Renesanční perla Vysočiny, město Telč, je zajímavá nejen na povrchu, ale i v podzemí. Pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 250 metrů. Klikaté telčské katakomby v minulosti sloužily většinou jako skladovací prostory, ale někdy se také stávaly posledním úkrytem telčských obyvatel před nepřáteli. Mnohé z nich jsou proto opředeny legendami. Podle jedné z nich mohli obránci města uprchnout z města právě některou z těchto chodeb a říká se dokonce, že jedna vedla až na vzdálený hrad Roštejn. Za socialismu byly některé vchody zazděny či neodborně vyztuženy a někdy sloužily také jako cesty pro zloděje.
Zájemci o prohlídku telčského podzemí se prostřednictvím interaktivní zábavně-naučné expozice mohou přímo v tajemných sklepeních seznámit se zajímavými fakty z historie města. Podzemí je pojato jako zábavná multimediální expozice. Nahlédnete jak do nitra telčského podzemí v „surovém“ stavu (v jakém dále prochází podél celého telčského náměstí), tak i do zrekonstruovaných prostor, kde je prostřednictvím moderních projekčních technologií představeno město Telč a okolí a důležité okamžiky ve vývoji města.
Podzemí ukrývá peklo i poklad
Prohlídková trasa městským podzemím, která měří 250 metrů, vede od umělecké školy k městskému úřadu (komplex budov čp. 71). Dospělí návštěvníci si zde prohlédnou interaktivní expozici věnovanou minulosti i současnosti města. Nahlédnou také do klenutého sklepení a bývalé šatlavy.
Další část podzemního labyrintu Telče, která bude velmi zajímat dětské návštěvníky, se ukrývá pod Domem dětí a mládeže (dům čp. 66). Tady však nejsou jen tak "obyčejné" podzemní prostory, ale rovnou peklo s čertovskou expozicí a ukrytým pokladem. Pro děti je připravena zajímavá hra o nalezení pokladu – nejmladší návštěvníci atraktivní formou hledají indicie k otevření číselného zámku k truhle s pokladem. Na každého, kdo otevře truhlu, čeká odměna. V chodbách je snížený profil, proto zde dbejte zvýšené opatrnosti. Vzhledem k tomu, že část podzemí není osvětlena, je při její prohlídce nutná svítilna. Svítilnu si můžete zapůjčit při vstupu do podzemí, anebo si přineste svou.
Podzemní chodby pod telčským zámkem
Svou část podzemních chodeb otevřel návštěvníkům telčský zámek. Napadá vás otázka, zda existuje propojení těchto chodeb? V minulosti pod povrchem existovalo propojení města se zámkem, to je však nyní zazděno. Do zámku se budete tedy muset dostat po povrchu, do podzemí vás zavede okruh "Zámecké podzemí". Jedná se o část starého gotického hradu, které dříve sloužilo jako provozní a bezpečnostní prostory. Soustava sklepů pod starým hradním stavením byla využívána v již době středověku. Následně byly sklepy také napojeny na systém podzemních chodeb pod telčským náměstím a v mladší historii objektu sloužily tyto prostory jako zázemí pro zámeckou kuchyni.
V telčském podzemí lze vidět spletitý systém středověkých sklepení a chodeb, které sloužily jako skladovací prostory nebo úkryty. Jsou zde také části s interaktivními expozicemi, včetně zábavně-naučné oblasti s čertovskou expozicí a ukrytým pokladem pro děti.
Přístupná část podzemních chodeb v Telči je dlouhá 250 metrů.
Pro děti je v telčském podzemí připravena hra na hledání pokladu, kde mohou hledat indicie a otevírat číselný zámek k truhle s pokladem. Na všechny úspěšné hledače čeká odměna.
Pro prohlídku části telčského podzemí je nutná svítilna, kterou si můžete zapůjčit při vstupu nebo si přinést vlastní.
V minulosti existovalo propojení mezi městem a zámkem přes podzemní chodby, ale toto propojení je nyní zazděno. Na zámek se dostanete po povrchu a vstup do podzemí je součástí okruhu Zámecké podzemí.
Během prohlídky Zámeckého podzemí návštěvníci vidí starý gotický hradní sklep, který dříve sloužil jako provozní a bezpečnostní prostory, a jsou zde napojeny na systém podzemních chodeb pod městem.
Návštěvníci se prostřednictvím moderních projekčních technologií mohou seznámit s významnými okamžiky ve vývoji města Telč, které jsou interaktivně prezentovány v zrekonstruovaných prostorách podzemí.
Specific details about the maximum capacity of visitors for the tours in the underground of Telč are not provided, it's suggested to contact Městský úřad Telč for such details.
Zámek Telč, známý jako klenot moravské renesance, je významný svou architekturou a historií. Byl scénou pro filmovou bajku 'Pyšná princezna' a je důležitým historickým místem, které prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a je otevřené celoročně.
Město Telč nabízí historické procházky centrem města, které je zapsáno na seznamu UNESCO, a je možné si vybrat z deseti tematických vycházkových tras. Turisté si mohou prohlédnout krásu renesanční architektury a naživu zažít atmosféru středověkého města.