ÚvodČeská nejOsobnostJaroslav Otruba – architekt a spolutvůrce pražského metra
Osobnost

Jaroslav Otruba – architekt a spolutvůrce pražského metra

Designér, architekt a výtvarník Jaroslav Otruba působil od roku 1971 v Metroprojektu jako hlavní architekt pražského metra. Společně s dalšími kolegy navrhl ikonický design stanic metra linek A a C. V Metroprojektu působil až do odchodu do penze; architektonickou činností se zabýval až do 90. let.
Jaroslav Otruba se narodil 11. listopadu 1916 v Olomouci, brzy se však s rodinou přestěhoval do Prahy. Většinu života prožil v bouřlivé době české moderní historie: jako dítě zažil konec 1. světové války, rozpad Rakousko-Uherska a vznik samostatného Československa v roce 1918, od roku 1939 pak nacistickou okupaci, následující komunistický režim po únorovém puči v roce 1948 a listopadový převrat 1989. Jednou ze zajímavostí jeho života je, že nikdy neměl svůj architektonický a malířský ateliér.

Po dokončení karlínské reálky se stal v roce 1936 posluchačem pražské techniky, kde byl žákem Aloise Mikuškovice a Antonína Mendla, tedy dvou propagátorů moderních trendů v urbanismu i architektuře. Kromě toho studoval i malířství u profesora Oldřicha Blažíčka. Studia nemohl během války dokončit, neboť vysoké školy byly nacisty uzavřeny. Státní zkoušku tedy složil až v roce 1945. Po uzavření vysokých škol za okupace nastoupil jako architekt do projekční kanceláře akad. arch. F. Stalmacha a J. Svobody v Praze. Tam pracoval do roku 1945. V témže roce vykonal státní zkoušku s vyznamenáním, jejíž absolutorium mu Ministerstvo školství přiznalo se zpětnou platností k roku 1940. Po válce, kdy přijal místo asistenta na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze, se zúčastnil budování Ústavu architektury staveb zdravotnických, kde pracoval na obsáhlé teoretické studii operačních oddělení nemocnic a následně ji předložil jako disertaci. V roce 1953 byl na jejím základě jmenován doktorem technických věd.

Vzhledem k politickým změnám na fakultě a nátlaku na pedagogy, kteří se nepodrobili tehdejším politickým požadavkům, se Otruba rozhodl v roce 1960 sám odejít. Získal pak pozici vedoucího projektanta ve Státním ústavu dopravního projektování a v roce 1970 byl převeden do nově vzniklého Metroprojektu jako hlavní architekt při přípravě a realizaci pražského metra, trasy A a C. V roce 1976 byl přihlášen Otrubův design na obložení staničních tunelů metra trasy A pomocí barevných hliníkových desek. Návrh byl schválen a autorské osvědčení bylo posléze vydáno 1. 12. 1982.
 

Metroform

Značka Metroform společně s dcerou Jaroslava Otruby, paní Vítězslavou, mají za cíl pečovat o jeho odkaz, připomínat šíři a kvalitu jeho díla a popularizovat jeho nejslavnější autorský počin. Má za cíl přicházet s novými aplikacemi a odvozeninami, které budou zaručovat vysokou kvalitu a dodržovat všechna autorská práva. Metroform tak přináší všem obdivovatelům díla Jaroslava Otruby možnost si je nově pořídit do svého interiéru.


Další realizace Jaroslava Otruby

Ze začátku své kariéry se Otruba věnoval převážně dopravním stavebám: budově nádraží, hotelu a dvou obytných domů pro železniční zaměstnance v Prostějově z roku 1947, následujícího roku vznikl projekt nádražní budovy v Řečkovicích u Brna či v Přibyslavi realizovaný na dráze Havlíčkův BrodBrno v roce 1949.

Patrně nejznámějším architektovým dílem je Vřídelní kolonáda v Karlových Varech z roku 1961, která byla součástí širšího konceptu na architektonicko-urbanistické řešení městského lázeňského centra. Z původních plánů byla realizována pouze kolonáda.

V Praze je to kancelářský komplex inženýrských a průmyslových staveb ve Vršovicích, administrativní budova na Kubánském náměstí, budova Generálního ředitelství dálnic na Vinohradské třídě a administrativně-provozní budova Ministerstva dopravy v Praze na Žižkově v Olšanské ulici. Za vytvoření základní koncepce architektonického řešení stanic metra trasy C byla Otrubovi udělena Cena hlavního města Prahy.

Muzeum od sklepa po půdu

Nová výstava nabízí pohled do života Národního muzea jakožto instituce, historického objektu, místa pro uchování předmětů nevyčíslitelné hodnoty i prostoru spjatého s množstvím zajímavých osobností a návštěvníka doslova provede historickou budovou od sklepa po půdu.
Praha 1, Praha

Knihy poŠalamounsku

Výstava v Národním muzeu u příležitosti nedožitých 90. narozenin významných knižních ilustrátorů Jiřího a Evy Šalamounových bude k prohlédnutí od 27. 5. do 23. 11. 2025.
Praha 1, Praha

Australopithecus afarensis „Lucy“ v Národním muzeu

Národní muzeum představí veřejnosti jedny z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě. Do Národního muzea bude od 25. 8. 2025 na 60 dní zapůjčena 3,2 milionu let stará fosilie člověka Australopithecus afarensis "Lucy" společně se „Selam".
Praha 1, Praha

100 předmětů, 100 příběhů – výstava ze sbírek čínských císařů

Národní Muzeum chystá od září 2025 jedinečnou výstavu 100 předmětů, 100 příběhů, na které budou ve spolupráci s Národním palácovým muzeem na Taiwanu vystaveny vzácné předměty ze sbírek čínských císařů. Termín výstavy bude upřesněn.
Praha 1, Praha

Má vlast – výstava k 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Národní muzeum zve od 6. listopadu 2024 do 31. října 2025 na výstavu Má vlast, k 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany a Roku české hudby.
Praha 1, Praha

Olympijské příběhy

Národní muzeum spolu s Českým olympijským výborem připravilo výstavu plnou poutavých příběhů z české olympijské historie. Výstava Olympijské příběhy v Nové budově Národního muzea bude otevřena od 16. října 2024 do 30. září 2025.
Praha 1, Praha

Dny otevřených dveří Národního muzea 2025

Národní muzeum, největší instituce svého druhu v ČR, uchovává víc než 20 milionů sbírkových předmětů a spravuje 16 pražských i mimopražských muzejních objektů. Národní muzeum pro návštěvníky připravilo vstup zdarma do všech svých muzejních objektů v Praze i mimo hlavní město.
Praha, Praha

Dny otevřených dveří Národního muzea 2025

Národní muzeum, největší instituce svého druhu v ČR, uchovává víc než 20 milionů sbírkových předmětů a spravuje 16 pražských i mimopražských muzejních objektů. Národní muzeum pro návštěvníky připravilo vstup zdarma do všech svých muzejních objektů v Praze i mimo hlavní město.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2018 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Multimediální expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se skládá ze tří projekcí, které zachycují zlomové okamžiky 20. století i postupnou proměnu města v souladu s naším poznáním, technologických rozvojem a modernizací dopravní infrastruktury.
Praha 1, Praha

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Nová expozice v Nové budově Národního muzea přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004. V expozici se nachází jak vzácné a unikátní exponáty, tak obyčejné předměty, které lidem usnadňovaly život. Součástí expozice je technologicky jedinečná „časozdviž“ i dětská herna.
Praha 1, Praha

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
Praha, Praha

Myšárium – odpočinková zóna v Národním muzeu

Odpočinková zóna inspirovaná knihou Dlouhá noc muzejní myši skýtá možnost oddychu a her. Společně s myší Elvírou a holubem Emilem se nejmenší návštěvníci mohou přenést do světa fantazie a užít si čas plný zábavy a zajímavých informací. 
Praha 1, Praha

Kroky pokroku – virtuální realita v Národním muzeu

Národní muzeum drží krok s dobou a v posledních letech se proměnilo v moderní prostor, kde se historie propojuje s nejnovějšími technologiemi. Vyzkoušejte virtuální realitu, rozšířenou realitu i digitální průvodce.
Praha 1, Praha

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.
Praha 1, Praha

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha 1, Praha

Hapimag Praha

Hapimag Resort Prague poskytuje ubytování v centru metropole, přímo na Václavském náměstí. Disponuje 48 kompletně vybavenými apartmány a barem.
Praha 1, Praha

Popeyes fast-food

Americký fast-food řetězec Popeyes otevřel v Čechách svou první pobočku a to na Václavském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Kavárna Oliver’s Coffee Cup na Václavském náměstí

Útulná kavárna na Václavském náměstí, kde se můžete v klidu zastavit na šálek výběrové kávy. Nachází se v prvním patře Domu módy. Prosvětlený a pohodlný podnik s pěkným výhledem použijte jako základnu pro naplánování procházky v centru nebo si tu alespoň na chvíli odpočiňte.
Praha 1, Praha

Restaurace Výtopna na Václavském náměstí v Praze

Restaurace Výtopna je konečnou stanicí nejen pro všechny železniční nadšence, ale také pro milovníky dobrého jídla. Tento gastronomický unikát dokáže proměnit i obyčejné posezení u piva na netradiční zážitek.
Praha 1, Praha

Restaurace Čestr – steakhouse z rodiny Ambiente

Pečlivě vybrané hovězí maso v mnoha labužnických úpravách, Plzeň z tanku a příjemné stylové nekuřácké prostředí – to je steakhouse Čestr.
Praha 1, Praha

Boutique hotel Jalta – výjimečný hotel s protiatomovým krytem

Boutique hotel Jalta je výjimečný svou exkluzivní polohou přímo v historickém centru Prahy na Václavském náměstí, ale i svou 50letou historií a designem budovy. Kuriozitou hotelu Jalta je v minulosti utajovaný protiatomový kryt v druhém podzemním podlaží.
Praha 1, Praha

Craft Bistro Yalta

Dát si fine diningové jídlo z prvotřídních surovin od nejlepších kuchařů za cenu craft bistra? Navíc pod koněm na Václaváku? Jasně! To je Yalta Craf Bistro pod vedením kreativního šéfa Marka Šády.
Praha 1, Praha