ÚvodAktualityVíkend otevřených zahrad v Praze odhalí krásná i tajemná zákoutí
Příroda

Víkend otevřených zahrad v Praze odhalí krásná i tajemná zákoutí

  • 6. června 2024
O víkendu 8. – 9. června 2024 nás opět uvítají běžně nepřístupné zahrady, ty známé i oblíbené budeme mít možnost poznat jiným způsobem. Díky komentovaným prohlídkám se můžeme seznámit s různými přístupy péče o zeleň, se zahradním uměním i zahradní architekturou. V Praze poznáme mnohá neobjevená zákoutí s jejich tajemstvím a příběhy. Otevřeny budou zahrady historické, moderní, přírodní, komunitní i soukromé. Vstupné je na každé zahradě, často je ale vstup volný.

Historické parky a zahrady pod Pražským hradem

zahrady pod pražským hrademZahrady pod Pražským hradem přivítají návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 19:00 hodin. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny LedeburskáMalá Palffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Palffy zahradě a Malé Furstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Nabídne se vám pohled na pražské střechy a panorama Prahy v romantickém koloritu. Komentované prohlídky proběhnou v sobotu i v neděli v 15:00 a 17:00 hodin. Jedná se o jednu z mimořádných akcí tohoto roku, s možností poslechu odborného výkladu o historii Zahrad. Začátek prohlídky je vždy u pokladny. Vstupné stojí 160 Kč.
 

Výhledy a parky Vyšehradu

Krásné výhledy a zážitky nabídne také prohlídka Vyšehradu. Podoba vyšehradských parků je dána především jeho vyvýšenou polohou na ostrohu Vyšehradské skály nad Vltavou a údolím Botiče a sestavou barokních opevnění. Za svou historii zažily zemědělskou i zahradnickou produkci, přechodný chov dobytka, velký požár, staly se útočištěm sportovních klubů i soch, které ztratily domov. Do současné podoby se parky Vyšehradu začaly přetvářet od 80. let 19. století, kdy klesal vojenský význam pevnosti, Vyšehradský hřbitov byl rozšířen a přebudován na národní pohřebiště, byly založeny první komponované parky a podél cest a hradebních valů byla vysazována stromořadí jírovců a trnovníků. Vycházka vyšehradskými parky bude v sobotu i v neděli od 13:30 a 16:00 hodin, vstupné je 200 Kč.
 

Prohlídky zámecké zahrady v Troji

Zahrada Zámku Troja zve u příležitosti Víkendu otevřených zahrad na prohlídku zahrady zámku Troja, kterou vás provede zahradnice Lenka Bennerová. Zahrada zámku Troja byla do dnešní podoby rekonstruována v 80. letech 20. století podle návrhu architekta Otakara Kuči. Jeho koncept však vychází z původní barokní zahrady, která zde byla založena koncem 17. století. Dnes v zahradě kromě okrasné části najdeme také sad, tak zvanou štěpnici, která ve svém středu skrývá labyrint ze vzrostlých habrů. V zahradě jsou k objevení mnohá překvapení v podobě uměleckých děl, nebo obyvatel, jako jsou zajíci, včely a mnoho různých druhů ptáků. Prohlídka se uskuteční v neděli 9. 6. v 15:00 hodin. Sraz je před vchodem do budovy zámku, u kašny. Prohlídka je zdarma. V rámci Víkendu otevřených zahrad budou v neděli od 10 do 19 hodin v Eko-ateliéru GHMP v oranžerii a zahradě zámku Troja probíhat výtvarné dílny realizované Edukačním oddělením Galerie hlavního města Prahy. Během nedělního odpoledne bude probíhat od 13 do 18 hodin interaktivní výtvarně-divadelní instalace o fascinujícím světě společenství včel medonosných.
 

Léčebná zahrada pod Petřínem

lilie v zahraděLéčebná zahrada sv. Josefa ve Vlašské ulici představuje obnovenou část nemocniční (klášterní) zahrady u Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, která prošla obnovou v roce 2022. Slouží především pacientům nemocnice a jejich návštěvám. Je přístupná pro pacienty i na invalidním vozíku a na lůžku. Nemocní tak mají možnost přímého kontaktu s přírodou. Jsou zde vysázené především okrasné rostliny a rostliny vhodných k řezu k výzdobě kostela; dále okrasné trvalkové, takzvané mariánské záhony – z rostlin, které mají symboliku a spojitost s Pannou Marií (růže, lilie, kopretiny, rozrazil, orlíčky, srdcovky, levandule, šalvěj, kosatce, zvonky, sněženky, snědek a jiné byliny). Tyto mariánské záhony jsou doplněny o stinné rostliny a rostliny doplňující celosezónní kvetení (pivoňky, astry, mavuň, artyčoky, hortenzie, aj.). Prostor je doplněn čtyřmi vodními prvky pro možný kontakt pacientů s vodou. Od okolního prostoru je zahrada oddělena volně rostlým kvetoucím živým plotem. Zahrada bude pro návštěvníky Víkendu otevřených zahrad otevřena pouze v neděli 9. června od 13:30 do 18:00 hodin.
 

Tropické zemědělství v Praze a pražské přírodní zahrady

tropické zemědělstvíSvé brány otevírá v sobotu 8. června od 9:00 do 15:00 hodin také Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze-Suchdole. Zahrada disponuje unikátní a nejkomplexnější sbírkou užitkových rostlin tropů a subtropů v České republice. Jedná se o rostliny sloužící k přímé spotřebě, tj. ovoce, zelenina, obiloviny, luskoviny a dále jsou to textilní, technické, léčivé a aromatické rostliny. Prohlídky budou začínat každou celou hodinu před vchodem do Botanické zahrady FTZ. Škola prosí návštěvníky o rezervaci místa v rezervačním systému.

stanice přírodovědcůStanice přírodovědců DDM hl.m.Prahy v Drtinově ulici na Praze 5 bude mít otevřeno po celý víkend. Inspirující certifikovaná Přírodní zahrada nabízí expozici bylinek a léčivých rostlin, trvalkové a letničkové výsadby, tradiční i netradiční způsoby pěstování zeleniny, štěrkový záhon, hmyzí hotel. Zahrada bude otevřena po oba dny, v sobotu od 9:00 do 17:00 a v neděli od 10:00 do 16:00 hodin. Komentované prohlídky se zaměstnanci se budou konat v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin, sraz před hlavní budovou – nutné mít koupenou vstupenku do skleníku. Skleník je otevřen od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00 (vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti, senioři 20 Kč). Probíhat bude i doplňkový prodej rostlin.

toulcův dvůrZ přírodních zahrad bude v sobotu 8. června také otevřeno středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr. Během víkendu se zde uskuteční dvě prohlídky běžně nepřístupných zahrad (v 10:00 a 14:00 hodin). Na prohlídky se, prosím, registrujte mailem (zahradnictvi@toulcuvdvur.cz). Toulcův dvůr, z.s. je středisko ekologické výchovy v Praze, které tvoří komplex památkově chráněných budov a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louky, lužní les a mokřad. Zabývá se ekologickou výchovou a pořádáním kulturních akcí.

V neděli 9. června bude mít otevřeno od 10:00 do 17:00 školní zahrada Eden ve Vladivostocké ulici. Ukázková přírodní zahrada zdejší školy je specifická svými požadavky na skloubení volnočasových aktivit, sportovních aktivit a výuky. Instalované zahradní prvky pomáhají zlepšovat žákům vztah k přírodě a pochopit význam zeleně ve městech.
 

I Praha otvírá komunitní a soukromé zahrady

Komunitní zahrady se stávají trendem a pár z nich se komunitní zahrádka paletkaotvírá k inspiraci. Navštívit můžete komunitní zahrádku Paletka v Praze 9 v ulici Pod Krocínkou. Vznikla na základně Evropského projektu AgriGo4cities. Na zahrádce je cca 40 vyvýšených záhonů. Každý zahradník má svůj záhonek, o který se stará a sklízí. Dále jsou zde společné prostory, jako je venkovní bramborové políčko, foliovník, společné jahodové a bylinkové záhony, ovocné keře, či stromy – o které se místní komunita stará a sklízí je dohromady. Na zahrádce tráví čas také spousta dětí – proto si můžete vyzkoušet naše pískoviště, odrážedla, houpačku, kladinu a hry namalované na chodníku. Dospělí si u nás mohou natrhat čerstvé bylinky a děti zahrát zahradní kvíz. Otevřeno zde bude v sobotu 8. června od 14:00 do 17:00 hodin.

Do své soukromé zahrady Galerie Scarabeus (Jana Zajíce 7 ) zve výtvarnice a galeristka Kateřina Ebelová. Během dvaceti let se nehostinný prostor stal přírodní zahradou ve které je instalována Naučná stezka – příroda a umění na počest ornitologa a hrdiny Veleslava Wahla s panely věnované zdejší floře a fauně. Pražskému ptactvu je věnováno několik panelů s ilustracemi Jana Hoška. V zahradě jsou nainstalována umělecká díla a žijí zde také kachničky mandarínské i hrdličky chechtavé, proto je zde vstup bez psů.

Kopřiva a KopřivaKopřiva & Kopřiva je soukromá zahrada v Uhříněvsi. Jedná se o rodinný dům se zahradou s certifikací Ukázkový permakulturní projekt a Ukázková přírodní zahrada. Během komentované prohlídky si budete moci prohlédnout zahradu se vzrostlými ovocnými stromy (staré a raritní odrůdy), skleník, záhony s polykulturní výsadbou, vytrvalou zeleninou, květinami a bylinkami, altán se zelenou střechou, chov slepic. Prohlídka domu bude možná po individuální domluvě v jiném termínu. Otevřeno zde bude v sobotu od 10:00 do 14:00 hodin.

A na prohlídky se také těší zahrádkáři z Libeňského ostrova. Jde o nejstarší zahrádkářskou kolonii v ČR. Založená byla už v roce 1927! Součástí je i komunitní zahrada. Příchozí uvítají v neděli 9. června od 10:00 do 17:00 hodin.

Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze Životní styl

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem Příroda

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově Příroda

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.

Muzeum kávy – Galerie Scarabeus Kultura

Muzeum kávy – Galerie Scarabeus

Expozice pražského Muzea kávy je poklonou tradici kávové kultury od jejích počátků přes cestu staletími kolem světa. Muzeum kávy, cukrárna a kavárna Alchymista tvoří společně s Galerií Scarabeus unikátní celek. Milovníci kávy si v muzeu přijdou na své!

Další aktuality

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Světový den vombatů v Zoo Praha, Královské vinobraní na Točníku, Máslovické dýňování 2024, Osadníci z Prstenu, Rio Botičo – vodácká klasika uprostřed Prahy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
12. říjen 2024 6:13
Památky, Praha

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2024 v Praze!
12. říjen 2024 5:05
Zážitky, Praha

Dušičkové tipy nejen na víkend na konci října v Praze a okolí

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých. Zkrátka příležitostí ke strašidelným prohlídkám s tajuplnými světýlky se nabízí víc než dost!
11. říjen 2024 16:49
Zážitky, Praha