ÚvodAktualityV anketě Rozhledna roku zvítězila Dalimilova rozhledna
Příroda

V anketě Rozhledna roku zvítězila Dalimilova rozhledna

  • 10. března 2022
S koncem února skončila anketa, kterou vyhlašuje Klub přátel rozhleden. Jednalo se o Rozhlednu roku 2021, ve které sbíraly hlasy novinky ve světě rozhleden. Letos vyhrála Dalimilova rozhledna u Starého Města na Bruntálsku, hned za ní je pak Halaška u Budišova nad Budišovkou a třetí místo obsadila vyhlídka Horník poblíž Rokytnice nad Jizerou.
Novinky ve světě rozhleden se rok od roku liší; někdy je jich jen pár, někdy se seznam utěšeně rozroste. Loňský rok patřil k těm "úrodnějším", proto se novinky ze světa rozhleden a vyhlídek se odrazily i ve výsledcích ankety Rozhledna roku 2021.

Dalimilova rozhlednaPrvní místo patří Dalimilově rozhledně Na Větrově nedaleko chaty Paprsek, na rozmezí mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. Jde o přesnou kopii rozhledny, která kdysi stávala na Králickém Sněžníku. Její tvar nová stavba věrně napodobuje, použit byl také obdobný stavební materiál. Větrov je vysoký 918 metrů, samotná rozhledna měří čtyřiatřicet metrů. Stavbu nechal postavit pan Dalimil Mika, po němž se také rozhledna jmenuje. Bývalou vyhlídkovou věž na Sněžníku sice nepamatuje, rodiče mu o ní však často vyprávěli a ukazovali fotografie. Stavba nabízí úchvatné rozhledy do okolí. K rozhledně se lidé dostanou například po zelené turistické značce, která spojuje Staré Město s chatou Paprsek.

Rozhledna HalaškaDalší oceněnou stavbou, která vybojovala druhou příčku, je rozhledna Halaška na vrchu Kopřivná nedaleko Budišova nad Budišovkou. Třicetimetrová vyhlídková věž je součástí nové česko-polské sítě rozhleden. Byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky. Z rozhledny se zadíváte do dáli a uvidíte Beskydy, Červenou horu u Libavé, Praděd. Rozhlednu najdete na kopci Kopřivná. Díky vyhlídce tudy vede speciální trasa u státní hranice.

vyhlídka HorníkTřetí místo patří další nové vyhlídce Horník, která je součástí drobných vyhlídkových lávek u Rokytnice nad Jizerou. Nachází se na vrcholu Stráž spolu s dalšími vyhlídkami Liška, Medvěd a Ovce, které mají odkazovat na postavy z erbu města Rokytnice nad Jizerou. Horník stojí na vysoké skále, které říkají místní horolezci Ká pětka. Jeho postava odkazuje na hornickou minulost Rokytnice. Jako symbol Rokytna je posledním ze čtyřčlenné hlídky. Mohutná postava shlíží do údolí Jizery. Prudké schodiště vás dovede na vyhlídku s krásným výhledem. Když se zaposloucháte, uslyšíte možná i šumivé vody řeky, která si prodírá cestu divokým údolím z hor na hranicích s Polskem. Vyhlídky nad Rokytnicí vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Rozhlednou na čtvrtém místě je Dobrá Voda u Horní Plané, za ní se pak umístily rozhledny U Lidušky nedaleko Bílovic nad Svitavou, Na Závisti nad Zbraslaví v místech akropole keltského oppida, Paluba Hamburk na plzeňském hlavním nádraží, Kalamajka na Javořické hůře, Blahutovice v Jeseníku nad Odrou, Světlý vrch u Albrechtic v Jizerských horách, Vodojem Kunovice na Vsetínsku a Súsedská poblíž Kyjova.
Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov Příroda

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, mohou si prohlédnout krajinu z krásné rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou Zážitky

Rozhledna Halaška – Kopřivná v Budišově nad Budišovkou

V Budišově nad Budišovkou na Vítkovsku přibyla dlouho očekávaná turistická atrakce – třicetimetrová rozhledna, která je součástí nové česko-polské sítě vyhlídek. Rozhledna byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky.

Rozhledna Kalamajka na Javornické hůře Příroda

Rozhledna Kalamajka na Javornické hůře

Na Javornické hůře u Javorníku na Benešovsku stála od roku 1931 dřevěná rozhledna, která se zřítila v roce 1956. Roku 2021 zde byla postavena rozhledna nová podle projektu Petra Myslivce. Dřevěná stavba na železobetonové podezdívce je vysoká 26 metrů a přístupná po celý rok.

Rozhledna Na vodojemu Kunovice Příroda

Rozhledna Na vodojemu Kunovice

Rozhledna v obci Kunovice na Vsetínsku vyrostla roku 2021 na místě původní již nevyhovující přízemní vodárny, která byla zbourána. Na vyhlídkovou plošinu vede 42 schodů a příchozím se otevře daleký rozhled do kraje.

Rozhledna Světlý vrch v Jizerských horách Příroda

Rozhledna Světlý vrch v Jizerských horách

Rozhledna na Světlém vrchu je dřevostavbou s půdorysem pravidelného osmiúhelníku a točitým schodištěm se 105 stupínky uvnitř rozhledny. Nachází se v Albrechticích v Jizerských horách.

Súsedská rozhledna Příroda

Súsedská rozhledna

Tři obce, jeden kopec. A na něm stojí zajímavá rozhledna. Svým jménem odkazuje na společný projekt starostů a obyvatel vesnic z Podchřibí. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané Příroda

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Železná rozhledna je vysoká 36 m a byla postavena v rámci postupné obnovy Stifterova parku. Její tvar má symbolizovat sklářskou historii v okolí. Rozhledna má dvě podlaží, horní ve výšce 32 m a spodní ve výšce 26 m.

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk Příroda

Vyhlídky nad Rokytnicí nad Jizerou ateliéru Mjölk

Vyhlídky nad Rokytnicí jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Vytvořili je architekti ateliéru Mjölk.

Paluba Hamburk – rozhledna a galerie u vlakového nádraží v Plzni Kultura

Paluba Hamburk – rozhledna a galerie u vlakového nádraží v Plzni

Vyhlídková dvanáctimetrová věž spolu s infocentrem a galerií vznikla v roce 2021 u bočního vchodu do plzeňského hlavního vlakového a autobusového nádraží ze Šumavské ulice. Své jméno dostala podle vžitého místního názvu území u nádraží.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda