ÚvodAktualityV Borovanech se bude bojovat o Slamburk
Zážitky

V Borovanech se bude bojovat o Slamburk

  • 23. srpna 2024
V klášterním (zámeckém) parku v jihočeských Borovanech proběhne v sobotu 24. srpna další ročník bity o Slamburk – dne plného rytířských her a soutěží pro děti, včetně dobývání slaměného hradu. Letošního ročníku bitvy se zúčastní rody Malovců, Šelmberků, Husitů a Templářů. Během dne budou probíhat aktivity pro malé i velké děti, zapojit se mohou i rodiče. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jak takový den probíhá.
SlamburkBorovanech nedaleko Českých Budějovic se chystá na sobotu 24. září 2024 již tradiční akce – bitva o slaměný hrad Slamburk, který se právě staví z balíků slámy. Bitva je tematická akce pro děti, které se všichni aktivně zúčastňují. Letošního ročníku se účastní čtyři družiny. 

Družina je skupina jednotlivců (převážně dětí), která se sdružuje pod svým praporem a podléhá velení a vedení svého velitele. Velitelé jsou dospělé osoby z řad šermířů, znalí rytířských mravů a vyžadující po svých svěřencích poslušnost a disciplínu.
 

Jak si opatřit výstroj na Slamburk?

SlamburkKaždý družiník má předepsanou výstroj. Varkoč a štít s označením družiny, ke které náleží. Družinu si může vybrat a přihlásit se k ní online (na webových stránkách slamburk.cz), anebo přímo na místě konání akce, pokud ještě volná místa budou.

Varkoč je jednoduchý, svrchní rytířský oděv v barvách družiny, někdy označen i erbem. Varkoč se v pase přepásává opaskem. Jeho výroba i domácí je poměrně jednoduchá. Jde prakticky o pruh látky šíře ramen a dlouhý alespoň po kolena. Uprostřed se prostřihne otvor pro hlavu a v pase se přepáše opaskem. Záleží pouze na vás, jak to bude vašemu rytíři slušet.

SlamburkKaždý rytíř potřebuje štít a slamburský bojovník obzvlášť. Bude se jím krýt před sprškou papírových míčků a úderů soupeřova meče. Štít je potřebný i proto, že je na něm vyobrazen erb družiny.

Výstroj je možné si vyrobit ručně doma, zakoupit si ji u pořadatelů, nebo si ji vyrobit v dopoledním workshopu přímo na místě. Platba za výrobu výzbroje ve workshopu proběhne až na místě. Cena za varkoč, štít nebo meč bude 200 Kč. 

Pokud rytíř nenosí barvy žádné registrované družiny, může se akce zúčastnit jako Potulný rytíř. Může se též naší akce zúčastnit, soupeřit v disciplínách kratochvilných her, zapalovat Sokolí hrádek a sledovat jednotlivá klání, šermířská a divadelní vystoupení. Nemá však svého velitele a nemá tedy komu své získané body předávat. Netýká se ho ani závěrečná bitva o Slamburk (bitva o hrad samotný).
 

Pravidla boje a bitva o hrad

SlamburkDobývání slaměného hradu Slamburk je určené pouze pro registrované rytíře. Bitva startuje v 16 hodin a je pouze pro děti starší pěti let. Bojuje se pouze papírovými míčky a štíty. Rytíř zasažený do nechráněné části těla musí znovu nabít svůj život zazvoněním na zvonec. Zásah do brnění (helmy, kyrys, chrániče…) rytíře z boje nevyřazuje.

SlamburkDružiny se střídají v útoku a obraně hradu. Bitva je organizačně náročná a je nutné poslouchat povely organizátorů a velitelů družin.
 

Doprovodné aktivity

Během dne budou připravené kratochvilné hry s více než 20 disciplínami pro malé i velké rytíře. Ti si budou moct například zastřílet z luku, praku, vyzkoušet sílu trebuchetu, utkat se v boji s řemdihy nebo na kládě, osedlat dřevěného koně nebo popustit energii v bitvišti. Budou zde disciplíny i pro hodně malé děti, na které zase nechodí ty větší. Kratochvilné hry jsou na programu dopolene od 10 do 12 (zde bude kladen i důraz na hry rodičů s dětmi) a odpoledne od 13 do 15 hodin. Od 13:30 se můžete zapojit do školy šermu. Od 15 hodin je na programu šermířské vystoupení.

Nakonec dne je hrad zapálen, rytíři si vyslouží právo aktivně se zúčastnit zapalování hrádku zápalnými šípy. Podmínkou je přestřelení vzdálenosti 50 m. Vše se bude odehrávat za dozoru Sboru dobrovolných hasičů.

Další aktuality

Na motorce v jižních Čechách: volnost silnic, krása krajiny a rozmanitost památek

Jižní Čechy jsou doslova stvořené pro motorkáře. Kvalitní silnice, hladký asfalt a rozmanitá krajina plná výhledů a zajímavých zastávek tvoří ideální kombinaci pro výlet v jedné stopě. Nejen že nabízejí nádherné silnice vinoucí se krajinou rybníků, lesů a historických měst, ale díky Motoprůvodci po jižních Čechách jsou nyní dostupné i detailně naplánované trasy pro všechny, kdo milují svobodu na dvou kolech. Ať už hledáte výzvu v zatáčkách Šumavy, klid na Třeboňsku nebo romantiku České Kanady, zde si přijde na své každý jezdec.
12. červenec 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Vydejte se na noční prohlídky do pivovaru Bohemia Regent

Ve starém pivovarském podzemí v Třeboni vzniká tradiční české pivo Bohemia Regent. Jeho chuť i způsob výroby představují návštěvníkům speciální noční prohlídky pivovaru, které se v červenci a srpnu konají vždy v pátek a sobotu od 21:00 hodin.
11. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 12. července 2025 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 12. – 13. července 2025. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
8. červenec 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Teplé slunečné dny lákají ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!
8. červenec 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2025 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa. Vydejte se na výlet domíst, které stojí za objevení. Mezi ně rozhodně patří zaniklá ves Zhůří, barokni zhámek Týnec u Klatov i Schwarzenberský plavební kanál.
6. červenec 2025 10:14
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj