ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o USA
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o USA

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

1. Objevení Ameriky

Proč je vlastně Amerika Amerika? Kontinent je pojmenovaný po cestovateli a objeviteli Amerigo Vespuccim (1454–1512). Pocházel z Itálie a od roku 1492 pracoval ve španělské Seville jako zástupce florentské obchodní firmy Beraldi, která zajišťovala vystrojení lodí pro první výpravy Kryštofa Kolumba (asi 1451–1506). Jméno Amerika podle Vespucciho křestního jména poprvé použil roku 1507 kartograf Martin Waldseemüller ve své mapě Universalis Cosmographia. Proč nevybral Kolumba? Vespucci tušil, že je na novém kontinentě; nazýval ho Nový svět a jeho východní pobřeží také jako první popsal. Kolumbus tam sice byl dřív, ale při prvních objevitelských plavbách přistál na ostrovech v Karibiku, na kontinent se dostal teprve později. Za tradiční letopočet objevení Ameriky Evropany se ale považuje rok 1492, kdy k břehům nového světadílu dorazil právě Kryštof Kolumbus.
 

2. Dvořákova Novosvětská / New World Symphony

I když Amerika byla pojmenovaná už stovky let, stále se pro ni používal i název Nový svět. Objevuje se i v podtitulu symfonie č. 9 e moll, op. 95, jedné z nejznámějších skladeb Antonína Dvořáka. Skladba s podtitulem Z Nového světa, nazývaná též Novosvětská / From the New World či New World Symphony je v pořadí poslední Dvořákovou symfonií. Vznikla v době, kdy byl Dvořák ředitelem newyorské konzervatoře, a její světová premiéra v prosinci 1893 ve slavné koncertní síni Carnegie Hall byla světovou senzací. Provedení symfonie v New Yorku mělo obrovský úspěch, publikum po každé větě tleskalo a Dvořák se musel pokaždé klanět. Evropská premiéra Novosvětské se odehrála v Londýně v červnu 1894 s orchestrem London Philharmonic Society. V Praze měla Novosvětská premiéru při prvním vystoupení nově založené České filharmonie 4. ledna 1896 v Rudolfinu, kdy orchestr řídil osobně Antonín Dvořák. Význam jednoho z nejlepších děl světové symfonické tvorby stoupl poté, co si v roce 1969 nahrávku Novosvětské vzal do vesmíru Neil Armstrong k prvnímu přistání kosmické lodi Apollo 11 na Měsíci.
 

3. Češi v Americe aneb objevitelé, poutníci, uprchlíci i osadníci

Od objevení Ameriky v roce 1492 až do roku 1990 zanechali Češi na území dnešních Spojených států nesmazatelnou stopu. První český osadník byl Augustin Heřman (asi 1621–1686). Narodil se v Mšeně na Kokořínsku, po bitvě na Bílé hoře zřejmě jako dítě či mladík odešel s rodinou do exilu a v Nizozemsku vystudoval zeměměřičství a geografii. Usadil se v dnešním New Yorku a stal se tak patrně prvním Čechem žijícím v Severní Americe. Dnes ho stylově připomíná loď La Grace, replika korzárské brigy ze 17. století, s níž Augustin Heřman coby první český pirát přepadal španělské lodě v Karibiku.



Podle statistických údajů se ve Spojených státech hlásí k českému původu více než 1,5 milionu osob a USA je země s největší českou komunitou. Český původ mají či měli například Madeleine Albrightová, historicky první ministryně zahraničí Spojených států, manželé Coriovi coby nositelé Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu, starosta Chicaga Antonín Čermák, filmový režisér Miloš Forman, spisovatel a ilustrátor Petr Sís, fotograf Antonin Kratochvil, modelka Pavlína Pořízková, tenisté Ivan Lendl a Petr Korda, tenistka Martina Navrátilová, operní pěvkyně a filmová herečka Jarmila Novotná a stovky dalších.
 

4. Česká města v Americe

Koncem 19. století se několik desítek českých rodin sešlo na pláních Oklahomy, aby získaly půdu po indiánech. Pozemky se tehdy přidělovaly formou takzvané land runs: volná půda zkrátka připadla tomu, kdo na ni dojel první. Když zazněl startovní výstřel, Češi se snažili zůstat spolu. Skutečně se jim to povedlo a výsledkem jejich snažení se stalo městečko Praha. I když dnes už zdaleka najde o české město a jeho název se vyslovuje Prejg, stále se jmenuje stejně jako česká Praha – Prague.



V Missouri ve stejné době vznikl Karlin, v Jižní Dakotě osady Janoušek, Ziskov, Plana, Vodnany, Vltavotyn a kuriózně znějící (avšak bytostně české) Peklo, v Montaně Kolin, v Indianě Sumava, v Minnesotě Komensky a New Prague, v Kalifornii a v Novém Mexiku Carlsbad, v New Yorku Bohemia a Moravia, v Iowě Tabor, Protivin a Pilsen, na Floridě Masaryktown a v Pensylvanii Slovan. Zmínit musíme i českoamerické městečko Lidice, původním jménem Stem Park Gardens, které jako první ve světě přijalo roku 1942 po zničení českých Lidic tento název k uctění jejich památky.
 

5. Amerika v Česku

Kousek Ameriky najdete v Praze na Malé Straně: v Schönbornském paláci sídlí už od roku 1925 velvyslanectví USA. V Praze najdete také letohrádek Amerika a Americký bar v Obecním domě. Při výletu na Třeboňsko se můžete zajet podívat do Nového Yorku, a v Českém krasu objevíte lom Velká Amerika i lom Malá Amerika. U Chudenic se projdete Americkou zahradou, v Nové Bystřici si prohlédnete Muzeum amerických veteránů a na Kudy z nudy dokonce můžete oslavit Den nezávislosti 4. července, vůbec největší svátek roku v USA. Připomíná 4. červenec 1776, den, kdy Druhý kontinentální kongres přijal Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických. Pojem „Spojené státy americké“ v té době byl starý jen pár měsíců, poprvé byl použit v dopise z 2. ledna 1776, který napsal irský generál americké revoluční armády Stephen Moylan asistentovi George Washingtona Josephu Reedovi
 

6. Amerika na Kudy z nudy

Když nás před časem covid zavřel doma a zabouchl nám brány do světa, na Kudy z nudy jsme vymysleli projekt #světovéČesko. Hledali jsme (a našli!) spousty fantastických míst z celého světa, která přitom jsou u nás doma. Právě díky seriálu #světovéČesko můžete cestovat i do Ameriky, kterou možná máte jen kousek od svého domova. Z obrovské a nepřeberné pokladnice přírodních krás Spojených států amerických jsme si pro srovnání s českými reáliemi vybrali třeba soutěsky Grand Canyonu, přírodní rezervaci Soos coby malý český Yellowstone anebo Broumovské stěny s Korunou, která připomíná Ďáblovu věž v americkém Wyomingu.



Pro Pravčickou bránu v národním parku České Švýcarsko coby největší pískovcovou skalní bránu Evropy jsme našli důstojný protějšek v Landscape Arch v národním parku Arches. Podívali jsme se také do Bílého domu, do českého Hollywoodu a za legendárními filmovými cenami Oscar, na Tančící dům a další stavby architekta Franka Gehryho anebo ke kopii katedrály sv. Patrika v New Yorku.
 

7. Dobroty z Ameriky

Oblíbili jste si tradiční americká jídla jako hamburger, hot dog, donuty, apple pie, smažené kuře, burákové máslo, Coca-Colu, popcorn, vafle, cookies, brownie, cheesecake nebo lívance s javorovým sirupem? Zajímavou českou stopu má hamburger, nejznámější americký pokrm, k němuž se ale hlásí hlavně Německo. V roce 1940 bratři Richard a Maurice McDonaldovi v Kalifornii otevřeli první podnik McDonald’s Bar-B-Q. A zajímavá česká stopa? V globální fenomén značku McDonald’s proměnil Ray Kroc, bývalý prodejce mléčných koktejlů. Úspěšný podnikatel se narodil v roce 1902 v Chicagu do rodiny českého emigranta Aloise Kroce, který pocházel z Plzeňska. V roce 1961 Kroc bratry McDonaldovy vyplatil a stal se jediným majitelem společnosti. Když v roce 1984 Kroc zemřel, řetězec měl jen v USA 7 500 prodejen. Jeho příběh mapuje film režiséra Johna Lee Hancocka Zakladatel / The Founder z roku 2016.
Rok české hudby 2024: čeští umělci v Carnegie Hall, nejslavnější koncertní síni světa

Rok české hudby 2024: čeští umělci v Carnegie Hall, nejslavnější koncertní síni světa

Rok české hudby 2024 pomalu končí. Oslavy vyvrcholí na začátku prosince Českým týdnem v New Yorku, ve slavné Carnegie Hall. Kteří čeští špičkoví umělci tu koncertovali? Kdo se řadí mezi ikony slavné koncertní síně a co chystá pro svá vystoupení Česká filharmonie? Vypravte se s Kudy z nudy do nejslavnějšího koncertního sálu na světě!

Jarmila Novotná – světově proslulá operní pěvkyně

Jarmila Novotná – světově proslulá operní pěvkyně

Světově proslulá operní pěvkyně, sopranistka Jarmila Novotná (23. září 1907, Praha – 9. února 1994, New York, USA) patřila k nejzářivějším osobnostem světové operní scény 20. století. Během své kariéry zpívala po celém světě, především ve Vídni, Berlíně, Salcburku či Miláně. Domovskou scénou se jí stala Metropolitní Opera v New Yorku, kde účinkovala plných šestnáct sezon.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

7 věcí, které nevíte… o českých cestovatelích

7 věcí, které nevíte… o českých cestovatelích

Cestování je mnohem víc než jen přesun z místa na místo. Pro nás na Kudy z nudy je stejně jako pro vás cestování vášeň a radost, touha objevovat, svoboda i nezávislost. Pro dnešní cestovatele to platí stejně jako pro ty, kteří se vydávali na cesty před desítkami a stovkami let. Nevěříte? Pojďte se s námi podívat na kuriózní zážitky českých cestovatelů!

Martina Navrátilová – nejlepší česká tenistka

Martina Navrátilová – nejlepší česká tenistka

Martina Navrátilová (18. října 1956, Praha) je tenisovou legendou, všeobecně se považuje za jednu z nejlepších tenistek všech dob. V šestnácti letech vyhrála juniorské i seniorské mistrovství republiky, v roce 1974 vybojovala první grandslamovou trofej, ve smíšené čtyřhře na French Open. V září 1975 se nevrátila z US Open a požádala v USA o politický azyl. Americké občanství získala roku 1981, když už byla známá jako královna ženského tenisu. A mezi nejlepšími tenistkami světa se držela až takřka do svých padesátin.

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová (* 15. května 1937, Praha – 23. března 2022, USA) je bývalá ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN a sehrála významnou roli při prvním rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko coby země bývalého východního bloku.

Český Grand Canyon – Velká Amerika Příroda

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Americká zahrada u Chudenic Příroda

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Amsterdam, Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou, sýry, tulipány, světoznámá květinová burza v Aalsmeer, delftský modrý porcelán, větrné mlýny, vodní kanály, rybí speciality anebo Naarden, místo s českou stopou, kde je pochovaný Jan Amos Komenský: je tolik věcí, které máme rádi na Nizozemsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme zemi na pobřeží Severního moře. Poznejte s Kudy z nudy Nizozemsko!

Petr Korda – jeden z nejlepších českých tenistů

Petr Korda – jeden z nejlepších českých tenistů

Petr Korda (* 23. ledna 1968, Praha) je bývalý český tenista, který v roce 1998 na Australian Open vybojoval první mužský grandslamový titul v historii samostatné České republiky. Roku 1994 vyhrál s Janou Novotnou pro Českou republiku Hopmanův pohár.

Ivan Lendl – jeden z nejlepších tenistů světa

Ivan Lendl – jeden z nejlepších tenistů světa

Ivan Lendl (* 7. března 1960, Ostrava) je tenisový trenér a bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a po získání amerického občanství také Spojené státy. Během své kariéry získal osm grandslamových titulů ve dvouhře.

Hamburger: oblíbené jídlo, burger festivaly z celého Česka a restaurace, kde je ochutnáte po celý rok

Hamburger: oblíbené jídlo, burger festivaly z celého Česka a restaurace, kde je ochutnáte po celý rok

Užijte si skvělé gastronomické zážitky, plné chutí a vůní. Rozpalte grily, zapalte ohně a ochutnejte burgery s vůní kouře! K tomu hodování vám nabízíme příběh masové placičky, která dobyla svět a má i zajímavou českou stopu. Naším průvodcem na Kudy z nudy tentokrát bude jeho veličenstvo hamburger.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Muzeum amerických veteránů v Nové Bystřici Kultura

Muzeum amerických veteránů v Nové Bystřici

Muzeum v Nové Bystřici je největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Více jak 70 pravých amerik v deseti sálech!

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?

Nová Bystřice

Nová Bystřice

Nová Bystřice je městečko téměř na česko-rakouských hranicích, na rozhraní dvou přírodních parků. Známější je Česká Kanada, která také dala jméno celé oblasti. Od roku 1897 sem až do roku 2022 jezdívala z Jindřichova Hradce úzkokolejka a v Nové Bystřici měla konečnou. Doufejme, že se vlakové spojení opět podaří obnovit. Než se tak stane, doveze vás sem autobus nebo vlastní automobil. Navštívit zde můžete krásné muzeum veteránů, původní opevnění anebo ochutnat pravou jadranskou zmrzlinu na náměstí.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů Památky

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Památné místo na Bílé hoře v Praze 6 připomíná neslavnou bitvu, která se zde odehrála 8. 11. 1620. Katolické armády porazily vojska českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. V následujících letech byla česká politika zcela podřízena habsburské nadvládě, a to na 298 let.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Vidět a zažít #světovéČesko

Vidět a zažít #světovéČesko

Objevte Českou Kanadu, Moravské Toskánsko nebo České Švýcarsko! Na portálu Kudy z nudy jsme našli spousty fantastických míst z celého světa – a přitom jsou u nás doma, v místech, kam to máte docela blízko.

Vápencový lom Malá Amerika Příroda

Vápencový lom Malá Amerika

Malá Amerika se nachází nedaleko od hradu Karlštejna. Lom vznikl těžbou vápencového kamene na konci 19. století. Voda v jezeře je tak průzračná a čistá, že v ní žijí přísně chránění raci.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Třeboňskem na kole do Nového Yorku, Paříže i Benátek

Třeboňskem na kole do Nového Yorku, Paříže i Benátek

Kuriozní cyklovýlet nadchne všechny milovníky krásné přírody a recese. Představte si, že během jednoho dne procestujete Nový York, Paříž, Londýn, Bosnu i Benátky... na Třeboňsku je to možné. Nedaleko Suchdola nad Lužnicí se nachází řada malých osad, pojmenovaných právě po známých světových metropolích. Stačí jen šlápnout do pedálů a projet naší trasu, která vás zavede do všech těchto osad. Výlet začíná na nádraží v Suchdole nad Lužnicí (Suchdol zastávka) a končí na větším suchdolském nádraží (Suchdol nad Lužnicí vlaková stanice).

Schönbornský palác – sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických Památky

Schönbornský palác – sídlo Velvyslanectví Spojených států amerických

Hrabě Colloredo Walsee, kterému dříve pozemky patřily, zde zřídil v roku 1660 rozsáhlou terasovou zahradu na petřínském svahu. Často bývá také palác nazýván Colloredovský palác.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Chudenice

Chudenice

V rámci střední Evropy drží malebné pošumavské městečko Chudenice historický primát: panství vlastnil od 13. století nepřetržitě až do roku 1945 prastarý rod Czerninů. K návštěvě láká Starý zámek s Muzeem Josefa Dobrovského, rozhledna Bolfánek i arboretum s neobvyklým názvem Americká zahrada.

Mšeno

Mšeno

Mšeno je vstupní branou Kokořínska. Za posledními domy vstoupíte do lesů, plných skalních útvarů, roklí a romantických zákoutí. Vedle nedotčené přírody a řady turistických a cyklistických stezek v okolí objevíte několik hradů, zachovalé původní roubenky a také ojedinělé koupaliště ve stylu art déco.

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace je replika historické lodi, která od roku 2010 brázdí vody moří a oceánů. Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního českého námořníka a také skutečného českého korzára Augustina Heřmana. Ten opustil české země po bitvě na Bílé hoře a přes tehdejší Nizozemsko se dostal až do Ameriky. S lodí La Grace několikrát přeplul Atlantik a než se usadil, pár let vedl život korzára a přepadal španělské obchodní lodě v Karibském moři. Nutno dodat, že se svolením guvernéra.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Ilustrátor, spisovatel, malíř, grafik a autor animovaných filmů: tím vším je Petr Sís (* 11. května 1949 Brno). Je držitelem nejprestižnějšího ocenění za dětské knihy Ceny Hanse Christiana Andersena (2012), ceny Duhový nosorožec za nejkrásněji ilustrovanou knížku pro děti (1987), Zlatého medvěda z Filmového festivalu v Berlíně či dvou Magnesií Liter (2006 a 2008) v kategorii Cena čtenářů.

Dvořákova Novosvětská symfonie – skladba, která zazněla na Měsíci

Dvořákova Novosvětská symfonie – skladba, která zazněla na Měsíci

Když 21. července 1969 američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin z mise Apollo 11 poprvé vystoupili na povrch Měsíce, hrála jim k tomu česká hudba – Dvořákova Novosvětská symfonie. Neil Armstrong si ji oblíbil už v době, kdy hrál v koncertním souboru na univerzitě a nahrávka ho provázela i při prvním kroku do vesmíru.

#světovéČesko a největší trháky Ameriky: s nadhledem, vesele i vážně

#světovéČesko a největší trháky Ameriky: s nadhledem, vesele i vážně

Cokoli pojmenované po Americe zní našim uším exoticky a lákavě: platí to jak pro americké průramky, automobily a sladké dobroty, tak pro americké kredence či kamna. A co teprve cestování! Možná znáte slavný český Grand Canyon aneb lom Velká Amerika, ale my vám ukážeme mnohem víc zajímavostí: třeba Americkou zahradu, český Mount Rushmore anebo velmi originální český Pentagon. Ten poslední jen zvenčí, protože dovnitř se určitě nebudete chtít podívat. Proč? Nechte se překvapit!

#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone

#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone

Název Soos sice zní nezvykle a exoticky, přesto označuje místo ryze české: patří národní přírodní rezervaci kousek od Františkových Lázní. A pozor: nejde o hustou omáčku ani naléhavé volání o pomoc, oblast připomínající islandskou krajinu prý získala své jméno z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál. Správně se Soos vyslovuje tak, jak čtete: s oběma „o“, tedy nikoli sós nebo sús.

#světovéČesko a Pravčická brána, největší skalní brána Evropy

#světovéČesko a Pravčická brána, největší skalní brána Evropy

Jeden z divů světa a brána bran, jíž prý andělé vstupují do nebe: tak se v průvodcích národního parku České Švýcarsko píše o Pravčické bráně. Není divu: je symbolem parku a jedním z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších míst. Přesto vás tu většinou nečeká žádný nával – a kdyby přece, můžete před lidmi utéct přes spousty dalších schodů na okolní vyhlídky.

#světovéČesko a Broumovské stěny s Korunou alias Ďáblovou věží

#světovéČesko a Broumovské stěny s Korunou alias Ďáblovou věží

Není tu tak nabito jako v Adršpachu a Teplických skalách, je to tu větší než na Ostaši a navíc objevíte spousty kuriozit: to jsou Broumovské stěny se svou legendární korunou. Jak se jmenuje? Jednoduše: Koruna. Tvarem prý připomíná Ďáblovu věž v americkém Wyomingu.

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury, roztančil Rašínovo nábřeží v roce 1996. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Pojďte se na ně podívat zblízka s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko!

#světovéČesko a katedrála sv. Václava: novogotická dominanta Olomouce

#světovéČesko a katedrála sv. Václava: novogotická dominanta Olomouce

Kdo se chce podívat na Olomouc z výšky, musí vyjet k bazilice na Svatý Kopeček anebo vyšplhat na radniční věž. Panorama města odtud uvidíte v celé kráse, a to od historického centra s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, zapsaným mezi památkami UNESCO, až po katedrálu sv. Václava.

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

#světovéČesko a poznávání krásy empíru (a Bílého domu) na zámku Kačina

#světovéČesko a poznávání krásy empíru (a Bílého domu) na zámku Kačina

Zatímco do Bílého domu ve Washingtonu D.C. se dostanete jedině po rezervaci s několikaměsíčním předstihem, do českého Bílého domu je cesta mnohem jednodušší. Stavba nápadně připomínající sídlo prezidenta Spojených států amerických totiž leží jen hodinu cesty od Prahy.

Americký bar v Obecním domě v Praze Gurmánská turistika

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Další aktuality

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
4. prosinec 2024 16:28
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Advent na Hrádku, Vánoční trh na zámku Dobříš 2024, Čertovská Stezka korunami stromů v Krkonoších 2024, Čertovský rej v Zoo Děčín, Vánoce na hradě na Slezskoostravském hradě. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
4. prosinec 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (7.12. – 8.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem 2024, Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové, Špindl Ski Opening 2024, Vánoce na hradě na Slezskoostravském hradě, Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady – unikátní výstava v Praze Letňanech. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. prosinec 2024 7:00
Zážitky

Inspirace k výletům na konec roku 2024 – užijte si netradiční Silvestr!

Oslavy konce roku 2024 nabízí netradiční sportovní, společenské i kulturní vyžití po celém Česku. Pořadatelé pro vás připravili spoustu zábavy, noční lyžování, science show, jízdu vlakem, tanec na náměstí i turistické výšlapy. Vyzkoušejte tipy na Silvestr 2024 a užijte si netradiční oslavy, které jsme pro vás v redakci Kudy z nudy připravili a přivítejte hezkým výletem rok 2025.
3. prosinec 2024 19:35
Zážitky

Krakonošovo tajemství: 10 tipů na výlet do míst, kde se natáčela oblíbená vánoční pohádka

Filmová pohádka s názvem Krakonošovo tajemství patří k novějším pohádkovým příběhům, přesto se již u diváků těší značné oblibě. Ačkoli se může zdát, že se v pohádce objeví místa převážně ze severočeského regionu, není tomu tak. Pohádka byla natáčena na různých místech po celém Česku. Kde všude budete příběhu na stopě vám prozradí Kudy z nudy.
3. prosinec 2024 10:38
Zážitky

Tipy na druhý adventní víkend: trhy, andělé, čerti a pohádkové zážitky

Žádné Vánoce se neobejdou bez jarmarků a trhů. Portál Kudy z nudy jich nabízí celou řadu na výstavištích, hradech a zámcích nebo v historických centrech měst. Mezi pozvánkami na druhý adventní víkend se ale neztratí ani ta, která láká na adventní plavby či na pěknou zámeckou exkurzi.
3. prosinec 2024 6:39
Zážitky

Na vodě, v zámku i ve městě: kde si letos vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?

Vychutnávat si při prohlídce šálek horkého voňavého punče nebo svařeného vína zdaleka není tak neobvyklé, jak by se zdálo. Zvlášť nyní, když začínají adventní trhy a jednotlivá města se předhánějí v počtu stánků s vánočními laskominami i speciálními zdobenými hrnečky.
2. prosinec 2024 16:00
Zážitky

Druhá adventní neděle je bronzová: užijte si tradice a udělejte si láskyplný výlet

O druhé adventní neděli, která letos připadá na 8. prosinec 2024, se zapaluje druhá svíčka, tzv. betlémská, reprezentující lásku a Ježíškovy jesličky. Darujte svým blízkým v čase adventu to nejcennější co máte, darujte jim svůj čas. Přemýšlíte, jak překvapit rodinu či přátele pěkným vánočním výletem na 2. adventní neděli, ale stále vás nic nenapadá? Pak už si nemusíte zoufat – v našich dnešních tipech objevíte náměty na senzační výlety tam, kde se v době adventní něco zajímavého děje. Naše tipy výlety doplňují, kromě samotného popisu zajímavostí, i přehledné mapky tras. Šťastnou cestu a senzační (bronzové) zážitky vám přeje Kudy z nudy.
2. prosinec 2024 11:30
Zážitky