ÚvodAktualityKalendář 2024: Legendární Trabant v Česku – automuzea, akce, srazy a spanilé jízdy
Zážitky

Kalendář 2024: Legendární Trabant v Česku – automuzea, akce, srazy a spanilé jízdy

Trabant je auto, na které mnozí vzpomínají s dojetím a nostalgií. Vypráví se o nich spousta vtipů a legračních historek, existují muzea Trabantů a jejich příznivci se setkávají na pravidelných srazech a spanilých jízdách. Ty nejlepší vám právě nyní představíme; a připomeneme i další legendu jménem Velorex.

Trabanty a velorexy v květnu

Na 1. máje se trabanti projedou z Plzně do Podbořan a odtud vyrazí do Kryr, kde budou od 12 hodin součástí tradičního průvodu s alegorickými vozy v rámci Svátku dobré nálady. Na celou akci se můžete podívat i z výšky, od 10 do 17 hodin bude otevřena Schillerova rozhledna

V následujících dnech uděláme radost těm, kterým učarovaly velorexy, původně tříkolová vozítka s trubkovým rámem potaženým koženkou, mimochodem jediné homologované vozidlo s plátěnou karoserií na světě. První májový víkend od 3. do 5. května 2024 se v kempu Athéna Suchý u Boskovic odehraje Jarní sraz Velorexů. Soutěžní klání proběhnou v sobotu, akci zakončí nedělní společná jízda městem a unikátní výstava strojů celé výrobní řady.
 

Trabanty v červnu a o prázdninách

Hned 1. června 2024 se sjedou traktory na náměstí v Blansku. Na již 16. trbant srazu Blansko nebude chybět prohlídka vozů, spanilá jízda i společné fotografování. Na tradiční, letos již 13. sraz trabantů se těší autokemp Velký Vřešťov. Trabanti se zde sjedou o víkendu 14. – 16. června 2024. K příjemné letní akci patří každoročně i sobotní spanilá jízda. 

Na konec června se těší ti, kteří vyrazí do Campingu Žralok v Plumlově u Prostějova na Trabant sraz Morava. Tradiční sraz příznivců Trabantů, Wartburgů, Barkasů, Roburů, Multicarů a vůbec všech vozidel koncernu IFA, který pořádá Trabant Gang Brno, proběhne od 28. do 30. června 2024.

Tečkou za létem bude 28. ročník Trabant srazu ve Vrbně u Blatné. Předposlední prázdninový víkend od 23. do 25. srpna 2024 vás čekají obvyklé jízdy zručnosti a jízdy dle itineráře, spanilá jízda i burza náhradních dílů.
 

Muzea s Trabanty a další zajímavosti

  • Vedle spousty vtipů kolují o Trabantech informace, které rozhodně jsou pravdivé. Opravdu se řadily páčkou u volantu a do osmdesátých let měly přepínání dálkových světel na podlaze. Dokonce se říká, že karoserie z duroplastu v létě mírně pružila, a tak z havárií obvykle trabanty vyvázly méně poškozené než jiná auta.
  • Mezi mládeží bylo rozšířeným zvykem při spatření světle zeleného Trabantu třikrát na místě vyskočit, podobně jako při skákání přes švihadlo. Kdo to udělal, měl ten den o štěstí postaráno.
  • Od listopadu 1957 do jara 1991, kdy sjel z výrobní linky v továrně VEB Sachsenring Automobilwerke v saském Zwickau poslední exemplář, se Trabantů vyrobily více než tři miliony.
  • Trabanty měly spousty žertovných přezdívek, namátkou Bakelit Jaguár, Mercedes Papundekl nebo Pomsta za Sudety.
  • Trabanty, Velorexy a další lidová vozítka můžete vidět ve spoustě muzeí, od denně otevřeného Trabant muzeaPraze-Motole přes RetroAutoMuzeum Strnadice až po Muzeum socialistických vozů v Železném Brodě. Trabanty a další auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu, si můžete prohlédnout také v Automuzeu v Terezíně nebo v muzeu spolku Veteráni Litvínov, případně v expozici Pozor, zákruta!Technickém muzeuBrně. Kompletní kolekci značek a typů vozidel vyráběnou bývalým koncernem IFA ve východním Německu uvidíte rovněž v muzeu v Lobzích.
  • Pokud jste sledovali a sledujete výpravy trabantů Dana Přibáně a jeho bandy na cestách kolem světa, připomeňte si je v Muzeu žlutého cirkusu v Nové Vsi pod Pleší.
Muzeum socialistických vozů Železný Brod Kultura

Muzeum socialistických vozů Železný Brod

Muzeum socialistických vozů vzniklo v roce 2011 s cílem prezentovat motorismus východního bloku 50. – 80. let minulého století i obraz doby a připomenout návštěvníkům časy nedávno minulé.

Pozor, zákruta! v Technickém muzeu Brno

20. 2.31. 12.
Pozor, zákruta! v Technickém muzeu Brno

Jste milovníci aut? Líbí se vám stará auta? Pak je tato expozice právě pro vás! Uvidíte jak auta známá, tak auta neznámá, která se nikdy nedostala do výroby.

Muzeum trabantů v Nové Vsi pod Pleší Kultura

Muzeum trabantů v Nové Vsi pod Pleší

Zajímavou prohlídku žlutých trabantů z cest Dana Přibáně slibuje nové muzeum v Nové Vsi na Příbramsku. Kromě trabantů, motorek a polského "malucha" z Přibáňových cestopisných snímků si návštěvníci mohou prohlédnout i 15 dalších aut.

RetroAutoMuzeum Strnadice Kultura

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum ve Strnadicích u Maršovic, nedaleko Bystřice připomíná pamětníkům vozy, které je provázely jejich životy, i ty, o nichž pouze snili. Těm později narozeným pak dá na okamžik zakusit, jaký byl motoristický život jejich rodičů či prarodičů.

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu Kultura

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Zajímají vás auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu? Padesát takových exponátů z doby od 50. do konce 80. let 20. století si můžete prohlédnout v Terezíně. Nechybí ani dobové motocykly, vozy Tatra a zahraniční auta četně Wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče.

Trabant sraz Vřešťov 2024

14. 6.16. 6.
Trabant sraz Vřešťov 2024

Podkrkonošský Trabi klub zve již na 13. Trabant – IFA sraz do Velkého Vřešťova. Letos v termínu 14. – 16. června.

Trabant sraz Morava

28. 6.30. 6.
Trabant sraz Morava

Tradiční sraz příznivců Trabantů, Wartburgů, Barkasů, Roburů, Multicarů – všech vozidel koncernu IFA probíhá v Campingu Žralok v Plumlově u Prostějova.

28. Trabant sraz Vrbno 2024

23. 8.25. 8.
28. Trabant sraz Vrbno 2024

V&Z Motorsport – Trabi Club pořádá již 28. Trabant sraz Vrbno, ve dnech 23. – 25. srpna 2024.

Trabantem kolem světa

22. 7.26. 7.
Trabantem kolem světa

Celotáborová hra na motivy cestovatelského dokumentu Dana Pribáně.

S trabanty pro radost i za poznáním

4. 1.19. 12.
S trabanty pro radost i za poznáním

Výstava autorských fotografií k 60. výročí zahájení výroby legendárního a nejrozšířenějšího typu 601. Snímky zachycují převážně vozy tuzemských příznivců v rámci výletů, srazů i výstav klubů, nebo unikátní varianty či sportovní úpravy. Shlédnutí je možné v rámci komentované prohlídky expozice muzea.

Trabant muzeum Lobzy ve Svobodnickém dvoře Kultura

Trabant muzeum Lobzy ve Svobodnickém dvoře

Trabant muzeum Lobzy je určeno všem příznivcům a vyznavačům historie, ať již se jedná o určitou etapu vývoje motorismu nebo zájemce o lidovou architekturu. Nachází se ve Svobodnickém dvoře na Rolnickém náměstí v Plzni – Lobzích.

Schillerova rozhledna Kryry Příroda

Schillerova rozhledna Kryry

Zdálky viditelná rozhledna stojí na kopci nad obcí Kryry, kde kdysi stával hrad Kozihrady. Na její vrchol vede 122 schodů, což je vykoupeno výhledem na Doupovské hory, Krušné hory a České středohoří.

Velorex – legendární motorová tříkolka

Velorex – legendární motorová tříkolka

Hadrák, hadraplán, hadrolet, husí stehno, montgomerák, velouš, chroust, netopýr nebo splašený stan: tak se přezdívalo legendárnímu vozítku značky Velorex. Přezdívky jsou možná směšné, kultovní vozítko si ale výsměch rozhodně nezaslouží: mnoha lidem sloužilo jako normální dopravní prostředek a dodnes je oblíbeným sběratelským artiklem. O jeho popularitu se postaral také tříkolový Velorex ve filmu Vrchní, prchni! anebo čtyřkolový kousek v dětské komedii Ať žijí duchové!

Trabant muzeum Praha Motol Kultura

Trabant muzeum Praha Motol

V pražském Motole naleznete muzeum věnované nejznámějšímu výrobku východoněmeckého automobilového průmyslu – trabantu. Seznámíte se zde s kompletní historií tohoto vozu s dvouválcovým dvoutaktním motorem a s karosérií z duroplastu.

Muzeum Spolku Veteráni Litvínov Kultura

Muzeum Spolku Veteráni Litvínov

Parta nadšenců z litvínovského Spolku Veteránů o víkendech zpřístupňuje své garáže, respektive klubovnu veřejnosti. Vždy v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin můžete navštívit jejich muzeum veteránů a podívat se, jak se jim jejich koníček daří.

Muzeum nostalgie Terezín Kultura

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (15.6. – 16.6.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Dny dopravní nostalgie v Brně 2024, Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Praha, Válka a vojenství v době Jana Žižky, Den města Fulnek 2024, Za pokladem kněžny Libuše – hra pro rodiny s dětmi. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
12. červen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (15.6. – 16.6.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Historie v pohybu v Mladějově, Vinné slavnosti na hradě Šternberk, RunCzech Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2024, Letní barokní festival 2024 – Barokní kultura v západních Čechách, Římské legie v Chotěbuzi. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
12. červen 2024 7:00
Zážitky

20 tipů pro zábavné bloudění: bludiště a labyrinty v Česku

Navštívili jste již zrcadlové bludiště na Petříně? Víte, že v iQparku v Liberci mají podobné bludiště? A ne ledajaké – labyrint je o jedno zrcadlo větší než ten na Petříně. Pořádnou zábavu si můžete užít blouděním v přírodním bludišti, objevování chodeb a cest vás bude bavit v Milovickém Mirákulu, v Zeměráji, v Kovářově a samozřejmě v Loučni, kde svým návštěvníkům nabízí opravdový unikát. Labyrintárium tvořené dvanácti labyrinty a bludišti nenajdete nikde jinde v Česku ani v Evropě. Každý z labyrintů je přitom úplně jiný: jeden z trávy, druhý z buxusu, třetí z pískovce a čtvrtý jen ze světel...
11. červen 2024 12:00
Zážitky

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.
7. červen 2024 14:00
Zážitky

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

Snad každého z nás v mládí fascinoval film Cesta do pravěku a kresby Zdeňka Buriana. Pokud vaše děti nevydrží poslouchat celou prohlídku na hradě či zámku a do muzea je nedostanete, tak pro vás máme tipy na výlet, kde se skutečně budou bavit, a kde se na několik hodin společně přenesete o miliony let zpět do historie, do časů pravěkých dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií.
7. červen 2024 6:23
Zážitky

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl v roce 2023 Pražský hrad, lanová dráha na Petřín, Zoo Praha, aquapark AquaPalace Praha v Čestlicích a Dolní Vítkovice v Ostravě. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Plzeňský Prazdroj, Zoo v Olomouci, poutní areál Svatá Hora v Příbrami, zábavní park Mirakulum, Sky Bridge 721 nebo Termály Losiny. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.
6. červen 2024 12:00
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Lotyšsko?

Hlavní město Riga a jeho historické centrum, největší lotyšský národní park Gauja, středověký hrad Turaida, ledovcová jezera anebo Jurmala, letovisko na pobřeží Baltského moře, které se proslavilo už v době carského Ruska: je tolik věcí, které máme rádi v Lotyšsku! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lotyšsko!
5. červen 2024 10:58
Zážitky

Tipy na školní výlety: zajímavá místa, která by děti měly poznat, než opustí školní lavice

Školní výlety jsou nezapomenutelnou součástí povinné docházky, které si většina z účastníků pamatuje celý život. Jestliže patříte k učitelům, kteří plánují takové akce, máme pro vás desítky tipů, kam se s dětmi vydat, aby byl výlet zajímavý, poučný i hravý. Zkuste oživit výuku výletem na místa, která historické události připomínají! Vybírat můžete z hradů, zámků, muzeí, památníků i zábavních vědeckých parků!
3. červen 2024 20:52
Zážitky