ÚvodAktualityVýstava děl Františka Kupky přijede z Francie do Prahy
Kultura

Výstava děl Františka Kupky přijede z Francie do Prahy

  • 2. dubna 2018
Valdštejnskou jízdárnu v Praze na podzim zaplní retrospektivní výstava, která představí dílo Františka Kupky. V obměněné podobě je k vidění už nyní v pařížském Grand Palais, v roce 2019 pak navštíví Helsinky.
Abyste na vlastní oči viděli obrazy Františka Kupky, jednoho z nejznámějších českých umělců a zároveň jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, nemusíte jezdit do Paříže. Podzimní výstava ve Valdštejnské jízdárněPraze představí jeho dílo v celé šíři, od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století.
 

František Kupka, Amorfy a rok 1912

František Kupka (1871–1957) byl český malíř a grafik světového významu, zakladatel a průkopník moderního abstraktního umění. Jeho stopy u nás jsou nepatrné, v Čechách studoval jen krátce. Záhy odešel do Vídně a odtud v roce 1895 odcestoval do Paříže. Většinu svého života strávil na pařížském předměstí Puteaux, pochován je na hřbitově Père-Lachaise.

Kupkovy výstavy se v posledních letech pořádají celkem pravidelně, velký ohlas měla zejména výstava v Salmovském paláci v Praze na Hradčanech s názvem Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899-1913. Národní galerie tak připomínala sté výročí otevření pařížského Podzimního salonu v roce 1912. To byl rok, kdy Kupka vystavil dvě svá díla, Amorfu – Dvoubarevnou fugu a Amorfu – Teplou chromatiku, a zároveň rok, který bývá pokládán za zrod abstraktního malířství. Obě díla (a společně s nimi významné sbírky Kupkových obrazů a studií) se mimochodem nacházejí v Česku; první vlastní Národní galerie, druhé Museum Kampa. Tady v upravené budově starých mlýnů na romantickém ostrově Kampa kromě rozsáhlé sbírky děl Františka Kupky uvidíte i díla Otto Gutfreunda a sbírku středoevropského moderního umění.
 

Cesta do Prahy

Přehlídka v pařížském Grand Palais potrvá do konce července, od 7. září do 20. ledna se výstava František Kupka (1871–1957) představí v pražské Valdštejnské jízdárně. Výstava olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů bude mít chronologické uspořádání a srozumitelně představí umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci i důležitá témata tehdejší doby. Uvidíte také Kupkovy symbolistické malby a první expresionistické portréty, jeho satirické kresby a ilustrace. Zastoupena budou díla ze sbírek Národní galerie, pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheimova muzea a vídeňské Albertiny. Na jaře 2019 Kupkovu výstavu v obměněné podobě uvidí návštěvníci v helsinském Ateneum Art Museum.
 

Víte, že…?

  • portálem Kudy z nudy se můžete vydat po stopách dětství a mládí Františka Kupky z rodného Opočna do Dobrušky. V interiérech dobrušské radnice na náměstí F. L. Věka jsou vystaveny Kupkovy prvotiny a na domě č.p. 323 proti kostelu v ulici Fr. Kupky pamětní deska uvádí, že zde v letech 1872–1889 mistr prožil své mládí.
  • Kupkova díla jsou velmi populární mezi sběrateli. Nejdražší z jeho abstraktních maleb se prodala za více než 60 milionů korun, starší díla se obvykle cení na deset a více milionů korun, rostou i ceny jeho prací na papíře. V londýnské aukční síni Christie´s se v únoru prodal Kupkův pastel a akvarel každý za přibližně milion korun.
  • Výstava tvorby Františka Kupky Cesta k Amorfě – Kupkovy salony 1899–1913 byla roku 2012 vůbec první expozicí v Salmovském paláci, který tehdy Národní galerie otevřela jako nový výstavní prostor. V současné době zde chystá otevření centra současného umění; letos v říjnu začne první výstava společného projektu NG a nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21).
  • Vedle Salmovského paláce se promění i vedlejší Schwarzenberský, kde se v příštím roce otevře nová expozice starých mistrů. Zpřístupní se rovněž terasa Schwarzenberského paláce, kterou doplní nová stavba od Evy Jiřičné, a v zahradě Salmovského paláce vznikne sochařský park – podobný, jaký již nyní můžete vidět v zahradě Anežského kláštera.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce Kultura

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin Památky

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

Památník Františka Kupky v Dobrušce Památky

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Další aktuality

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
16. září 2024 14:00
Zážitky, Praha