ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?
Památky

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Poslechněte si audio verzi článku
Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.
Kdo zná staré pověsti nebo vyprávění kronikáře Kosmase, ten ví, že na počátku vladařského rodu Přemyslovců stál Vyšehrad. Tady se slavila svatba Přemysla a Libuše, dcery bájného Kroka, tady byly podle tradice uloženy Přemyslovy střevíce z lýčí coby věčná připomínka pro Čechy, aby nezapomněli, že panovnický rod vzešel z prostých poměrů. Je to hezké vyprávění, ale skutečnost je jiná: symbolem české státnosti je více než tisíc let opravdu Pražský hrad. Počátky osídlení skalnatého ostrohu nad řekou Vltavou v centru Prahy spadají do časů Bořivoje I. (852–889), prvního historicky doloženého českého panovníka z dynastie Přemyslovců. Společně s manželkou sv. Ludmilou sem přenesli své sídlo z Levého Hradce.
 

Bylo nebylo aneb pohádka o Vyšehradu

Legendární nejstarší sídlo českých knížat, hradiště Vyšehrad, vzniklo později, asi v polovině 10. století. Co vedlo Boleslava II. Velkého k tomu, aby si vybral jiné sídlo než budoucí Pražský hrad? Nevíme, ale z Vyšehradu panoval i první český král Vratislav II. (1061–1092). V době jeho vlády vznikla nejstarší románská rotunda u nás, zasvěcená svatému Martinovi, další stavby z té doby ale smetly pozdější přestavby. Dnes je Vyšehrad oblíbeným cílem výletů, z hradeb se otvírají krásné výhledy na Prahu, málokdo si také nechá ujít hřbitov s hrobkou Slavín. Při pohledu ze skal na hladinu Vltavy si můžete představit bájného Horymíra s jeho věrným koněm Šemíkem, anebo Bivoje, který sem na zádech přivlekl obřího kance – ano, tady to prý bylo. Bylo a nebylo.
 

Pražský hrad, sídlo českých králů

Tradiční sídlo českých panovníků, od vzniku republiky roku 1918 také sídlo prezidenta a nejnavštěvovanější památka naší země: tím vším je Pražský hrad. Během staletí se natolik rozrostl, že je podle Guinessovy knihy rekordů největším souvislým hradním komplexem na světě. Řada míst je přístupná pro návštěvníky, například katedrála sv. Víta s hrobkou českých králů, Starý královský palác s expozicí Příběh Pražského hradu, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, prašná věž Mihulka i věž Daliborka, Obrazárna anebo Svatováclavská vinice. Na procházku se vydejte do některé za zahrad, například do Královské zahradyLetohrádkem královny Anny anebo do Jeleního příkopu. Pražský hrad je oslnivou kombinací architektonických stylů všech historických epoch, k nejnovějším přírůstkům patří oranžerie navržená Evou Jiřičnou a tunel pod Prašným mostem od Josefa Pleskota.
 

Tajemství pahorku Žiži

Jedním z tajemství, která Pražský hrad dosud nevydal, je pahorek Žiži či Siži. Možná na skalnatém hřebenu býval dřív než samotné hradiště, docela určitě ale naši předkové věřili, že má kouzelnou moc. Poblíž stával kamenný stolec, kde začínal svou vládu každý nově zvolený kníže. Podle mínění historiků se pahorek nacházel tam, kde dnes je svatovítská katedrála, možná ale býval na dnešním Hradčanském náměstí, přibližně tam, odkud se na hrad dívá socha Tomáše Garrigue Masaryka.
 

Dům U Kamenného zvonu aneb král se stěhuje na Staré Město

Zastavte se na Staroměstském náměstí a podívejte se na dům na rohu Týnské uličky. Dům U Kamenného zvonu je na první pohled nenápadný, při podrobnějším průzkumu ale zjistíte, že před sebou máte jednu z nejcennějších gotických památek Prahy. Nejstarší písemná zpráva o něm je až z roku 1363, kdy patřil zlatníkovi Pecoldovi z Chebu a později staroměstskému konšelovi Janu Ortlinovi, je ale téměř o sto let starší. Patrně byl postaven jako palác pro královskou rodinu, především pro Václava II. a jeho dceru Elišku Přemyslovnu s manželem Janem Lucemburským. Pražský hrad totiž roku 1303 vyhořel, a tak se novomanželé museli usadit jinde. Traduje se, že právě v Domě U Kamenného zvonu se v roce 1316 narodil jejich nejstarší syn, budoucí král a císař Karel IV. Dům si můžete prohlédnout i zevnitř, nádherná gotická stavba se po rekonstrukci proměnila v galerii.
 

Králův dvůr na Starém Městě aneb za vším hledej ženu

Právě Karel IV. udělal z Pražského hradu skutečnou královskou rezidenci, po jeho smrti tu ale dál žila královna-vdova Eliška Pomořanská. Právě vztah s macechou prý vedl Karlova nejstaršího syna, krále Václava IV., k tomu, že Pražský hrad opustil a opět přestěhoval královské sídlo na Staré Město. Nejprve pobýval poblíž Staré židovské školy, ale v roce 1383 přesídlil do paláce zvaného Králův dvůr. Stával u hradeb Starého Města a u Prašné brány na místě dnešního Obecního domu. Kromě paláce tu stály domy pro dvořany, lázně, lvinec a zahrada.

Dvůr využívali i další panovníci: krátce tu žil Zikmund Lucemburský, později Ladislav Pohrobek i Jiří z Poděbrad. Tečku za královským bydlením u Prašné brány udělal až Vladislav Jagellonský, který se v roce 1485 přestěhoval zpět na Pražský hrad – sice zanedbaný, ale bezpečnější.

Z někdejšího královského sídla sice dnes zbyly jen základy zdiva a název Králodvorská ulice, ale areál srovnali se zemí až v roce 1903. Díky tomu je jeho podoba zachycená na Langweilově modelu, který vystavuje Muzeum města Prahy.
 

Dva hrádky Václava IV.

Král Václav IV. dbal na módu, rád pil, lovil a bavil se. K tomu mu sloužila luxusně vybavená sídla, kde sice úřadoval a přijímal oficiální návštěvy, ale spíš odpočíval a jezdil na lovy do okolních lesů. Jeho zamilované hrady Křivoklát, Žebrák a Točník doplnila i dvě sídla na území dnešní Prahy.

Ještě před stěhováním na Staré Město založil na Novém Městě na Emauzské skále menší hrádek. V místě zvaném na Zderaze kousek od kostela svatých Cyrila a Metoděje (kde v roce 1942 zahynuli parašutisté po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha) král poprvé pobýval v roce 1399, ale už během husitských válek o hrádek přišel, zabrala ho novoměstská posádka. Budovy postupně chátraly a střídaly majitele, a tak se z hrádku stalo skladiště, klášter a nakonec vězení. Během asanace na přelomu 19. a 20. století zbytky hrádku i skály definitivně zmizely a nezbyla po nich ani stopa.

Místem pro královy lovecké výpravy se stal Nový hrádek v Kunratickém lese. Právě tam Václava IV. v roce 1419 ranila mrtvice, o dva roky později husité hrádek dobyli a vypálili. Dnes z něj zbývají jen ruiny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

Kdyby existovalo české království, vídali bychom korunovační klenoty častěji. Jenže krále ani královnu nemáme, a tak Svatováclavská koruna, žezlo, jablko i korunovační plášť odpočívají téměř trvale tam, kde je nikdo nevidí: hluboko ve zdech svatovítské katedrály na Pražském hradě. Kdo to rozhodl a jak složité je české korunovační klenoty dostat na denní světlo? A jak to mají zařízeno v jiných zemích?

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

Kdy jindy se podívat do soukromí českých panovníků než právě teď? Je tu máj, lásky čas, a také nejlepší čas pro seznámení s domácnostmi přemyslovských knížat a králů. A samozřejmě královen a kněžen, mezi nimiž najdeme ženy urozené i prosté, mladé i staré, manželky, matky, vdovy i řeholnice, zapuzené i hýčkané, povolné i takové, které svůj osud pevně držely v rukou a nepustily.

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Karel Škréta, celým jménem Karel Škréta Šotnovský ze Závořic (1610 Praha – 30. července 1674 Praha), byl patrně nejvýznamnější český barokní malíř a kreslíř. Úspěšný a energický muž s nesmírným intelektuálním rozhledem se stal zakladatelem českého barokního malířství a je považován za největšího umělce období od konce středověku do 19. století. Proslul jako portrétista a figuralista rozměrných, převážně sakrálních olejomaleb na plátně.

Výlet do petřínského bludiště v Praze za malířem Adolfem Liebscherem

Výlet do petřínského bludiště v Praze za malířem Adolfem Liebscherem

Adolf Liebscher (11. března 1857 Praha – 11. června 1919 Potštejn) byl český malíř-figuralista, jeden z umělců generace Národního divadla, jeden znejpopulárnějších umělců 80. a 90. let 19. století. Bratr malíře Karla Liebschera. Otec architekta a malíře Adolfa Liebschera mladšího.. Jeho obrazy zdobí předsíň před foyerem Národního divadla v Praze, na řadě zakázek však pracoval společně s bratrem Karlem, který byl malířem-krajinářem.

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

František Ženíšek (25. května 1849, Praha-Nové Město – 15. listopadu 1916, Praha) byl český malíř z generace umělců kolem Národního divadla. Pro úspěšného umělce své doby bylo charakteristické perfektní zvládnutí řemesla a uhlazený styl, který dokonale vyhovoval tehdejšímu oficiálnímu vkusu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.

Výlet za architektem Osvaldem Polívkou

Výlet za architektem Osvaldem Polívkou

Osvald Polívka, křtěný Osvald Erasmus (24. května 1859 Enns u Lince – 30. dubna 1931 Praha) byl představitel pozdní neorenesance a, významný architekt a urbanista pozdní neorenesance a české secese. Je autorem Pražské městské spořitelny v Rytířské ulici či Zemské banky Na Příkopě, nejvýraznějši se však proslavil jako jeden z těch, kteří stáli u zrodu Obecního domu na náměstí Republiky v Praze.

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

David Černý (*1967) patří k nejvýraznějším osobnostem české výtvarné scény. Plastiky, které u nás i v zahraničí umisťuje do veřejného prostoru, probouzejí spousty emocí, od nadšení přes rozpaky až po pohoršení. Projděte se s Kudy z nudy Prahou a poznejte nejoriginálnější kousky i další díla, která se zatím teprve plánují.

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila v Paříži, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

S osobností na procházku: na rande do Prahy k sochám a pomníkům Josefa Václava Myslbeka

S osobností na procházku: na rande do Prahy k sochám a pomníkům Josefa Václava Myslbeka

Který český umělec se může pochlubit, že jeho díla zdobí baziliku Sacré-Cœur na pařížském Montmartru, Parlament ve Vídni nebo Národní divadlo v Praze? Anebo že jeho sochy patří k nejoblíbenějším místům pražských schůzek? Odpověď je jednoduchá: Josef Václav Myslbek (20. června 1848, Praha-Nové Město – 2. června 1922, Praha-Staré Město), nejvýznamnější český sochař přelomu 19. a 20. století.

S osobností na procházku: z Prahy do Lán, Vídně a Lublaně s Jože Plečnikem

S osobností na procházku: z Prahy do Lán, Vídně a Lublaně s Jože Plečnikem

Slovinský architekt Jože Plečnik (23. 1. 1872 Lublaň, Slovinsko – 7. 1. 1957 tamtéž) se na přání prezidenta T. G. Masaryka stal prvním oficiálním architektem Pražského hradu a výrazně ovlivnil jeho podobu. Pojďte se vypravit po jeho stopách nejenom po Hradčanech, ale také do rezidence našich prezidentů v Lánech a ke kostelu na pražských Vinohradech, který patří k nejpůsobivějším Plečnikovým stavbám.

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Po stopách šlechtických rodů: drama v hrobce aneb zaživa pohřbený kancléř Mitrovic

Po stopách šlechtických rodů: drama v hrobce aneb zaživa pohřbený kancléř Mitrovic

Píše se rok 1712 a na barokní zimní Prahu se pomalu snáší podvečer. Zádušní mše v kostele sv. Jakuba už dávno skončila, ale chrámovou lodí se přesto rozléhají podezřelé zvuky. Kostelník chvíli naslouchá, vrtí hlavou a nakonec rezolutně zabouchne dveře. Tím je osud kancléře Mitrovice zpečetěn. Vydejte se s Kudy z nudy na tajemný výlet do hrobky!

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), německy píšící pražský spisovatel a autor románů Proces, Zámek a Nezvěstný, patří k nejvýznamnějším osobnostem světové literatury 20. století. Pojďte se projít po místech, která Kafku inspirovala k mnoha povídkám i románům, spletí uliček historického centra i pitoreskních zákoutí, kde tento spisovatel žil a psal.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Centrum Prahy kilometry za Prahou aneb výlet do Průhonic

Rok 2010 přinesl Průhonicím velkou poctu: Centrum světového dědictví UNESCO se po letech zmatků konečně usneslo, že zámek s parkem zapíše na prestižní seznam. Trochu překvapivě jej však zařadili k historickému centru Prahy.

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

V katedrále sv. Víta v Praze je pohřbeno celkem 14 knížat a králů. Z Kaple sv. Kříže vedou schody do podzemních prostor chrámu, kde se nalézá královská hrobka se sarkofágy Karla IV., jeho dětí, čtyř manželek a dalších českých králů; Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a Rudolfa II.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Největší město v České republice – Praha

Největší město v České republice – Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?

Zlatá bula sicilská – jedna z nejdůležitějších listin české historie

Zlatá bula sicilská – jedna z nejdůležitějších listin české historie

Zlatá bula sicilská z roku 1212 poprvé v historii českých zemí zaručila tehdejšímu králi Přemyslu Otakarovi I. dědičný královský titul a potvrdila rovněž nedělitelnost, celistvost a suverenitu Českého království. Proč se jí ale říká sicilská, když byla vydána v Basileji?

#světovéČesko a Karlův most v Praze: jeden z nejkrásnějších mostů světa

#světovéČesko a Karlův most v Praze: jeden z nejkrásnějších mostů světa

Karlův most s barokními sochami a oslnivými výhledy na Vltavu a Pražský hrad patří k nejkrásnějším místům Prahy, Evropy i celého světa. Rádi sem chodí i sami Pražané a pro ty, kteří do hlavního města jedou na výlet, je procházka po mostě jednou z téměř povinných zastávek. Čím nás uchvacuje, proč se i po staletích objevuje ve výčtu nejkrásnějších mostů světa a kde pro něj Karel IV. našel vzor?

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Klub Za starou Prahu chrání duši města už víc než sto let

Na počátku byl šok. Na přelomu 19. a 20. století se stará Praha pod tlakem modernizace měnila před očima. Ulice Starého Města mizely, historické domy se měnily v trosky, a mezi jejich ruinami vyrostl první velkoměstský bulvár: dnešní Revoluční třída. Zatímco někteří tleskali pokroku, jiní plakali nad ztrátou nenahraditelného dědictví. Právě tehdy vznikl Klub Za starou Prahu, spolek, který se zrodil z kulturního odporu a přežil všechny režimy. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
20. květen 2025 10:23
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Středověké slavnosti na Hradčanech 2025, Dobříšské májové slavnosti 2025, Rumfest 2025, Historická bitva v Kolíně 2025, Hrabalovo Kersko 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.
18. květen 2025 17:39
Letní sporty, Praha

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu vilu ve Střešovicích, Invalidovnu v Karlíně, Šternberský palác na Hradčanech, Galerii Josefa Sudka nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým Městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
18. květen 2025 10:27
Životní styl, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha