ÚvodČeská nejOsobnostBohumil „Bimba“ Konečný – ilustrátor Rychlých šípů i přitažlivých sexbomb
Osobnost

Bohumil „Bimba“ Konečný – ilustrátor Rychlých šípů i přitažlivých sexbomb

Jméno Bohumil „Bimba“ Konečný je možná trochu pozapomenuté, ale jeho kresby určitě znáte. Rukou Bohumila Konečného ožívaly dobrodružné povídky Otakara Batličky i Jaroslava Foglara. Mnoho jeho kreseb vycházelo v časopisech Mladý hlasatel, Ahoj a Rozruch. Dívky znaly jeho kresby z romantických knih. Konečného skvělá kreslířská technika se uplatnila i v reklamě, jeho přitažlivé pin-up girls lákaly ke koupi výrobků v Čechách i v zahraničí.
Bohumil Konečný se narodil 19. dubna 1918 v Plzni. Svým výrazným talentem zaujal okolí už ve škole, kde maloval klukům na tabuli kovboje, koně a indiány. Na podzim roku 1935 v posledním roce studia na II. státní reálce v Plzni nakreslil tzv. Kulometnou rotu – karikaturu profesorského sboru. U kantorů se kresba nesetkala s velkým pochopením, ale nadchla Bimbův vzor, malíře Zdeňka Buriana, kterému pár svých kreseb poslal. Stejně jako předtím Zdeněk Burian, studoval i Bohumil Konečný na Akademii výtvarných umění u profesora Jakuba Obrovského. Jeho studia však skončila za německé okupace uzavřením vysokých škol.

Bohumil „Bimba“ Konečný byl mistrem kreseb pro dobrodružnou literaturu. Před válkou i za války nakreslil mnoho ilustrací pro časopisy Ahoj, Rozruch, Foglarova Mladého hlasatele, i do Humoristických listů. Je autorem mnoha časopiseckých obálek, nejznámější je asi obálka s Rychlými šípy z poválečného časopisu Vpřed, kde Rychlé šípy hledí za soumraku na tajemná Stínadla. S Jaroslavem Foglarem byli přátelé a ilustroval například jeho knihy Přístav volá, Pod Junáckou vlajkou, Dobrodružství v Zemi nikoho, Stínadla se bouří. Na kresbách spolupracoval i s malířem Gustavem Krumem. V Mladém hlasateli a poválečném časopise Vpřed ilustroval také dobrodružné povídky Otakara Batličky. Bimbovy kresby v sobě mají pohyb a dynamiku, souzní s textem a vystihují a podtrhují jeho atmosféru. 

Konečný se věnoval i reklamním ilustracím. Jeho dokonalé krásky propagovaly například koupi výrobků firem Baťa, Sigma, Prazdroj, Petrof či Jablonex. Modelem a inspirací mu často byla manželka Eva. Konečný byl autorem i prvních českých atraktivních pin-up girls, které dobývaly srdce čtenářů českých i zahraničních magazínů.

Smutnou kapitolou, která neblaze poznamenala Konečného život i kariéru, byl komiks o bojovnici Amazoně, který společně se Zdeňkem Burianem namaloval pro svého přítele Petra Sadeckého. Sadecký kresby ukradl a emigroval na západ, kde Amazoně přimaloval rudou hvězdu na čelo a vytvořil z ní ženu říjnové revoluce – Octobrianu. Ta začala žít vlastním životem a stala se kultem. Dawid Bowie o ní chtěl natočit film, pop-punkový zpěvák Billy Idol si nechal vytetovat její podobiznu na paži. Pro Konečného znamenal tento skandál v rámci komunistického režimu v podstatě konec umělecké kariéry i osobní ránu, ze které se nikdy plně nevzpamatoval. Jeho kresby si až na pár výjimek nedovolil nikdo otisknout. Sadecký ukradl Konečnému i dalších asi osmdesát kreseb, které prodával v Bamberku nakladatelství Karla Maye pod pseudonymem Paul Drake.

Bohumil „Bimba Konečný“ kreslíř světové úrovně, jehož dobrodružné a živé kresby zná dodnes každý, zemřel 14. ledna roku 1990 v Kožlanech u Plzně. Posledním obrazem, který namaloval tři dny před smrtí, byli tři pádící koně…
Naučná stezka Krajem Bohumila Konečného Příroda

Naučná stezka Krajem Bohumila Konečného

Malíř a ilustrátor Bohumil Konečný byl mistrem dynamických dobrodružných ilustrací a kreseb krásných žen. Ilustroval knihy Jaroslava Foglara a Otakara Batličky. Projděte si v naučné stezce jeho oblíbená místa na severním Plzeňsku, kde vznikly mnohé jeho známé ilustrace.

Muzeum Jaroslava Foglara Kultura

Muzeum Jaroslava Foglara

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Jedná se o stálé muzeum vzniklé k výročí 110 let od narození pana Jaroslava Foglara.

Kde jsou Stínadla z Rychlých šípů? Vypravte se pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Kde jsou Stínadla z Rychlých šípů? Vypravte se pátrat po tajemství Stínadel a Zelené příšery

Milujete romantická zákoutí Starého Města v Praze, osvětlená starými lucernami? Právě sem, podle mínění mnohých čtenářů, umístil spisovatel Jaroslav Foglar tajemná Stínadla, známá z příběhů Rychlých šípů. První díl komiksu vyšel v časopisu Mladý hlasatel 17. prosince 1938.

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů Zážitky

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

Ačkoli Rychlým šípům už je přes osmdesát let, stále nachází své čtenáře a obdivovatele. Jak dobře znáte komiks Jaroslava Foglara a pozadí příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky? Na Kudy z nudy vám představíme historii rychlých šípů, jejich autora a spousty dalších zajímavostí.

Mezinárodní den hlavolamů

Mezinárodní den hlavolamů

Proč se Mezinárodní den hlavolamů slaví 13. července? Ten den se totiž narodil maďarský vynálezce, sochař a profesor architektury Ernő Rubik (*1944), tvůrce několika mechanických hlavolamů v čele s Rubikovou kostkou. Rubikova kostka byla vynalezena v roce 1974 a na přelomu 70. a 80. let 20. století se stala nejprodávanějším výrobkem naší planety.

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 80 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.

Jaroslav Foglar – spisovatel a osobnost českého skautského hnutí

Jaroslav Foglar – spisovatel a osobnost českého skautského hnutí

Populární autor knížek pro mládež a šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed Jaroslav Foglar (6. července 1907 Praha – 23. ledna 1999 Praha) byl také dlouholetý vůdce oddílu Pražská Dvojka. Ten vznikl jako jeden z prvních pěti skautských oddílů již v začátcích skautingu roku 1912. Protože jako jediný skautský oddíl u nás nikdy nepřerušil svou činnost, ať již za okupace či za komunistického režimu, nyní je nejstarší v České republice.

Festival Animánie 2025 v Plzni

Největší mezinárodní soutěžní přehlídkou animované audiovizuální tvorby dětí a mládeže u nás! Pojďte do Moving Station na projekce animovaných novinek, setkání s úspěšnými tvůrci, workshopy, animátorské polepšovny nebo zajímavé počítačové hry.
Plzeň, Plzeňský kraj

Letní barokní festival 2025 – Barokní kultura v západních Čechách

Netradiční zážitky na zajímavých místech Plzeňského kraje slibuje Letní barokní festival, který nabídne program na barokních památkách. Láká na vážnou hudbu, divadlo a průvody, tanec, tradiční gastronomii, ukázky barokních vůní, módy a zábavy.
Plzeň, Plzeňský kraj

Letní camp s angličtinou v Plzni

Velká výzva pro malé umělce – natáčení našeho vlastního muzikálu a to v angličtině.
Plzeň, Plzeňský kraj

Finále Plzeň 2025

Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů. Letos se koná od 26. září do 1. října.
Plzeň 3, Plzeňský kraj

Světová hudba pro čtyři saxofony a zpěv

Skladby v úpravách pro saxofonové kvarteto za doprovodu zpěvu ve vytápěné Betlémské kapli v Plzni vás jistě potěší.
Plzeň, Plzeňský kraj

Filmové a adventní melodie v Plzni

Zaposlouchejte se do nádherných adventních skladeb v prvé půlce a filmových melodií v druhé půlce tohoto adventního koncertu s netradiční dramaturgií v podání Klárovo smyčcového kvarteto ve vytápěné Betlémské kapli.
Plzeň, Plzeňský kraj

Aikidó seminář – Yutaka Iwakata sensei – 6. Dan

25.-27. 7 .2025 proběhne v Plzni seminář Aikidó pod vedením zkušeného japonského učitele Yutaka Iwakata (6. Dan aikidó, 6. Dan tóhó iai.
Plzeň, Plzeňský kraj

Finále Plzeň 2025

Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů. Letos se koná od 26. září do 1. října.
Plzeň, Plzeňský kraj

Rodný dům a expozice Bohumila Konečného

Ve Skrétově ulici v Plzni se nachází rodný dům s pamětní deskou a stálá expozice kreslíře a ilustrátora Bohumila Konečného. Bohumil "Bimba" Konečný je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je ale i autorem řady reklamních plakátů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Nádraží Plzeň-Jižní Předměstí

Druhé nejfrekventovanější nádraží v Plzni je to na Jižním Předměstí. Novorenesanční budova začala na podzim 2024 procházet rekonstrukcí.
Plzeň, Plzeňský kraj

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.
Plzeň, Plzeňský kraj

Moving station – víceúčelové kulturní centrum v Plzni

Opuštěná historická budova železniční stanice Plzeň Jižní předměstí se postupně proměnila na tvůrčí prostor pro přípravu a realizaci divadelních, výtvarných, hudebních a multimediálních projektů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Virtuální realita Plzeň – VR Future

Jsme nejmodernější plzeňská herna virtuální reality s širokým výběrem her a zážitků pro malé i velké.
Plzeň, Plzeňský kraj

Game Plzeň

Nově otevřená zábavní herna v Plzni! Virtuální realita, herní konzole PlayStation 5, Air Hockey a Arkádové automaty.
Plzeň, Plzeňský kraj

Apartmán Richarda Hirsche v Plzni

Do historie plzeňské architektury vstoupil dům v Plachého ulici po roce 1907, kdy již patřil významné plzeňské židovské podnikatelské rodině Hirschových. Ve 20. letech 20. století zde Adolf Loos navrhl samostatný studentský apartmán pro syna Hirschových, Richarda.
Plzeň, Plzeňský kraj

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19.
Plzeň 1, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace Formanka v Plzeňském Prazdroji

Budova Formanky vznikla na přelomu 19. a 20. století jako letní pavilon pro rozšíření reprezentačních prostor pivovaru. Díky jejím hrázděným konstrukcím připomíná oblíbené lázeňské pavilony.
Plzeň, Plzeňský kraj

Prostě bistro – arabská kuchyně v Plzni

Arabské Prostě bistro najdete u památníku Díky, Ameriko! v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mely Restaurant Plzeň

Vietnamsko-thajské bistro Mely najdete přímo v centru Plzně. Vaříme se zde tradiční asijská kuchyně z těch nejlepších surovin.
Plzeň, Plzeňský kraj

Korjo-Saram – korejská kuchyně v srdci Plzně

Korejské bistro Korjo-Saram jste možná v minulosti znali z farmářských trhů. Už nějakou dobu však působí na nové adrese Klatovská třída 6 (s vchodem z Tylovy ulice). Zajít sem můžete během dne na oběd nebo si s sebou domů koupit zdravé zeleninové saláty kimchi a další korejské lahůdky.
Plzeň, Plzeňský kraj

Slunečnice – zdravá veganská a vegetariánská jídla

V samoobslužné jídelně se stravují zákazníci, kteří se chtějí najíst rychle a zároveň zdravě. Oceňují i to, že si mohou sami vybrat a zkombinovat jídlo podle své chuti a podle toho, jak je vzhledově naláká.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mana caffé v Plzni

V plzeňské čtvrti Bezovka najdete útulnou kavárnu Mana caffé.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hotel Slovan – secesní perla Plzně

Tříhvězdičkový hotel v centru Plzně, který se nachází v blízkosti známých historických památek, je plným právem označován za secesní perlu Plzně. Byl postavený v letech 1890-1893 a nabízí svým návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru, ze které na vás dýchne atmosféry doby.
Plzeň, Plzeňský kraj

Cross café v Plzni

Kavárna Jungmannova v Plzni je historicky první kavárnou CrossCafe, která vznikla již v roce 2007. Jedná se o stylovou kavárnu nabízející hned několik prostorů pro vychutnávání oblíbené kávy a něčeho na zub.
Plzeň, Plzeňský kraj