Největší novinkou v
Uměleckoprůmyslovém museu v
Praze je
výstava historických domečků pro panenky, otevřená v polovině února. Pohled do maličkého světa ze 17. a 18. století je fascinující a v našem prostředí i výjimečný: tenhle typ hračky se u nás totiž objevil až v 19. století. Výstavu můžete navštívit až do poloviny června.
Příběhy malých světů
Při pohledu do útrob dvanácti domečků pro panenky zjistíte, jak žily rodiny z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti a jak se měnila architektura a design jejich bydlení. Je tu
venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstská vila i
moderní byt ve výškové budově z šedesátých let 20. století. Domečky jsou zapůjčené z
londýnského Victoria & Albert Museum of Childhood, jemuž je často darovali dědici původních majitelů.
Českou ozvěnu představuje
secesní interiér z muzejních sbírek v měřítku 1:5 a digitální hra, v níž můžete vytvořit vlastní secesní interiér. Nejenom pro děti jsou určeny
pracovní listy nazvané Malé světy; upozorní vás na předměty, z nichž lze vyčíst společenské postavení malých obyvatel a to, zda jde o bydlení městské či venkovské a na spousty dalších detailů.
Výstavu doprovází
práce studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a také domečky a pokojíčky, které vznikly při rozmanitých edukačních programech a projektech pod rukama žáků a studentů dalších škol. Doprovodný program nabídne
komentované prohlídky, přednášky, programy a
výtvarné dílny pro školy, v červnu v rámci oslav Dne dětí se chystá
velká výtvarná dílna v muzejní zahradě.
Paneláky a venkov
Víte, že v
Praze je téměř 10 tisíc paneláků, v nichž žije
44 % obyvatel hlavního města? A že nemusí jít jen o nudné a monotónní shluky šedivých krabic? Zajímavým protikladem k titěrným domečkům z časů dávno minulých je
druhá zajímavá výstava Uměleckoprůmyslového musea, nazvaná
Bydliště: panelové sídliště. Pomocí plánů, modelů a dobových fotografií výstava představí desítky sídlišť v celém Česku, která vznikla mezi lety 1945–1989.
Do třetice téma bydlení, tentokrát opět
domečky a pokojíčky pro panenky, můžete vidět na
zámku v Kamenici nad Lipou, v pobočce
Uměleckoprůmyslového musea. Nejstarší hračky pocházejí z druhé poloviny 19. století, ty nejmladší ze třicátých let 20. století. Mimo hlavní sezonu je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 15 hodin.
Co byste měli vidět a kam se vypravit?
- Další pobočku má Uměleckoprůmyslové museum v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu na Starém Městě. Expozice je věnovaná kubismu, stylu, který propojil architekturu a volné i užité umění; otevřeno je denně kromě pondělí. Za bližší seznámení stojí i Grand Café Orient, jediná kubistická kavárna na světě.
- Přes zimu nezavírá ani zámek v Klášterci nad Ohří, kde je vystaven porcelán ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea. Otevřeno je denně kromě neděle a pondělí.
- Původně Uměleckoprůmyslové museum, založené roku 1885, sídlilo v nedalekém Rudolfinu. Současná budova vznikla na sklonku 19. století podle návrhu Josefa Schulze, slavnostní otevření proběhlo v roce 1900.
- Ve studovně byl zachován původní mobiliář Josefa Schulze a také barokní knihovní skříně z piaristického kláštera v Benešově, instalované již při stavbě muzea v letech 1897–1900.
- V přízemí objevíte muzejní obchod firmy Modernista s velkým výběrem odborných knih a časopisů o designu a užitém umění, replikami originálů předmětů ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea, originální autorskou módou a drobnými suvenýry.