Za vzpomínkami do Retromusea
Máte rádi retro? Pak se vydejte do
chebského Retromusea, které bylo otevřeno teprve 17. února letošního roku. Jeho sbírky jsou určeny všem, kdo se chtějí vrátit v čase a připomenout si atmosféru bývalého Československa, či poznat, jak se tenkrát žilo a co „frčelo“. Designové kousky i předměty denní potřeby pocházejí z období po bruselské světové výstavě v 50. letech až do roku 1989. Toto jedinečné muzeum je zkrátka jako vystřižené ze seriálu Vyprávěj. Všechny exponáty jsou navíc autentické! Některé muzeu věnovali místní obyvatelé, jiné pocházejí z velkých muzeí celého Česka.
Vyzkoušet můžete i dobový nábytek či telefony. V prostorách muzea jsou zařízeny dva obývací pokoje, dvě kuchyně i pracovna. Posaďte se do křesla, zavolejte funkčním telefonem do vedlejší „expozice“ a nakoukněte do zásuvek sekretářů, které skrývají dobové poklady.
V sídle muzea v Schillerově domě se budou střídat také dočasné výstavy. V současné době si zde můžete prohlédnout expozici barevných botasek. Plné vstupné do Retromusea vás vyjde na 80 korun.
Art centrum Galerie 4 – fotografie, kam se podíváš
Milovníci fotografie si přijdou na své v nově otevřeném
Art centru Galerie 4, kde mohou vidět ve stálé expozici průřez historií fotografie. Nechybí první fotoaparáty i vyvolávací zařízení, zhlédnout můžete také snímek o rekonstrukci špýcharu, v němž Art centrum od loňského prosince sídlí. Ještě do 11. března si zde můžete prohlédnout zahajovací výstavu. Návštěvníci v ní najdou díla stovky nejvýznamnějších autorů až z osmi zemí světa. Výstava je žánrově velice pestrá, k vidění jsou portréty, krajiny, sociální dokumenty, reportážní snímky, zátiší či akty. Mezi autory naleznete Káju Saudka, Roberta Vana, Sáru Saudkovou i další. Vstupné do Art centra je 50 korun. Kromě prohlídky expozice Art centrum nabízí také širokou škálu tvořivých a výtvarných workshopů. V přízemí můžete po prohlídce plni dojmů posedět v galerijní kavárně.
Co dále v Chebu navštívit?
Hlavní kuriozitou západočeského města je jedinečný blok jedenácti měšťanských domů, rozkládajících se v těsné blízkosti vedle sebe na náměstí –
Špalíček. Tento pohádkový komplex, budovaný od 13. století, je rozdělen pouze 160 metrů širokou Kramářskou uličkou.
Cheb se dále může pyšnit jednou z nejcennějších románských památek střední Evropy, kterou je
Chebský hrad s kaplí sv. Erharda a Uršuly. Součástí hradu je také Černá věž, která byla součástí románského opevnění. Svůj název získala podle materiálu, ze něhož byla postavena – černého sopečného tufu, který se na stavbu dovážel z
Komorní hůrky, nejmladší sopky v Čechách.
Jedním z nejlépe zachovaných měšťanských domů je
Pachelbelův dům, který se stal místem vraždy významného českého válečníka Albrechta z Valdštejna. Od roku 1874 zde sídlí jedno z nejstarších regionálních muzeí v Čechách –
Krajské muzeum Cheb. Sbírka obrazů a dobových předmětů ilustruje život a smrt vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Dále je k vidění expozice cenných uměleckořemeslných exponátů a předmětů zachycujících dějiny města a regionu. Mezi nejzajímavější části expozice patří chebské antependium – korálková oltářní výšivka ze 14. století, gotické a barokní plastiky, výrobky chebských cínařů a puškařů, nejstarší zvon v Čechách dochovaný z roku 1286 či Valdštejnův kůň. Základní vstupné do Krajského muzea stojí 70 korun.