Básník, spisovatel a publicista
Marek Torčík pochází z
Přerova. Žije v
Praze, kde také vystudoval
anglofonní literaturu a kulturu na
Univerzitě Karlově. V roce 2016 mu vyšla
básnická sbírka Rhizomy a od té doby publikoval především časopisecky prózu i básně. Hrdina Torčíkova debutového
románu Rozložíš paměť, který vydalo
nakladatelství Paseka, vyrůstá na periferii zájmu na moravském maloměstě. Žije s matkou samoživitelkou, má problematický vztah se svým dědou alkoholikem, jako gay ve škole čelí šikaně, trápí ho pocit osamocení.
Torčík za svůj
román Rozložíš paměť získal v roce 2024 dvě významná literární ocenění. Na jaře to byla
cena Magnesia Litera v kategorii próza. Podle poroty román odráží trendy ve světové literatuře, a jeho autor zkoumá selektivnost vlastní paměti. „Kniha velmi naléhavě a s využitím básnických prostředků popisuje neutěšené dětství a dospívání, které odlišnost neodpouští. LGBT+ témata, chudobu a šikanu vystihnul ve významově nosných a neokoukaných souvislostech. Nejedná se pouze o syrovou výpověď, která čtenáře zahltí, nýbrž o zdařilý pokus o to, co definuje autofikci nejvíc: vykročit vstříc od individuálního k tomu společnému v nás,“ píše se o knize na
webu ceny Magnesia Litera.
O pár měsíců později
Marek Torčík za stejnou knihu získal
Cenu Jiřího Ortena pro spisovatele a spisovatelky do 30 let. Prestižní literární ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje
Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Mezi
laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například
Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka, Sára Vybíralová, Anna Cima, Hana Lehečková, Šimon Leitgeb či Vojtěch Vacek.
Práva na překlad románu Rozložíš paměť se prodala už do osmnácti zemí, od Spojených států až po Japonsko nebo Tchaj-wan. Podobný úspěch se v posledních desetiletích podařil jen hrstce českých knih.