ÚvodAktualityVálka růží – květinové výstavy na zámcích letos budou ve znamení růží
Válka ruží - letošní téma kvetinových výstav na zámcích
Památky

Válka růží – květinové výstavy na zámcích letos budou ve znamení růží

  • 8. března 2014
Květinové výstavy, které se v letošním roce uskuteční na památkách ve správě Národního památkového ústavu, se ponesou ve znamení královny květin – růže. Válka růží pomyslně spojí zámky Rájec nad Svitavou, Vizovice, Vranov nad Dyjí, Buchlovice, Bučovice a mnohé další.
Válka růží – květinové výstavy na zámcích letos ve znamení růžíCyklus květinových výstav byl zahájen 7. března na zámku v Rájci nad Svitavou expozicí Kamélie – růže Dálného východu. Výstava kamélií potrvá do 16. března a návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si nejen květinami a květinovými aranžmá vyzdobené zámecké interiéry, ale i zámecké skleníky s kvetoucími kaméliemi, ty budou otevřeny návštěvníkům až do 31. března.

Autor květinových výstav, florista Slávek Rabušic, specialista na aranžování květin v historickém interiéru spolupracuje dlouhodobě s památkovými objekty a dosud máme ve své paměti jeho výstavní projekty z roku 2013 Fleur de lys, který byl věnován květině králů Francie – lilii a projekt Tulipán v renesanci z roku 2012, který nejen připomněl tulipánovou horečku v 30. letech 17. století, ale především podtrhl nepřeberné množství druhů a odrůd této původně asijské květiny.

Symbol letošních květinových výstav Válka růží nás zase vrací do doby „staré dobré Anglie“ a připomíná specifický vojenský konflikt, jehož prostřednictvím se v 15. století dvě větve královského rodu snažily získat vládu v Anglii. Ačkoli růže či jiné květiny nesehrály ve válce samotné žádnou hlavní roli, přesto se stala růže její ikonou, a to díky erbovním znakům. Rod Lancasterů měl ve znaku růži červenou a štít rodu Yorků zdobila růže bílá. Za zmínku ještě stojí, že tento boj dvou dynastií označili Válkou růží až historici v 19. století. Boj o prvenství mezi bílou růží Yorků a červenou růží Lancasterů se tedy pomyslně přenáší do květinových výstav na zámcích…

Růže má mezi květinami naprosto výsadní postavení, spolu s vinnou révou je jednou z prvních historicky doložených kulturně pěstovaných rostlin. Antická básnířka Sapfó ji prohlásila královnou květin. Všechny starověké národy Blízkého a Dálného východu pravděpodobně znaly různé kulturní nebo polokulturní formy růží. První zprávy o této rostlině byly získány především z archeologických vykopávek. Jak je možné zjistit z nákresů a reliéfů květin na nádobách a nástěnných malbách, v Egyptě byly růže oblíbené již před tisíci letyZámky letos provoní růže

Za nejstarší druhy růží se považují odrůdy rosa centifolia, damascena, gallica, alba a chinensis. Růže se objevuje také u Asyřanů, měla své místo také v Mezopotámii. Nejvyšší úcty se jí ovšem dostalo v Persii a v Řecku. Zakládaly se rozlehlé růžové zahrady a sady. Spojení růže s kultem Venuše nebylo zpočátku přijatelné pro křesťanství, které se rychle šířilo. Později se však její kultovní poslání dostává i do křesťanství. Se zavedením mariánského kultu se dostala do klášterních zahrad, kde byla ceněna také pro svoje léčivé účinky. Růže byla velice ceněna a oblíbena ve všech obdobích a slozích, nejvýznamnější postavení měla v antice, renesanci, baroku a biedermeieru. A provází lidstvo dodnes.

V historizujících nebo i nadčasových květinových dekoracích bude růže zastoupena velmi výrazně a každá výstava má svůj název a své odlišné téma. Výstavy budou doplněny přednáškami, komentovanými a nočními prohlídkami a dalším kulturním programem. Na další nejbližší akci Květiny z časů, kdy Evropa (ještě) tančila valčík se můžete těšit na zámku Ratibořice.
Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka Památky

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku Památky

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel Památky

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů Památky

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Další aktuality

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky