ÚvodAktualityKalendář 2025: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích
Památky

Kalendář 2025: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2025. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Hrzánský palácÚřad vlády letos opět připravil příležitosti prohlédnout si veřejnosti jinak nepřístupné prostory. Úřad má ve správě několik objektů, které jsou nedílnou součástí naší historie, československého a českého státu. K tomu jsou ale i krásné, architektonicky cenné, a navíc umožňují návštěvníkům nahlédnout do zákulisí vlády, do prostor, kde se přijímají významné zahraniční návštěvy, které slouží k dalším reprezentačním účelům České republiky. Zájemci mohou ve vybraných termínech nahlédnout do Kramářovy vily, Hrzánského paláce, Lichtenštejnského paláce i Strakovy akademie.


Otevřené dveře Kramářovy vily

kramářova vilaKramářova vila, sídlo prvního předsedy vlády Karla Kramáře, se zájemcům pootevře své dveře:
  • 2. srpna 2025
  • 6. září 2025
  • 4. října 2025

Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen o historii vily, ale i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi. Pro návštěvníky je připraven zajímavý výklad nejen o interiéru a uměleckých předmětech umístěných ve vile, ale také o jejím současném využití. K vidění bude například jídelna zdobená byzantskými motivy, pracovna Karla Kramáře či kulečníkový sál ve staroruském stylu. Výklad průvodce je ukončen v zahradě Kramářovy vily, odkud je možné vychutnat si jedinečný pohled na řeku Vltavu a překrásné pražské panorama. 
 

Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Hrzánský palácDalšími, pro návštěvníky velice atraktivními objekty ve správě Úřadu vlády jsou Hrzánský palác na Hradčanech a Lichtenštejnský palác na pražské Kampě, které nabízejí k vidění nejen honosné interiéry, ale i atraktivní výhledy na Prahu. Pro návštěvníky je tradičně připraven zajímavý výklad o historii objektů, jejich současném využití i významných státních návštěvách, které paláce hostily. Prohlídky by měly probíhat v organizovaných skupinách, přičemž jedna prohlídka potrvá přibližně 40 minut.

Hrzánský palác se letos otevře: 
  • 17. – 18. května 2025 – Open House
  • 6. července 2025 – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • 17. listopadu 2025 – Den boje za svobodu a demokracii

Lichtenštejnský palácLichtenštejnský palác, který si zvolila za své sídlo řada šlechticů, ale i krajské vedení NSDAP bude k vidění: 
  • 1. května 2025 – Svátek práce
  • 8. května 2025 – Den vítězství
  • 7. června 2025 
  • 5. července 2025 – Den upálení mistra Jana Husa

V současné době je Lichtenštejnský palác využíván k pořádání protokolárních akcí či k ubytování státních delegací. Při návštěvě Prahy zde pobývali japonský císař Akihito, norský král Harald V. či britská královna Alžběta II.
 

Den otevřených dveří ve Strakově akademii

Pouze dvakrát do roka je otevřena Strakova akademie, sídlo české vlády. Letos tomu bude 28. 9. 2025 – Den české státnosti a 28. 10. 2025 – Den vzniku samostatného Československa. K vidění budou vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, pracovna předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa této významné budovy. 
 

Prohlídky Benešovy vily

Benešova vilaÚřad vlády ČR rovněž spravuje objekt spojený s další významnou osobností československé politiky – Benešovu vilu, kterou si nechali postavit prezident Edvard Beneš s chotí Hanou v Sezimově Ústí

Od 1. července 2023 již není nutná registrace. Díky spolupráci Úřadu vlády ČR a Husitského muzea v Táboře došlo od července 2023 ke sjednocení prohlídek Památníku dr. Edvarda Beneše a Benešovy vily. 

Vila je otevřena od května do září od úterý do neděle. Otevřeno je vždy na  28. 5., 5., 6. a 16. 7., 3. 9., 28. 9., 28. 10. Zájemci o prohlídku se mohou těšit na oblíbené prezidentovo zákoutí v přízemní hale, jídelnu a pracovnu, která se spolu s ložnicí nachází v prvním patře. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Benešova vila v Sezimově Ústí Památky

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády 2025

28. 9.
Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády 2025

Na státní svátky 28. září a 28. října si bude moci veřejnost prohlédnout Strakovu akademii. Zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, se koná již tradičně na tyto dva státní svátky.

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2025

17. 11.
Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2025

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit čtyřikrát – 17. až 18. května a pak 6. července a 17. listopadu 2025.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2025

2. 8.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2025

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti Památky

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.

Kramářova vila v Praze Památky

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Lichtenštejnský palác v Praze Památky

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Strakova akademie – sídlo vlády ČR Památky

Strakova akademie – sídlo vlády ČR

Strakova akademie, majestátní novobarokní budova, byla postavena roku 1896. Podle přání stavebníka hraběte Jana Petra Straky, sloužila až do 30. minulého století jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od druhé světové války slouží palác jako sídlo vlády naší země.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Další aktuality

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha