ÚvodAktualityVýročí měsíce: Zbrašovské aragonitové jeskyně slaví 110 let od objevení
Příroda

Výročí měsíce: Zbrašovské aragonitové jeskyně slaví 110 let od objevení

  • 14. prosince 2022
Sto deset let od svého objevení slaví v lednu 2023 Zbrašovské aragonitové jeskyně, podzemní prostory v Teplicích nad Bečvou. Složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin vytvořila teplá uhličitá kyselka, která tady probublává v devonských vápencích. Unikátní je vzácný bílý minerál aragonit, gejzírové stalagmity, zvláštní sintrové povlaky připomínající koblihy i neviditelná jezera smrti, naplněná oxidem uhličitým. V minulosti zabíjela a jedovatým plynem se otrávil i Čeněk Chromý, jeden z objevitelů podzemních prostor.
Mnohé zázraky přírody v okolí Hranic a Teplic nad Bečvou byly popsány už před mnoha staletími. O Hranickém krasu, Hranické propasti a lázních Teplice nad Bečvou psal už roku 1580 Tomáš Jordán z Klausenburku, a když propast v roce 1627 ji zanesl do mapy Moravy Jan Amos Komenský, stala se naším prvním krasovým jevem zaznamenaným na mapě. Hloubku propasti se dosud změřit nepodařilo, stejnou neznámou ale v té době byl i jeskynní systém, ukrytý ve skalách za řekou Bečvou. Přestože Zbrašovské aragonitové jeskyně od propasti leží jen pár stovek metrů, o tajemném podzemí další stovky let nikdo nevěděl.
 

Jeskyně objevené pádem do komína

Na Zbrašovském kopci kdysi byl starý lom. Někdy o Vánocích roku 1912 si bratři Chromí, krejčí a tehdejší zbrašovský starosta Josef (1869–1943) a zámečník Čeněk (1874–1926) všimli, že z jedné skalní štěrbiny v mrazivém vzduchu stoupá sloupec páry. To znamenalo, že někde hluboko ve skalách se nacházejí prostory s teplým vzduchem. Zvědavost jim nedala a v lednu 1913 se pustili do průzkumu.

Puklinu začali ručně rozšiřovat a s pomocí dalších dobrovolníků ze Zbrašova a Hranic se jim nakonec podařilo 42 metrů hlubokým komínem sestoupit rovnou do největší dosud objevené prostory Zbrašovských aragonitových jeskyní, do Jurikova dómu. Podle mnohých návštěvníků jde o nejkrásnější část jeskyní. Jmenuje se podle mnicha Jurika, legendárního zakladatele Hranic, a z jeho stropu vystupuje štít, hustě pokrytý bílými jehličkami a keříčky minerálu aragonitu. Říká se mu Opona a prý je tím nejkrásnějším aragonitovým útvarem v podzemí.

A jak to bylo s pádem do komína? Při sestupu do podzemí bratři Chromí skutečně měli nehodu, přetrhlo se jim lano a oba spadli dolů, na suťový svah v Jurikově dómu. Měli obrovské štěstí, že pád přežili. Sice se jim rozbily karbidové lampy a v úplné tmě museli čekat na pomoc dlouhých osm hodin, kdyby se ale jejich pád nezastavil, skončili by v prostorách plných oxidu uhličitého a udusili by se.
 

Aragonit: unikátní výzdoba Zbrašovských jeskyní

Co je vlastně aragonit? V klasických jeskyních vzniká z rozpuštěného uhličitanu vápenatého krápníková výzdoba. Kyselka a vlhké a teplé ovzduší ve Zbrašovských jeskyních však způsobilo, že na jejich stěnách vykrystalizoval vzácný bílý minerál aragonit. V podzemních prostorách v Česku se prakticky nevyskytuje, a pokud ano, tak jen v minimálním množství. Výjimkou jsou právě Zbrašovské aragonitové jeskyně, kde jehlice a keříčky, které rostou všemi směry a vypadají jako solné krystaly, pokrývají poměrně velké plochy.

Vzácností jsou i sintrové povlaky s příměsí oxidu železa, které kyselka ukládala pod hladinou podzemních jezer. Na Zbrašově jim nikdo neřekne jinak než koblihy, a opravdu tvarem i barvou připomínají oblíbenou sladkost. Na řezu bývají krásně pruhované a říká se jim též hranický onyx.
 

Rok 1926: jeskyně se otvírají

Další výročí mohou Zbrašovské aragonitové jeskyně slavit za pár let: zpřístupněny totiž byly roku 1926, a to po proražení pohodlnějšího vchodu z údolí Bečvy a také po instalaci elektrického osvětlení. Byl to také rok, kdy se rozhodl dobrovolně odejít z tohoto světa Čeněk Chromý, který se podílel na výzkumech jeskynního komplexu a přípravách k zpřístupnění jeskyní veřejnosti. Zemřel otravou oxidem uhličitým, a to právě v jeskyních, které s bratrem zkoumal a objevoval.

Josef Chromý pokračoval v bádání a objevování až do své smrti v roce 1943. Je pochován na hřbitově u kostela Narození Panny Marie, lidově u Kostelíčka Hranicích, a o jeho hrob pečuje správa jeskyní. Pamětní desku objevitelů najdete v Koblihové síni, péči o podzemí převzala po otcově smrti Josefova dcera Ludmila. V posledních dnech druhé světové války při přechodu fronty posloužily jeskyně jako úkryt pro maminky s dětmi ze Zbrašova.
 

Nebezpečná plynová jezera smrti

Pověstná jezera smrti naplněná oxidem uhličitým řadí Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou do seznamu českých jeskynních nej-. Bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který tvoří 0,04 % běžného ovzduší, vystupuje v Hranickém krasu ze zemského pláště, v podzemí se mísí s vodou a ohřívá ji. Voda se proplyňuje, mineralizuje a vzniká kyselka s teplotou kolem 22,5 °C. Ta společně s plynem vynáší vzhůru geotermální teplo, proto jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně s celoroční stálou teplotou přibližně 14,5 °C nejteplejší u nás.

Nad hladinou kyselky se pak plyn uvolňuje do volných částí jeskyní, a protože je těžší než vzduch, tvoří na dně hlouběji položených částí (Gallašův dóm, Tunel či Jeskyně Smrti) plynová jezera. Prohlídková trasa se těm místům samozřejmě vyhýbá, tu a tam ale narazíte na někoho, kdo vzpomíná, jak se mu kdysi při návštěvě jeskyní udělalo nevolno, omdlel nebo začal usínat. Takové zážitky jsou dnešním výletníkům odepřeny: po povodních v roce 1997, kdy se zvýšila koncentrace plynu i na návštěvní trase, se oxid uhličitý začal odsávat. Hodnoty dnes hlídají moderní čidla, a pokud by obsah v přístupných prostorách přesáhl povolené 1 %, jeskyně by se zavřely.
 

Výstavy, koncerty a umění ve Zbrašovských jeskyních

Sté výročí svého objevení oslavily jeskyně v roce 2013 vydáním sborníku, zachycujícího všechny důležité mezníky v jejich historii a aktuální odborné poznatky o jejich vývoji.

Jeskyně jsou otevřené celoročně kromě ledna, v hlavní sezoně se v Mramorové síni pořádají výstavy současného výtvarného umění. Netradiční výstavní prostor si mezi umělci i návštěvníky získal trvalé renomé. Výstavy obvykle začínají na začátku prázdnin a trvají do konce návštěvnické sezóny. Je to další nej- pro Zbrašovské aragonitové jeskyně: jiná jeskyně v Evropě se podobnou systematickou prezentací současného umění nezabývá. Mramorová síň se také využívá jako koncertní sál, zejména pro menší hudební uskupení.
Lázně Teplice nad Bečvou Lázně a wellness

Lázně Teplice nad Bečvou

Chcete udělat něco pro své zdraví? Nemusíte čekat na lékaře, až vám předepíše lázně. Přijeďte do špičkových lázní Teplice nad Bečvou a vyberte si ze široké nabídky léčebných a relaxačních pobytů.

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

Poznejte všechny zpřístupněné jeskyně v Česku

V letním žáru či v podzimních plískanicích jsou jeskyně ideálním útočištěm. Každoročně je navštíví statisíce turistů různých cílových, zájmových a věkových skupin z domova i zahraničí. Jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů apod. V současné době je u nás možné navštívit 14 jeskyní, které spadají do Správy jeskyní ČR. Některé jeskyně jsou otevřeny téměř celoročně, jiné se na zimní období zavírají. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do podzemí.

10 tipů na výlety do jeskyní aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do jeskyní aneb ve stínu i na výsluní

Jsou jeskyně, které zná doslova každý a kde vás čekají fronty a dlouhé čekání. Punkevní jeskyně s propastí Macocha a podzemní řekou Punkvou si proto dobře naplánujte. Zájem o prohlídky je takový, že si je většinou musíte objednat hodně dlouho dopředu. Pokud si však chcete užít krásný podzemní svět bez davů, front a čekání, zato třeba s netopýry, zajímavými expozicemi a tajemnými příběhy, vyberte si některé z méně známých a neobjevených míst. Navštivte podzemní prostory v Čechách a na Moravě, kde v nepřízni počasí najdete prima úkryt a v horku zase příjemný chládek. Krása jeskynní výzdoby se během roku nemění stejně jako stálá teplota vzduchu. Naše přístupné jeskyně se mohou pyšnit mnoha superlativy. Vyberte si z nabídky těch nejkrásnějších, nejunikátnějších a opředených zajímavými legendami a zkazkami. Užijte si s Kudy z nudy cestu za zážitky do stínu i na výsluní!

Teplice nad Bečvou

Teplice nad Bečvou

Město vás překvapí pěkným historickým centrem. Náměstí vévodí kostel, kolem stojí měšťanské renesanční a barokní domy s podloubími, mají tu zámek, synagogu i židovský hřbitov. Navrch ještě kousek od Hranic leží lázně Teplice nad Bečvou, jeskyně a známá Hranická propast. Kam se podívat dřív?

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Na střední Moravě a v Jeseníkách najdete množství tipů, kam na výlet pro všechny tipy turistiky a pro všechny věkové kategorie. Výlet vás tu nezklame ani za špatného počasí. Dopřejte si netradiční a nezapomenutelné zážitky.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka Příroda

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo otevřeno i nadále!

Nejteplejší jeskyně v České republice – Zbrašovské aragonitové jeskyně

Nejteplejší jeskyně v České republice – Zbrašovské aragonitové jeskyně

Jeskyně v údolí řeky Bečvy zdobí minerál aragonit. Unikátem však nejsou jen aragonitové gejzírové stalagmity a sintrové povlaky, ale také samotná teplota v jeskyních. Celoroční stálá teplota 14°C z nich učinila nejteplejší jeskyně v Česku.

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu Příroda

Národní přírodní rezervace Hůrka v oblasti Hranického krasu

Součástí tzv. Hranického krasu je národní přírodní rezervace Hůrka s rozlohou 37,45 ha. Jedná se o největší hranické zvláště chráněné území, které leží na pravé straně řeky Bečvy na posledních výběžcích Moravskoslezských Beskyd.

Další aktuality

Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

Na zámku Plumlov se chystají Hubertské slavnosti, které se budou konat v sobotu 26. 10. 2024 od 13:30 hodin. Na programu bude hudba MHU, trubači VLS, přehlídka loveckých psů, vábení lovné zvěře, přehlídka loveckých signálů, lukostřelci a ukázky zvířat, dravých ptáků i sov.
21. říjen 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jediné naše zpřístupněné jeskyně hydrotermálního typu. Teplá minerální voda v nich vytvořila útvary, které by z obyčejné vody nevznikly. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Otevřené jsou do konce října denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Prohlídku ozvláštňuje i barevná instalace s názvem „DNA“.
10. říjen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj

Velké Losiny pomáhají: Srdcem pro regiony zasažené povodněmi

Velké Losiny ve spolupráci s místními podnikateli spouští jedinečnou charitativní kampaň s názvem „Velké Losiny – Srdcem pro postižené regiony“, která má za cíl podpořit oblasti zasažené nedávnými povodněmi. Kampaň probíhá od 1. října do 31. října 2024 a zapojit se do ní mohou poskytovatelé ubytování, turistických atrakcí, restaurací a dalších služeb cestovního ruchu v celém regionu.
7. říjen 2024 18:00
Životní styl, Olomoucký kraj

Oslavte výročí Vincenze Priessnitze pobytem v „jeho“ lázních

Když se řekne Priessnitz, často bývá řeč o účinném zábalu na bolavý krk. Měli byste ale vědět, že je pojmenovaný po Vinzenzi Priessnitzovi, zakladateli moderní vodoléčby. S portálem Kudy z nudy se za ním vypravíme právě teď, kdy si připomínáme výročí jeho narození (4. 10. 2024 – den 225. výročí narození Vincenze Priessnitze). Tradiční Týden Vincenze Priessnitze se bude letos konat od 30. 9. do 6. 10. 2024. Lázně jsou již plně v provozu. Přijeďte nabrat síly a podpořte město i region svou návštěvou formou pobytu. V Jeseníku vás čeká nabitý program se spoustou témat.
30. září 2024 12:09
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 30. září do 6. října 2024 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu nabitý program a navíc připomenou 225. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.
29. září 2024 8:13
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Letošní sezóna na hradu Sovinci, který leží v Nízkém Jeseníku mezi Uničovem a Rýmařovem, ještě zdaleka nekončí. Během října se můžete těšit na několik pořadů, které se na hradě chystají. Už tento víkend 28. a 29. 9. to bude akce věnovaná dějinám hradu ve středověku, ve dnech 5. a 6. 10. proběhnou netradiční prohlídky hradu plné tajemství, záhad a duchů. Na 19. a 20. 10. se chystá zcela nový pořad s názvem Na stráži a v úplném závěru sezóny 26. až 28. 10. se budou konat oblíbené Sokolnické lovy!
27. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 79. sezonu

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Svou 79. sezonu zahájí ve čtvrtek 26. září 2024 v Redutě. Zahajovací koncert MFO ponese název Češi, kteří ohromili Ameriku a bude přenášen živě Českým rozhlasem na stanici Vltava. Podívejte se s Kudy z nudy, co dalšího filharmonie do nové sezony chystá.
23. září 2024 14:15
Kultura, Olomoucký kraj

Putovní folklorní festival Setkání Hanáků se uskuteční tentokrát v Příkazech a Náklu

Během Setkání Hanáků se v sobotu 28. září 2024 představí na 600 členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. Jubilejní 15. ročník festivalu nabídne kromě krojovaného průvodu a vystoupení hanáckých souborů také hanácké trhy, krojovou poradnu nebo prohlídky skanzenu. Tento putovní folklorní festival krojů, tanců, písní, tradic a řemesel regionu Haná se uskuteční v letošním roce premiérově v obci Příkazy a Náklo.
23. září 2024 9:51
Kultura, Olomoucký kraj