ÚvodAktualityV Plasích je nově otevřena expozice středověkých stavebních strojů
Kultura

V Plasích je nově otevřena expozice středověkých stavebních strojů

  • 18. července 2022
Národní technické muzeum v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy v nově renovovaném prostoru bývalých ležáckých sklepů otevírá novou stálou expozici „Středověké stavební stroje“. V atraktivní instalaci jsou zde prezentovány rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů, které byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a důsledně vyrobeny za použití dobových řemeslných postupů. Představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie a jejich zpřístupnění veřejnosti doplňuje ucelený výklad dějin stavitelství v plaském areálu NTM.
Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy, které bylo před sedmi lety vybudováno v hospodářské části plaského kláštera, se dále rozvíjí. V nově renovovaném objektu bývalých ležáckých sklepů je nově zpřístupněná Expozice středověkých stavebních strojů.

Středověké stavitelství nás musí fascinovat, ať se na něj podíváme z jakékoli stránky srovnání s dnešní moderní dobou. Jak katedrály, města a hrady kdysi vyměřovali? Jak v té době fungovala logistika, doprava a personální zajištění? Kdo byli tehdejší projektoví manažeři? Kdo sestavoval síťové harmonogramy? Jak se komunikovalo? Čím se opracovával materiál a jak byly tuny materiálu přemisťovány? Kdo to všechno řídil? V jakém programu se vytvářeli plány? Kdo a jak zajišťoval catering? Otázek je do nekonečna. To nejdůležitější tváří v tvář dnešnímu stavebnictví je však skutečnost, že vše, co se tehdy vytvořilo, přežilo staletí a hlavně, je stále krásné. Na kloub všem těmto otázkám by měla přijít nová expozice.

V expozici jsou k vidění rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů, které byly součástí výstavy Národního technického muzea „Civitas Carolina aneb stavitelství v době Karla IV.“ připravené k 700. výročí narození Karla IV. Repliky byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a byly důsledně vyrobeny za použití dobových řemeslných postupů. Představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie a jejich zpřístupnění veřejnosti v rámci nové moderní expozice obohatí ucelený výklad dějin stavitelství v areálu NTM. Jeden z exponátů dokonce figuroval při opravách hradu Točníku nebo Kosti.
 

Expozice s funkčními replikami

centrum stavitelského dědictví plasySoučástí této nové expozice jsou tři unikátní repliky středověkých stavebních strojů, které zhotovil a experimentálně využíval tesařský mistr Petr Růžička. Jedná se o klecový jeřáb vyrobený dle předlohy v bibli Václava IV., beranidlo zhotovené podle vyobrazení tzv. husitského anonyma a vrátek s vijákem podle vyobrazení v knize Domenica Fontany. Všechny tyto stroje jsou dominantou nové expozice, která je umístěna v monumentálním prostoru lednice ležáckých sklepů bývalého plaského pivovaru.
 
replika jeřábuKromě vskutku obdivuhodných obřích strojů, které jsou v nové expozici umístěny, se návštěvník v iluzivním prostředí středověkého staveniště seznámí s fungováním tehdejších řemeslných hutí, jednotlivými řemesly, která byla při stavbě potřeba, nástroji a materiály, které se ve středověku běžně používaly. Expozice je doplněna i o obrazový a filmový materiál, který dokumentuje výrobu replik strojů a jejich následné využití ve stavební praxi.

Až do 30. října 2022 budou v Centru stavitelského dědictví Plasy mimořádně vystaveny repliky korun Karla IV. zapůjčené laskavostí Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Jedná se o svatováclavskou korunu, kterou nechal Karel IV. zhotovit ke své korunovaci 6. května 1346. Dále je pak vystavena koruna Svaté říše římské, jejíž vznik bývá historiky spojován s korunovací císaře Oty I. Velikého dne 2. února 962. Karel IV. byl touto korunou papežem korunován císařem roku 1355 v Římě.
 
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích Památky

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Další aktuality

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas. Stačí si vybrat.
18. říjen 2024 13:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům (a v zimě běžkařům) na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.
14. říjen 2024 15:00
Příroda, Plzeňský kraj

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Lákají vás lidové tradice, skanzeny, řemesla a kouzlo svérázného Chodska? Poznejte turistickou oblast se specifickým nářečím, kroji i vynikajícími koláči! Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.
11. říjen 2024 6:33
Kultura, Plzeňský kraj

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzim je magickým obdobím, kdy se město zahaluje do zlatavých odstínů a nižších teplot. Nenechte se však zmást, život v Plzni ani v tomto čase nestagnuje, ba naopak. Těšit se můžete na nespočet kulturních, uměleckých či gastronomických akcí. Poradíme vám také, kam v Plzni zajít na dýňové latté a kam si ho třeba vzít na tu pravou podzimní procházku. Výhodou podzimu je i to, že si spoustu památek můžete užít bez davů lidí. Tak co všechno se dá na podzim stihnout?
8. říjen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Gotický strážce Šumavy potřebuje vyměnit helmici: střecha hradu Kašperk prochází rekonstrukcí

Nejvýše položený královský hrad střeží Šumavu od poloviny 14. století. Střecha jeho západní věže, která pamatuje ještě dobu Karla IV., prochází nyní nutnou obnovou. I když byla vystavena extrémním povětrnostním podmínkám v horské oblasti, vydržela na svém místě 660 let! Až do konce října 2024 bude probíhat stavba krovů a provizorní zastřešení střechy torza cihelné střechy, tzv. helmice, na západní věži, která čeká na svou komplexní rekonstrukci. Hrad Kašperk k tomuto účelu pořádá veřejnou sbírku.
7. říjen 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj