Modely
Matchbox jsou dílem významné
anglické firmy Lesney (1947–1982) a později jejích nových vlastníků: společností Universal International, Tyco a Mattel. Celkový počet vystavených exponátů dosahuje
bezmála patnácti set předmětů a soustřeďuje se na produkci firmy Lesney – od prvních hraček přes sérii 1–75 (miniaturní modely aut), řadu Superfastů (auta s „extra rychlými koly“), Major Packs a King Size (řady aut větších rozměrů, stavební a zemědělské stroje), řadu doplňků (Accessory Packs) až po sérii veteránů (Models of Yesteryear).
Nedílnou součást modelů od počátku tvořil obal, jemuž byla věnována velká pozornost: původní myšlenka byla vytvořit auta tak malých rozměrů, aby se vešla do krabiček od sirek. Není bez zajímavosti, že se společnost Lesney inspirovala krabičkami Norvic, které tehdy vyráběla československá firma SOLO Sušice. Tato idea také odlišila značku Matchbox od produkce jiných firem specializovaných na podobný typ hraček. Zároveň bylo v poválečné Anglii žádoucí vytvořit hračky, jejichž cena by byla úměrná možnostem kapesného i dětí z chudších vrstev (ve Velké Británii se pro takové hračky vžil název „penny toys“). Modely jsou vesměs vyrobeny ze slitiny zinku s dalšími kovy, postupně se začal užívat i plast – nejprve na výrobu koleček, posléze na ostatní části auta, která nejsou z kovu ani u běžných aut. Původně se modely prodávaly jako hračky pro děti, řada veteránů uvedená na trh v roce 1956 pak byla prezentována jako sběratelský artefakt pro dospělé. O úzkých vazbách fenoménu Matchbox na české prostředí svědčí i fakt, že se vžil název „angličáky“. Modely si získaly velkou popularitu díky nevídané preciznosti a dotaženosti provedení, funkčnosti, zářivé barevnosti a vysoké odolnosti.
Výstava je určena široké veřejnosti, důrazu na představení modelů jako hraček pro děti odpovídá i způsob instalace; nechybí herní zóna, ve které se děti i dospělí budou moct vyzkoušet rychlost, jízdní i parkovací vlastnosti svého vozu. Proto návštěvníky vyzýváme „Vezmi svého angličáka na výstavu“. Horní patro výstavy je věnováno prezentaci veteránů, které jsou vystaveny jako objekt sběratelských aktivit.
Podobně rozsáhlá a odborně zpracovaná výstava zatím nemá v Evropě obdoby a je to poprvé, co se tímto fenoménem zabývá specializované muzeum.
Exponáty výstavy v
muzeu pocházejí ze dvou soukromých sbírek – ze sbírky
Alexandra Goldscheidera (Londýn) a z pozůstalosti
Tomáše Frýda (Praha). Reprezentativní část, zakoupená muzeem v letošním roce do sbírky hraček, by měla být v budoucnu zpřístupněna na zámku v
Kamenici nad Lipou, pobočce UPM.
Projekci filmů z archivu British Pathé Ltd. umožnila Britská rada–British Council, Praha.
Doprovodné programy)
Vánoční výtvarná dílna „Angličáci frčí! (Vezmi svého angličáka na výstavu)“: sobota 15. 12. 2012, 10–16 hod., vstup na dílnu zdarma k platné vstupence na výstavu.