ÚvodAktualityVlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí
vlk, kudy z nudy, šelma
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

  • před 5 hodinami
Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
vlkVýsledky dlouhodobého monitoringu Hnutí Duha Šelmy ukazují, že v některých oblastech České republiky se již vlci stali trvalou součástí naší přírody. Návrat tohoto vrcholového predátora přispívá k obnovení rovnováhy v krajině, protože vlci pomáhají redukovat negativní vliv vysokých stavů spárkaté zvěře. Pro úspěšné soužití s touto šelmou je však důležité pokračovat v podpoře chovatelů hospodářských zvířat, aby mohli lépe zabezpečit svá stáda a tím omezit případné konfliktní situace. Z hlediska lidských kapacit je velmi náročné monitorovat všechny oblasti výskytu této šelmy. Mladí vlci, kteří opustili rodičovskou smečku, se mohou pohybovat téměř kdekoliv v české přírodě. Hnutí Duha Šelmy se společně s dobrovolníky Vlčích a Rysích hlídek proto intenzivně věnuje monitoringu jen ve vybraných oblastech, kde sleduje vývoj výskytu, status teritorií (zda dochází k rozmnožování) a dlouhodobý trend. Mapování mohou pomoci i náhodná hlášení od veřejnosti například na adresu stopy@selmy.cz.


V Krušných horách jsou vlci doma

krušné horyKrušné hory se mohou pyšnit stabilním výskytem vlků, což potvrzují nejnovější výsledky monitoringu. Úspěšnou reprodukci Hnutí Duha Šelmy potvrdilo zatím ve dvou vlčích teritoriích ve východní části Krušných hor. V jednom z těchto teritorií byla již smečka dříve evidována, zatímco v druhém teritoriu byla doposud známá pouze jako pár. Letos se tento vlčí pár dočkal prvních vlčat. V západní části Krušných hor zůstávají vlci stabilní. Vlci v Krušných horách oceňují zejména rozsáhlé lesy, vysoký počet jelení zvěře i klidná místa pro úkryty.
 

Lužické hory a nadějná zpráva po smutném roce

vlčice a vlčataLoňský rok 2023 byl pro vlky v Lužických horách smutným obdobím. Poprvé od roku 2020 zde nebyla potvrzena nově narozená vlčata, což vedlo k obavám o zdejší smečky. Kromě toho došlo ke srážkám několika dospělých vlků s osobními vozidly na silnicích, což situaci ještě zhoršilo. Přesto však letošní rok přináší naději. Monitoring oblasti, který zde probíhá mj. díky neúnavné práci dobrovolníků a finanční podpoře Libereckého kraje, přinesl radostnou zprávu – před fotopastmi se objevila tři nová vlčata.
 

Stabilní populace vlků v Beskydech a Javorníkách

vlciReprodukci vlků na území Beskyd a Javorníků potvrdily záběry pořízené z fotopastí, které byly instalovány jako součást monitoringu této šelmy v rámci projektového území Beskydy-Kysuce, jež je součástí evropského projektu LECA Interreg Central Europe. Tento projekt zahrnuje spolupráci terénních pracovníků z Hnutí Duha Šelmy, Mendelovy univerzity v Brně a Štátné ochrany prírody Slovenskej republiky, kteří zde systematicky sledují a vyhodnocují výskyt vlků. Všechny smečky, u kterých došlo v letošním roce k rozmnožování, mají přeshraniční teritoria zasahující i na Slovensko nebo do Polska. Je proto důležitá mezinárodní spolupráce při ochraně vlků ve všech sousedních státech. Na Slovensku se v posledních několika měsících mluví o možném opětovném zavedení lovu vlků, což by negativně ovlivnilo i vlky pohybující se v celém příhraniční oblasti včetně Evropsky významné lokality Beskydy, kde jsou vlci a další velké šelmy předmětem ochrany.
 

Vlčata napříč Jeseníky

vlciV Jesenické oblasti se letos narodila vlčata hned v několika smečkách. Rozsáhlejší návrat vlka do Jeseníků a přilehlých oblastí zaznamenáváme až v posledních letech, jedná se zejména o teritoria vzniklá v příhraničních oblastech. V letošním roce se podařilo potvrdit již třetí rodičovský pár a u dalšího páru pohybujícího se přímo v CHKO Jeseníky je narození vlčat pravděpodobné. Nyní čekáme na jejich potvrzení pomocí fotomonitoringu. Návrat vlka do regionu pomáhá zvládat dopady vysokých stavů divoce žijících kopytníků jež nejen po kůrovcové kalamitě posledních let brzdí přirozenou obnovu lesních celků celého regionu i snahy umožnit vznik přírodě bližších, pestřejších a odolnějších porostů.
 

Úspěšná reprodukce vlků na Broumovsku i v Orlických horách

vlkKromě potvrzených záběrů vlčat přicházejí povzbudivé zprávy také z Broumovska. Zde sice nejsou k dispozici přímé záběry mláďat, ale v oblasti byla na fotopast nahrána vlčice se struky, což je významný důkaz péče o vlčata. Navíc byly na soukromé bezpečnostní kameře v oblasti zachyceny hlasy vlčat. Přítomnost mláďat se podařilo potvrdit také v Orlických horách. Ačkoli jsou tato zjištění z polské strany hor, ukazují na pokračující úspěch v rozmnožování obou smeček v této oblasti. Jedna ze smeček zde má mláďata už pátým rokem v řadě, druhá třetím rokem.
 

Vlčata jsou znovu potvrzena i v Novohradských horách

vlkOpakovaná reprodukce vlků je zaznamenána také v přeshraničním regionu Novohradských hor. Fotopast zde zaznamenala vlčici se struky, což napovídá, že došlo k reprodukci zdejší smečky i v tomto roce. V oblasti na české straně žije smečka o několika jedincích a má u nás své teritorium, a na území Česka přichází i jedinci v rámci migrace z Horního Rakouska. Pro tyto vlky je Novohradsko atraktivní krajina s kombinací remízků, luk a polí, kam se stahuje zvěř. Noví jedinci, kteří smečku opouští, nesmí zůstat ve stejném místě, kde žije jejich mateřská smečka, a proto nemůže dojít k lokálnímu přemnožení těchto šelem. Vlci tak postupně osidlujídalší části pohraničí.
 

Na Ralsku a Kokořínsku mláďata nemají

vlkV oblasti Ralska a Kokořínska zaznamenávaly Vlčí hlídky narození vlčat každoročně od roku 2014. Jednalo se o vůbec první smečku, která se zformovala na území Čech při novodobém návratu vlků do České republiky. Přestože se vlci v oblasti nadále pohybují i v roce 2024 a výskyt minimálně tří jedinců zde pravidelně zaznamenávají fotopasti a potvrzují nálezy pobytových znaků, reprodukci se nedaří i přes důkladný monitoring už čtvrtým rokem prokázat. Důvody mohou být různé. V posledních letech mohli vlci na Kokořínsku změnit své chování v souvislosti s pokračující těžbou dřeva. Do struktury smečky mohla také zasáhnout prašivina (infekční parazitické onemocnění) nebo pytláctví, známý je zde např. případ zastřelené jednouché vlčice z roku 2020.
Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Přírodní park Novohradské hory Příroda

Přírodní park Novohradské hory

Téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících kouzelné západy slunce. Svérázné a málo známé hory na jihu Čech protkané spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nebo vedou jen tak od nikud nikam.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd Příroda

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda