ÚvodAktualityV Domažlicích se chystají Chodské slavnosti
Chodské slavnosti, Domažlice, Kudy z nudy
Kultura

V Domažlicích se chystají Chodské slavnosti

  • 7. srpna 2024
Na západě Čech se říká, že když mají Chodové nažehlené kroje a zaděláno na koláče, je to neklamné znamení, že se blíží Vavřinecká pouť a Chodské slavnosti. Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách začíná v pátek 9. srpna. Půjde již o 70. ročník tradičního národopisného festivalu, který potrvá až do neděle 11. srpna 2024.
Větší národopisnou slavnost než jsou Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť nenajdete nejen v Domažlicích a na celém Plzeňsku, ale patrně ani v celých Čechách. Své pevné místo v kalendáři mají vždy první víkend po 10. srpnu, tedy po svatém Vavřinci. Letos začínají v pátek 9. srpna a končí v neděli 11. srpna. Uslyšíte cimbálovou muziku, dudáky, muziky a folklorní soubory z Chodska, dechové hudby, ale i středověký rock. Dobrá zpráva je, že vstupné na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma. Slavná mše svatá na Vavřinečku se bude konat v sobotu i v neděli, vždy od 10:00 hodin.
 

Dvě pódia, bohatý kulturní program a staročeský jarmark

chodské slavnostiTéměř všechna vystoupení jsou naplánována na tři pódia – u brány na náměstí Míru v zahradě pod Chodským hrademu penzionu v ulici Prokopa Velikého. Fungovat bude také čtvrtá scéna na Chodském náměstí. Prvním bodem programu budou v pátek 9. srpna Ozvěny folkloru – pořad, ve kterém vystupují kapely, které ve své tvorbě vycházejí z folkloru a lidové písně, autorsky zpracovávají lidové písně nebo v současné autorské hudbě využívají typické folklorní nástroje a postupy. Pořadem na pódiu u brány na náměstí provází od 18:00 hodin Kamil Jindřich. Uslyšíte Pavla Lohonku Žalmana & spol., zahraje i Hradišťan s Jiřím Pavlicou a na závěr bude Čankišou – česká hudební skupina hrající fúzi world music a rocku.

chodské slavnostisobotu a neděli 10. a 11. srpna pak na návštěvníky čeká mnohadílná série vystoupení místních folklorních souborů, chodských muzikantů, dechových kapel i hostů. Těmi letos budou folklorní soubory a muziky z Chodska, například Chodský soubor Mrákov a Národopisný soubor Postřekov, rodina sester Kuželkových z Klenčí, Velikonoční dudácká, Konrádyho dudácká muzika či Haltravan. Představí se i Konrádyho dudácká muzika se svými sólisty a hosty. Neděle je v v zahradě pod Chodským hradem věnována tradiční cechové hudbě.

Scéna na Chodském náměstí nabídne v sobotu staropražské písně v podání kapely Třehusk, písně a rytmy dávných časů zapěje Holba, objeví se lidové písně kapely z kraje kolem dolní Berounky a na pódiu stane také Václav Koubek s autorskou písní, svérázný písničkář s harmonikou, spisovatel a příležitostný herec. Ve večerních hodinách uábavu rozjedou kapely zabývající se moderními žánry: Kolektiv (od folku až po rock’n´roll), Zastodeset (pop-rock), Mirka Novak (vokální sólo performance & loop station) a 1/2 Rebel (kapela, která osloví všechny milovníky country i rocku). Během neděle se pak hlavně děti mohou těšit na pohádky a pohybovou show s animační zábavou Pískomil se vrací.

chodský jarmarkPopulární součástí Chodských slavností je staročeský jarmark. Stánkaři obsadí náměstí Míru, ulici Msgre B. Staška a také Chodskou ulici. Bude možné si zakoupit nejen rozličné tradiční pochutiny, jako jsou obří chodské koláče, turecký med, toč, báč a perníková srdce, ale také nebudou chybět tradiční regionální výrobky, například chodská keramika nebo paličkované krajky. Pro sběratele a také pro všechny, kteří si chtějí uchovat na letošní Chodské slavnosti – Vavřineckou pouť památku, je i v letošním roce připravena pamětní medaile. Motivem je tentokrát silueta Chodky a chodského psa. Mince bude v prodeji v infocentru na Chodském náměstí. Ikonickou postavou během slavností je domažlický ponocný procházející náměstí s halapartnou a lucernou. Během pouťového víkendu bude k vidění v sobotu ve 20:00, 21:00 a 22:00 hodin a v neděli ve 20:00 a 21:00 hodin.
 

Ha ty svatyj Vavřinečku

chodské slavnosti"Ha ty svatyj Vavřinečku, stojíš na pěkným kopečku", zpívá se v lidové písni. V opěvovaném kostele nad Domažlicemi se chystají také dvě pouťové bohoslužby. Kostelík bude v sobotu a neděli otevřen od 9:00 do 15:00 hodin. Obě začínají v 10:00 hodin a celebrovat je budou elebrují: Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký; Mons. Stanislav Přibyl, biskup litoměřický; Mons. Martin David, biskup ostravsko-opavský.

Poutníci mohou využít bezplatnou autobusovou linku, která pojede po trase vlakové nádraží Masarykova ul. (stanoviště č.5 – odjezd 8:40, 9:20 a 11:50), Havlíčkova ul. (8:45, 9:25, 11:55) a Vavřineček. V opačném směru odjíždí autobus z Vavřinečku zpět do centra města a na nádraží v 9:00, 11:30 a 12:10 hodin.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2025

8. 8.10. 8.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2025

Další ročník Chodských slavností – Vavřinecké pouti se koná od 8. 8. do 10. 8. 2025 v centru Domažlic. Čeká vás bohatý kulturní program na několika pódiích, tradiční jarmareční scéna po celém náměstí a v přilehlých ulicích a v neposlední řadě široká nabídka doprovodných akcí.

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami Kultura

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Městská památková rezervace Domažlice Kultura

Městská památková rezervace Domažlice

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Vavřinecké lípy v Domažlicích Příroda

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Domažlice

Domažlice

Když se řekne Chodsko, kdekomu se vybaví pověst o Kozinovi, který se postavil zvůli vrchnosti, pestře malované hrnky a talíře, Jindřich Šimon Baar, povídky Boženy Němcové a Chodové v krojích. A také dvě věže, které už zdálky vítají všechny, kteří přijíždějí do srdce Chodska, do Domažlic.

Chlistovská keramika Kultura

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika je keramikou užitkovou s velkým rozsahem využití v běžné domácnosti. Je možné ji používat v mikrovlné troubě a dokonce v troubě elektrické. V roce 2010 získala certifikát Šumava – originální produkt.

Ketty keramika – chodská dekorační keramika Kultura

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Chodská keramika je tradiční keramikou, která vychází z chodských motivů. Keramika je malována ručně malířkami z Klenčí, Dílů, Postřekova a dalších vesnic na Chodsku. Dílna nabízí rozmanitý sortiment výrobků ve dvou provedeních: černý a bílý dekor, popřípadě jiné dekory dle přání zákazníka.

Muzeum chodských krojů Postřekov Kultura

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích Památky

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj