ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o komiksu
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o komiksu

Poslechněte si audio verzi článku
Máte rádi komiksy? Provázely vaše dětství příběhy Čtyřlístku a Rychlých šípů? Pokud se i teď, v dospělosti, rádi podíváte na kreslené příběhy, na Kudy z nudy vás pozveme na několik zajímavých komiksových výletů. Protože komiks pořád žije a rozhodně není jen zábavou pro děti.
Komiks dokonce má každý rok svůj malý svátek: Mezinárodní den komiksu se slaví 25. září. Kreslené příběhy, jejichž hrdinové mluví v typických „bublinách“ rozhodně není vynálezem moderní doby. Na Kudy z nudy proto začneme s průzkumem komiksu pěkně daleko v historii: prapředky barevných kreslených příběhů o Čtyřlístku, Garfieldovi, Batmanovi, Muriel, Kačerovi Donaldovi, Pifovi, Rychlých šípech, Mourrisonovi a dalších skvělých superhrdinech totiž můžeme najít třeba na Trajánově sloupu v Římě, v egyptských hieroglyfech nebo na tapiserii z Bayeux.
 

1. Historické komiksy na plátně i na zdech

Pokud plánujete výlet do Francie, vzácnou ruční práci můžete na vlastní oči vidět právě v Bayeux: přes půl metru široká široká a skoro sedmdesát metrů dlouhá vyšívaná tkanina vypráví jako dobový komiks události, které předcházely normanské invazi do Anglie v roce 1066, stejně jako invazi samotnou. Podle tradiční francouzské pověsti ji zhotovila královna Matylda, manželka Viléma Dobyvatele, a její dvorní dámy, ovšem první písemná zmínka o vzácné ruční práci pochází až z roku 1476. Mnohem mladší je tapiserie, kterou podle slavné předlohy utkala textilní výtvarnice a učitelka dějin umění Věra Mičková z Olomouce. Její dílo cestuje po různých výstavách, takže ho můžete vidět i u nás.

Komiksy připomínají i složité pásy maleb na zdech některých hradů a zámků. Jedna z prohlídkových tras na hradě a zámkuJindřichově Hradci vás například zavede do interiérů středověkého paláce, kde gotická nástěnná malba vypráví svatojiřskou legendu. Na rozdíl od tapiserie z Bayeux, kde jsou vysvětlující nápisy v latině, bubliny na zdi ovšem chybí.
 

2. Jinotaje a komiks pro dospělé

O tom, že komiks není jen zábava pro děti, svědčí série obrázků Williama Hogartha (1697–1764), anglického malíře a rytce. Stál u zrodu satiry a karikatury, a právě na taková témata vytvořil řadu sad sekvenčních obrázků, kritizujících různé aspekty politického a společenského života 17. a 18. století. Proslavila ho série rytin Pokrok nevěstky, následovaná sérií Pokrok hraběte a Marriage à-la-Mode. Šlo o obrazová vyprávění a moralistická varování plná skrytých významů a jinotajů, která se dobře prodávala a přinesla Hogarthovi nehynoucí slávu.
 

3. Žluté dítě a Rychlé šípy

Kdy vyšel první moderní komiks? Podle Američanů to bylo 16. února 1896, když Richard Outcault publikoval v časopise New York World svůj komiks Yellow Kid / Žluté dítě. Český komiks o něco mladší, zrodil se někdy ve dvacátých letech 20. století. Známé jsou komiksy Josefa Lady se zvířecími hrdiny pro malé děti, a komiksy Ondřeje Sekory – Ferda Mravenec, kuře Napipi, kapitán Animuk či pes Rek. Skutečným fenoménem českého komiksu se pak staly Rychlé šípy a příběhy Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky. Jejich autorem byl Jaroslav Foglar (1907–1999), postupně je ilustrovali Jan Fischer, Václav Junek, Bohumír Čermák a Marko Čermák.
 

4. Fenomén Čtyřlístek

V roce 1969 poprvé vyšel dětský komiksový seriál Čtyřlístek. Příběhy Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky vycházejí dodnes, ilustrátorem a dvorním autorem je Jaroslav Němeček (*1944). V časopise se objevily i další seriály, namátkou Polda a Olda od Jaroslava Maláka, Vynálezy Pana Semtamťuka od Adolfa Borna či Anča a Pepík od Lucie Lomové. Čtyřlístek je zapsaný v České knize rekordů jako nejdéle vycházející český komiks. Kromě téměř tisícovky vydání má Čtyřlístek svůj web, poštovní známky, Muzeum Čtyřlístku v Doksech a dokonce i pohádkovou stezku Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.
 

5. Od Zeleného Raoula k Mourrisonovi

Z modernějších komiksů pro dospělé je známý původní český komiks Zelený Raoul, který s plným názvem Zelený Raoul aneb Nekonečný příběh České republiky očima ufona v letech 1995–2022 vycházel v týdeníku Reflex. Kreslířem komiksu byl Štěpán Mareš, autory scénářů tři redaktoři Reflexu – Dan Hrubý, Milan Tesař a Tomáš Baldýnský. Pozornost si zaslouží i komiks Jaroslava Rudiše Alois Nebel, který vyšel jako komiks, knižně a dokonce podle něj byl natočen i film, anebo Velké putování Vlase a Brady od známého výtvarníka Františka Skály. Fenoménem se staly také komiksy, které v 70. letech začaly vycházet v dětských časopisech, v Ohníčku, Mateřídoušce, Sedmičce nebo na poslední straně časopisu ABC. Od roku 2002 tam řádí Mourrison, kocouří hrdina bez básně a hany, jehož autorem je Lukáš Fibrich.
 

6. Nejlepší české komiksy

Když v roce 2009 web Komiksárium vyhlásil anketu o nejlepší český komiks všech dob, nejlepším českým komiksem historie byl zvolen příběh Káji Saudka Muriel a andělé. „Skvěle mixuje dobrodružství, romanci a humor,“ zněl verdikt poroty. Jeho autory byli Kája Saudek a Miloš Macourek, předlohou k několika postavám se staly osoby z kreslířova okolí. Pro Muriel to byla tehdejší Saudkova přítelkyně, herečka Olga Schoberová, pro hlavního padoucha generála Xerona jeho bratr Jan Saudek.

Brilantní kreslíř Saudek se ale umístil i na třetím místě s neméně slavným seriálem Lips Tullian. Příběh „nejobávanějšího náčelníka lupičů“ se odehrává v polovině 17. století na území Čech a německého Saska a předlohou pro něj byla skutečná postava, která posloužila Friedrichu Schillerovi jako reálná předloha jeho slavných Loupežníků (1781). Scénář vytvořil Jaroslav Weigel a komiks vycházel v 70. letech na pokračování v časopise Mladý svět.
 

7. Pullitzerova cena za komiks

Pullitzerova cena je každoročně udělované prestižní americké žurnalistické a umělecké ocenění. Jejím zakladatelem je americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer a uděluje se od roku 1917. Jedním z jejích držitelů je Art Spiegelman, americký komiksový kreslíř, editor a spisovatel. Narodil se ve Švédsku židovským uprchlíkům Vladkovi a Anje Spiegelmanovým, kteří přežili koncentrační tábory Osvětim a Dachau. V roce 1960 se rodina odstěhovala do USA, kde dvanáctiletý Spiegelmann objevil komiksové příběhy a sám je pak začal kreslit. Jeho „grafický román“ Maus je děsivým zobrazením holocaustu, vyprávěným formou komiksu. Židé v něm vystupují jako myši, Němci jako kočky a Poláci jako prasata. Maus se v roce 1992 stal prvním komiksem, který získal Pulitzerovu cenu.
Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou Kultura

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Máte rádi komiksové postavičky z kresleného seriálu Čtyřlístek? Pak navštivte Muzeum Čtyřlístek v Doksech, kde se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se zde setkáte téměř v životní velikosti.

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Tesaři, kuchaři, policisté, hasiči, cukráři, hostinští, malíři, lékárníci a další profese: ti všichni mají své ochránce a patrony. Na Kudy z nudy jsme zkusili vypátrat ty nejznámější i zapomenuté. Pojďte se s nimi seznámit a zjistit, kdo drží ochrannou ruku nad vaším koníčkem nebo zaměstnáním!

Jiří Winter – Neprakta – proslulý kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista

Jiří Winter – Neprakta – proslulý kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista

Jiří Winter, známý také pod pseudonymem Neprakta, (12. července 1924, Praha – 30. října 2011, Praha) je fenoménem ve světě komiksu, karikatury, ilustrace a vtipu. Nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů a obrázků, ilustroval stovky humoristických knih a uměl rozdávat smích i v politicky obtížné době.

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

Minaret a Janohrad v Lednici, Dianin chrám anebo kolonáda na Rajstně u Valtic: To všechno jsou díla, u jejichž zrodu stál Josef Hardmuth. Vedle všech jeho slavných staveb by měl stát ještě pomník docela obyčejných tužek: patří mezi nejznámější Hardmuthovy vynálezy a kvůli jejich výrobě založil továrnu Koh-i-noor.

Bohumil „Bimba“ Konečný – ilustrátor Rychlých šípů i přitažlivých sexbomb

Bohumil „Bimba“ Konečný – ilustrátor Rychlých šípů i přitažlivých sexbomb

Jméno Bohumil „Bimba“ Konečný je možná trochu pozapomenuté, ale jeho kresby určitě znáte. Rukou Bohumila Konečného ožívaly dobrodružné povídky Otakara Batličky i Jaroslava Foglara. Mnoho jeho kreseb vycházelo v časopisech Mladý hlasatel, Ahoj a Rozruch. Dívky znaly jeho kresby z romantických knih. Konečného skvělá kreslířská technika se uplatnila i v reklamě, jeho přitažlivé pin-up girls lákaly ke koupi výrobků v Čechách i v zahraničí.

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Zdeněk Miler – výtvarník a autor slavného Krtečka

Zdeněk Miler – výtvarník a autor slavného Krtečka

Krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým postavičkám a provází děti už více než šedesát let. Výtvarník Zdeněk Miler (21. února 1921, Kladno – 30. listopadu 2011, Nová Ves pod Pleší) věnoval příběhům s Krtkem většinu své tvorby, asi padesát filmů z celkových sedmdesáti. Svými nezaměnitelnými ilustracemi doprovodil také desítky dalších dětských knížek.

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

Ačkoli Rychlým šípům už je přes osmdesát let, stále nachází své čtenáře a obdivovatele. Jak dobře znáte komiks Jaroslava Foglara a pozadí příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky? Na Kudy z nudy vám představíme historii rychlých šípů, jejich autora a spousty dalších zajímavostí.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Kde jsou Stínadla z Rychlých šípů? Vypravte se pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Kde jsou Stínadla z Rychlých šípů? Vypravte se pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Milujete romantická zákoutí Starého Města v Praze, osvětlená starými lucernami? Právě sem, podle mínění mnohých čtenářů, umístil spisovatel Jaroslav Foglar tajemná Stínadla, známá z příběhů Rychlých šípů. První díl komiksu vyšel v časopisu Mladý hlasatel 17. prosince 1938.

Muzeum Káji Saudka plné komiksů Kultura

Muzeum Káji Saudka plné komiksů

Komiksové muzeum Káji Saudka je muzeum, které vás bude bavit. Prostor věnovaný jedné z nejvýraznějších českých osobností Kájovi Saudkovi.

Komiksová naučná stezka Jana Husa okolo Kozího hrádku Příroda

Komiksová naučná stezka Jana Husa okolo Kozího hrádku

Seznamte se s historií hrádku a zdejšího pobytu mistra Jana Husa zábavnou komiksovou formou. Okolo pevnůstky totiž vede naučná stezka určena všem věkovým kategoriím, kterou společně s historiky komiksová autorka Klára Smolíková. Součástí jsou také hravé prvky pro nejmenší.

Cesty za uměním: Albrecht Dürer, obraz Růžencová slavnost a moucha na koleně Panny Marie

Cesty za uměním: Albrecht Dürer, obraz Růžencová slavnost a moucha na koleně Panny Marie

Od narození nejslavnějšího německého malíře Albrechta Dürera (1471–1528) uplynulo více než 550 let. Už téměř sto let patří jeho obraz Růžencová slavnost ke klenotům Národní galerie v Praze. Sám autor o něm po jeho dokončení v roce 1506 napsal, řekl, že podle něj v celé zemi není lepší dílo.

Jaroslav Foglar – spisovatel a osobnost českého skautského hnutí

Jaroslav Foglar – spisovatel a osobnost českého skautského hnutí

Populární autor knížek pro mládež a šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed Jaroslav Foglar (6. července 1907 Praha – 23. ledna 1999 Praha) byl také dlouholetý vůdce oddílu Pražská Dvojka. Ten vznikl jako jeden z prvních pěti skautských oddílů již v začátcích skautingu roku 1912. Protože jako jediný skautský oddíl u nás nikdy nepřerušil svou činnost, ať již za okupace či za komunistického režimu, nyní je nejstarší v České republice.

Ondřej Sekora a Ferda Mravenec – kreslíř a novinář a jeho oblíbený hrdina

Ondřej Sekora a Ferda Mravenec – kreslíř a novinář a jeho oblíbený hrdina

Ferda Mravenec a jeho kamarádi jsou oblíbení hrdinové dětských knížek a obrázkových seriálů Ondřeje Sekory (25. září 1899, Brno – 4. července 1967, Praha). Málokdo ví, že spisovatel, novinář, kreslíř, grafik, ilustrátor a karikaturista byl rovněž nadšený entomolog, zakladatel prvních českých ragbyových klubů, autor českého ragbyového názvosloví a také nadšený sportovec a trenér.

Čtyřlístek – nejoblíbenější český komiks pro děti

Čtyřlístek – nejoblíbenější český komiks pro děti

S časopisem Čtyřlístek a příběhy Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky vyrůstala generace dnešních rodičů i prarodičů a patrně na ně budou vzpomínat i děti současných dětí. Čtyřlístek totiž vychází od roku 1969 a je zapsaný v České knize rekordů jako nejdéle vycházející český komiks. Kromě přibližně 800 vydaných čísel má Čtyřlístek svůj web, poštovní známky, muzeum a dokonce i pohádkovou stezku Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.

#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie

#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie

Nadčasové a luxusní kousky, které ani po stovkách let neztrácejí své kouzlo: to jsou gobelíny či tapiserie. Tkané, vyšívané i vázané nástěnné obrazové koberce se už před stovkami let používaly k výzdobě a zateplení středověkých sálů a komnat, své místo ale mají i v moderních interiérech. Kde se vyrábějí, kde se s jejich výrobou můžete seznámit na vlastní oči i ruce a které kousky stojí za vidění?

Miloslav Švandrlík – český spisovatel a humorista

Miloslav Švandrlík – český spisovatel a humorista

Spisovatel Miloslav Švandrlík (10. srpna 1932, Praha – 26. října 2009, Praha) je známý jako autor řady kreslených vtipů, hororových a strašidelných povídek, a hlavně humorných knížek. Nejznámější z nich jsou Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, příhody žáků Kopyta a Mňouka, anebo příběhy o nejrůznějších strašidlech.

Adolf Born – populární výtvarník a ilustrátor

Adolf Born – populární výtvarník a ilustrátor

Málokterý český výtvarník je tak známý jako Adolf Born (12. června 1930, České Velenice – 22. května 2016, Praha). Malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník ilustroval více než 250 knížek, řada jeho postaviček ožila i na filmovém plátně.

Jan Saudek – umělecký fotograf a malíř

Jan Saudek – umělecký fotograf a malíř

Jan Saudek (* 13. května 1935 Praha) je nejproslulejší český fotograf současnosti. Po celém světě uspořádal stovky výstav a jeho díla, kontroverzní i provokativní, jedinečná svým pojetím a snadno rozlišitelná v záplavě tvorby dalších fotografů, najdete ve všech prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích.

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 – 14. prosince 1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají nejenom kocourek Mikeš, ale také chytrá kmotra liška, bubáci a hastrmani, pověstné zabijačky i hospodské rvačky.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Jak to bylo s rukopisy? Prozradí to Rukopisné dny ve Dvoře Králové nad Labem

Jak to bylo s rukopisy? Prozradí to Rukopisné dny ve Dvoře Králové nad Labem

Do města v podhůří Krkonoš se dnes jezdí hlavně kvůli zoologické zahradě s africkým a lvím safari, ale proslavilo se dávno před jejím vznikem. V první polovině 19. století o něm mluvila celá země: to když spisovatel a básník Václav Hanka v září 1817 objevil ve věžní kobce kostela sv. Jana Křtitele středověký rukopis.

Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790

Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790

Dvorní knížecí architekt Joseph Hardtmuth položil roku 1790 základy podnikání, ze kterého jeho potomci, zejména syn Carl a vnuk Franz, vybudovali jednu z největších světových společností ve svém oboru. Z továrny Koh-I-Noor Hardmuth pochází řada významných inovací na poli vývoje psacích prostředků. Například samotná výroba grafitové tuhy z grafitu a jílu, patentovaná již v roce 1802, princip strojové výroby tužek či členění grafitových tužek podle tvrdosti tuhy do jednotlivých gradací 8B-10H, které brzy převzali ostatní výrobci jako celosvětový standard.

U Provaznice – hospůdka s vlastním komiksem Gurmánská turistika

U Provaznice – hospůdka s vlastním komiksem

Staropražský hostinec s dlouholetou tradicí a báječnou kuchyní. Vyhlášený poledními menu a originálním interiérem. Točené pivo jako křen a spousta dalších chuťovek!

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Knihovna snů 2024, Svatomartinský průvod ve Slatiňanech, Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Výlov rybníka Betlém 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
8. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.11. – 10.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Svatomartinské slavnosti na náplavce v Praze, Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Kubáni 2024, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze, Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
8. listopad 2024 7:00
Zážitky

Kam na výlet v listopadu aneb kde zůstává otevřeno

Leckde se na konci října rozloučí s posledními návštěvníky a uzamknou do příští sezóny dveře, jinde ale zůstává stále otevřeno – někde už jen v listopadu, jinde celou zimu. Kam se můžete vypravit v nejbližších týdnech a který výlet můžete klidně odložit třeba až na prosinec? Na vše vám odpoví tipy Kudy z nudy.
7. listopad 2024 12:05
Zážitky

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.
7. listopad 2024 8:50
Zážitky

Kam za světlem? Tipy na procházky za anděly a světlenou výzdobou v Česku

Udělejte si během adventu a vánočních svátků pěknou vycházku na zajímavá místa. Světlo je součástí tradičních vánočních zvyků. V řadě obcí a měst připravili letos krásnou vánoční výzdobu, někde potkáte anděly, jinde zase objevíte vánočně nasvícený dům či rovnou celou vesničku. Stále více jsou oblíbené dechberoucí světelné parky s nezapomenutelnou atmosférou. Kam se tedy vydat na neobyčejnou adventní či vánoční procházku? Kde září několikametrové sochy andělů, vánočních dárků, zvířat i betlémů?
7. listopad 2024 8:09
Zážitky

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Devadesátky: doba před třiceti lety, kterou připomíná stejnojmenný televizní detektivní seriál. Nasedněte na portálu Kudy z nudy do stroje času a vraťte se do časů, kdy spousta dnešních populárních turistických cílů byla teprve v plenkách, případně vůbec neexistovala. Do časů, kdy si České republiky všimlo UNESCO, kdy ještě neexistoval internet a mobilní telefony, zato jsme měli pracovní soboty, telefonní budky a další pohrobky starého režimu. Co z toho, co tehdy vzniklo, funguje dodnes?
5. listopad 2024 9:00
Zážitky

Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v zimě

Pohádkových stezek je u nás sice mnoho, ale spousta z nich se přes zimu promění v klasické lesní cesty: dřevěné sochy, výtvarné dílny a další zábavné prvky se totiž až do jara přesunou pod střechu. Přeci jen ale existuje pár míst, kam se můžete vypravit i v zimě. Z desítek okruhů jsme pro vás vybrali několik, které snadno zvládnete i s malými dětmi, nejsou příliš dlouhé, nezavedou vás příliš vysoko do kopců a nenajdete na nich zrádná klesání a stoupání. A někde dokonce na konci čeká rozhledna!
1. listopad 2024 9:00
Zážitky

Výročí, slavnosti, svatomartinské husy a víno, bitvy i nové zážitky: Co nesmíte zmeškat v listopadu 2024?

Měsíc listopad přináší unikátní zážitky, od hudebních událostí přes divadelní inscenace až po připomínky výročí Sametové revoluce i první adventní trhy. Listopad láká do výstavních síní a na programy pod střechou; představíme vám nové projekty, zavedeme vás do muzea i na zámek, společně ochutnáme svatomartinská vína a potěšíme oko i duši krásou třpytivých minerálů. Zkrátka listopad s portálem Kudy z nudy bude jeden velký zážitek!
30. říjen 2024 13:50
Zážitky