ÚvodAktualityČerní baroni lákají na zámek Zelená Hora v Nepomuku
Zážitky

Černí baroni lákají na zámek Zelená Hora v Nepomuku

  • 22. července 2023
Zámek, který proslavila především kniha Černí baroni, nabízí řadu důvodů k návštěvě. Původně hrad, později přestavěný na zámek, vlastnila celá řada významných rodů. Od Švamberků přes Šternberky a Martinice až po Colloredo-Mansfeldy a Auerspergy. Nocovalo na něm i několik známých historických osobností, jako například František Josef I. se svou chotí známou jako Sissi, Josef II. nebo třeba Marie Terezie. V roce 2023 zde otevřeli novou expozici věnovanou nejen pomocným technickým praporům o kterých vypráví rovněž kniha Miloslava Švandrlíka Černí baroni, podle které vznikl i stejnojmenný film.
Zelená HoraZámek, známý právě díky románu Miroslava Švandrlíka Černí baroni, se letos poprvé otevřel zvídavým návštěvníků v rámci pravidelné otevírací doby. Obdivovat můžete po celý rok jak samotný zámek s jeho bohatou historií, tak i novou expozici, která vznikla letos v prvním patře levé části zámku. Věnuje se perzekucím církví, pomocným technickým praporům (PTP), ale také šlechtickým rodům na panství, Rukopisu zelenohorskému, svatému Janu Nepomuckému, kreslíři Jiřímu Nepraktovi a samozřejmě také spisovateli Miroslavu Švandrlíkovi. Otevřeno je každý den, během pracovního týdne od pondělí do pátku od 12:00 do 17:00 hodin, o víkendu od 9 do 17 hodin. Na komentované prohlídky můžete přijít v sobotu a neděli v 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 150 Kč, studenti a důchodci zaplatí 100 Kč.


Bašta Švandrlíkových Černých baronů

Zelená HoraNa špatném stavu zámku, který se v posledních letech postupně opravoval, se podepsala armáda. Po roce 1939 byli v zámku nejdříve němečtí, pak čeští vojáci, za jejich pobytu památka značně chátrala. Zbyly jen pozůstatky kdysi honosných interiérů v některých pokojích – dřevěné obložení, kazetový strop či krb z červeného mramoru.

V letech 1945-1990 prostory využívaly oddíly pomocného technického praporu. Tato skutečnost se stala inspirací pro děj románu Černí baroni od Miroslava Švandrlíka. Příslušníci PTP vykonávali službu v Československé lidové armádě beze zbraně. Nebyli zde zařazeni jen politicky nespolehliví vojáci, ale také vojáci se zdravotním omezením (1. technický prapor). Cílem PTP, které fungovaly v letech 1950–1954 byla internace a převýchova tzv. politicky nespolehlivých osob. Zajišťovali levnou pracovní sílu pro vybraná hospodářská odvětví. Pomocnými technickými prapory prošlo, podle odhadů, mezi 40 000 a 60 000 občanů Československa. Pracovali v dolech, ve stavebnictví (například pražské sídliště Petřiny), na vojenských stavbách (např. Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, nebo tehdy vojenského hotelu Internacionál v Praze-Dejvicích), ve vojenských lesích, kamenolomech i v zemědělství. Od roku 1963 je zámek chráněn jako kulturní památka. Po revoluci byl navrácen do majetku obce Klášter.
Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů Památky

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Areál zámku je otevřen 24/7 vstupem přes turniketová vrata.

Po stopách sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku Památky

Po stopách sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě Česka. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj