ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta
Letní sporty

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Poslechněte si audio verzi článku
Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
Skauting založil Angličan Robert Baden-Powell (1857–1941), profesionální voják s výbornými schopnostmi zvěda (z anglického originálu „scout“). V Africe v době druhé búrské války (1899–1902) naverboval desítky dvanácti- až patnáctiletých chlapců, kteří pracovali jako spojky, zvědové a doručovatelé důležitých vojenských zpráv. Po návratu do Anglie napsal příručku pro průzkumníky Scouting For Boys, která se pro mladé hochy stala hitem. V roce 1907 na ostrově Brownsea na jihu Velké Británie uspořádal první tábor, kde chlapce učil dovednostem skautů. Záhy se ukázalo, že kniha má ohlas i mezi děvčaty: jejich vedení převzala Baden-Powellova žena Olave. Skauting postupně nadchl mladé lidi na celém světě, rychle se šířil a už v roce 1920 se v Londýně konalo první celosvětové setkání skautů – jamboree. To se od té doby koná každé čtyři roky.
 

První skauti v Čechách

Zakladatel českého skautského hnutí Antonín Benjamin Svojsík (1876–1938) byl nadšený učitel tělocviku na žižkovském reálném gymnáziu na Sladkovského náměstí, který pěšky prochodil Rakousko-Uhersko a s pěveckým kvartetem procestoval svět. V roce 1911 navštívil Anglii, a když poznal skauting, propadl mu na zbytek života. Přeložil Baden-Powellovu příručku, v níž nový styl výchovy přizpůsobil domácímu prostředí, nazval ji Základy junáctví a v květnu 1912 vyšla tiskem. Měla sedm set stran, ilustroval ji Mikoláš Aleš. S partou svých svěřenců mezitím Svojsík zdokonaloval skautské dovednosti na prvních výpravách, většinou v Prokopském údolí nebo v Radotíně. O pár měsíců později, v červenci 1912, pak Svojsík uspořádal první český letní tábor.
 

Červenec 1912 a cesta na první tábor

Tehdy se nejelo autobusem ani vlakem, ale šlapalo se pěšky. Cílem byla Orlovská hájovna u Lipnice nad Sázavou, odkud pocházela Svojsíkova žena Julie. Cesta byla naplánovaná na čtyři dny, veškerý táborový materiál chlapci vezli vlastními silami na dvoukolovém vozíku. První den skauti šli přes Uhříněves a Říčany do Kostelce nad Černými lesy, kde přenocovali v lesích. Další den putování zakončili na kopečku Vysoká u Miskovic poblíž Kutné Hory a třetí den spali v lomu mezi obcemi Horky a Chrastice. Čtvrtý den svého putování už byli téměř na místě, přenocovali u rybníka Kamenná Trouba pod Lipnicí. Pátý den došli zbývajících pár kilometrů na tábořiště v Orlovských lesích nedaleko Bratroňova, kde pak Svojsík pořádal první skautské tábory až do roku 1918. A mimochodem, už v roce 1913 čeští skauti vynalezli něco, co se rozšířilo po celém světě: stany s podsadou.
 

Dívčí oddíly

Podobně jako v Británii se i u nás k chlapcům záhy přidaly dívky: první dívčí družina Sasanek zahájila svou skautskou činnost už v roce 1913. O její vznik se zasloužily Vlasta Koseová (1895–1973) a Anna Berkovcová (1881–1960), dívčí oddíly se záhy staly nedílnou součástí českého skautingu. V létě 1915 skautky vyrazily na první dívčí tábor: ten se konal u Živohoště v místech dnešní přehrady Slapy. V té době si už mohly číst časopis Junák, nejstarší časopis pro mládež vydávaný na našem území. Jeho první číslo vyšlo 15. ledna 1915 a vychází dodnes.

V červnu 1922 se konala první mezinárodní skautská akce na našem území a zároveň dosud největší veřejná manifestace skautingu: Národní skautské slavnosti na Císařské louce v Praze. O měsíc později se na skautské mezinárodní konferenci v Paříži Československo stalo jedním ze třiceti zakládajících členských států mezinárodního skautského ústředí a A. B. Svojsík byl zvolen členem Mezinárodního skautského výboru.
U nás se také zrodila tradice Středoevropských jamboree / Central European Jamboree, velká mezinárodní akce, která inspiruje mladé lidi a propojuje skauty z celého světa. První sraz skautů a skautek z mnoha evropských zemí se pod názvem Tábory slovanských skautů konal v roce 1931 v Praze ve Stromovce. Asi 15 tisíc skautů a skautek přišel pozdravit i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
 

Woodcraft a Ernest Thompson Seton

Významnou návštěvu hostilo Československo v roce 1936: během svého mezinárodního turné po Evropě se u nás zastavil Ernest Thompson Seton (1860–1946), ilustrátor, spisovatel a přírodovědec. Zakladatel woodcrafterského hnutí a autor Knihy lesní moudrosti je pro české skauty důležitým zdrojem inspirace, protože na rozdíl od většiny jiných zemí je u nás kladen velký důraz na výchovu spojenou s pobytem v přírodě. Je to odkaz nejenom zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka, ale také Jaroslava Foglara a řady dalších osobností.

Seton se se skautským hnutím rozešel ve zlém a podstatu rozdílných přístupů k výchově zaznamenal už Svojsík, když v knize Základy junáctví píše: „…Těžko je posouditi, kdo má o které odvětví skautingu větší zásluhy, zde Seton, či Baden-Powell. Jisto je, že ona romantičnost, poetičnost a láska k přírodě jsou především zásluhou Setonovou, kdežto pořádek, kázeň, organizace jsou zase dílem Powellovým – obou výborných psychologů i pedagogů.“

Jejich šikovným promísením pak vznikl český skauting. Rodiče oceňují, že organizace rozvíjí děti všestranně, posiluje odolnost, samostatnost a sebedůvěru a dává jim možnost trávit čas aktivně v přírodě. Děti na skautingu zase baví to, že si mohou vyzkoušet řadu různých aktivit, učit se nové schopnosti, zažívat hry a dobrodružství s kamarády, jezdit na výpravy i tábory. Příroda tak není jen přirozeným výchovným prostředím, ale děti se zároveň učí o ni pečovat a chránit ji.
 

Tři zákazy a tři obnovy

Během své existence se český skauting musel vypořádat s řadou překážek. Pro své demokratické zásady byl třikrát zrušen: v roce 1940 nacisty, o deset let později komunistickým režimem a po krátkém vzkříšení v roce 1968 přišel v roce 1970 další zákaz. Řada oddílů ale dál fungovala tajně, bezpečně skrytá pod hlavičkami jiných organizací. Symboly protestu v temných časech totality byl pro skauty zejména hrob A. B. Svojsíka na Vyšehradském hřbitověPraze a kamenná mohyla Ivančena v sedle mezi Lysou horou a Kykulkou v Beskydech.

Třetího obnovení se český skauting dočkal až po sametové revoluci v roce 1989. V současné době skauti prožívají nejdelší období, kdy mohou žít a působit volně bez zákazů a omezení. V roce 2014 se pak organizace vrátila k historickému názvu Junák – český skaut.
 

Tajemná řeč skautských symbolů

Junák pracuje ve svých oddílech s osvědčeným dělením podle věku, od předškoláků přes první stupeň základních škol (vlčata a světlušky) a druhý stupeň (skauti a skautky) až po dospívající rovery (kluci) a rangers (holky).

Život každého oddílu provází řada symbolů; některé jsou pro všechny stejné, jako třeba znak lilie s hlavou chodského psa na modrém trojlístku anebo kroje s šátky, jiné se ale mohou lišit podle zaměření oddílu. Stejný na celém světě je i skautský pozdrav: skauti se zdraví podáním levé ruky, protože je blíž k srdci, a odtahují malíček od ostatních prstů, takže se do sebe při stisku zaklesnou. Rukama se netřese, pouze se pevně stisknou.

Složitou symboliku má i skautský pozdrav, který se používá například při vztyčování vlajky. Nejběžnější je pravá ruka zdvižená k rameni se třemi vztyčenými prostředními prsty a malíčkem překrytým palcem. Tři vztyčené prsty představují tři body skautského slibu, palec překrývající malíček symbolizuje zásadu, že silnější chrání slabšího, a kruh vzniklý spojením palce a malíčku značí celosvětové přátelství skautů a skautek. Vlčata a světlušky vztyčují pouze dva prsty, a to ukazováček a prostředníček. Světlušky (holky) drží prsty u sebe, vlčata (kluci) vytvářejí z prstů písmeno V.
 

Víte, že…?

  • Rozlet organizace nezastavila ani epidemie covidu-19. V mnoha městech se obnovila a vznikla nová skautská střediska. Každý rok se pořádají výpravy, letní tábory a další akce, počet členů každým rokem roste.
  • Jednou z novodobých tradic je také Betlémské světlo, plamínek zapalovaný každoročně před Vánocemi v betlémské jeskyni, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus. Skauti je před Vánocemi rozvážejí po celém světě.
  • Podle údajů z roku 2022 je v České republice 49 795 skautů mezi dětmi a mládeží, dospělých skautů je 23 520. Celkem u nás působí 2283 oddílů sdružených do 479 skautských středisek.
7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.

České značky: Turistické známky

České značky: Turistické známky

Také si z výletů a dovolených vozíte jako památku turistické známky, malá dřevěná kolečka s čísly a obrázky? Češi je sbírají už téměř 30 let, zdaleka nejde ale jen o suvenýry z cest. V Rýmařově v Moravskoslezském kraji, kde společnost Turistické známky sídlí, od roku 2020 můžete navštívit Návštěvnické centrum a muzeum Turistických známek, od roku 2021 kavárnu a od roku 2022 restauraci.

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

Ačkoli Rychlým šípům už je přes osmdesát let, stále nachází své čtenáře a obdivovatele. Jak dobře znáte komiks Jaroslava Foglara a pozadí příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky? Na Kudy z nudy vám představíme historii rychlých šípů, jejich autora a spousty dalších zajímavostí.

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije Kultura

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu.

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou Příroda

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou

Vyhlídkový altán nad městem je častým cílem turistů i místních obyvatel. Skalní masiv Hostibjek je tvořen svrchnokřídovými sedimenty a je vyhlášen přírodní památkou.

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou Příroda

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou

Dnešní podoba zámku i parku pochází z 19. století. Park se rozkládá na ploše asi 16 hektarů, porosty dřevin v parku mají místy až lesní charakter. Hned na okraji zámeckého parku můžete najít kamenný pomník zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka a básníka a skauta Jiřího Wolkera.

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech Příroda

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech

Symbol vlastenectví, statečnosti a přátelství. Tradiční poutní místo setkávání skautů z celé republiky.

Skautská alej v Semilech Příroda

Skautská alej v Semilech

V roce 2020 uplynulo 100 let od založení skautingu v Semilech a 30 let od jeho znovuzrození. Skauti si výročí připoměli zapojením do výsadby aleje 67 stromů (37 třešní a 30 jabloní) kolem nově zbudované cesty přes pole od kapličky u cesty na Nouzov k Benešovu.

Expozice Zeleného pásu Evropy ve vzdělávacím středisku Revis v Tachově Příroda

Expozice Zeleného pásu Evropy ve vzdělávacím středisku Revis v Tachově

U tachovského Revisu se nachází venkovní areál s tématikou zeleného pásu Evropy. Vzdělávací středisko ho vybudovalo v rámci přeshraničního projektu „Učíme se Greenbelt“. Areál slouží jako zázemí pro přírodovědecké vzdělávání žáků a přístupný je také široké veřejnosti.

Jaroslav Foglar – spisovatel a osobnost českého skautského hnutí

Jaroslav Foglar – spisovatel a osobnost českého skautského hnutí

Populární autor knížek pro mládež a šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed Jaroslav Foglar (6. července 1907 Praha – 23. ledna 1999 Praha) byl také dlouholetý vůdce oddílu Pražská Dvojka. Ten vznikl jako jeden z prvních pěti skautských oddílů již v začátcích skautingu roku 1912. Protože jako jediný skautský oddíl u nás nikdy nepřerušil svou činnost, ať již za okupace či za komunistického režimu, nyní je nejstarší v České republice.

Tramping – český fenomén pro trávení volného času v přírodě

Tramping – český fenomén pro trávení volného času v přírodě

Zlatá řeka, skály, divoká příroda a romantika Divokého západu přilákaly ve dvacátých letech 20. století do Posázaví první trampy. Zrodil se fenomén, který žije dodnes. Víkendové úniky do světa dálek, volnosti, nádherných dobrodružství a kamarádství. Označení trampové pak bylo převzato z knížek Jacka Londona, který tak označoval tuláky bez domova.

Muzeum Jaroslava Foglara Kultura

Muzeum Jaroslava Foglara

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Jedná se o stálé muzeum vzniklé k výročí 110 let od narození pana Jaroslava Foglara.

Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou Kultura

Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou

Zachytit bohatou historii a tradice vodáctví v Československu a Čechách je cílem prvního Muzea vodáctví v Čechách, které se nachází v zámeckém areálu ve Zruči nad Sázavou. Ke shlédnují jsou zde nejen zajímavé exponáty lodí, ale také další vybavení, které k vodáctví neodmyslitelně patří.

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – zahrajte si novou rodinnou hru

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – zahrajte si novou rodinnou hru

Venkovní rodinná hra Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara zvou na dobrodružství v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v uličkách pražského Starého Města. Hra trvá od poloviny ledna do 31. března 2023.

Skautská základna Miletín Ubytování

Skautská základna Miletín

Skautská základna se nachází v malebném městečku Miletín v Královéhradeckém kraji.

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě Kultura

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě

Malebný domeček na pražské Kampě budou znát všichni milovníci českých filmů, jako příbytek vodnické rodiny ze snímku Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. V památkově chráněné budově vzniklo kulturní a komunitní centrum, které využívají skautské oddíly a obyvatelé Prahy.

Skauting v Praze Zážitky

Skauting v Praze

Skauting je celosvětově největší výchovné hnutí pro děti a mladé lidi. Umožňuje jim žít a dělat věci společně a staví před ně příležitosti, které jsou zároveň zábavou, hrou a zároveň způsobem, jak poznávat nové věci. Skauting dává do života řadu sociálních dovedností.

Questing Za kutnohorskými pověstmi Zážitky

Questing Za kutnohorskými pověstmi

Informační centrum v Kutné Hoře ve spolupráci s agenturou Zuzko připravilo další tzv. Questing. Užít si můžete třeba hledačku „Za kutnohorskými pověstmi“, která vás zábavnou formou provede Kutnou Horou.

Pamětní deska Jaroslava Foglara v Prokopském údolí Památky

Pamětní deska Jaroslava Foglara v Prokopském údolí

Ve státní svátek České republiky 28. října 2013 byla v Prokopském údolí v Praze odhalena pamětní deska, která připomíná, že v roce 1920 zde vykročil na svoji celoživotní skautskou stezku legendární spisovatel a skautský vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb.

Další aktuality

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina

Dny evropského dědictví jsou letos opět i v Telči

Dny evropského dědictví (EHD) se konají každý rok v září. V souvislosti se Dny evropského dědictví jsou pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti a je v nich vybíráno vstupné, je v tyto dny nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). Desítky měst a obcí připravují komponované programy pro své občany i turisty. Svůj program má také město Telč.
7. září 2024 9:10
Památky, Kraj Vysočina

Znáte osmistovky Žďárských vrchů?

Nezapomenutelné výhledy do krajiny pro všechny věkové kategorie vám nabídnou Žďárské vrchy. Vystoupejte na nejvyšší vrchol Devět skal nebo na Malinskou a Paseckou skálu, Žákovu horu či Křivý Javor. Celkem je ve Žďárských vrších sedmnáct vrcholů, které měří více než osm set metrů nad mořem, v našich tipech uvádíme ty nejznámější z nich. Ideálním výchozím bodem k pokoření jednoho či více vrcholů Žďárských vrchů je například Herálec anebo vesnice Křižánky, Fryšava či Sněžné.
1. září 2024 6:00
Příroda, Kraj Vysočina

Slavnosti tří kápí vrátí Třebíč zpět do historie

Středověké městečko, dobová tržnice, vojenské ležení, historický průvod, hudba i tanec… To je pouze ochutnávka toho, co zažijete ve dnech 23. až 25. srpna 2024 na středověkých Slavnostech tří kápí v Třebíči. Těšte se na šermíře, komedianty, koňský turnaj i mistra kata!
22. srpen 2024 15:00
Památky, Kraj Vysočina

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Když to venku vypadá na déšť anebo už dokonce prší, vyměníte přírodní památky a turistiku za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete. Kde takové najdete vám poradí Kudy z nudy.
19. srpen 2024 14:03
Životní styl, Kraj Vysočina

Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské i zámecké podzemí

Pod většinou domů na renesančním náměstí v Telči a také pod zámkem se nachází spletitý systém chodeb. Nahlédnout do něj můžete během prohlídek, které pořádá Městský úřad Telč. V části městského podzemí vás pobaví čertovská expozice s peklem a ukrytým pokladem, děti si tu mohou zahrát hru, která je navede k jeho nalezení. Také na zámku se ukrývají podzemní prostory – prohlédnout si je lze v rámci okruhu Zámecké podzemí.
16. srpen 2024 16:00
Památky, Kraj Vysočina

Poznejte kouzlo horkovzdušných balónů v Telči

Letos, již po osmadvacáté, se setkají příznivci balonového létání v Telčí. Od 15. do 18. srpna 2024 budou posádky horkovzdušných balónů z celé České republiky létat nad Telčí a dělat radost pilotům, posádkám, pasažérům, divákům, dětem, dospělým... prostě všem.
14. srpen 2024 14:53
Zážitky, Kraj Vysočina