ÚvodAktualityZnáte nové rozhledny v Orlických horách?
Příroda

Znáte nové rozhledny v Orlických horách?

  • 27. září 2021
V rámci projektu Hřebenovka vyrostly v posledních letech na hřebenech Orlických hor nové rozhledny. Tak například jednu z nich objevíte na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách, pěkná je i rozhledna na vrchu Šibeník nad Novým Hrádkem, a dále na hranici s Polskem rozhledna na Vrchmezí, ta ale patří polské straně. Mimo projektu Hřebenovka byla také nově otevřena rozhledna Žaltman v Jestřebích horách.
česko polská hřebenovkaProjekt Česko-polské Hřebenovky dosáhl v loňském roce dalšího mezníku. Podařilo se dokončit a veřejnosti zpřístupnit všechny plánované rozhledny. Turisté tak mohou navštívit nové dominanty česko-polského pohraničí.

Projekt Česko-polská Hřebenovka – východní část navazuje na předchozí česko-polské projekty, v rámci kterých již byly postaveny rozhledny Žernov, Čáp u Teplic nad Metují, Na Signálu u Horní Radechové, Eliška u pevnosti Stachelberg, vyhlídkové místo v Broumově nebo o informační centra v Broumově, ve Vrchlabí a na Kuksu.
 

Nový Hrádek – Šibeník

/aktivity/rozhledna-sibenik-u-noveho-hradkuNedaleko městyse Nový Hrádek na vrcholu Šibeník se nachází od prosince 2020 zajímavá stavba. Z tubusu původní větrné elektrárny vznikla rozhledna propojená lávkou s novým infomačním centrem v objektu bývalé trafostanice. Jedná se o unikátní využití nefunkčních objektů minulé doby pro nový účel. Od jara 2021 je zde  k dispozici také parkoviště pro deset aut.

Vystoupat na plošinu ve výšce třiceti metrů, která nyní slouží  veřejnosti, je sice velkou výzvou, ale odměnou vám bude krásný výhled nejen na Nový Hrádek, ale i vrcholky Orlických hor, část Polska, nádrž Rozkoš nebo i Kunětickou horuPardubic.
 

Rozhledna na Feistově kopci

rozhledna na feistově kopciNa Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách byla dokončena v dubnu 2020. Rozhledna je téměř 30 m vysoká se čtvercovým půdorysem a otevřenou osmiúhelníkovou vyhlídkovou plošinou v sedmém patře, ze které se můžete kochat výhledem na Orlické hory a Bystřické hory, Vrchmezí nebo Rozkoš. Vstup je zdarma a turniket u vstupu slouží jen pro sčítání návštěvníků. Milovníci výšek a krásných pohledů uvidí například i viadukt v Lewině Klodzkém.

A po sestoupení zpět na zem se pak mohou vydat za poznáním po naučné geologické stezce, která vznikla v roce 2014. Trasa zavede turistu na místa výskytu zvětralých žulových balvanů tvořících v této lokalitě jedinečné útvary. Zajímavosti o místní geologii a geomorfologii se návštěvník dozví z devíti informačních panelů.
 

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Na Větrné horce Vysoké SrbskéRozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Rozhledna Vysoká Srbská je vysoká 18 metrů a tvoří ji kostra z oceli opláštěná dřevem. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 16 metrů. Věž naleznete ve svahu na dohled od místního hostince. Poskytuje krásný výhled směrem k Hronovu, na Stolové hory s Borem a Hejšovinou, Javoří hory, Ostaš, Teplické skály i Krkonoše a Orlické hory.


Rozhledna na Vrchmezí

Rozhledna na VrchmezíNa Vrchmezí, nejsevernější orlickohorské tisícovce a nejvyšším vrcholu polské části Orlických hor (přes vrchol a hřeben prochází státní hranice) byla v polovině prosince 2020 zpřístupněna nová rozhledna. Rozhledna vznikla z iniciativy polské strany na polské straně vrcholu v místech zaniklého výletního hostince, vyhořelého krátce po 2. světové válce.

Jedná se o celodřevěnou stavbu (pouze základní pilíře jsou betonové a obložené kamenem). Centrální dřevěné schodiště vás zavede přes dvojici odpočinkových plošin na (střechou krytou) plošinu třetí – vyhlídkovou, ze které se před námi otevírá výhled na Orlické hory a do Polska na Bystřické a Stolové hory, oblast lázeňských měst a Kladskou kotlinu. Rozhledna je přístupná celoročně, vstupné se na ni neplatí.
 

Rozhledna Velká Deštná

velká deštnáVelká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem. Návštěvníkům poskytuje dechberoucí výhled na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Přibližně půl kilometru pod vrcholem u zelené turistické značky, která vede do Luisina Údolí, je malá studánka s výbornou vodou a nádherným výhledem do kraje.
 

Rozhledna Czerniec v Bystřických horách

CzerniecUprostřed polských lesů nedaleko hranice se na žluté turistické trase nachází vrchol Czerniec, který je druhým nejvyšším vrcholem Bystřických hor. Ve výšce 841 m n. m. se zde původně nacházela a díky projektu opět nachází rozhledna. Z jejího vrcholu můžete za dobré viditelnosti spatřit nejen její nebližší kolegyni na Jagodné a v údolí schovaný neratovský kostel, ale také Kralický Sněžník, Suchý vrch nebo část Orlických hor.

Dřevěná stavba je vrcholem česko-polské spolupráce. Financovaná byla polským partnerem projektu Gminou Międzylesie a dodavatelem byla naopak česká firma Tesmen z Červeného Kostelce.
 

Na Žaltman do Jestřebích hor

rozhledna ŽaltmanDeset kilometrů východně od Trutnova najdete nejvyšší vrchol Jestřebích horŽaltman. Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Vyhlídku ve 12 metrech nad zemí postavili svépomocí členové TJ Sokol Malé Svatoňovice. Ta musela být roku 2019 rozebrána. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé.

Nahradila ji nová se čtyřmi vyhlídkovými plošinami, nejvyšší z nich je 22 metrů nad zemí, vede na ní 120 schodů. Věž na vrcholu je jednoduchou kovovou konstrukcí a má tu výhodu, že je volně přístupná. Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo to uvidíte Broumovskou vrchovinu s Ostašem, Javořími horami i Adršpašsko – teplickými skalami, dále  Krkonoše, Rýchory, Vraní hory v Polsku, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět stolové hory v sousedním Polsku – Bor a Hejšovina, na jižní straně dohlédnete za přehradu Rozkoš až do oblasti u Hradce Králové.
Vrchol Vrchmezí v Orlických horách Příroda

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchmezí je výrazný vrchol (1084 m) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, asi 4 km jihovýchodně od Olešnice v Orlických horách. Po Velké a Malé Deštné je Vrchmezí třetí nejvyšší horou pohoří.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor Příroda

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách Příroda

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách vznikla rozhledna na Feistově kopci. Celková její výška je 30 metrů, nadzemní část má čtvercový půdorys s osmiúhelníkovou otevřenou vyhlídkovou plošinou, nacházející se v sedmém patře.

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské Příroda

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou Příroda

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách Příroda

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.

Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku Příroda

Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku

Rozhlednu na vrcholu Šibeníku postavil městys Nový Hrádek, který pro jej výstavbu využil vysloužilý tubus větrné elektrárny. U rozhledny se navíc nachází návštěvnické infocentrum vybudované z bývalé trafostanice větrníku.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj