ÚvodAktualityVýlet na Ještěd pěšky, autobusem, autem i lanovkou: nahoře potkáte Marťana!
Zážitky

Výlet na Ještěd pěšky, autobusem, autem i lanovkou: nahoře potkáte Marťana!

  • 3. října 2024
Plačící Marťánek, unikátní horský hotel, lyžařské středisko, bike park, přírodní park, sedačková lanovka a fantastický výhled do všech světových stran: mnozí z vás dobře tuší, že je řeč o Ještědu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy trochu blíže na tento náš unikát.
Známý vysílač a horský hotel Ještěd je národní kulturní památkou. Veřejnosti slouží od 9. července 1973. Budovu vlastní České radiokomunikace, nicméně v letošním roce se objevily zprávy, že Liberecký kraj by se chtěl zasadit o obnovu fenomenálního vysílače a hotelu.
 

Jak na Ještěd?

Hora Ještědnadmořskou výškou 1 012 metrů leží v těsné blízkosti Liberce. Když vyvstane otázka, jak se na nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu dostat, v minulosti byla odpověď snadnější než dnes. Na vrchol vedla kabinová lanovka, která se po nehodě v roce 2021 již neobnovila. Kabinu si můžete prohlédnout na výstavě v Technickém muzeu v Liberci

Nicméně i dnes vede na Ještěd lanovka a to konkrétně Skalka od konečné zastávky v Horním Hanychově. Vyveze vás za pět minut nahoru, ale ne až k Ještědu. Cestou podél trati Bike parku lemující zdejší sjezdovku si užijete nádherný výhled na Ještědský vysílač z neokoukané perspektivy.

U horní stanice lanovky najdete fotopoint, kde se můžete vyfotit. Následně se vydáte na po vyhlídkové cestě v celkové délce 1,8 km k vysílači. Převýšení je zhruba 140 metrů.

Od konečné tramvaje v Horním Hanychově se můžete vydat i pěšky, oklikou po lesních cestách vede modrá turistická trasa. Délka trasy je zhruba 4 a půl kilometru. Na Ještěd se dá vyjet i autem či na motorce. Parkovat se dá přímo u vysílače, nebo je otevřené parkoviště u chaty Ještědky. Odtud je to k vrcholu jen cca 950 metrů s převýšením 83 metrů. 

Novinkou letošní sezony je turistický autobus číslo 79, který místní i turisty vozí od konečné tramvaje v Horním Hanychově. Dále zastavuje na zastávkách U lanovky a Na Výpřež“, kde jsou stejně jako v Horním Hanychově parkoviště a konečnou zastávku má na parkovišti Ještědka. Autobus je v provozu každý den do 31. října 2024.
 

Kříže, kameny, Marťánek

Dominanta a symbol severních Čech se pyšní tím, že na vrcholové skále byl údajně již v roce 1737 vztyčen první kamenný kříž. Ještědské kříže jsou velkým tématem, ten poslední tu po různých peripetiích a výměnách kamene za dřevo a naopak stojí od roku 1990. Další zastavení při procházce po vrcholku hory musí patřit žulovému Rohanskému kameni z roku 1838, který připomíná někdejší hranici mezi Rohanským a Clam-Gallasovským panstvím.

Mezi novodobý symbol Ještědu je malý Marťánek. Inspirací pro bronzovou plastiku mrněte z Marsu byla pro sochaře Jaroslava Rónu fotografie embrya, které si mne oči. Představte si, jak mu je: Marťánek pláče, že se ztratil a touží se vrátit do svého domova, do prostředí, kde by návštěvníci Ještědu nedokázali přežít jedinou vteřinu.
 

Horský hotel a jeho předchůdci

Občerstvení na vrcholu Ještědu se dalo sehnat už během letních nedělí roku 1844. Stánek postupně vystřídala horská chata a v roce 1876 na vrcholu přibyla pět metrů vysoká dřevěná věž, vůbec první rozhledna této části Čech. Na začátku 20. století vznikl nový horský hotel s vyšší rozhlednou, vzápětí v těsné blízkosti vyrostla tři kilometry dlouhá sáňkařská dráha; víte, že se na ní v roce 1914 konalo první mistrovství Evropy?

Lanovka postavená ve třicátých letech vyvážela na vrchol tisíce návštěvníků, kterým už staré horské chaty přestávaly stačit. Obě ale v letech 1963 a 1964 vyhořely a uvolnily tak prostor novému projektu. Tím se stala známá stavba, od počátku navrhovaná jako horský hotel a televizní vysílač v jednom. Projekt vypracoval architekt Karel Hubáček. Statikou se zabýval Zdeněk Patrman a interiérem stavby Otakar Binar, který v hojné míře využíval sklo, jako připomínku tradiční suroviny tohoto kraje. Základní kámen byl položen v červenci 1966 a slavnostního otevření se stavba dočkala 21. září 1973.

Vysílač na Ještědu si odvážnou konstrukcí i architekturou, která opticky prodlužuje kuželovitý vrchol hory a skvěle ladí s okolní krajinou, záhy získal pozornost v tuzemsku i v zahraničí. V roce 1969 za ni architekt Hubáček získal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Dnes Horský hotel nabízí jedinečné ubytování, některé pokoje se postupně rekonstruovaly do podoby jako měly v době otevření. Celková kapacita je kolem 50 hostů. Pokoje slibují daleké výhledy do všech světových stran nebo pocit, že letíte vesmírnou lodí. 

Restaurace je otevřena denně od 10 hodin s nápoji a polévkou, od 11 hodin s plnou nabídkou jídel. Běžně se restaurace zavírá pro veřejnost ve 22 hodin, pro ubytované o půlnoci. Sezónně je otveřeno Bistro 1012 na ochozu od 9 do 17 hodin a v létě je za hezkého počasí k dispozici i venkovní občerstvení Rohanka od 9 hodin.
 

Co možná nevíte o Ještědu

  • Perretova cena není jediné ocenění, kterým se ještědský vysílač pyšní. V roce 1998 byl zařazen mezi kulturní památky, o dva roky později byl oceněn titulem nejlepší česká stavba 20. století, v roce 2006 byla stavba prohlášena národní kulturní památkou a následně v roce 2007 byl vysílač připojen na indikativní seznam UNESCO.
  • Neobvyklá stavba si žádala i neobvyklé postupy, a některé z nich byly použity poprvé. Aby bylo možné umístit antény uvnitř budovy, musel se vyvinout speciální laminátový plášť.
  • Dlouhé umělohmotné tyče vyrobila továrna na rybářské pruty, která si navíc musela poradit s malým otvorem do své budovy.
  • Po dokončení přišly dramatické chvíle, když se díky silnému větru stavba rozkmitala a hrozila její destrukce. Konstruktéři to nakonec vyřešili dodatečným umístěním 600 kg závaží a tlumiči kmitů. 
  • Stavba stála v roce 1973 64 milionů Kčs
  • Ještěd je dobře viditelný z řady vyhlídkových míst a i z jeho vrcholku se otvírá vynikající kruhový rozhled na polovinu Čech. Dobře odtud uvidíte Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory, Železné hory, Polabí, Brdy, horu Říp nebo České středohoří. Při perfektních podmínkách uvidíte i přibližně 150 km vzdálený Klínovec v Krušných horách, Doupovské hory nebo Žižkovskou televizní věžPraze.
  • Na svazích Ještědu se nachází oblíbené lyžařské středisko se skokanskými můstky, hora je také součástí přírodního parku Ještěd.
Lanovkou na Ještěd – expozice Technického muzea Liberec Kultura

Lanovkou na Ještěd – expozice Technického muzea Liberec

Kromě zajímavých informací, textů a fotografií si můžete prohlédnout také skutečnou první i poslední kabinu ještědské lanovky.

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách Letní sporty

Lanovka Skalka ve Ski areálu Ještěd – letní zábava v Jizerkách

Ski areál Ješted to nejsou jen lyže a sníh. Již několik sezón je k dispozici také v letních měsících nejmodernější čtyřsedačková lanovka v České republice. Nechte se přepravit během pár minut od konečné tramvaje v Horním Hanychově na Ještědský hřeben.

Bikepark Ještěd Letní sporty

Bikepark Ještěd

Bikepark Ještěd nabízí bikerům čtyři tratě různých obtížností a výukovou zónu. Všechny najdete v těsné blízkosti sedačkové lanovky Skalka, která vás nahoru pohodlně vyveze i s koly v průběhu celé letní sezóny. Přeprava kol je zdarma.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála Příroda

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.

Liberec

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Skiareál Ještěd – hory za rohem Zimní sporty

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte sem tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Fotopoint ve Skiareálu Ještěd Zážitky

Fotopoint ve Skiareálu Ještěd

Nápaditý fotopoint se nachází na horní stanici lanovky Skalka ve Skiareálu Ještěd.

Nový prales – nový život nedaleko Ještědu Příroda

Nový prales – nový život nedaleko Ještědu

Vydáte-li se do lesů na Ještědském hřebeni může se vám stát zvláštní věc. Uprostřed monotónního smrkového porostu najednou uvidíte oplocenku a za ní les úplně jiný. Pestrý, svěží a barevný. Mezi smrky se zelenají mladičké buky, jedle či javory. Je to les takový, jaký by měl být.

Další aktuality

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
10. listopad 2024 8:15
Příroda, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj