Abyste na vlastní oči viděli obrazy
Františka Kupky, jednoho z nejznámějších českých umělců a zároveň jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, nemusíte jezdit do Paříže.
Podzimní výstava ve
Valdštejnské jízdárně v
Praze představí jeho dílo v celé šíři, od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století.
František Kupka, Amorfy a rok 1912
František Kupka (1871–1957) byl český malíř a grafik světového významu, zakladatel a průkopník moderního abstraktního umění. Jeho stopy u nás jsou nepatrné, v Čechách studoval jen krátce. Záhy odešel do Vídně a odtud v roce 1895 odcestoval do Paříže. Většinu svého života strávil na pařížském předměstí Puteaux, pochován je na hřbitově Père-Lachaise.
Kupkovy výstavy se v posledních letech pořádají celkem pravidelně, velký ohlas měla zejména výstava v
Salmovském paláci v
Praze na Hradčanech s názvem
Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899-1913.
Národní galerie tak připomínala sté výročí otevření pařížského Podzimního salonu v roce 1912. To byl rok, kdy Kupka vystavil dvě svá díla,
Amorfu – Dvoubarevnou fugu a
Amorfu – Teplou chromatiku, a zároveň rok, který bývá pokládán za zrod abstraktního malířství. Obě díla (a společně s nimi významné sbírky Kupkových obrazů a studií) se mimochodem nacházejí v Česku; první vlastní
Národní galerie, druhé
Museum Kampa. Tady v upravené budově starých mlýnů na romantickém
ostrově Kampa kromě
rozsáhlé sbírky děl Františka Kupky uvidíte i
díla Otto Gutfreunda a
sbírku středoevropského moderního umění.
Cesta do Prahy
Přehlídka v
pařížském Grand Palais potrvá do konce července,
od 7. září do 20. ledna se
výstava František Kupka (1871–1957) představí v
pražské Valdštejnské jízdárně. Výstava olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů bude mít chronologické uspořádání a srozumitelně představí umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci i důležitá témata tehdejší doby. Uvidíte také Kupkovy symbolistické malby a první expresionistické portréty, jeho satirické kresby a ilustrace. Zastoupena budou díla ze sbírek
Národní galerie,
pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheimova muzea a
vídeňské Albertiny. Na jaře 2019 Kupkovu výstavu v obměněné podobě uvidí návštěvníci v
helsinském Ateneum Art Museum.
Víte, že…?
- S portálem Kudy z nudy se můžete vydat po stopách dětství a mládí Františka Kupky z rodného Opočna do Dobrušky. V interiérech dobrušské radnice na náměstí F. L. Věka jsou vystaveny Kupkovy prvotiny a na domě č.p. 323 proti kostelu v ulici Fr. Kupky pamětní deska uvádí, že zde v letech 1872–1889 mistr prožil své mládí.
- Kupkova díla jsou velmi populární mezi sběrateli. Nejdražší z jeho abstraktních maleb se prodala za více než 60 milionů korun, starší díla se obvykle cení na deset a více milionů korun, rostou i ceny jeho prací na papíře. V londýnské aukční síni Christie´s se v únoru prodal Kupkův pastel a akvarel každý za přibližně milion korun.
- Výstava tvorby Františka Kupky Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899–1913 byla roku 2012 vůbec první expozicí v Salmovském paláci, který tehdy Národní galerie otevřela jako nový výstavní prostor. V současné době zde chystá otevření centra současného umění; letos v říjnu začne první výstava společného projektu NG a nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21).
- Vedle Salmovského paláce se promění i vedlejší Schwarzenberský, kde se v příštím roce otevře nová expozice starých mistrů. Zpřístupní se rovněž terasa Schwarzenberského paláce, kterou doplní nová stavba od Evy Jiřičné, a v zahradě Salmovského paláce vznikne sochařský park – podobný, jaký již nyní můžete vidět v zahradě Anežského kláštera.