První písemné zmínky o pivovarnictví v Horšovském Týně pochází už z roku 1377, kdy si horšovskotýnský arciděkan nechal postavit nedaleko kostela sv. Apolináře novou sladovnu. Rozvoj pivovarnictví přerušil požár v roce 1547. Ohněm bylo zničeno mnoho budov včetně zámku. Po této smutné události byl v 60. letech 16. století postaven městský pivovar se sladovnou. V roce 1593 potvrdil majitel panství Vilém starší z Lobkovic horšovskotýnským měšťanům várečné právo. Městský pivovar fungoval s většími či menšími úspěchy do 2. poloviny 19. století.
V roce 1898 došlo k jeho generální přestavbě. Nový podnik měl označení strojní pivovar. Po úplném dokončení na poč. 20. století patřil mezi největší podniky tohoto druhu v západních Čechách. Svého největšího ročního výstavu dosáhl v roce 1928, a to 17 850 hl piva. Pivovar fungoval i v době 2. světové války. Po ustanovení národního podniku Západočeské pivovary Plzeň se horšovskotýnský podnik stal jeho součástí. Jak se pod tuto hlavičku postupně dostávaly další podniky, byly menší provozy uzavírány. Na tento pivovar došlo v roce 1951. Pivovar byl uzavřen a zrušen. Objekt pak dlouhá léta využíval národní podnik Fruta. Dnes je historická budova nevyužívaná. Je prázdná a uzavřená.
Horšovský Týn láká na zámek i řeku Radbuzu
Renesanční zámek v Horšovském Týně patří k sídlům, kde je zpřístupněno nezvyklé množství interiérů. V hlavní sezoně si můžete vybrat z několika návštěvních okruhů s celkovou dobou prohlídky přes sedm hodin. Zatímco někomu se líbí hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením nebo reprezentační sály, jiní dají přednost podhradí, tedy pokojům služebnictva. Vystaveny jsou například uniformy zámeckých lokajů i předměty, bez nichž se sloužící neobešli.
Z ptačí perspektivy se na Horšovský Týn můžete podívat z věže kostela sv. Petra a Pavla; tak uvidíte i rozlehlý, volně přístupný zámecký park s kaskádou rybníčků, řadou romantických zákoutí a několika stavbami; kolem všech zajímavostí vás provede naučná stezka Královská rokle. Mezi oblíbené výletní cíle v okolí patří také rozhledna na Šibeničním vrchu, k níž z města vede naučná stezka, a řeka Radbuza, pro vodáky ochotné přenášet četné jezy sjízdná v délce 66 km.