ÚvodAktualityZnovuzrozené Uměleckoprůmyslové museum láká na domy a byty pro velké i pro panenky
Kultura

Znovuzrozené Uměleckoprůmyslové museum láká na domy a byty pro velké i pro panenky

  • 24. února 2018
Loni se po tříleté rekonstrukci znovu otevřela budova Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Vedle pečlivě restaurovaných historických prvků a interiérů, nového vchodu přes zahradu ze Široké ulice, větších výstavních prostor a kafé restaurantu v přízemí si obdiv zaslouží samozřejmě zdejší výstavy.
Největší novinkou v Uměleckoprůmyslovém museuPraze je výstava historických domečků pro panenky, otevřená v polovině února. Pohled do maličkého světa ze 17. a 18. století je fascinující a v našem prostředí i výjimečný: tenhle typ hračky se u nás totiž objevil až v 19. století. Výstavu můžete navštívit až do poloviny června.
 

Příběhy malých světů

Při pohledu do útrob dvanácti domečků pro panenky zjistíte, jak žily rodiny z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti a jak se měnila architektura a design jejich bydlení. Je tu venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstská vila i moderní byt ve výškové budově z šedesátých let 20. století. Domečky jsou zapůjčené z londýnského Victoria & Albert Museum of Childhood, jemuž je často darovali dědici původních majitelů.

Českou ozvěnu představuje secesní interiér z muzejních sbírek v měřítku 1:5 a digitální hra, v níž můžete vytvořit vlastní secesní interiér. Nejenom pro děti jsou určeny pracovní listy nazvané Malé světy; upozorní vás na předměty, z nichž lze vyčíst společenské postavení malých obyvatel a to, zda jde o bydlení městské či venkovské a na spousty dalších detailů. Výstavu doprovází práce studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a také domečky a pokojíčky, které vznikly při rozmanitých edukačních programech a projektech pod rukama žáků a studentů dalších škol. Doprovodný program nabídne komentované prohlídky, přednášky, programy a výtvarné dílny pro školy, v červnu v rámci oslav Dne dětí se chystá velká výtvarná dílna v muzejní zahradě.
 

Paneláky a venkov

Víte, že v Praze je téměř 10 tisíc paneláků, v nichž žije 44 % obyvatel hlavního města? A že nemusí jít jen o nudné a monotónní shluky šedivých krabic? Zajímavým protikladem k titěrným domečkům z časů dávno minulých je druhá zajímavá výstava Uměleckoprůmyslového musea, nazvaná Bydliště: panelové sídliště. Pomocí plánů, modelů a dobových fotografií výstava představí desítky sídlišť v celém Česku, která vznikla mezi lety 1945–1989.

Do třetice téma bydlení, tentokrát opět domečky a pokojíčky pro panenky, můžete vidět na zámkuKamenici nad Lipou, v pobočce Uměleckoprůmyslového musea. Nejstarší hračky pocházejí z druhé poloviny 19. století, ty nejmladší ze třicátých let 20. století. Mimo hlavní sezonu je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 15 hodin.
 

Co byste měli vidět a kam se vypravit?

  • Další pobočku má Uměleckoprůmyslové museum v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu na Starém Městě. Expozice je věnovaná kubismu, stylu, který propojil architekturu a volné i užité umění; otevřeno je denně kromě pondělí. Za bližší seznámení stojí i Grand Café Orient, jediná kubistická kavárna na světě.
  • Přes zimu nezavírá ani zámekKlášterci nad Ohří, kde je vystaven porcelán ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea. Otevřeno je denně kromě neděle a pondělí.
  • Původně Uměleckoprůmyslové museum, založené roku 1885, sídlilo v nedalekém Rudolfinu. Současná budova vznikla na sklonku 19. století podle návrhu Josefa Schulze, slavnostní otevření proběhlo v roce 1900.
  • Ve studovně byl zachován původní mobiliář Josefa Schulze a také barokní knihovní skříně z piaristického kláštera v Benešově, instalované již při stavbě muzea v letech 1897–1900.
  • V přízemí objevíte muzejní obchod firmy Modernista s velkým výběrem odborných knih a časopisů o designu a užitém umění, replikami originálů předmětů ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea, originální autorskou módou a drobnými suvenýry.
Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Ex Post – kulturně vzdělávací prostor Kultura

Ex Post – kulturně vzdělávací prostor

Po několikaměsíční rekonstrukci se v Příčné ulici v Praze znovu otevřela pobočka pošty – tentokrát však utichnou razítka a prostor bude patřit kultuře a vzdělávání.

Galerie Josefa Sudka v Praze Kultura

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Modernista – splněný sen pro milovníky designu Zážitky

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Kromě vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích Památky

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Zámek Kamenice nad Lipou Památky

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek vznikl přestavbou původního hradu ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn v 19. století. Najdete tu dvě nové expozice hraček, Hledej hračku a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velkou hernu pro děti. Rodiče zaujme expozice nábytku 19. a 20. století.

Další aktuality

Gorilka Gaia v Zoo Praha slaví první rok – přijďte na sobotní oslavu!

V sobotu 12. dubna 2025 uplyne rok od narození Gaiy. Jméno teprve druhému mláděti gorily nížinné v pražském pavilonu Rezervace Dja loni vybrala a udělila světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Gaia je ve svém necelém roce houževnatým mládětem, které si nejčastěji hraje se svou o čtvrt roku starší sestrou Mobi. Oslavy v Rezervaci Dja začnou v sobotu v 10 hodin, přičemž dárek dostane Gaia v 15 hodin.
10. duben 2025 8:00
Příroda, Praha

Dostihová sezóna v Chuchli se rozjíždí

Závodiště v pražské Chuchli vstupuje do nové sezóny 2025 vždy v první polovině dubna. Slavnostní zahájení a Velká dubnová cena se sice již jela, ostatní velké závody letošní sezóny však na koně, závodníky i diváky čekají! Těšit se můžete například na Pony Cup v parkuru, Velikonoční dostihový den nebo Memoriál Jany Holé. Nejvýznamnější dostih první části sezóny 104. Velká jarní cena proběhne 11. května 2025.
9. duben 2025 14:00
Letní sporty, Praha

Česko ve filmu: Jiřina Bohdalová, královna filmového humoru

Jiřina Bohdalová. Jméno, které rezonuje napříč generacemi, ač je to k neuvěření. Žena, která nejen že přežila všechny režimy, ale každý z nich si podmanila svým nenapodobitelným hlasem a smyslem pro humor. Její role sahají od princezen po čarodějnice a od dramatu po grotesku – Jiřina prostě umí všechno. Připomeňte si ji s Kudy z nudy skrze filmy, ve kterých zanechala nesmazatelnou stopu.
9. duben 2025 8:23
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na Pražském hradě – jaro 2025, Svět minerálů a šperků na Výstavišti Holešovice 2025, 300 let zámku Jemniště a výstava vozů Jaguar, 18. řemeslný jarmark v Lysé nad Labem 2025, Motoráčkem do lomu Čertovy schody. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

České značky: cestovní kancelář Čedok

Když v roce 1920 vznikl Čedok, svět vypadal úplně jinak. Dovolená se tehdy neřešila kliknutím na „last minute“, ale spíš jako malá expedice. Kufry byly kožené, wifi daleká budoucnost, a cestovní kancelář? To byla novinka, která slibovala, že se do cíle nejenom opravdu dostanete, ale možná se i v pořádku vrátíte. Právě to dodnes zaručuje cestování s Čedokem. Vydejte se s ním a s portálem Kudy z nudy za hranice všedních dní!
8. duben 2025 16:21
Životní styl, Praha

Prague Fringe Festival 2025 přinese na Malou Stranu indickou sekci a další divadla ze světa

Během 24. ročníku mezinárodního festivalu anglického divadla Prague Fringe, který se koná od pondělí 26. do 31. května 2025 se mohou diváci těšit na více než stovku představení od desítek souborů z různých zemí světa. Tradiční i neobvyklé divadelní prostory na Malé Straně znovu ožijí mezinárodními inscenacemi nového divadla, komedie, story-tellingu, divadla pro děti a dalšími žánry.
8. duben 2025 11:01
Kultura, Praha

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Česku. Závan Japonska zažijete 12. dubna v Mikulově a 26. dubna 2025 v pražském parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
7. duben 2025 15:00
Příroda, Praha

Prožijte duchovní Velikonoce v Praze

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Středem těchto oslav, v duchu křesťanských tradic, bude v Praze katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Hlavním celebrantem všech mší svatých je zde pražský arcibiskup Jan Graubner. Několik liturgických slavností bude probíhat také v kostele Všech svatých či bazilice sv. Jiří na Pražském hradě.
7. duben 2025 10:00
Kultura, Praha