ÚvodAktualityKrkonoše mají nový předmět ochrany: vzácný mech šikoušek zelený
Příroda

Krkonoše mají nový předmět ochrany: vzácný mech šikoušek zelený

  • 2. března 2025
Nařízením Vlády ČR byla Evropsky významná lokalita (EVL) Krkonoše rozšířena o nový předmět ochrany. Mechorost šikoušek zelený (Buxbaumia viridis), druh vázaný na tlející dřevo v lesích s dlouhodobě nerušeným vývojem, se stal další evropsky chráněnou složkou krkonošské přírody.
šikoušek zelenýDlouhodobé průzkumy ukázaly, že Krkonoše poskytují tomuto druhu optimální podmínky k výskytu a rozmnožování. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) se proto zavazuje nadále ponechávat v lesích dostatečné množství mrtvé dřevní hmoty, aby podpořila nejen šikouška zeleného, ale i další organismy vázané na tento specifický biotop. Ponechávání tlejícího dřeva v lesích je klíčové pro zachování biodiverzity. Kromě šikouška zeleného je na tento substrát vázána řada dalších vzácných druhů, například endemická vřetenovka krkonošská.

Přidání šikouška zeleného mezi chráněné druhy EVL Krkonoše je dalším krokem v rámci ochrany přírody v soustavě Natura 2000. Kromě něj jsou v národním parku chráněny také další evropsky významné druhy, mezi něž patří hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), svízel sudetský (Galium sudeticum), vranka obecná (Cottus gobio), všivec krkonošský (Pedicularis sudetica) a zvonek český (Campanula bohemica).
 

Přírodní bohatství Evropy

hořec KRNAPNatura 2000 představuje soustavu chráněných území, jejichž cílem je zachování přírodního bohatství Evropy. Krkonošský národní park byl v rámci této soustavy vymezen jako evropsky významná lokalita a částečně také jako ptačí oblast. Správa KRNAP provádí různá managementová opatření, která pomáhají chránit nejen významné druhy, ale také jejich přirozená stanoviště, jako jsou druhově pestré krkonošské louky nebo staré lesní porosty.

S přibývajícími změnami klimatu se ukazuje, že je nutné chránit citlivá stanoviště, aby mohly poskytovat útulek širokému spektru organismů. V případě šikouška zeleného se proto bude i nadále sledovat jeho populace a podporovat opatření vedoucí k zajištění dostatku vhodného substrátu.
 

Šikoušek zelený

šikoušek zelenýŠikoušek zelený roste na vlhké tlející dřevní hmotě. Obsazuje zetlelé padlé kmeny i drobné úlomky dřeva, ztrouchnivělé pařezy i větve jehličnatých, méně často listnatých dřevin. Pro výskyt šikoušku zeleného je zapotřebí stabilní přítomnost tlejícího dřeva, proto odstraňování padlých kmenů a větších větví v lesích je největší příčinou jeho ohrožení. V celé Evropě je mapován v rámci projektu Natura 2000 a považován za vzácný druh, v červených seznamech mnoha zemí je řazen mezi druhy zranitelné až ohrožené. V České republice je považován za zranitelný druh. V současné době je znám z více než 80 lokalit, z toho kolem 40 lokalit bylo nalezeno v CHKO Jeseníky v roce 2009. Hodně lokalit je také v CHKO Beskydy.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory Příroda

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Krkonošské louky budou dál rozkvétat

Krkonošské louky budou dál rozkvétat

Krkonošské květnaté louky patří bezpochyby mezi přírodní poklady, kvůli kterým byl v našich nejvyšších horách před více než 60 lety založen Krkonošský národní park. Jsou jedinečným fenoménem vzácné druhové bohatosti závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám stále hrozí rychlý zánik. Pastva na loukách se proto stala v posledních letech nedílnou součástí péče o významné botanické lokality Krkonoš. Ovce, kozy, skot i koně pomáhají na čtyřech desítkách lučních lokalit. Díky nim a související péči hospodářů se na louky vrací například endemické druhy jako zvonek český nebo violka žlutá sudetská. Současný, v pořadí již třetí, projekt péče o krkonošské louky potrvá až do roku 2029 a obnoví výjimečné, druhově bohaté luční porosty.

Vřetenovka utajená krkonošská – plž, který žije pouze v Krkonoších

Vřetenovka utajená krkonošská – plž, který žije pouze v Krkonoších

Vřetenovka krkonošská je krkonošským endemitem, nenajdete jej tedy nikde jinde na světě než v Krkonoších. Druh byl zjištěn v oblasti Krkonoš na 31 lokalitách a 15 lokalitách mimo ně (zhruba do vzdálenosti 50 km). Těžištěm výskytu jsou listnaté a smíšené lesy východní části hor.

Další aktuality

Do Adršpašských skal se vydejte vždy s on-line rezervací

Chystáte se do Adršpašských skal? Pak počítejte s nutností zakoupit si vstupenku přes rezervační systém. Nejlepší zárukou pro vstup do skalního města v době, jaká vám nejvíc vyhovuje, je zakoupení vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
6. duben 2025 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj