ÚvodAktualityV Domažlicích se chystají Chodské slavnosti
Chodské slavnosti, Domažlice, Kudy z nudy
Kultura

V Domažlicích se chystají Chodské slavnosti

  • 7. srpna 2024
Na západě Čech se říká, že když mají Chodové nažehlené kroje a zaděláno na koláče, je to neklamné znamení, že se blíží Vavřinecká pouť a Chodské slavnosti. Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách začíná v pátek 9. srpna. Půjde již o 70. ročník tradičního národopisného festivalu, který potrvá až do neděle 11. srpna 2024.
Větší národopisnou slavnost než jsou Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť nenajdete nejen v Domažlicích a na celém Plzeňsku, ale patrně ani v celých Čechách. Své pevné místo v kalendáři mají vždy první víkend po 10. srpnu, tedy po svatém Vavřinci. Letos začínají v pátek 9. srpna a končí v neděli 11. srpna. Uslyšíte cimbálovou muziku, dudáky, muziky a folklorní soubory z Chodska, dechové hudby, ale i středověký rock. Dobrá zpráva je, že vstupné na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma. Slavná mše svatá na Vavřinečku se bude konat v sobotu i v neděli, vždy od 10:00 hodin.
 

Dvě pódia, bohatý kulturní program a staročeský jarmark

chodské slavnostiTéměř všechna vystoupení jsou naplánována na tři pódia – u brány na náměstí Míru v zahradě pod Chodským hrademu penzionu v ulici Prokopa Velikého. Fungovat bude také čtvrtá scéna na Chodském náměstí. Prvním bodem programu budou v pátek 9. srpna Ozvěny folkloru – pořad, ve kterém vystupují kapely, které ve své tvorbě vycházejí z folkloru a lidové písně, autorsky zpracovávají lidové písně nebo v současné autorské hudbě využívají typické folklorní nástroje a postupy. Pořadem na pódiu u brány na náměstí provází od 18:00 hodin Kamil Jindřich. Uslyšíte Pavla Lohonku Žalmana & spol., zahraje i Hradišťan s Jiřím Pavlicou a na závěr bude Čankišou – česká hudební skupina hrající fúzi world music a rocku.

chodské slavnostisobotu a neděli 10. a 11. srpna pak na návštěvníky čeká mnohadílná série vystoupení místních folklorních souborů, chodských muzikantů, dechových kapel i hostů. Těmi letos budou folklorní soubory a muziky z Chodska, například Chodský soubor Mrákov a Národopisný soubor Postřekov, rodina sester Kuželkových z Klenčí, Velikonoční dudácká, Konrádyho dudácká muzika či Haltravan. Představí se i Konrádyho dudácká muzika se svými sólisty a hosty. Neděle je v v zahradě pod Chodským hradem věnována tradiční cechové hudbě.

Scéna na Chodském náměstí nabídne v sobotu staropražské písně v podání kapely Třehusk, písně a rytmy dávných časů zapěje Holba, objeví se lidové písně kapely z kraje kolem dolní Berounky a na pódiu stane také Václav Koubek s autorskou písní, svérázný písničkář s harmonikou, spisovatel a příležitostný herec. Ve večerních hodinách uábavu rozjedou kapely zabývající se moderními žánry: Kolektiv (od folku až po rock’n´roll), Zastodeset (pop-rock), Mirka Novak (vokální sólo performance & loop station) a 1/2 Rebel (kapela, která osloví všechny milovníky country i rocku). Během neděle se pak hlavně děti mohou těšit na pohádky a pohybovou show s animační zábavou Pískomil se vrací.

chodský jarmarkPopulární součástí Chodských slavností je staročeský jarmark. Stánkaři obsadí náměstí Míru, ulici Msgre B. Staška a také Chodskou ulici. Bude možné si zakoupit nejen rozličné tradiční pochutiny, jako jsou obří chodské koláče, turecký med, toč, báč a perníková srdce, ale také nebudou chybět tradiční regionální výrobky, například chodská keramika nebo paličkované krajky. Pro sběratele a také pro všechny, kteří si chtějí uchovat na letošní Chodské slavnosti – Vavřineckou pouť památku, je i v letošním roce připravena pamětní medaile. Motivem je tentokrát silueta Chodky a chodského psa. Mince bude v prodeji v infocentru na Chodském náměstí. Ikonickou postavou během slavností je domažlický ponocný procházející náměstí s halapartnou a lucernou. Během pouťového víkendu bude k vidění v sobotu ve 20:00, 21:00 a 22:00 hodin a v neděli ve 20:00 a 21:00 hodin.
 

Ha ty svatyj Vavřinečku

chodské slavnosti"Ha ty svatyj Vavřinečku, stojíš na pěkným kopečku", zpívá se v lidové písni. V opěvovaném kostele nad Domažlicemi se chystají také dvě pouťové bohoslužby. Kostelík bude v sobotu a neděli otevřen od 9:00 do 15:00 hodin. Obě začínají v 10:00 hodin a celebrovat je budou elebrují: Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký; Mons. Stanislav Přibyl, biskup litoměřický; Mons. Martin David, biskup ostravsko-opavský.

Poutníci mohou využít bezplatnou autobusovou linku, která pojede po trase vlakové nádraží Masarykova ul. (stanoviště č.5 – odjezd 8:40, 9:20 a 11:50), Havlíčkova ul. (8:45, 9:25, 11:55) a Vavřineček. V opačném směru odjíždí autobus z Vavřinečku zpět do centra města a na nádraží v 9:00, 11:30 a 12:10 hodin.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2025

8. 8.10. 8.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2025

Jubilejní 70. ročník Chodských slavností – Vavřinecké pouti se koná od 8. 8. do 10. 8. 2025 v centru Domažlic. Čeká vás bohatý kulturní program na několika pódiích, tradiční jarmareční scéna po celém náměstí a v přilehlých ulicích a v neposlední řadě široká nabídka doprovodných akcí.

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami Kultura

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Městská památková rezervace Domažlice Kultura

Městská památková rezervace Domažlice

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Vavřinecké lípy v Domažlicích Příroda

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Domažlice

Domažlice

Když se řekne Chodsko, kdekomu se vybaví pověst o Kozinovi, který se postavil zvůli vrchnosti, pestře malované hrnky a talíře, Jindřich Šimon Baar, povídky Boženy Němcové a Chodové v krojích. A také dvě věže, které už zdálky vítají všechny, kteří přijíždějí do srdce Chodska, do Domažlic.

Chlistovská keramika Kultura

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika je keramikou užitkovou s velkým rozsahem využití v běžné domácnosti. Je možné ji používat v mikrovlné troubě a dokonce v troubě elektrické. V roce 2010 získala certifikát Šumava – originální produkt.

Ketty keramika – chodská dekorační keramika Kultura

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Chodská keramika je tradiční keramikou, která vychází z chodských motivů. Keramika je malována ručně malířkami z Klenčí, Dílů, Postřekova a dalších vesnic na Chodsku. Dílna nabízí rozmanitý sortiment výrobků ve dvou provedeních: černý a bílý dekor, popřípadě jiné dekory dle přání zákazníka.

Muzeum chodských krojů Postřekov Kultura

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích Památky

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.

Další aktuality

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Zpestřete si advent nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně, za svitu baterek! To bude možné pouhé čtyři dny, od čtvrtka 12. do neděle 15. prosince 2024, vždy od 17.00 a 18.15 hodin. Speciální sedmdesátiminutové prohlídky Plzeňského historického podzemí zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby.
8. prosinec 2024 9:32
Památky, Plzeňský kraj

V Plzni se projedete speciální vánoční tramvají

Speciálně vyzdobená vánoční tramvaj bude až do konce prosince 2024 dělat radost všem Plzeňanům. Zpříjemňovat předvánoční čas bude během pracovního týdne na pravidelné lince 2, o víkendech pak na lince číslo 4. Stejně jako v minulém roce je kromě vnějšího polepu tramvaje vyzdoben i interiér vozu.
7. prosinec 2024 15:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Úzkokolejka, čerti, vánoční koncerty a prohlídky aneb devětkrát advent na Plzeňsku

Kouzelnou atmosféru blížících se Vánoc si vychutnáte nejenom při adventních prohlídkách Plzně, ale i v řadě míst v okolí. Poradíme vám kam a kdy se vypravit s dětmi, pozveme vás na projížďku úzkokolejkou, za čerty a Mikulášem či na živý betlém. Stačí si vybrat a užít si předvánoční čas se svými blízkými.
3. prosinec 2024 14:55
Zážitky, Plzeňský kraj

Nechte se okouzlit adventní Plzní

Pokud někdy Plzeň opravdu září, je to právě v době adventu. Při procházce vyzdobeným centrem města si připadáte trochu jako v pohádce. Ať už si potřebujete na chvilku odpočinout od předvánočního shonu nebo si chcete trochu té vánoční atmosféry užít ještě před Štědrým dnem, projděte se vánoční Plzní. Uvidíte, že vás odmění!
3. prosinec 2024 9:15
Zážitky, Plzeňský kraj

Adventní čas v Plzni zahájí rozsvícení vánočního stromu

Adventní období zahájí v Plzni slavnostní rozsvícení vánočního stromu v neděli 1. prosince 2024. Smrk stříbrný, který stojí už od poloviny listopadu na náměstí Republiky, se poprvé rozzáří v první adventní neděli v 18 hodin a slavnostní okamžik doplní kulturní program.
28. listopad 2024 16:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.
24. listopad 2024 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte příjemného počasí k výletu, na který budete dlouho vzpomínat. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
24. listopad 2024 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
22. listopad 2024 10:00
Kultura, Plzeňský kraj