ÚvodKalendář akcíVýstavyAngličáci Matchbox v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze

Datum začátku akce: 13.12.2012.

Doba trvání akce: "13. prosinec 2012 – 21. duben 2013".

Výstavy

Angličáci Matchbox v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze zařadilo do svého programu těsně před Vánocemi mimořádnou výstavu Angličáci Matchbox, která prezentuje ucelený výběr miniaturních aut a jiných vozidel, s nimiž si hrálo několik generací dětí a které se posléze staly sběratelským fenoménem.
Modely Matchbox jsou dílem významné anglické firmy Lesney (1947–1982) a později jejích nových vlastníků – společností Universal International, Tyco a Mattel. Celkový počet vystavených exponátů dosahuje bezmála patnácti set předmětů a soustřeďuje se na produkci firmy Lesney – od prvních hraček přes sérii 1–75 (miniaturní modely aut), řadu Superfastů (auta s „extra rychlými koly“), Major Packs a King Size (řady aut větších rozměrů, stavební a zemědělské stroje), řadu doplňků (Accessory Packs) až po sérii veteránů (Models of Yesteryear).

Nedílnou součást modelů od počátku tvořil obal, jemuž byla věnována velká pozornost. Původní myšlenka byla vytvořit auta tak malých rozměrů, aby se vešla do krabiček od sirek. Není bez zajímavosti, že se společnost Lesney inspirovala krabičkami Norvic, které tehdy vyráběla československá firma SOLO Sušice.

Tato idea také odlišila značku Matchbox od produkce jiných firem specializovaných na podobný typ hraček. Zároveň bylo v poválečné Anglii žádoucí vytvořit hračky, jejichž cena by byla úměrná možnostem kapesného i dětí z chudších vrstev (ve Velké Británii se pro takové hračky vžil název „penny toys“). Modely jsou vesměs vyrobeny ze slitiny zinku s dalšími kovy, postupně se začal užívat i plast – nejprve na výrobu koleček, posléze na ostatní části auta, která nejsou z kovu ani u běžných aut. Původně se modely prodávaly jako hračky pro děti, řada veteránů uvedená na trh v roce 1956 pak byla prezentována jako sběratelský artefakt pro dospělé. O úzkých vazbách fenoménu Matchbox na české prostředí svědčí i fakt, že se vžil název „angličáky“. Modely si získaly velkou popularitu díky nevídané preciznosti a dotaženosti provedení, funkčnosti, zářivé barevnosti a vysoké odolnosti.

Výstava je určena široké veřejnosti, důrazu na představení modelů jako hraček pro děti odpovídá i způsob instalace; nechybí hrací koutek, kde děti mohou vyzkoušet dojezdovou dráhu. Proto návštěvníky vyzýváme „Vezmi svého angličáka na výstavu“. Horní patro výstavy je věnováno prezentaci veteránů, které jsou vystaveny jako objekt sběratelských aktivit.

Podobně rozsáhlá a odborně zpracovaná výstava zatím nemá v Evropě obdoby a je to poprvé, co se tímto fenoménem zabývá specializované muzeum.

Exponáty výstavy pocházejí ze dvou soukromých sbírek – ze sbírky Alexandra Goldscheidera (Londýn) a z pozůstalosti Tomáše Frýda (Praha). Reprezentativní část, zakoupená muzeem v letošním roce do sbírky hraček, by měla být v budoucnu zpřístupněna na zámku v Kamenici nad Lipou, pobočce UPM.

Aktuality

Dvořákova Praha – Česká filharmonie, Ingo Metzmacher, Václav Petr

Koncert nabídne intenzivní zážitek s díly, která se dotýkají historických tragédií i hudebních experimentů. Zazní "Památník Lidicím" od Bohuslava Martinů, světová premiéra "Violoncelloops" a Čajkovského “Symfonie č. 5 e moll”.
Praha, Praha

Dvořákova Praha – Academy of St Martin in the Fields, Joshua Bell

Orchestr, který si letos připomene 65 let od svého založení a držitel Ceny Grammy Joshua Bell vzdají v tento večer v Rudolfinu hold Antonínu Dvořákovi a tomu, komu Pražané rozumějí, tedy W. A. Mozartovi.
Praha, Praha

Proč bychom se netěšili

Velkolepá pocta české sborové tradici v Rudolfinu. Přijďte si poslechnout Pražský filharmonický sbor a jeho hosty z řad českých amatérských sborů za doprovodu České filharmonie.
Praha, Praha

Čtvrttón Karla Ančerla – světová premiéra Skladby pro smyčcový orchestr v čtvrttónech

Vzpomínkový večer na počest 80 let od chvíle, kdy byli na smrt posláni členové smyčcového orchestru, který pod vedením dirigenta Karla Ančerla působil v terezínském ghettu. Světová premiéra Ančerlovy nalezené čtvrttónové skladby.
Praha, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Sir András Schiff

András Schiff, jeden z největších hudebníků současnosti, zahájí 12. ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který proběhne od 2. do 9. 11. 2024 pod hlavičkou MHF Pražské jaro. Rezidenční umělec NYPhil či pravidelný host BBC Proms a Salcburského festivalu odtajní svůj program až na koncertě!
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Alexander Melnikov

Hledáte rozptýlení v žánru klavírního recitálu? Přijďte si poslechnout jednoho z nejoriginálnějších klavíristů současnosti Alexandra Melnikova, který vás v rámci Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného 2024 provede hudbou tří staletí na pěti klávesových nástrojích z různých historických období.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Ivo Kahánek a jeho žáci

Český klavírní virtuos Ivo Kahánek uvede společně se svými žáky v rámci Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného program věnovaný Bedřichu Smetanovi. Zazní řada raritních děl jako předehra k Prodané nevěstě na čtyři klavíry, Vltava v úpravě pro čtyři ruce nebo dramatická skica Macbeth a čarodějnice.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Jean-Efflam Bavouzet

Francouzský virtuos Jean-Efflam Bavouzet, jeden z nejuznávanějších specialistů na francouzskou hudbu, držitel Ceny Gramophone, Ceny BBC Music Magazine a Diapason d’Or, zakončí Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2024 recitálem z děl Clauda Debussyho, Roberta Schumanna a Karlheinze Stockhausena.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v březnu 2025.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha