V
Borovanech nedaleko
Českých Budějovic se chystá na
sobotu 24. září 2024 již tradiční akce –
bitva o slaměný hrad Slamburk, který se právě staví z balíků slámy. Bitva je tematická
akce pro děti, které se všichni aktivně zúčastňují. Letošního ročníku se účastní čtyři družiny.
Družina je skupina jednotlivců (převážně dětí), která se sdružuje pod
svým praporem a podléhá velení a vedení svého velitele.
Velitelé jsou dospělé osoby z řad
šermířů, znalí rytířských mravů a vyžadující po svých svěřencích poslušnost a disciplínu.
Jak si opatřit výstroj na Slamburk?
Každý družiník má předepsanou výstroj.
Varkoč a štít s označením družiny, ke které náleží. Družinu si
může vybrat a přihlásit se k ní online (na webových stránkách slamburk.cz), anebo přímo na místě konání akce, pokud ještě volná místa budou.
Varkoč je jednoduchý,
svrchní rytířský oděv v barvách družiny, někdy označen i erbem. Varkoč se v pase přepásává opaskem. Jeho výroba i domácí je poměrně jednoduchá. Jde prakticky o
pruh látky šíře ramen a dlouhý alespoň po kolena. Uprostřed se prostřihne otvor pro hlavu a v pase se přepáše opaskem. Záleží pouze na vás, jak to bude vašemu rytíři slušet.
Každý rytíř potřebuje štít a slamburský bojovník obzvlášť. Bude se jím krýt před sprškou papírových míčků a úderů soupeřova meče. Štít je potřebný i proto, že je na něm vyobrazen
erb družiny.
Výstroj je možné si
vyrobit ručně doma,
zakoupit si ji u pořadatelů, nebo si ji vyrobit v
dopoledním workshopu přímo na místě. Platba za výrobu výzbroje ve workshopu proběhne až na místě. Cena za varkoč, štít nebo meč bude 200 Kč.
Pokud rytíř nenosí barvy žádné registrované družiny, může se akce zúčastnit jako
Potulný rytíř. Může se též naší akce zúčastnit, soupeřit v disciplínách kratochvilných her, zapalovat Sokolí hrádek a sledovat jednotlivá klání, šermířská a divadelní vystoupení. Nemá však svého velitele a nemá tedy komu své získané body předávat. Netýká se ho ani závěrečná bitva o Slamburk (bitva o hrad samotný).
Pravidla boje a bitva o hrad
Dobývání slaměného
hradu Slamburk je určené pouze pro registrované rytíře. Bitva startuje v 16 hodin a je pouze pro děti starší pěti let.
Bojuje se pouze papírovými míčky a štíty. Rytíř zasažený do nechráněné části těla musí znovu nabít svůj život zazvoněním na zvonec. Zásah do brnění (helmy, kyrys, chrániče…) rytíře z boje nevyřazuje.
Družiny se střídají v útoku a obraně hradu.
Bitva je organizačně náročná a je nutné poslouchat povely organizátorů a velitelů družin.
Doprovodné aktivity
Během dne budou připravené kratochvilné hry s více než
20 disciplínami pro malé i velké rytíře. Ti si budou moct například zastřílet z luku, praku, vyzkoušet sílu trebuchetu, utkat se v boji s řemdihy nebo na kládě, osedlat dřevěného koně nebo popustit energii v bitvišti. Budou zde disciplíny i pro hodně malé děti, na které zase nechodí ty větší. Kratochvilné hry jsou na programu dopolene od 10 do 12 (zde bude kladen i důraz na hry rodičů s dětmi) a odpoledne od 13 do 15 hodin. Od 13:30 se můžete zapojit do školy šermu. Od 15 hodin je na programu šermířské vystoupení.
Nakonec dne je
hrad zapálen, rytíři si vyslouží právo aktivně se zúčastnit zapalování hrádku zápalnými šípy. Podmínkou je přestřelení vzdálenosti 50 m. Vše se bude odehrávat za dozoru Sboru dobrovolných hasičů.