrých schodů. O to je ale zimní dobrodružství v jednom z nejpodivuhodnějších skalních měst v Evropě zajímavější. Na zimní procházku mezi skalami zkrátka nezapomenete.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vyhlídková plošina na Mlýnské cestě u Mezné – nová vyhlídka na Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku Příroda

Vyhlídková plošina na Mlýnské cestě u Mezné – nová vyhlídka na Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku

Novou vyhlídkovou plošinu naleznou pěší turisté na Mlýnské cestě, která je jedinou schůdnou stezkou z Pravčické brány na Meznou. Je zde nainstalovaný dalekohled a než požářiště znovu zaroste, bude odtud vidět do daleka.

Tři prameny Křinice Příroda

Tři prameny Křinice

Tři prameny Křinice – dříve zvané Tři studánky nebo Divoké prameny, najdete v tichém lesním zákoutí s přesličkovým porostem, na modré tur. trase z obce Studánka (2 km) anebo po modré z Krásné Lípy (3 km). Doporučujeme nepromokavou pevnou obuv, místy je to opravdová divočina.

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku Příroda

Pavlínino údolí u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Pavlínino údolí, často označované též jako Pavlino, je asi 3,5 km dlouhé kaňonovité údolí, které vytvořila říčka Chřibská Kamenice v křídových pískovcích mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Rozhledna Děčínský Sněžník Příroda

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna na Děčínském Sněžníku prošla rekonstrukcí, nově je od roku 2016 opět otevřena. Přístup na náhorní plošinu i Drážďanskou vyhlídku je bez omezení a provoz občerstvení je i nadále zajištěn.

Janovská vyhlídka v Hřensku Příroda

Janovská vyhlídka v Hřensku

Janovská vyhlídka se nachází nad Hřenskem, jen kousek od silnice. Můžete se z ní pokochat opravdu pěknými výhledy, mezi nimiž nechybí zajímavé přírodní scenérie ani hezký pohled na Hřensko.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány Gurmánská turistika

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku Příroda

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je stále uzavřena.

Malé Tiské stěny Příroda

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor Příroda

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor

Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly podnětem ke stavbě rozhledny.

Rozhledna Studenec Příroda

Rozhledna Studenec

Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenec. Unikátní technická památka prošla v roce 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku. Z vrchu se nabízí krásný pohled do širokého okolí.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR Příroda

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Naučná stezka Kyjovské údolí Příroda

Naučná stezka Kyjovské údolí

V Národním parku České Švýcarsko se od roku 2024 nachází Naučná stezka Kyjovské údolí, která je dlouhá 7 km.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Velké Tiské stěny Příroda

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska Příroda

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Ať již na kole nebo pěšky můžete vyrazit do Českého Švýcarska, kde je pro vás připravena cca 30km trasa z Jetřichovic.

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy Příroda

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Skalní vyhlídku Ptačí kámen najdete pod divokým kaňonem Kamenice na dosah obce Vysoká Lípa. Výhled je především na okolí a do údolí řeky Kamenice.

Další aktuality

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 9. 4. do 13. 4. 2025 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
2. duben 2025 13:30
Životní styl, Ústecký kraj

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 5. dubna 2025 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která je unikátním dokladem meziválečné československé konstrukční školy parních lokomotiv. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2025.
1. duben 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Velké Březno otevírá v sobotu okenice

Po několikaměsíční pauze, kdy si zámek Velké Březno zaslouženě užíval odpočinku se jeho brány v sobotu 5. dubna znovu otevřou veřejnosti. Otevírání okenic je tradiční akce, kterou každoročně zámek zahajuje turistickou sezónu. Při slavnostní prohlídce zámkem objevíte to, co bylo skryté a zazimované, projdete i místy, kam běžně noha návštěvníkova nevstoupí.
1. duben 2025 10:00
Památky, Ústecký kraj

České Švýcarsko zve do Divoké soutěsky Kamenice: plavby 2025 začínají!

Zima pozvolna odchází i z Národního parku České Švýcarsko a ti, kdož se chystají na jarní výlet do krajiny divokých skal a křišťálových říček mohou využít plavby na lodičkách po Kamenici v Divoké soutěsce. První plavby začínají už tento pátek 4. dubna 2025 a jezdit se bude pravidelně každý den až do 31. října 2025. Edmundova soutěska je zatím uzavřena, ale měla by se během letošní sezony otevřít.
31. březen 2025 13:42
Letní sporty, Ústecký kraj

Zámek na Duchcově letos ovládne Cassanova

Připomeňte si 300. výročí od narození Giacoma Casanovy – spisovatele, filosofa, tajuplného mága, alchymisty, dobrodruha. Známe jej však především jako milovníka žen. Dokonce dnes za Casanovu označujeme právě svůdníky. Giacomo Casanova se narodil roku 1725 v Benátkách, vystudoval práva a jeho matka chtěla, aby se dal na duchovní kariéru. Lze o něm říci, že byl především renesančním člověkem, který oplýval znalostmi napříč obory. Značnou část života cestoval po Evropě, až nakonec zakotvil v severozápadních Čechách na zámku v Duchcově, kde u hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna 13 let sloužil jako knihovník. K letošnímu výročí připravuje zámek rekonstrukci pokojů, které na zámku obýval. Zámek i město Duchcov chystá bohatý kulturní program v průběhu celého roku 2025. Vstupte i vy do světa nespoutané fantazie bez hranic!
29. březen 2025 11:40
Zážitky, Ústecký kraj

Udělejte si výlet po zubrnické železnici historickým motoráčkem

Zubrnická dráha na Ústecku zve nejen do muzea, ale také na svezení Zubrnickým historickým motoráčkem po trati Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice. Od konce března do konce října jsou opět každou sobotu, neděli a státní svátek v provozu historické motorové vlaky na trase Ústí n. L. Střekov – Velké Březno – Zubrnice.
29. březen 2025 9:20
Zážitky, Ústecký kraj

České Švýcarsko láká na výlet: Turistická trasa Pavlíniným údolím je opět přístupná

Všem milovníkům přírody a pěší turistiky přinášíme dobrou zprávu – Lesy České republiky dokončily těžbu nebezpečných nestabilních stromů v přírodní rezervace Pavlínino údolí nedaleko Jetřichovic. Ta je nyní opět přístupná turistům z řad veřejnosti. Udělejte si pěkný výlet okolo Chřibské Kamenice!
28. březen 2025 16:00
Příroda, Ústecký kraj

Gotický hrad v Litoměřicích hostí v sobotu výstavu vín Litoměřický hrozen

Více než dvě desítky českých a moravských vinařství se budou v Litoměřicích 22. března 2025 prezentovat na 12. ročníku soutěžní, prezentační a prodejní výstavě vín Litoměřický hrozen 2025. Akce začíná ve 13 hodin a připraven je doprovodný program. Součástí výstavy budou hudební a divadelní vystoupení a předání cen vítězným vínům soutěže.
22. březen 2025 0:58
Gurmánská turistika, Ústecký kraj